Silinen Instagram Hesabı Nasıl Kurtarılır

Instagram, günümüzde en çok büyüyen sosyal medya platformlarından biridir. Birçok etkileyicinin topluluklarını çevrimiçi olarak oluşturmasına yardımcı oldu. Yine de hesabınız silinirse birçoğu için büyük bir kaos olur. Bu makale, silinen Instagram hesabını kurtarmanın veya kalıcı olarak silinen Instagram hesabını kurtarmanın mümkün olup olmadığını öğrenmenize yardımcı olacaktır.

Silinen Instagram Hesabı Nasıl Kurtarılır

Zaten kalıcı olarak silinen Instagram hesabınızı geri alamazsınız ve Instagram bile hesabınızı geri almanıza yardımcı olamaz. Ancak silinen Instagram hesabını, bu makalenin ilerleyen kısımlarında belirtilen adımlarla, silme işleminden sonraki 30 gün içinde kurtarabilirsiniz.

Instagram Hesabı Silindiğinde Ne Olur?

Bir Instagram hesabı her silindiğinde:

  • Hesapla ilgili tüm bilgiler Instagram sunucularından silinir.
  • Tüm fotoğraflar, videolar, makaralar ve diğer medya hesaptan kalıcı olarak silinir.
  • Ayrıca tüm takipçiler kaldırılır, beğeniler ve yorumlar silinir.

Not: Yukarıda bahsedilen tüm medya kalıcı olarak silinir ve hiçbir şekilde kurtarılamaz.

Instagram Hesabını Silmek Neden Bir Ay Sürüyor?

Instagram’ın güçlü bir silme süreci vardır. Hesabınız silindikten sonra bir daha geri alamazsınız. Yani Instagram, silme işleminize başladıktan sonra size 30 gün veriyor. Bu süre içinde fikrinizi değiştirirseniz, tekrar giriş yapabilir ve hesabınızı kalıcı silme işleminden kaydedebilirsiniz.

  iPhone ve Android'de Instagram Uygulama Simgesi Nasıl Değiştirilir

Instagram’ı Sildiğinizde Mesajlarınız Silinir mi?

Hayır, uygulama silme ile ilgili olarak, mesajlar, fotoğraflar, makaralar veya videolar dahil olmak üzere medyanızın hiçbiri, uygulamayı Android cihazınızdan kaldırdığınızda silinmez. Ancak Instagram hesabınızı kalıcı olarak silerseniz, mesajlar ve diğer tüm medyalar sonsuza kadar silinir ve hiçbir şekilde kurtarılamaz.

Instagram’ı Sildiğinizde Takipçileriniz Ne Görüyor?

Uygulamanın silinmesinden bahsetmişken, takipçileriniz için herhangi bir değişiklik olmayacak. Hesabınızı ve üzerinde yayınlanan medyayı yine de görebilecekler. Ancak Instagram hesabınızı kalıcı olarak sildiyseniz, takipçileriniz Instagram’da hesabınızı arayamaz ve bu nedenle yüklediğiniz medyaların hiçbirini göremez.

Silinen Instagram Hesabımı Geri Alabilir miyim?

Evet, silme işleminden sonraki 30 gün içinde Instagram hesabınızı kurtarabilirsiniz. Maalesef kalıcı olarak silinen Instagram hesabınızı geri alamazsınız ve Instagram bile hesabınızı geri almanıza yardımcı olamaz.

Silinen Instagram Hesabı Nasıl Geri Getirilir?

Uygulamayı da kaldırdıysanız, silinen Instagram hesabını kurtarmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1. Cihazınızda Play Store uygulamasını açın.

2. Arama çubuğunda Instagram’ı arayın ve Yükle’ye dokunun.

3. Ardından, uygulamayı açın.

4. Oturum aç üzerine dokunun ve hesabınızda oturum açmak için oturum açma bilgilerinizi girin. Hemen, hesabınız kurtarılacaktır.

Kalıcı Olarak Silinen Instagram Hesabı Nasıl Geri Getirilir?

Hesabınız kalıcı olarak silindiyse, yani silme işleminden sonra 30 gün geçtiyse, kalıcı olarak silinen Instagram hesabını kurtarmanın bir yolu yoktur. Instagram destek ekibi bile size geri getiremez. Instagram platformunu kullanmaya devam etmek istiyorsanız yeni bir Instagram hesabı oluşturmanız gerekecek.

Silinen Instagram Hesabı Şifre Olmadan Nasıl Geri Getirilir?

Instagram’da hesabınızı yeni sildiyseniz ve silinen Instagram hesabını silme işleminden sonraki 30 gün içinde geri almak istiyorsanız ancak şifrenizi unuttuysanız, geri almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. Instagram uygulamasını açın.

  Instagram Gönderilerinize Kimlerin Yorum Yapabileceğini Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

2. Oturum aç seçeneğine dokunun.

3. Ardından, oturum açmak için yardım alın üzerine dokunun.

4. Alana Kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi veya telefonunuzu girin ve gösterildiği gibi İleri’ye dokunun.

5. Hesabınız kalıcı olarak silinmezse, üç seçenek göreceksiniz:

  • Bir e-posta göndermek
  • SMS gönder
  • Facebook ile giriş

Sizin için erişilebilir olanlardan birine dokunun.

6A. E-posta gönder seçeneğine dokunursanız, kayıtlı e-posta kimliğinize şifre sıfırlama bağlantısı içeren bir e-posta gönderilecektir.

6B. SMS Gönder’e dokunursanız, size kısa mesajla bir doğrulama kodu gönderilecektir. Bunu Instagram uygulamasına girmeniz gerekiyor ve giriş yapabileceksiniz.

6C. Facebook ile Giriş Yap’a dokunursanız, Instagram hesabınızla bağlantılı Facebook hesabınızın giriş bilgilerini girmeniz gerekir.

Instagram Hesabım Kapatıldı. Yardım Merkezi ile iletişime geçin!

Instagram hesabınızı devre dışı bırakırsa, oturum açarken Instagram’ın hesabınızı yanlışlıkla sildiğine dair itirazda bulunmak için bir seçenek göreceksiniz. Bu durumda hesabınız tekrar kontrol edilecektir. Arızalı olduğu ortaya çıkarsa, devre dışı kalır. Yeniden kontrol için itirazda bulunmadan önce Instagram Topluluk Kurallarını da okuyabilirsiniz.

1 Yıl Sonra Instagram Hesabımı Yeniden Etkinleştirebilir miyim?

Evet, Instagram hesabınızı geçici olarak devre dışı bıraktıysanız, bir yıl sonra bile yeniden etkinleştirebilirsiniz. Aynısı için herhangi bir zaman sınırlaması yoktur.

Sildikten Sonra Instagram Hesabımı Nasıl Yeniden Etkinleştiririm?

Burada üç koşul vardır:

  • Instagram hesabınızı geçici olarak devre dışı bıraktıysanız, hesabınızı istediğiniz zaman yeniden etkinleştirmek için Instagram giriş sayfasına giriş bilgilerinizi girebilirsiniz.
  • Instagram Silme Politikasına göre, silme işleminden sonra tekrar giriş yapmak için 30 gününüz olacaktır. Bu süreyi kaçırırsanız, o hesabı geri almanın bir yolu yoktur. Hesap sonsuza kadar gidecek.
  • Instagram, topluluk kurallarını ihlal ettiğiniz için hesabınızı devre dışı bıraktıysa, hesabınızın devre dışı bırakılacağı süreyi beklemeniz gerekir. 30 gün diyelim. Ardından, hesabınızı ancak 30 gün sonra geri alabileceksiniz.
  En İyi Görünen Instagram Resimleri Nasıl Yüklenir?

Instagram’dan Yasaklanmak İçin Kaç İhlal Gerekir?

Topluluk kurallarını ihlal ederseniz, Instagram temelde hesabınıza 3 ihtar gönderir. 2 ihtardan sonra bile gerekli değişiklikleri yapmazsanız, ihlal faaliyetlerinize bağlı olarak hesabınız silinir veya devre dışı bırakılır.

Instagram Hesabımı Ne Kadar Devre Dışı Bırakacak?

Instagram’ın yeniden etkinleştirme politikaları çok katıdır. Hesabınızı yaklaşık 1 hafta ile 1 ay arasında devre dışı bırakabilirler.

***

Umarız silinen Instagram hesabını nasıl kurtaracağınızı öğrenmişsinizdir. Soru ve önerileriniz için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşmaktan çekinmeyin. Bundan sonra ne öğrenmek istediğinizi bize bildirin.