SQL’de Dizeyi Ayırıcıya Göre Bölmenin 4 Yolu

Birkaç SQL programcısı, SQL sunucusunda dize bölünmesini sınırlamak istiyor. Ancak bazen programcılar bunu nasıl yapabileceğiniz konusunda kafa karıştırabilir. Bu nedenle, bu makalede, SQL dizesini sınırlayıcıya göre ayırmanın anlaşılması kolay birkaç yöntemini öğrenebilirsiniz. SQL sınırlayıcıyı SQL sunucunuzda başarılı bir şekilde bölmek için bu adımları dikkatlice okuyun ve uygulayın.

SQL’de Dizeyi Ayırıcıya Göre Bölmenin 4 Yolu

Sınırlandırılmış bir dize değerini bölmenin dört yolu vardır. SQL sunucusunda istenen çıktı kodunu elde etmek için ilgili işleve sahip yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Başlayalım!

Yöntem 1: Standart SQL Bölünmüş Dize

Sınırlandırılmış bir dizeyi bölmeye çalışabileceğiniz en kolay yöntemlerden biridir. Bu yöntemde SPLIT() işlevini kullanmamız gerekiyor. Bu işlev, bağımsız değişken olarak dize ve sınırlayıcı alır. Ve bu dize daha sonra belirtilen sınırlayıcıya göre bölünür.

Sözdizimi:

SPLIT(VALUE[, delimiter])

1. Virgül (,) sınırlayıcısına bağlı olarak, bu işlev varsayılan olarak dize değerini böler. Ancak koşul, baytlar için hedef sınırlayıcıyı belirtmeniz gerektiğidir.

Örnek:

SELECT

 SPLIT('1,2,3,4,5,6,7', ',') AS arr;

Çıktı:

arr

"[1,2,3,4,5,6,7]"

2. Boş bir sınırlayıcı belirtilirse, işlev dize değerinden bir UTF-8 karakter dizisi döndürür. Bu durumda sınırlayıcı görevi gören boşlukla dizeyi bölüyoruz.

Örnek: (Dize dizisi)

SELECT

 SPLIT('p q r s t u v', ' ') AS arr;

Çıktı:

arr

"[p,q,r,s,t,u,v]"

3. Ayrıca, boş bir dize çalıştırırsanız, işlev boş diziyle bir çıktı verecektir.

Örnek:

SELECT

 SPLIT('', '') AS arr;

Çıktı:

arr

[]

Yöntem 2: SQL Server Bölünmüş Dize

Sınırlandırılmış bir dizeyi bölmek için SQL sunucusundaki STRING_SPLIT() işlevini kullanabilirsiniz.

Sözdizimi:

STRING_SPLIT (string , delimiter )

Örnek:

SELECT

 VALUE

FROM

 STRING_SPLIT('m,n,o,p,q,r', ',');

Çıktı:

VALUE

--------------------

m

n

o

p

q

r

Yöntem 3: PostgreSQL Bölünmüş Dize

SPLIT_PART() işlevinin yardımıyla SQL’de herhangi bir dizeyi bölebilirsiniz. Bu PostgreSQL bölünmüş dize işlevi, bölünecek bir dize ve kullanılacak bir sınırlayıcı alır. Ayrıca, dizenin belirtilen bölümünü döndürür.

  Word'de Etiketler Nasıl Oluşturulur ve Yazdırılır

Not: Konum parametresi, 1’den başlaması gereken pozitif bir tam sayı olmalıdır.

Sözdizimi:

SPLIT_PART(string, delimiter, position)

Örnek:

select split_part(‘h,e,l,l,o’, ‘,’, 3);

Çıktı:

split_part

l

Yöntem 4: MySQL Bölünmüş Dize

MySQL Bölünmüş Dize yönteminde, SQL’de sınırlandırılmış bir dizeyi bölmek için SUBSTRING_INDEX() işlevini kullanabiliriz. Şimdi, bu işlev, bağımsız değişken olarak dize, sınırlayıcı ve dize sayısını alır ve sağlanan sınırlayıcı tarafından bölünen sayıya bağlı olarak dizelerin sayısını döndürür.

Sözdizimi:

SUBSTRING_INDEX(string, delimiter, count)

Örnek:

SELECT SUBSTRING_INDEX('q,w,e,r,t,y', ',', 6);

Çıktı:

q,w,e,r,t,y

***

Şimdi, umarız, yardımınıza sözdizimi ile sınırlayıcıya göre SQL ayırmanın belirtilen 4 yolunu anlamışsınızdır. Bu yazı ile ilgili aklınıza takılan soruları veya başka bir konu hakkında yazı yapmamızı istediğiniz önerilerinizi bize iletebilirsiniz. Bunları bilmemiz için aşağıdaki yorumlar bölümüne bırakın.