PC Grafik Kartınızı Sıfırlama

Bir Windows PC kullanmak bazen sinir bozucu olabilir. Sistem çalışmayı durdurabilir ve nedenini bilmiyor olabilirsiniz. Önemli bir görevin ortasında olduğunuzu ve sistemin aniden donduğunu hayal edin. 🙄

Ne işinize devam edebilirsiniz ne de sistemi yeniden başlatabilirsiniz. Bu, cihazınızdaki sorunu kontrol edebileceğiniz zamandır. Bu ani donma, sürdürülemez çözünürlük, yetersiz RAM, bozuk dosyalar veya grafik kartınızdaki bir sorundan kaynaklanabilir.

Sisteminizin neden işin ortasında aniden çöktüğünü düşünüyor musunuz?

Bunun için önce bir Grafik kartının temellerini ve PC veya Dizüstü bilgisayarınızda işlevini anlamanız gerekir.

Grafik kartı nedir?

Ekran kartı, video kartı, VGA kartı veya Grafik bağdaştırıcısı olarak da bilinen grafik kartı, esas olarak aygıtınız için çıktı görüntüleri oluşturmak üzere çalışan bir genişletme kartıdır. GPU’nuz (Grafik İşlem Birimi), bir grafik kartı için hesaplamaları gerçekleştiren ana bileşendir.

Bir grafik kartı, sisteminizin çökmesinin nedenlerinden biri de olabilir. Bununla birlikte, bir grafik kartı, genellikle, grafik kartı tamamen ölmeden önce değiştirmeniz için size erken uyarılar sunacaktır. Bu yüzden önce, grafik kartınızın ölmekte olduğunu gösteren yollara bakmalıyız.

Grafik Kartı arızasının belirtileri

#1. Ekran hataları

Ekranınızın her yerinde garip renkler görmeye başladığınızda grafik kartınız sorunlara neden oluyor. Ayrıca ekranın her yerinde kırılmalar veya çizgiler göründüğünü de görebilirsiniz. Bu, grafik kartınızın bir sorunla karşı karşıya olduğunun bir işareti olabilir.

#2. kekemelik

Grafik kartınız düzgün çalışmadığında ekranınızda takılmalar görebilirsiniz. Ekran aniden donabilir ve bir çıkış yolu bulamayabilirsiniz. Aşağıda listelenen diğer uyarı işaretleri kekemeliğe eşlik ediyorsa, tüm bu sorunlara grafik kartınızın neden olma ihtimali yüksektir.

  Herhangi Bir Tarayıcıdan Tek Bir Yer İmleri Klasörünü Dışa Aktarma

#3. Mavi ekran

Sisteminiz çalışmayı durdurursa ve önünüzde boş bir mavi ekran belirirse, soruna neden olanın grafik kartınız olduğunu varsaymanız gerekir. Herhangi bir görsel grafikle ilgili çalışmaya başladığınızda, sisteminiz çalışmayı durdurabilir ve önünüzdeki ekranda mavi bir ekran belirecektir.

Bu sorunlardan herhangi biri veya tümü ile karşılaşırsanız, grafik kartınızın sorun giderme gerektirdiğinden emin olabilirsiniz.

Çalışmanızın devam etmesi ve grafik kartınızın sorun yaratmayı bırakması için hangi adımları izlemeniz gerekiyor? Onları tartışalım.

Grafik Kartı Sorunlarını Düzeltmek için Çözümler

Grafik kartınızı yeniden başlatın

Cihazınızda Windows tuşu + Ctrl + Shift + B tuşlarını aynı anda kullanabilirsiniz. Bu, grafik kartınızı yeniden başlatacaktır. Bu kısayol kullanılırken devam eden uygulamalar veya oyunlar kapatılmayacaktır. Ekran kararabilir ve ayrıca bir bip sesi duyabilirsiniz. Bu klavye kısayolu, AMD’den NVIDIA’ya kadar tüm grafik kartlarında etkilidir.

Grafik sürücülerini kaldırın ve yeniden yükleyin

İlk olarak, sorun giderme için cihazınızdaki grafik sürücülerini kaldırmanız ve ardından yeniden yüklemeniz gerekecektir.

Bir grafik sürücüsü, aygıt yöneticisi aracılığıyla kaldırılabilir. Aygıt yöneticisi, sisteminize aygıtları ve sürücüleri yüklemenizi ve kaldırmanızı sağlayan bir paneldir.

Bir grafik sürücüsünü kaldırma adımları şunlardır:

 • Cihazınızda Windows + R tuşuna basın. Bu, Çalıştır menü kutusunu başlatacaktır.
 • Bu menü kutusuna devmgmt.msc yazın. Giriş düğmesine bastığınızda, bu, Aygıt Yöneticisi penceresini açacaktır.
 • Önünüze bir liste gelecek. Buradan Görüntü bağdaştırıcıları kategorisine çift tıklayabilirsiniz. Sisteminizde aktif olan tüm cihazların bir listesi görünebilir. Grafik kartınızın adına sağ tıklayın ve ardından aygıtı kaldır seçeneğini seçin.

 • Daha sonra bir onay iletişim kutusu görünecektir. ‘Bu aygıtın sürücü yazılımını sil’ seçeneğine tıklayabilirsiniz.
 • Kaldır düğmesine tıklayın.

Bu, grafik sürücüsünü cihazınızdan kaldıracaktır.

Artık grafik sürücünüzü yeniden yüklemek için farklı yollar kullanabilirsiniz.

Kaldırma işlemi tamamlandıktan sonra, aşağıdaki talimatları izleyerek grafik sürücünüzü yeniden yükleyebilirsiniz:

  Ubuntu Sunucusuna Apache Tomcat nasıl kurulur

Grafik sürücüsünün otomatik kurulumuna izin ver

Kaldırma işlemini tamamladıktan sonra cihazınızı yeniden başlatabilirsiniz ve Windows grafik kartınız için grafik sürücüsünü otomatik olarak yeniden yükleyecektir. Ancak bu kendi kendine yeniden yükleme, cihazınıza en son grafik sürücüsünün yüklenmesini sağlamaz.

Driver Easy’yi kullanarak grafik sürücüsünü yeniden yükleyin

Driver Easy yazılımını cihazınıza indirin. Uygulamayı çalıştırın ve uygulamayı kullanarak cihazınızı tarayın. Bir soruna neden olan tüm sürücüleri tarayacak ve ekranda bunları güncelleme seçeneği belirecektir. Tüm bu grafik sürücülerini düzenleyebilirsiniz, bu da grafik sürücünüzle ilgili sorununuzu çözecektir.

Yukarıda belirtilen adımlardan birini takip edebilir ve grafik sürücüsünü cihazınıza yeniden yükleyebilirsiniz. Bundan sonra, grafik kartınız sorun yaratmayı bırakabilir.

Grafik sürücünüzü güncelleyin

Grafik sürücünüzü güncellemek, grafik kartınızla ilgili sorunları düzeltmenin yollarından biri olabilir. İzlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Cihazınızda Windows + R’yi tıklayın.
 • Ekranda bir çalıştırma diyalog kutusu belirecektir. Kutuya devmgmt.msc yazıp enter tuşuna basmalısınız.
 • Bu, ekranınızdaki tüm ekran bağdaştırıcılarının bir listesini görüntüler. Grafik kartınızın adına sağ tıklayın ve ‘Özellikler’i seçin.
 • Açılır menüden ‘Sürücüler’ sekmesini seçin. Daha sonra görünen güncelleme sürücüsü seçeneğine tıklayın.
 • Sistem, mevcut güncellenmiş sürücü yazılımının aranmasını isteyecektir.
 • Ekranda görünen talimatları izleyin.

Grafik sürücünüz güncellenebilir ve sorun yaratmayı durdurabilir.

BIOS’tan grafik kartını sıfırlayın

Grafik kartınızı BIOS’tan sıfırlamak yardımcı olabilir. Bu nedenle, bunu deneyebilirsiniz.

Grafik kartınızı BIOS’tan sıfırlamak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Cihazınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınızın klavyesindeki Esc tuşuna tıkladıktan sonra BIOS’ta grafik kartınızı sıfırlamaya başlayabilirsiniz. İşlemi başlatmak için ‘F10’ tuşuna basmanızı isteyen bir mesaj kutusu görünecektir.
 • Cihazınızda BIOS kurulumunu başlatmak için F10 tuşuna iki kez basabilirsiniz. Ekranda görünen bir açılır menü göreceksiniz. Oradan, ‘Gelişmiş Yonga Seti Özellikleri’ni seçebilirsiniz. Bu seçenekler arasında gezinmek için klavyenizdeki tuşları kullanabilirsiniz.
 • Ekranınızda başka bir seçenek listesi görünecektir. Oradan ‘Video BIOS Önbelleğe Alınabilir’ seçeneğini belirleyebilirsiniz.
 • Daha sonra BIOS ayarını etkinleştirmek için + ve – tuşlarına basabilirsiniz.
 • Daha sonra klavyenizdeki F10 tuşuna basabilirsiniz. Ekranda görünen ‘Evet’ seçeneğine tıklayın. Bu işlem, grafik kartınızı BIOS’ta sıfırlayacaktır.
  Google E-Tablolarda Tarihler Arasındaki Günler Nasıl Hesaplanır?

Çözüm

Grafik kartınızın neden olduğu sorunları sıfırlamak, yeniden yüklemek veya gidermek için izleyebileceğiniz adımların tümü bunlardır. Bunları takip ettiğinizde, grafik kartınız sorun yaratmayı bırakabilir. Sorun devam ederse, sorun grafik kartınızdan değil başka faktörlerden kaynaklanabileceğinden profesyonel yardım alabilirsiniz.

Ayrıca ‘ekran sürücüsü yanıt vermeyi durdurdu’ hatasını nasıl düzelteceğinize de bakabilirsiniz.