Ubuntu Sunucusunda Webmin ile bir Apache web sunucusu nasıl kurulur

Apache, Ubuntu üzerinde çalışan mükemmel bir web sunucusu aracıdır. Ancak, kurulumu en kolay değil. Neyse ki, Ubuntu Sunucu sisteminizde Webmin kullanıyorsanız, bunu Webmin Kullanıcı Arayüzü’nde çok kolay bir şekilde kurabilirsiniz.

Bu kılavuz, Webmin ile Ubuntu Sunucusunda bir Apache web sunucusunu nasıl kurabileceğinizi gösterecektir. Webmin web UI arayüzü ile nasıl yönetebileceğinizi de göstereceğiz.

Webmin’in Ubuntu Sunucusuna yüklenmesi

Webmin’de yerleşik Apache sunucu modülünü kullanmak için önce Webmin web UI arayüzünü yapılandırmanız gerekir. Ancak, Webmin’i kurmak çok zor değil. Yüklemek için bir terminal penceresi açın, Ubuntu sunucusuna SSH (veya fiziksel olarak ona oturun) ve komut satırına erişin.

Ubuntu Sunucusu komut satırına erişiminiz olduğunda, Webmin web kullanıcı arabirimini kurmak ve çalıştırmak için aşağıdakileri yapın.

wget http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin_1.981_all.deb
sudo apt install ./webmin_1.981_all.deb

Ubuntu Sunucunuzda Webmin’i kurmak için daha fazla rehberliğe ihtiyacınız varsa, lütfen Ubuntu Sunucusunda Webmin’in nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuza bakın.

Kök şifrenizi ayarlama

Ubuntu Sunucunuzda Webmin web kullanıcı arayüzünü kullanmak istiyorsanız, kök parolaya ve kök hesaba erişiminiz olmalıdır. Ubuntu, güvenlik amacıyla varsayılan olarak kök parolayı kilitler.

Kök parolasını ayarlamak için önce sudo -s komutunu kullanarak root’ta oturum açın.

sudo -s

Kök erişimi kazandıktan sonra şifre ayarlanabilir. passwd komutunu kullanarak Ubuntu’ya root şifresini ayarlamak istediğinizi söyleyin. Kök parolanın akılda kalıcı ve güvenli olduğundan emin olun.

Not: Güvenli bir parola oluşturma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, Burada.

passwd

Kök hesap yapılandırıldığında, Webmin web kullanıcı arayüzünde oturum açabileceksiniz. Ubuntu Sunucunuzdaki Webmin web kullanıcı arayüzüne erişmek için yeni bir tarayıcı sekmesi açın. Ardından, aşağıda listelenen URL’ye gidin.

http://YOUR_UBUNTU_SERVER_IP_ADDRESS_OR_HOSTNAME:10000

Webmin oturum açma için kullanıcı adı kutusuna “root”, oturum açmak için parola kutusuna yeni oluşturulan parolayı koymanız gerektiğini unutmayın.

  Word'de Akış Şeması Nasıl Oluşturulur

Apache web sunucusu paketlerini Ubuntu Sunucusuna yükleme

Apache’yi Ubuntu Sunucusunda Webmin ile kurmak için aşağıdaki adım adım talimatları izleyin.

Adım 1: Seçeneklerini ortaya çıkarmak için sol taraftaki menüye tıklayın. Ardından, “Gösterge Tablosu”nun yanındaki “Webmin” bölümünü bulun, “Kullanılmayan Modüller” düğmesini bulun ve tıklayın.

Adım 2: “Kullanılmayan Modüller” bölümünün içinde, “Apache Web sunucusu” düğmesini bulun ve Apache Web sunucusu modülü bölümüne erişmek için seçin.

Adım 3: Webmin Apache Web sunucusu modülü alanında bir mesaj göreceksiniz. Bu mesaj, “Apache sunucusu yürütülebilir /usr/sbin/apache2 mevcut değil. Apache’yi kurduysanız, modül konfigürasyonunu doğru yolu kullanacak şekilde ayarlayın.”

Ubuntu Sunucu sisteminizde kurulum işlemini başlatmak için yeşil “Şimdi Kur” düğmesini bulun.

Adım 4: Yeşil “Şimdi Kur” düğmesi seçildiğinde, mavi “Şimdi Kur” düğmesi olacaktır. Apache’yi Ubuntu Sunucusunda kullanmak için gereken tüm paketleri kurmak için bu düğmeyi seçin.

Apache web sunucunuzu Webmin’de yapılandırma

Apache web sunucunuz için varsayılan ayarlar yeterli olsa da, bazı yapılandırma ayarlarını değiştirmek isteyebilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız.

Adım 1: Webmin kenar çubuğunu bulun ve fare ile üzerine tıklayın. Ardından “Sunucular” bölümünü bulun ve fare ile üzerine tıklayın.

Adım 2: “Sunucular” alanında, “Apache Web Sunucusu” seçeneğine tıklayın. Bu seçenek sizi Apache Web sunucusu yapılandırma alanına götürecektir.

Adım 3: Değiştirmek istediğiniz ayarı Apache Web sunucunuzda bulun. Seçenekler arasında “İşlemler ve Sınırlar”, “Ağ ve Adresler”, “MIME Türleri”, “Çeşitli”, “Dizin Başına Seçenek Dosyaları” vb. bulunur.

Apache web sunucunuza dosya ekleme

Artık Apache sunucunuzu çalıştırdığınıza göre, ona bazı HTML dosyaları eklemenin zamanı geldi. Webmin ile bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Adım 1: Webmin’de sol kenar çubuğuna tıklayın. Ardından, fare ile “Araçlar” menü seçeneğini seçin.

  Bir iPhone masaüstünden uzaktan nasıl silinir

Adım 2: “Araçlar” alanında, “Dosya Yöneticisi” seçeneğini bulun ve Webmin dosya yöneticisi uygulamasını açmak için üzerine tıklayın.

Adım 3: Dosya yöneticisinin içinde “var”ı bulun ve /var/ dizinine erişmek için üzerine çift tıklayın. Ardından, “www” klasörünü seçin ve /var/www/ klasörüne erişmek için üzerine çift tıklayın.

Adım 4: /var/www/ klasöründe, “html” klasörünü bulun ve Apache web sunucunuzun web dizinine erişmek için üzerine çift tıklayın.

Adım 5: Webmin dosya yöneticisinin içinde fare ile “Dosya” düğmesini seçin. Ardından, Apache sunucunuza yeni bir HTML belgesi yüklemek için “Dosyaları buraya sürükleyip bırakın veya seçmek için tıklayın” metnini seçin.