UML Diyagramı Nedir ve Nasıl Oluşturulur [7 Tools]?

Fikirleri görsel biçimde temsil etmek, insanların ne iletmek istediğinizi anlamalarını sağlamanın etkili bir yoludur. Ve UML diyagramları size tam da bunu yapmanız için yetenekler sunar.

Bu nedenle UML diyagramları birçok kod eğitimi ve yazılım belgesine dahil edilmiştir. Oluşturulmaları biraz zaman alsa da, sonuçlar geliştiricilerin sık toplantılarda zaman kaybetmeden yazılımı hızlı bir şekilde anlamasını kolaylaştırıyor.

İşletmenizin yazılım geliştirme ve tasarım etrafında döndüğünü varsayalım. Bu durumda, UML diyagramları, fikirleri görsel olarak belgelemek ve geliştirme sürecini biraz daha basit hale getirmek için ekibinize çok yardımcı olabilir.

Ancak bu UML diyagramları tam olarak nedir?

Bu makalede, UML diyagramlarını, size nasıl yardımcı olabileceklerini, kullanımlarını ve bu diyagramları kolaylıkla oluşturmak için bazı araçları tartışacağım.

Hazır?

Haydi içeriye girelim!

UML Diyagramı nedir?

Birleşik Modelleme Dili (UML) diyagramları, karmaşık yazılım sistemlerinin tasarımını, mimarisini ve uygulamasını temsil eder.

UML diyagramları, sistem tasarımını görselleştirmenin daha iyi bir yolunu sunmayı amaçlayan yazılım mühendisliğinde genel amaçlı, geliştirme ve modelleme dili olan UML kavramını kullanır. Yazılım tasarım sürecini standartlaştırmak amacıyla Rational Software’de 1994 yılında geliştirilmiştir.

UML, Nesneye yönelik tasarım ve analiz ile ilişkilidir. Sınıf, nesneler, kalıtım, soyutlama, veri kapsülleme ve polimorfizm gibi OOP kavramlarını kullanır.

UML Diyagramlarının Türleri

UML diyagramları, yapı ve davranış diyagramları olmak üzere iki ana gruba ayrılır.

Yapı diyagramları

Yapı diyagramları, sistemlerin mimari ve statik kısımlarını gösterir. Layman’ın terimleriyle, yazılımda ve ilişkilerinde çeşitli nesneler, sınıflar, paketler, bileşenler ve daha fazlasını gösterirler. Yapı diyagramları altındaki UML diyagramlarının türleri şunlardır:

 • Sınıf diyagramı
 • Bileşen diyagramları
 • Nesne diyagramları
 • Kompozit yapı diyagramları
 • Dağıtım şemaları
 • Profil diyagramları
 • Paket diyagramları

davranış diyagramları

Davranış diyagramları, dinamik sistem parçalarını veya yazılımın belirli bir girdiye tepki verme şeklini gösterir. Bu, bir sistemin kullanıcılarla, diğer varlıklarla ve sistemlerle ve kendi içinde nasıl etkileşime girdiğini ve davrandığını görselleştirmek için kullanılır. Türleri şunlardır:

 • Etkinlik şeması
 • zamanlama diyagramı
 • Durum makinesi diyagramı
 • Etkileşim diyagramı
 • Kullanım durumu diyagramı
 • Etkileşime genel bakış diyagramı
 • Sıra diyagramı
 • iletişim şemaları

Nasıl yardımcı olur?

Kod yazarken, binlerce kod satırı ile yazılım içindeki hiyerarşileri ve ilişkileri takip etmek zordur. UML diyagramları, yazılımı farklı bileşenlere ve alt bileşenlere ayırır.

Ayrıca, yazılım geliştirme süreci, dokümantasyon, tasarım ve analiz ile ilgili birçok endişe olduğunda UML diyagramları tanıtıldı. Bunun için, iş profesyonelleri bu sorunu basitlikle çözmenin bir yolunu buluyordu – UML.

UML, bu sorunlu görevleri basitleştirmek için oyunun kurallarını değiştiren yaklaşımlar ve deneyler getirdi. Ek olarak, otomasyon tekniklerinin yardımıyla pazara sunma süresi ve maliyeti azaltılmış yüksek kaliteli yazılımlara olan talep artmıştır.

Bu teknikler, görsel programlama, desenler, çerçeveler ve bileşen teknolojisini içerir. UML, tüm bu sorunlara bir çözüm önermektedir. Sağladığı faydalar şunlardır:

 • Anlamlı modeller değiş tokuş etmek ve geliştirmek için kullanıcılara anlamlı, kullanıma hazır bir görsel modelleme dili sunar
 • Belirli geliştirme süreçlerinden ve programlama dillerinden bağımsızlık sağlayın
 • Anahtar kavramları genişletmek için uzmanlaşma ve genişletilebilirlik mekanizmaları sağlar.
 • Nesne yönelimli araçların kullanımını teşvik eder
 • Modelleme dilini öğrenmek için temel oluşturur
 • İşbirlikleri, bileşenler, modeller ve çerçeveler dahil olmak üzere üst düzey yazılım geliştirme kavramlarını destekler.
  Google Slaytlara Müzik Nasıl Eklenir

Nerede kullanılır?

UML diyagramları birçok amaç için kullanılır:

 • Farklı ekiplerden işbirliğine ve etkili planlamaya ihtiyaç duyan ve basit bir iletişim yolu gerektiren karmaşık uygulamalarda,
 • Programcı olmayanların bir yazılımın temel gereksinimlerini, süreçlerini ve işlevlerini anlamalarına yardımcı olmak
 • Ekiplerin kullanıcı etkileşimlerini, statik yapıyı ve süreçleri diyagramlarla etkin bir şekilde görselleştirmesini ve zamandan tasarruf etmesini sağlamak.
 • İnsanların bir sistemle ilgili her şeyi kolayca anlayabilmeleri için yazılım belgeleri.

Yani, bu tamamen UML diyagramlarıyla ilgiliydi. Şimdi, bunları yazılımınız için kullanmak için yeterince motive olduysanız, bunu NASIL daha kısa sürede etkili bir şekilde yapacağınızı anlamanın zamanı geldi. Eskiden çok zaman alan UML diyagramları oluşturma süresini azaltmak için otomasyon ve teknolojinin gücünü kullanın.

Bununla birlikte, yazılım süreçlerini, fikirleri, belgeleri vb. verimli bir şekilde tasarlamak için kullanabileceğiniz birçok UML diyagramı aracı vardır.

Öyleyse, örnek diyagramlar oluşturmak ve yazılım geliştirme sürecinizi kolaylaştırmak için düşünebileceğiniz en iyi UML diyagram araçlarından bazılarına bir göz atalım.

Mokup’lar

UML diyagram şablonları Mokup’lar geliştirme yolculuğunun tamamında destek sağlayarak yeni yazılımlar oluşturduğunuzda yardımcı olur. Ayrıca, herkesi ortak hedefler konusunda döngüde tutarken organize olmanıza ve her zaman bilgi sahibi olmanıza yardımcı olurlar.

Bu şablonlarla çalışırken Moqups, özel UML diyagramı desteği sunmak için özel bir şablon paketi kullanmanıza olanak tanır. Bu nedenle, bu şablonlara göz atın, gereksinimlerinize uygun olanı bulun ve yenilikçi bir çözüm oluşturmaya başlayın.

Sınıf diyagramları, sıra diyagramları ve kullanım durumu diyagramları için şablonlar alırsınız. Ayrıca, diyagramlarınızı daha verimli ve çalışmak için daha uygun hale getirmek için çeşitli UML diyagram bağlayıcılarına erişin. Moqups, konumdan bağımsız olarak ekip üyelerinizle gerçek zamanlı çalışmayı kolaylaştırmak için çevrimiçi işbirliği sağlar.

Akış çizelgelerinizden ve diyagramlarınızdan siloları kaldırın; bunları tek bir Moqups projesi içinde çizelgeler, maketler, grafikler ve tel çerçeveler gibi diğer dijital varlıklara hızlı bir şekilde bağlayın. Ekibiniz, tek amaçlı uygulamalarla ilişkili engelleri ortadan kaldırarak iş yüklerini kolayca oluşturabilir ve proje ile birlikte akabilir.

Lucidchart

Tasarıma gelince, Lucidchart UML diyagramları oluşturmak için bile popüler bir isimdir. Anlamayı hızlandırmak ve yeniliği teşvik etmek için veri görselleştirme, diyagram oluşturma ve işbirliğini birleştiren görsel bir çalışma alanıdır.

Lucidchart, teknik uzmanlar ve geliştiriciler tarafından bir diyagram oluşturmak ve kaynak kodunda gezinmek, temel görevleri ve akışları göstermek ve sistem içinde yeni işlevler ve özellikler planlamak için kullanılır.

Ayrıca bir UML grafiği yardımıyla ürününüzün geleceğini ve mevcut durumunu görselleştirebilir ve Çevik ortamınızın veri bilimcileri, mühendisler, yazılım geliştiriciler ve diğer teknoloji uzmanları için verimli olmasını sağlayabilirsiniz.

Dizi biçimlendirme düzenleyicileri ve UML diyagramı oluşturma araçları, sınıf diyagramı oluşturmayı otomatikleştirerek kod karmaşıklıklarını öğrenmeyi daha kolay ve hızlı hale getirir. Sıra diyagramları oluşturabilir ve bunları kolaylıkla çevrimiçi olarak özelleştirebilirsiniz.

Açılan iletişim kutusuna işaretlemenizi girdiğinizde, Lucidchart, PlantUML standartlarını izleyerek otomatik olarak bir dizi diyagramı oluşturacaktır. Veya bir UML şablonu seçebilir ve UML model aracıyla tasvir etmek istediğiniz sistem yapısını yansıtmak için şekilleri ve sembolleri hızla yeniden düzenleyerek özelleştirebilirsiniz.

UML şekil kitaplığını etkinleştirerek endüstri sınıfı UML şekillerine anında erişebilirsiniz. Lucidchart, diğer UML araçlarının aksine fikirlerinizi asla kısıtlamaz veya sınırlamaz. İster bir UML bileşeni, nesne, dağıtım, sınıf veya paket diyagramları oluşturmak isteyin, seçtiğiniz şekilleri alan sınırlaması olmadan tuval üzerine sürükleyip bırakın.

  Pareto Grafikleri Nasıl Oluşturulur [5 Tools]

Araç ayrıca, veriler veya müşteriler gibi birincil ve ikincil varlıkları tuval üzerinde konumlandırarak ve ardından her kullanım durumu için birkaç bağlantı çizgisi çizerek harici etkileşimleri görüntülemenizi sağlar. Yazılımınızın sürdürülebilirliğini ve sağlığını korumak için belgeler de oluşturabilirsiniz.

Lucidchart, işe alım sürecini hızlandırmaya yardımcı olur, fikirlerin etkili iletişimini destekler ve sık toplantıları azaltır. Kullanıcılar ve paydaşlardan gelen geri bildirimleri inceleme, toplama ve uygulama şeklinizi geliştirirken belgeleme ve tasarımı kolaylaştırır.

Gerçek zamanlı işbirliği ile, PC, Linux veya Mac kullanan iş arkadaşlarınızla çevrimiçi ortamda UML diyagramlarını iyileştirebilirsiniz. Bu UML diyagramı oluşturucu, UML diyagramlarınızı paylaşmayı ve paylaşım izinlerini özelleştirmeyi kolaylaştırır, böylece insanları diyagramları incelemeye davet edebilirsiniz.

Belgeyi URL veya e-posta yoluyla paylaşabilir veya Jira, Slack, Microsoft Teams veya Confluence’a aktarabilirsiniz. Şemalarınızı sunmak için sunum modunun gücünden yararlanın veya sisteme ayrıntılı bir bakış için odaklanmış bölümler ekleyin.

yaratıcı bir şekilde

yaratıcı bir şekilde UML diyagramları oluşturmak ve bunlar üzerinde kolayca işbirliği yapmak için mükemmel bir araçtır. Bu araç, Amazon, NASA, PayPal, eBay ve daha pek çok kuruluştan 5 milyondan fazla kişinin ve binlerce ekibin güvenini kazandı.

UML diyagramlarınızı minimum çabayla görselleştirin ve Creately’yi kullanarak belgelerle gerçek zamanlı olarak çalışın. Müşterilerinizden ve ekiplerinizden anında geri bildirim almanıza ve değişiklikleri her yerden takip etmenize yardımcı olur.

UML diyagramlarını kolayca çizmek için akıllı bağlayıcılar ve şekillerden yararlanın, bağlam araç çubukları oluşturun ve diğer gelişmiş işlevleri gerçekleştirin. Creately, halihazırda kullandığınız Slack, Google Drive, Zapier ve daha fazlası gibi birden çok araçla entegre olabilir.

Çeşitli kullanım durumları ve senaryoları için profesyonelce çizilmiş binlerce yüksek kaliteli ve ücretsiz şablona göz atabilirsiniz. Pazarlama ekipleri, BT ekipleri, yazılım ekipleri, eğitim ekipleri, İK ekipleri ve diğerleri için faydalıdır.

Ürün başlatma akış çizelgeleri, karar verme akış çizelgeleri, iş akışı süreçleri ve daha fazlası için şablonlara erişebilirsiniz. Creately, masaüstü (Linux, Windows ve macOS), mobil cihazlar (iOS ve Android), tarayıcılar (Chrome, Internet Explorer, Opera, Mozilla Firefox, vb.) ve JIRA, Confluence, G Suite ve Chrome Web Mağazası ile uyumludur. .

Eskiz Tahtası

Çevrimiçi UML aracı Eskiz tahtası Tasarımları zahmetsizce oluşturmanıza ve sınıf diyagramları aracılığıyla işbirliği yapmanıza, vaka diyagramlarını, sıra diyagramlarını ve daha fazlasını kullanmanıza yardımcı olur. Her yerden UML diyagramları oluşturabilirsiniz.

Yazılım dokümantasyonu, üst düzey özelliklerin eşlenmesi veya başka amaçlar için UML diyagramları oluşturmak isteyip istemediğinize göre, Sketchboard bir esinti gibi çalışır. Bu UML mimarisi diyagram yazılımı, ekibinizin verimliliğini ve yaratıcılığını artırmanıza olanak tanır.

Deneyimli yazılım mühendisleri, bu aracı, güvenlik ve gizliliği temel ilkeleri olarak dikkate alarak tasarlamıştır. İstediğiniz sayıda diyagram oluşturmak için size sınırsız tuval sağlar.

UML diyagramlarınızı paylaşmak Sketchboard ile zor değil. Bunları kolayca PDF, PNG, SVG ve JPEG olarak dışa aktarabilirsiniz. Sıra diyagramları, sınıf diyagramları ve diğerlerini geliştirmek için Sktechboard’u GitHub, Google Drive ve Slack ile de entegre edebilirsiniz.

UML Mimari Diyagramlarının oluşturulmasını basitleştirin ve diğer ekip üyeleriyle aynı sayfada olmak için işbirliği özelliklerinden yararlanın. Ayrıca uygun bir şekilde geri bildirim alıp gönderebilir ve geliştirme sürecinizin kalitesini ve hızını artırabilirsiniz.

Tasarımlarınızı geliştirmeden önce size temel işlevleri tamamlama seçeneği sunan sistem hizmetlerini tasarlamak için kullanım senaryosu şemalarından yararlanın. Daha fazla yapı diyagramı için bir temel sağlamak üzere sınıf diyagramları oluşturmak da etkilidir. Bir varlığın durumundaki değişiklikleri farklı olaylarda belgelemek için durum makinesi diyagramları da oluşturabilirsiniz.

  Hangi Diziden Olduğunu Görmek İçin Bir Animeden Bir Ekran Yakalayın

Akıllı çizim

Güçlü ancak kolay diyagram oluşturma aracı Akıllı çizim işinizi kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Akıllı biçimlendirme motoru, diyagramlarınızı sorunsuz bir şekilde oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak tanır ve tasarımlarınıza profesyonel bir görünüm kazandırmak için otomatik aralık, renk şemaları, boyutlandırma ve hizalama ile birlikte gelir.

Smartdraw, aralarından seçim yapabileceğiniz ve diyagramlarınıza uygulayabileceğiniz 4500+ şablon ve 34k+ sembolden oluşan geniş bir koleksiyona sahiptir. Standart ölçeklerle CAD tasarımları gibi yüksek kaliteli çizimler elde edersiniz.

Özel uzantılar oluşturmak için VisualScript SDK’yı kullanın veya hızlı tasarımlar için yerleşik uzantılarını kullanın. Geliştirme sürecinizi hızlandırmak için görselleri, fikirleri, geri bildirimleri vb. paylaşmak için ekibinizle kolaylıkla işbirliği yapmanıza yardımcı olur.

Smartdraw, kurumsal düzeyde yönetimle birlikte gelir ve SSO kullanarak 1000’lerce kullanıcının sağlanmasına olanak tanır. Smartdraw’ı MS Office, AWS, Jira, Trello, Confluence, Google uygulamaları ve daha fazlası gibi bir araçla sorunsuz bir şekilde entegre edebilirsiniz. Ayrıca, diyagramları sorunsuz bir şekilde dışa ve içe aktarabilmeniz için Visio ile birlikte çalışır.

yUML

yUML UML diyagramları çizmek ve bunları forumlarınız, sorun izleyicileriniz ve wiki’lerinizle paylaşmak için düşünebileceğiniz başka bir yardımcı araçtır. Binlerce yazar, geliştirici ve mimar, hatta Twitter, AWS ve daha fazlası gibi devlerin profesyonelleri tarafından bile kullanılıyor.

Araç, dağınık düzenlerde saatler harcamadan metni basitçe yazarak diyagram oluşturma işlemini hızlandırmanıza yardımcı olur. yUML metin tabanlı olduğundan, CI komut dosyalarınızdaki kodunuzdan kolayca diyagramlar oluşturabilirsiniz.

PUT veya GET komutlarını kullanarak görüntüleri programlı olarak isteyin. Araç satıcıları bunu yUML’yi komut dosyalarına, wiki’lere ve bloglara genişletmek için kullanır. UML tekniklerini sizin için bir engel haline getirmeden fikirlerinizi etkili bir şekilde iletebilecek farklı UML diyagramları oluşturun.

yUML, verilerinizi SSL aracılığıyla güvenli ve gizli tutmak için güvenlikle de ilgilenir. Kayıtlı kullanıcılara doğrudan kendi özel ad alanlarındaki diyagramları yönetme izni verir. Ayrıca diyagramlarınıza kalıcı bağlantılar da sağlayabilirsiniz, böylece diyagramı değiştirseniz bile URL aynı kalır.

görüş

Microsoft’un görüş UML diyagramları oluşturmanıza, sorunları çözmenize ve sistemleri belgelemenize yardımcı olan popüler ve kullanımı kolay bir araçtır. Bu uygulamayı masaüstünüze yükleyin veya doğrudan web üzerinden erişin.

UML 2.5 gibi endüstri standartlarını karşılarken vizyonunuzu iletmek için gelişmiş UML diyagramları oluşturmak için önceden oluşturulmuş birçok şekil ve şablon sağlarlar.

Diyagramlarınızı, gerçek zamanlı geri bildirim ve yorumlar almak için ekipleriniz arasında paylaşarak birlikte yazın. İlişkilendirme, bağımlılık ve kompozisyon gibi farklı ilişki türlerini ekleyerek ve değiştirerek farklı model öğeleri arasındaki bağlantıları gösterin.

En son Visio sürümünde sınıf, etkinlik, sıra, kullanım senaryoları, iletişim, veritabanı, dağıtım ve durum makinesi dahil olmak üzere gelişmiş şablonlar elde edersiniz.

Yapabilirsin Visio Professional’ı buradan satın alın.

Çözüm

UML diyagramları, fikirlerinizi, süreçlerinizi, işlevselliklerinizi ve yazılım sistemlerinizin diğer yönlerini etkili bir şekilde iletir. Bir programlama dili olmadan bile UML diyagramlarına bakabilir ve geliştiricinin ne iletmeye çalıştığını anlayabilirsiniz.

Bu nedenle, inovasyonunuzu ifade edebilecek ve yazılım geliştirme sürecinizi kolaylıkla ve hızla bir sonraki seviyeye taşıyabilecek tasarımı oluşturmak için bir UML diyagramı oluşturma aracı seçin.