Unity Web Player’ın Çalışmamasını Düzeltin

Dünyanın en popüler çapraz platform oyun motoru olan Unity, birçok kişi tarafından sanal gerçeklik, 3D, AR vb. Son oyun mekaniği oluşturmak için kullanılır. Birkaç geliştirici, web tarayıcılarında bu işlemlerin keyfini çıkarıyor, ancak bu geliştiricilerin ve son kullanıcıların çoğu, Unity Web Player’ın çalışmama sorunu bildiriyor. Bu Unity Web Player’ın çalışmadığı için Chrome sorunu sürekli olarak bildiriliyor, ancak hiç kimse bunu çözmek için çözümleri gerçekten bilmiyor. Bu nedenle, bu makale size söz konusu hatayı çözme yöntemlerini ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Unity Web Player’ın Çalışmaması Nasıl Onarılır

Google Chrome ve Firefox gibi birkaç tarayıcı, Unity Web Player desteğini birkaç yıl önce durdurdu. NPAPI (Netscape Eklentisi Uygulama Programlama Arayüzü), geliştiricilerin tarayıcı uzantılarını geliştirmesine olanak tanır. Ancak, WebGL gibi daha gelişmiş web işleme özellikleri sağlayan diğer teknolojiler devraldıkça bu API aşamalı olarak kullanımdan kaldırılıyor. Java ve Unity 3D Web Player, çoğu tarayıcı tarafından amortismana tabi tutulan NPAPI eklentilerine dahildir.

Aşağıdaki yöntemlerin yardımıyla Unity Web Player’ın bu tarayıcılarda çalışmasını bir şekilde sağlayabilirsiniz. Her yöntemi anlamak ve PC’nizde gerçekleştirmek için sonuna kadar okuyun.

Yöntem 1: Internet Explorer 11 ve Safari Tarayıcılarını Kullanın

Bazı Windows ve Mac varsayılan tarayıcıları, Unity Web Player’ı desteklemeye devam etmektedir. Internet Explorer 11 ve Firefox, Unity Web Player’a hala resmi destek sağlayan tarayıcılardır.

Not: Aşağıdaki adımları gerçekleştirmeden önce PC’nizde yönetici olarak oturum açmalısınız.

1. Unity Web Player indirme sayfasını ziyaret edin ve Windows PC’nize indirin.

  Surface Pen'in Surface Tablet'e yazmaması nasıl düzeltilir?

2. Kurulum işlemini tamamladıktan sonra PC’nizi yeniden başlatın.

3. Ardından, Windows tuşuna basın, Internet Explorer yazın ve aşağıda gösterildiği gibi Aç’a tıklayın.

Not: Bir Mac sistemi kullanıyorsanız, Safari tarayıcısını açın ve aşağıdaki işlemleri gerçekleştirin.

İçeriğin düzeltilip düzeltilmediğini görmek için içeriğin neden olduğu hataya gidin.

Yöntem 2: Firefox Genişletilmiş Destek Sürümünü Yükleyin

Toplu dağıtım amacıyla Firefox tarayıcısına ihtiyacınız varsa, Firefox Genişletilmiş Destek Sürümü (ESR), kullanıcılar arasında favoridir. Firefox ESR yalnızca temel güvenlik güncellemelerini yayınladığından, Firefox ESR, Unity Web Player ile NPAPI’yi hala destekliyor olabilir. İçeriği, Firefox web tarayıcısının bu sürümünde herhangi bir hatayla karşılaşmadan başlatabilirsiniz.

1. Mevcut tarayıcınızda Firefox ESR İndirme sayfasını ziyaret edin.

2. Mevcut açılır alanlardan aşağıdakileri seçin ve aşağıda gösterildiği gibi İndir’e tıklayın.

  • Firefox Genişletilmiş Destek Sürümü
  • Windows 32 bit
  • İngilizce (ABD) (veya tercih edilen herhangi bir başka)

3. Programa sağ tıklayın ve içerik menüsünden Yönetici olarak çalıştır’a tıklayın.

4. Son olarak, yazılım kurulumundan sonra PC’nizi yeniden başlatın ve Unity Web Player’ın çalışmama sorununun çözülüp çözülmediğini görmek için istediğiniz içeriği açmayı deneyin.

Yöntem 3: VirtualBox’ta Eski Tarayıcı Sürümünü Kurun

Unity Web Player’ı kullanmak için Chrome veya Firefox tarayıcısının eski sürümlerini de kullanabilirsiniz. Ancak, aynı tarayıcının zaten yüklü olan en son sürümüyle ilgili birçok sorun oluşturacağından, bunu orijinal işletim sisteminizde yapamazsınız. Kullanıcıların kendi ana işletim sistemlerine bağımsız bir işletim sistemi kurmalarına izin veren Virtual Box uygulamasını kullanabilirsiniz.

Not: VirtualBox indirmediyseniz, Resmi Oracle VirtualBox sayfasından indirebilir ve bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

1. Bilgisayarınızda VirtualBox uygulamasını açın.

2. Şimdi, belirtilen eski sürümlerle aşağıdaki tarayıcılardan herhangi birini yükleyin.

  • Opera Sürüm 37
  • Krom Sürüm 45
  • Firefox Sürüm 50

3. Aşağıdaki sayfaları ziyaret edin ve yukarıdaki 2. Adımda bahsedilen tarayıcı sürümlerini bulun.

4. Tarayıcıları belirtilen sürümleri kurduktan sonra, Unity Web Player gerektiren istediğiniz içeriği bu tarayıcılara yüklemeyi deneyin. Unity Web Player’ın Chrome, Opera veya Firefox’ta çalışmama sorunlarının giderilip giderilmediğini görmek için bunları başlatın.

Yöntem 4: NPAPI Chrome Bayrağını Etkinleştir

VirtualBox’ta daha eski bir Chrome sürümü indirdiyseniz ve hala Unity Web Player oyunlarının çalışmama sorunuyla karşılaşıyorsanız, bu tarayıcı ayarlarında NPAPI bayrakları devre dışı bırakılmış olabilir. Etkinleştirmek için sonraki adımları izleyin.

1. Chrome’un indirilen eski sürümünü VirtualBox uygulamasında açın.

2. Tarayıcı adres çubuğuna aşağıdaki adresi girin ve klavyede Enter tuşuna basın.

chrome://flags/#enable-npapi

3. NPAPI ayarları sayfası görünecektir. NPAPI’yi Etkinleştir seçeneği için Etkinleştir’e tıklayın.

4. Son olarak, VirtualBox’ta tarayıcıyı yeniden açın ve platformu veya oyunu tarayıcıya yüklemeyi deneyin ve bunun bahsedilen sorunu çözmenize yardımcı olup olmadığını kontrol edin.

***

Bu nedenle, yardımınız için ayrıntılı adımlarla Unity Web Player’ın çalışmama sorununu çözme yöntemlerini anladığınızı umuyoruz. Bu yazı ile ilgili aklınıza takılan soruları veya başka bir konu hakkında yazı yapmamızı istediğiniz önerilerinizi bize iletebilirsiniz. Bunları bilmemiz için aşağıdaki yorumlar bölümüne bırakın.