Orta Fare Düğmesi/Kaydırma Tekerleği Tıklama İşlevi Nasıl Yeniden Eşlenir

Dokunmatik yüzeyler, bir dizüstü bilgisayara dahil edebileceğiniz temiz bir donanım parçasıdır. Dokunmatik yüzey, fare gibi işaret edip tıklamakla kalmaz. Hassas bir dokunmatik yüzeyiniz varsa, Windows 10’daki hareketleri destekleyecektir. HP ve Dell dizüstü bilgisayarlardaki dokunmatik yüzeylerin çoğu MacBook’takilere yakın olmasa bile bu gerçekten şaşırtıcı. Tüm bunlara rağmen, dokunmatik yüzeyler gerçekten sadece düğmelere sahip. Öte yandan bir fare, üçüncü bir düğme olarak çalışan bir kaydırma tekerleğine sahiptir. Bir bağlantı üzerinde fare tekerleğine tıklarsanız, bağlantı yeni bir pencerede açılır. Bir sekmede fare tekerleğine tıklarsanız sekme kapanır. Bu işlevler ilginizi çekmeyebilir, ancak farenizde çalışmak için fazladan bir düğmeniz var. Orta fare düğmesini/kaydırma tekerleği tıklama işlevini daha sık kullandığınız bir şeye yeniden eşleyebilirsiniz.

Windows’ta orta fare düğmesi/kaydırma tekerleği tıklama işlevini yeniden eşlemek için bir uygulamaya ihtiyacınız vardır. X-Mouse Düğme Kontrolünü öneririz. Uzun zamandır piyasada olan ücretsiz bir uygulama ve gerçekten harika. Uygulamaya özel profiller için desteği vardır, bu da onu oyun oynamayı ve çalışmayı desteklemek için kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Orta Fare Düğmesini Yeniden Eşle

X-Mouse Button Control’ü indirin ve yükleyin. Uygulamayı başlatın. Orta fare düğmesini evrensel olarak yeniden eşleştirmek, yani tüm uygulamalarda ne yaptığını değiştirmek istediğinizi varsayıyoruz. Varsayılan profilde, Orta Düğme açılır menüsünü açın. İşlevler listesinde ilerleyin ve düğmeyi eşleştirmek istediğiniz işlevi seçin.

Uygula’yı tıklayın ve hemen etkili olacaktır. Aşağıdaki GIF, uygulamayı çalışırken gösterir. Orta fare düğmesini Ctrl+C işleviyle yeniden eşleştirdim. Seçilen bir dosyaya veya metne her tıkladığımda panoya kopyalanıyor.

Bu, yalnızca orta fare tıklama düğmesini, yani kaydırma tekerleği tıklama özelliğini etkiler. Kaydırma tekerleğinin ne yaptığını değiştirmeyecek. Web siteleri ve belgeler arasında gezinmek için yine de kullanabilirsiniz.

  PowerPoint Şablonları Nasıl Yeniden Boyutlandırılır

Altı yıl önce burada X-Mouse’u öne çıkardık. O zamandan beri, uygulama pek değişmedi, ancak başlangıçta zengin özelliklere sahipti. Bir oyun fareniz veya normalden fazla sayıda düğmesi olan bir fareniz varsa, X-Mouse hepsini yeniden eşleyebilir. Yeniden eşlenen düğmenin istendiği gibi çalışması için uygulamayı her zaman çalışır durumda tutmanız gerekir. Uygulamanın bir yükleyici sürümü ve bir taşınabilir sürümü vardır.

X-Mouse Düğme Kontrolünü İndirin