USB Sürücüsüne Gitmek İçin Windows Oluşturmak İçin Rufus Nasıl Kullanılır

Windows To Go, kullanıcıların Windows 8 veya 10 gibi Windows işletim sistemini bir USB veya harici sabit sürücüden yüklemelerine ve çalıştırmalarına olanak tanıyan bir özelliktir. Linux ve macOS gibi işletim sistemlerini kullanan birçok bilgisayar kullanıcısı, istenen Windows işletim sistemini dahili sürücülere kurmak yerine harici USB sürücüsüne kurmak için bu özelliği kullanmayı tercih ediyor. Ayrıca Rufus gibi üçüncü taraf çözümler de kullanıcıların Rufus uygulamasını kullanarak Windows To Go USB Sürücü oluşturmasına olanak tanır. Bu makalede, ayrıntılı adımlarla Windows To Go USB Sürücüsü oluşturmak için Rufus’u nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

USB Sürücüsüne Gitmek İçin Windows Oluşturmak İçin Rufus Nasıl Kullanılır

Windows To Go özelliğinin yardımıyla kullanıcılar, işletim sistemi USB veya harici HDD’den çalışırken dahili depolama alanından tasarruf edebilir. Windows To Go özelliğinin desteklediği işletim sistemleri şunlardır:

 • Windows 8 ve 8.1 Kurumsal Sürüm
 • Windows 10 Eğitim Sürümü
 • Windows 10 Kurumsal Sürüm
 • Windows 10 Profesyonel Sürüm

Ancak, Windows To Go özelliği artık Windows 10’da (2004 ve sonraki sürümler) mevcut değildir. Dolayısıyla bu özelliği kullanmak istiyorsanız Rufus gibi üçüncü taraf yazılımları kullanmanız gerekiyor. Yerleşik Windows To Go özelliğinin bulunmaması nedeniyle, Rufus Windows To Go USB Drive, artık kullanımı en popüler yazılımlardan biri haline geldi.

Rufus kullanarak Windows To Go USB Sürücüsü oluşturmak için gereksinimler aşağıdadır:

 • Rufus Yazılımı
 • Windows To Go USB Sürücüsü oluşturmak üzere Rufus kullanmak için Windows 8, Windows 8.1 veya Windows 10 (tüm sürümler) gerekir
 • 32 GB veya daha fazla USB veya HDD boyutu gerekli
 • Desteklenen ve uyumlu Windows işletim sistemi ISO görüntüsü gereklidir

Bu nedenle, gereksinimleri okuyup anladıktan sonra, bu makalenin ana odağına gidelim: Windows To Go USB Sürücüsü oluşturmak için Rufus nasıl kullanılır? Aynısını sisteminizde gerçekleştirmek için sonraki adımları izleyin.

  Windows 10'da Windows Defender Gerçek Zamanlı Koruma Nasıl Değiştirilir

1. Önyüklenebilir bir ISO görüntünüz yoksa, Microsoft hesabınızı kullanarak Windows Insider Preview ISO’yu indirmeye başlamalısınız.

2. Önyüklenebilir bir ISO görüntüsü aldıktan sonra Rufus yazılımını sisteminize indirin. Taşınabilir olanı değil, en son ve normal Rufus sürümünü indirin ve sisteminize kurun.

3. Windows To Go USB sürücüsü olarak kullanmak için USB Flash sürücünüzü bağlayın.

Not: İşlem sırasında bu veriler otomatik olarak silineceğinden, bu sürücüdeki tüm verileri yedekleyin.

4. Windows 10/8/8.1 sisteminizde Rufus yazılımını başlatın.

5. Aygıt açılır menüsünden istediğiniz USB sürücüsünü seçin.

6. Şimdi, Bölüm şeması ve hedef sistem türü altında, listeden BIOS veya UEFI bilgisayar seçeneği için MBR bölüm şemasını seçin. Bu şekilde, yeni oluşturulan USB sürücüsü, eski BIOS ve daha yeni UEFI sistemleriyle çalışacaktır.

7. Dosya Sistemi altında NTFS’yi seçin.

Not: FAT32, boyut sınırlaması nedeniyle kullanılamaz.

8. Küme boyutu altında 4096 bayt (Varsayılan) öğesini seçin.

9. Yeni birim etiketi alanı, kurtarma diski oluşturma işlemi sırasında otomatik olarak değiştirilir.

10. Biçim Seçenekleri altında, şu seçeneklerin kutularını işaretleyin:

 • Hızlı biçimlendirme
 • Aşağıdakileri kullanarak önyüklenebilir bir disk oluşturun: Göz atın ve sisteminizden ISO Görüntünüzü seçin.

 • Önyüklenebilir ISO Görüntüsünü seçtikten sonra, varsayılan Standart Windows yükleme seçeneğinin seçimini kaldırın ve diğer Windows To Go seçeneğini seçin.
 • Genişletilmiş etiket ve simge dosyaları oluşturun

11. Şimdi, önyüklenebilir disk oluşturma işlemini başlatmak için alttan Başlat seçeneğine tıklayın.

12. Açılır mesaj belirecektir: UYARI: CİHAZ ÜZERİNDEKİ TÜM VERİLER [USB drive name] YOK EDİLECEK. İşleme devam etmek için Tamam’ı tıklayın.

13. Artık, Rufus yazılımının Windows To Go sürücüsünü sizin için hazırlaması yaklaşık 1,5-2 saat sürecektir. Bu nedenle, bu yazılımı arka planda çalışır durumda tutun.

  Biliyor musun? Windows'un Hiçbir Zaman “Sistem Tepsisi” Olmadı

14. İşlem bittiğinde, Rufus yazılımı durum çubuğunda HAZIR mesajını göreceksiniz.

15. Son olarak, yeni yüklenen Windows To Go sürücüsünü test etmek ve çalıştırmak için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu şekilde Rufus Windows To Go USB Drive işlemini başarıyla tamamlamış olursunuz.

***

Artık, yardımınıza yönelik ayrıntılı adımlarla Windows To Go USB Sürücüsü oluşturmak için Rufus’u nasıl kullanacağınızı anladınız. Bu yazı ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları ve hakkında yazı yapmamızı istediğiniz diğer konulardaki önerilerinizi bize iletebilirsiniz. Bunları bilmemiz için aşağıdaki yorumlar bölümüne bırakın.