Uygulamayı İndirmeden iPhone’da Shazam Nasıl Kullanılır

Shazam, uzun zamandır kullanıcılar arasında en sevilen müzik tanıma ve keşfetme uygulaması olmuştur. Çevrenizde çalan harika bir şarkıyla karşılaşırsanız ve onu tanıyamazsanız, şarkı adını ve sanatçıyı anında bulmak için uygulamayı kullanabilirsiniz. Ancak Shazam’ı uygulamayı indirmeden iPhone ve iPad’inizde kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Evet, doğru anladın! Arka planda çalan şarkıları belirlemek için iOS’ta bu müzik bulma uygulamasını indirmeniz gerekmez. Shazam’ı iPhone’unuzda en kolay şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Uygulamayı iPhone’da İndirmeden Shazam’ı kullanın (2022)

Shazam Simgesini Kontrol Merkezine Ekleme Gereksinimleri

Apple, 2018’de Shazam’ı satın aldıktan sonra, geçen yıl iOS 14.2/ iPadOS 14.2’nin piyasaya sürülmesiyle iPhone ve iPad’de Shazam destekli sistem düzeyinde şarkı tanıma özelliğini kullanıma sundu. Bu nedenle, Shazam tarafından desteklenen yerel müzik tanıma özelliğini elde etmek için uyumlu olması için cihazınızın iOS 14.2 veya sonraki bir sürümünü çalıştırdığından emin olun.

Değişiklik olarak, herhangi bir şarkıyı doğrudan Kontrol Merkezi’nden, hatta kilit ekranından tanımak için iPhone veya iPad’inizdeki Kontrol Merkezi’ne bir Shazam simgesi ekleyebilirsiniz. Siri’yi kullanmayı tercih ederseniz, şarkıları tanımlamak için sesli asistanı da kullanabilirsiniz. Apple’ın sesli asistanı, anında şarkı tanıma için Shazam’ın müzik keşif repertuarından da yararlanıyor.

iPhone ve iPad’deki Kontrol Merkezine Shazam Simgesi Ekleme

1. Başlamak için iPhone veya iPad’inizde Ayarlar uygulamasını açın. Şimdi aşağı kaydırın ve “Kontrol Merkezi” üzerine dokunun.

  2021'de En İyi Bütçeli Oyun İşlemcisi (İncelemeler)

2. “Diğer Kontroller” bölümünün altında, Müzik Tanıma kontrolünü bulun ve Kontrol Merkezine eklemek için yanındaki “+” düğmesine dokunun.

3. Şimdi, “Dahil Edilen Kontroller” bölümünün altında Müzik Tanıma seçeneği görünmelidir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, Kontrol Merkezi’nde kontrollerin görüntülenme sırasını yeniden düzenleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, Müzik Tanıma seçeneğinin hemen yanındaki üç yatay çizgiye dokunup basılı tutun ve istediğiniz yere sürükleyin.

4. Şimdi, Kontrol Merkezi’ni açmak için Face ID’li iPhone’larda sağ üstten aşağı kaydırın veya Touch ID’li iPhone’larda alttan yukarı kaydırın. Aşağıda gösterildiği gibi Shazam simgesini burada göreceksiniz:

iPhone’daki Şarkıları Tanımlamak için Shazam Müzik Tanıma Aracı’nı kullanın

Shazam’ın müzik tanıma simgesini Kontrol Merkezi’ne ekledikten sonra, şarkıları tanımlamak çok kolay. Nasıl çalıştığını öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Önce, desteklenen hareketi kullanarak Kontrol Merkezini cihazınızda açın.

  • Ana sayfa düğmesi olmayan iPhone ve iPad’de: Kontrol Merkezi’ne erişmek için ekranın sağ üst köşesinden aşağı kaydırın.
  • Ana sayfa düğmeli iPhone ve iPad’de: Kontrol Merkezi’ni açmak için ekranın altından yukarı kaydırın.

2. Şimdi Shazam simgesine dokunun. Simgenin canlandığını göreceksiniz ve Kontrol Merkezinin üst kısmında “Shazam Müzik Tanıma: Açık” metni belirecektir.

3. Etrafınızda bir şarkı çalıyorsa, Shazam onu ​​hemen tanır ve sanatçının adıyla birlikte şarkının adını size bildirir.

Cihazınız şarkıyı anında tanıyacak ve adını en üstte gösterecektir. Bu bildirime dokunmak sizi şarkıyı çalabileceğiniz Apple Music’e götürecektir. Çok güzel, değil mi?

Shazam, Apple Music ile sorunsuz çalışacak şekilde tasarlanmış olsa da, Apple’ın müzik akışı hizmetinin hayranı değilseniz Shazam’ı Spotify ile de bağlayabilirsiniz. Shazam’ı Spotify hesabınıza bağladıktan sonra, müzik keşif uygulaması, bir şarkıyı tanımak için her kullandığınızda size Spotify bağlantılarını gösterecektir.

iPhone ve iPad’de Siri Kullanarak Şarkıları Tanımlayın

Shazam tarafından desteklenen Siri, şarkıları tanımlamada da iyidir. Bu yüzden, etrafta çalan bir şarkı duyarsanız, Siri’yi çağırın ve “Bu hangi şarkı?” deyin. Sesli asistan şarkıyı hemen tanımlayacak ve adını ekranın üst kısmında gösterecektir. Siri’den en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, 50 harika Siri hilesine göz atmak için bu makaleye gidin.

  Outlook Takviminizi Nasıl Paylaşırsınız?

iPhone’da Shazam Kullanarak Tanımladığınız Şarkıları Görün

Shazam kullanarak tanımladığınız tüm şarkıların geçmişini doğrudan cihazınızın Kontrol Merkezi’nden hızlıca görüntüleyebilirsiniz. İşte nasıl çalıştığı:

1. Önce, iPhone veya iPad’inizdeki Kontrol Merkezine erişin.

2. Ardından, cihazınızdaki hizmeti kullanarak tanımladığınız şarkıların tam geçmişini görüntülemek için Shazam simgesine dokunun ve basılı tutun.

Uygulamayı İndirmeden Shazam’dan En İyi Şekilde Yararlanın

Bu, uygulamayı iPhone ve iPad’inize indirmeden Shazam’ı kullanma hakkındaki bu kılavuzu tamamlıyor. Deneyimlediğimiz kadarıyla, Shazam’ın müzik tanıma aracı bir cazibe gibi çalışıyor. Sistem genelinde entegrasyondan en iyi şekilde yararlanan müzik keşif aracı, oldukça sezgisel ve kusursuz bir his veriyor. Shazam’ın müzik keşif aracını nasıl değerlendiriyorsunuz? Geri bildiriminizi paylaşmayı unutmayın ve tüm potansiyelini ortaya çıkarmak istiyorsanız Shazam’ın süper kullanışlı Chrome uzantısına göz atmayı unutmayın. Shazam’dan memnun değilseniz, şarkıları belirlemek için en iyi mobil ve web uygulamaları derlememize göz atın.