Mixpanel, Aradığınız Google Analytics Alternatifi mi?

GA4, Temmuz 2023’te evrensel analitiğin yerini alıyor ve GA4’ün web yöneticilerini ilgilendiren birkaç sınırlaması var. Bu makalede, GA4’e en iyi alternatif olabilecek ve web yöneticilerinin verileri verimli bir şekilde analiz etmelerine ve ölçmelerine yardımcı olabilecek üçüncü taraf bir araç olan Mixpanel’i tartışacağız.

Bu veri odaklı pazarda, web sitelerini (verileri) hızlı ve etkili bir şekilde analiz etmenize yardımcı olacak bir araca ihtiyacınız var. En popüler araç Google Analytics’tir.

Ancak günümüzde Google Analytics (GA4) ile Mixpanel arasında, Google Analytics 4’e güncellendiğinden bir çakışma vardır. Bu nedenle işletmeler ve web sitesi sahipleri Mixpanel gibi alternatifler arıyor.

Nedenini bilmek ister misin?

Bu makalede, web sitesi analiziniz için hangi aracın en iyi araç olabileceğini anlamalısınız. Ancak önce web sitesi verilerini analiz etmenin önemini anlayalım.

Web Sitesi Verilerini Analiz Etmek Neden Önemlidir?

Web sitenizi analiz etmeden çalıştırmak veya optimize etmek, karanlıkta ok atmak gibidir. Web sitesi analizi, işletmeniz için bir web sitesi kurmak kadar önemlidir. Web siteniz için bir hedef belirlemeden önce trafik, izleyici davranışı, katılım, demografi vb. gibi birkaç şeyi bilmeniz gerekir. Bu nedenle, web siteniz için analizlere ihtiyacınız var.

Kullanıcı İçgörüsü: Kitlenizi ve web sitenizdeki davranışlarını bilmeniz gerekir. Hedef kitlenizin istedikleri bilgileri anlayabilmeleri ve bulabilmeleri için içerik oluşturmanıza yardımcı olur.

Analytics, ilgi alanları, cinsiyetleri, konumları ve ilgi alanları gibi demografik bilgileri bulup kullanmanıza yardımcı olur ve bunlar etrafında içerik oluşturur ve web sitenizi kullanıcı dostu hale getirir.

Sizin için en iyi olanı keşfedin: analiz aracı size hangi içeriğin iyi performans gösterdiğini, kaç ziyaretçiniz olduğunu, hemen çıkma oranınızı, kitleyi elde tutma sürenizi vb. söyler. İçeriğinizi, CTA’nızı ve etiketlerinizi buna göre optimize edebilirsiniz. Ayrıca, hedef kitlenizin beğendiği bir konuda içerik oluşturabilirsiniz.

SEO stratejileri oluşturmanıza yardımcı olur. Çok fazla organik trafik, web sitenizi büyütmek için ihtiyacınız olan şeydir. SEO, içerik stratejinizin en önemli parçasıdır. Analitik SEO araçlarının yardımıyla müşterilerin sayfalarınıza nasıl ulaştığını tam olarak anlayabilirsiniz. En çok dönüşüm sağlayan sayfalarınızı incelemek ve onları daha da optimize etmek, SEO’yu geliştirmek için bir tekniktir.

Kolaylaştırılmış veri segmentasyonu ve görselleştirme: Önceki işaretçilerde belirtildiği gibi, analitik, birkaç tıklamayla veri segmentasyonunu ve görselleştirmeyi basitleştirdi ve size ekranınızdaki tüm bilgileri verdi.

Google Analytics (GA4) nedir?

Google Analytics, web sitesi verilerini organize eden ve bölümlere ayıran en çok beğenilen web sitesi analiz aracıdır. 2005’ten beri çalışıyor ve ücretsiz bir araç olduğu için çoğu işletme onu web sitesi analizi için kullanıyor.

Ancak Google, kısa süre önce Google Analytics’i GA4’e güncelledi ve bu da işletme dostu olmayan birçok değişiklik getirdi; bu nedenle işletmeler başka seçenekler arıyor.

Şimdi, GA4’te neyin farklı olduğunu kontrol edelim.

Başlangıç ​​olarak, GA4, tek Google Analytics aracı olacaktır; evrensel analitik, Temmuz 2023’e kadar aşamalı olarak kaldırılacaktır. Ayrıca, GA4 daha teknik görünüyor, bu da GA4’teki veri analitiğini anlamak için uygun bir teknik ekibe ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor.

  Sea of ​​Thieves İndirilmiyor Hatasını Düzeltin

Universal Analytics’in aksine GA4, özel bir görünüm oluşturmanıza değil, yalnızca dahili trafiği filtrelemenize izin verir.

GA4’ün Sınırlamaları

Universal analitikten GA4’e veri aktaramazsınız: Universal analitik, Temmuz 2023’te çalışmayı durdurduğunda, evrensel analitik çalışmayı durdurduktan sonra GA4’e erişebilmeniz için GA4’ü Universal Analytics ile eşzamanlı olarak kurmanız gerekecektir.

Veri Toplama Sınırlamaları: GA4, her özel etkinlik için 25 özel parametre sınırına sahiptir. Çok gibi görünse de, daha büyük web siteleri için yeterli olmayabilir. Google Analytics 360’a yükselterek ek limitler elde edilebilir, ancak fiyat yüksektir.

Yetersiz Veri Anonimleştirme: Veri anonimleştirme ile, coğrafi konum, izleme kimliği atamaları veya diğer çerez tabanlı bilgiler gibi kişisel tanımlayıcı bilgileri (PII) değil, ziyaretçiler (ziyaretler, tıklamalar ve sayfa görüntülemeleri) hakkında en temel ölçümleri alabilirsiniz.

Yeniden pazarlama, yinelenen konukları tanıma ve gelişmiş dönüşüm ilişkilendirmesi kullanma kapasitenizi azalttı.

Dönüşüm için yerel optimizasyon özelliği yoktur: Google Analytics kullanıcılarının, ziyaretçilerin web sitenizle nasıl etkileşime girdiği veya harekete geçirici mesaj gibi daha ayrıntılı bilgiler elde etmek için üçüncü taraf çözümlerini kullanması gerekir.

Geçersiz Açıklamalar: Diğer ekip üyelerine ek bağlam vermeniz gerektiğinde, açıklamalar yararlıdır. Örneğin, olağan dışı trafik artışlarına veya bir pazarlama hunisi boşluğuna dikkat çekin. Universal Analytics’te mevcut olmasına rağmen, bu özellik artık Google Analytics 4’te bulunmamaktadır.

Gerçek zamanlı ölçüm yok: Google Analytics, verileri genellikle 24-48 saatlik bir gecikmeyle işler. Veri yenilemeleri, günde 200.000’den fazla oturumu olan hesaplar için yalnızca günde bir kez gerçekleştirilir.

Sonuç olarak, temel göstergelerle ilgili en son verileri görmezsiniz. Gerçek zamanlı bilgilerin her şeyi değiştirebileceği bir günlük promosyon reklamları sırasında sinir bozucu olabilir!

Mixpanel, Google Analytics 4 eksikliklerinin üstesinden gelmek için GA4’e en iyi alternatiftir. Mixpanel’i anlayalım.

Mixpanel nedir?

Mixpanel, insanların sitenizde veya uygulamanızda nasıl davrandığını daha iyi anlamak için kullanıcı tarafından oluşturulan verileri toplamanıza, depolamanıza ve analiz etmenize yardımcı olan bir web ve mobil analiz aracıdır.

Bir Google Analytics alternatifi arıyorsanız bu aracı düşünebilirsiniz.

Web sitenize Mixpanel’den bir kod satırı eklemeniz gerekecek. İzlemek istediğiniz her etkinliğin benzersiz bir kodu vardır. Kodu ekledikten sonra, web sitenizdeki etkileşim ölçümlerini izlemek için huniler oluşturmak için Mixpanel’in kontrol panelini kullanabilirsiniz.

Mixpanel’de Öne Çıkanlar

Mixpanel, onu en iyi web sitesi ve uygulama analiz aracı yapan birinci sınıf özellikler ve entegrasyonlar sağlar. Bunlardan bazılarını aşağıda listeledik.

 • Trendlerin zaman içinde nasıl değiştiğini anlamanızı sağlayan zaman periyodu öngörülerini karşılaştırabilirsiniz.
 • Kişiselleştirilmiş bir gösterge panosu, Mixpanel’in öne çıkan bir diğer özelliğidir; panonuzu ihtiyacınıza ve gereksiniminize göre özelleştirebilirsiniz.
 • Karmaşık verileri basit bir biçimde düzenler. Mixpanel, herkes tarafından anlaşılmasını kolaylaştıran görünen adlar, etkinlik kategorisi etiketleri ve tanımlar sağlar.
 • Sadece birkaç tıklamayla metrikleri hesaplamanıza olanak tanır. Öngörülerde, KPI’ları hesaplamanızı ve ayrıntılı raporlar oluşturmanızı kolaylaştıran bazı formüller bulacaksınız.
 • Mixpanel hunisi, kullanıcının yolculuğu ne kadar uzun ve kısa olursa olsun, kullanıcı yolculuklarını getirmeyi daha kolay ve hızlı hale getirir. Bunun da ötesinde, akış çizelgeleri, sonsuz sayıda adım ekleme, gruba göre filtreleme ve verileri hariç tutma kapasitesi gibi özellikler, Mixpanel’i güçlü bir analitik aracı haline getirir.
 • Karışıklık bulma konusunda Mixpanel iyi bir iş çıkarıyor. Mixpanel, geçişten sorumlu tüm önemli kullanıcı segmentlerini otomatik olarak tanımlar; her sapmanın kaynağını belirlemek için daha az zaman harcayabilirsiniz.
 • Gösterge Tablolarındaki genel filtreler, tercihinize göre veri almanıza olanak tanır; örneğin, geçen ayın verileri veya yeni kullanıcıların verileri olabilir.
 •   Eski Bir Arkadaş Bulmaya mı Çalışıyorsunuz? İşte Bunu Gerçekleştirmek için 5 İpucu

  Mixpanel’in Faydaları

  Mixpanel’in en önemli avantajları, web ve mobil uygulamalar için doğru ve tutarlı müşteri davranışı analitiğidir.

  Kullanıcıların web siteniz ve ürününüzle nasıl etkileşime girdiğine dair net bir anlayışa ve ayrıca her bir hesabın durumu hakkında kapsamlı bilgiye sahip olacaksınız.

  #1. Kullanımı Kolay Arayüz

  Verilerden yararlı bilgiler çıkaramazsak, veriler işe yaramaz. Verilerden yararlı bilgilerin çıkarılması, iyi veri temsilinin bir sonucudur.

  Mixpanel platformu, web sitenizde veya uygulamanızda daha derine inmenizi ve kullanıcıların yanıtlarını keşfetmenizi sağlayan kullanımı kolay bir arayüze sahiptir. Kullanıcıların uygulamanızla nasıl etkileşime girdiğini daha iyi anlamanızı sağlar ve ürününüzü iyileştirmeye yönelik öneriler sunar.

  İyi öneriler, sizi iyi bir ürün geliştirmeye yönlendirecek ve iyi bir ürün, işletmenizin büyümesine yardımcı olacak daha fazla dönüşüme yol açacaktır!

  #2. Dönüşüm hunisi raporlaması

  Kullanıcılar mobil uygulamanızla etkileşim kurduğunda, Dönüşüm Hunisi raporu, onların planlı bir dönüşüm yolundan nerelerde çıktıklarını veya bir pazarlama kampanyasını nerede bıraktıklarını gösterir.

  Huni raporu, çeşitli segment işlemlerinin nasıl farklılık gösterdiğini karşılaştırmak için de kullanılabilir. Kullanıcıların uygulamanızdan nerelerde vazgeçildiğini, tipik olarak hangi yolu izlediklerini ve ne zaman ayrıldıklarını her aşamada verdikleri kararlara ilişkin görünürlük kazanarak öğrenebilirsiniz.

  Mixpanel’in huni analizi iki nedenden dolayı etkilidir:

 • Çok daha fazla ayrıntı dahildir.
 • Kurulumu daha basittir.
 • Dönüşüm huniniz uygulanmamış olsa bile, Mixpanel’de önceki 90 güne ait kullanıcı etkileşimini yine de görebilirsiniz.

  #3. Spesifik Veri Toplama

  Sistematik veri toplama, ister iş, ister hükümet veya akademik amaçlar için araştırma yapıyor olun, çalışma zorluğunuzla ilgili ilk elden bilgi ve benzersiz içgörüler edinmenizi sağlar.

  Aracın sunduğu verilerle ilgili sayısız olasılık vardır. Platform, kullanıcıların, müşterilerinin eylemlerine yanıt olarak ürünlerini geliştirmek için kullanabilecekleri milyarlarca içgörü ve olayı derleyebilir.

  #4. Basit Analitik

  Analytics, işletmeniz için karar vermede önemli bir rol oynayabilir. Veriye ulaşmak ve onu faydalı bilgilere dönüştürmek, başarılı bir organizasyonu farklılaştırabilecek bir süreçtir.

  Veri analitiğini sizin için erişilebilir kılmak için Mixpanel, bunları kapsamlı ancak basit bir şekilde sunar. İster iOS, ister Android veya web tabanlı bir uygulama aracılığıyla olsun, size sunulan bilgilerle eylemi kolayca ölçebilirsiniz.

  #5. Hedeflenen Veri Toplama

  Mixpanel, diğer analitik hizmet platformlarından daha sağlamdır. Aracın veri teslimi, sonsuz sayıda seçenek sunar. Platform, bir kullanıcı olarak, müşteri davranışına yanıt olarak ürünlerini geliştirmek için kullanabileceğiniz milyarlarca içgörü ve olay toplayabilir.

  Karma paneller ve GA4

  ÖzelliklerMixpanelGoogle Analytics
  (GA4)Kullanıcı arabirimiBu program gerçek veri zenginleştirme sunar. Veri modeli, en son iş verilerini geçmiş olaylarla ilişkilendirmeyi mümkün kılar. GA4’ün Kullanıcı Arayüzü, yeni başlayanlar ve KOBİ’ler için biraz karmaşıktır. Gerçek zamanlı analiz Verilerin %99’una saniyeler içinde erişilebilen gerçek zamanlı analiz -GA4Funnel görselleştirmesindeki zaman metriğiMixpanel’in hunileri, kullanıcı yolculuklarını en kolay şekilde takip eder. Bunlar, kullanıcının ziyaret ettiği web sayfalarını izlediği yol veya diğer ilgili bilgiler olabilir. Huni görselleştirmesi Google Analytics’in bir özelliği olsa da, veriye dayalı kararlar vermek için ihtiyaç duyduğunuz bilgi düzeyini size sağlayamaz.DataMixpanel’in Korunması veri depolama ve alma açısından maksimum beş yıl geriye giden önceki verilere erişim sağlar. Ayrıca, süresi dolmuş verileri değiştirmek için önceki kullanıcı verilerini içe aktarabilirsiniz. GA4, 14 aylık bir geçmiş veri saklama süresine sahiptir. Ancak, geçmiş verileri içe aktarmayı desteklemediğinden, GA4’ün önceki kullanıcı etkinliklerinin depolanmasına, alınmasına ve analizine erişimi son derece kısıtlıdır.Veri DoğruluğuMixpanel, örnek veriler hataya açık olabileceğinden tüm kullanıcı verilerini analiz eder.Örnekleme temelinde GA4, özel raporlar sağlar.Mixpanel Vs. GA4

    Bu 6 Araçla Ağ Bant Genişliği İzleme Kolaydır

  Fiyatlandırma yapısı

  Google Analytics’in Fiyatlandırılması

  Google Analytics harika çünkü ücretsiz! Ek olarak, pahalı eklentiler veya entegrasyonlar yoktur.

  Google Analytics 360, gelişmiş sürümüdür ve tüm temel bilgileri içerir. Çok fazla veriyle çalışıyorsanız, kurumsal sürümde daha birçok özellik, istek, entegrasyon ve yetenek bulunur. Ancak çoğu işletme, Google Analytics’in temel sürümünün ihtiyaçlarını karşıladığını keşfedecektir.

  Mixpanel’in Fiyatlandırılması

  Her iki program da ücretsizdir. MixPanel “Başlangıç” planında izlenen ilk 1.000 kullanıcı aylık ücretsizdir. Gruplar ve analitik akışları gibi özellikler de vardır. 90 güne kadar veri geçmişi ile sınırsız sayıda ekip üyesi ekleyebilirsiniz.

  MixPanel “Büyüme” seçeneği ayda 25 dolardan başlıyor. Bir yıllık veriyi ve ayda 25.000’e kadar izlenen kullanıcıyı içerir. Ayrıca, MixPanel “Kurumsal” planı her müşteri için ayrı olarak ücretlendirilir ve grup/B2B analitiği, tek oturum açma ve yapılandırılabilir veri geçmişi (ne kadar geriye gitmeniz gerektiğine bağlı olarak) ile birlikte gelir.

  Mixpanel Alternatifleri

  Mixpanel, GA4’e harika bir alternatif olsa da, Mixpanel’i birkaç web sitesi analiz aracıyla karşılaştırabilir ve web siteniz (ve uygulamalarınız) için en iyisini seçebilirsiniz.

  kulaç

  Usefathom, reklam engelleyici kullanıyor olsalar da, kullanıcıların net bir resmini veren, gizlilik öncelikli bir web sitesi analiz aracıdır. Bunun da ötesinde, tam veri güvenliği sağlarlar.

  Uygun fiyatlı bir web sitesi ve uygulama analiz aracıdır ve Web Siteleri, kişisel alanlar ve e-posta raporları oluşturmanıza olanak tanır. Blogunuzu, hafta sonu projenizi ve şirket web sitenizi aynı hesaptan yönetebilirsiniz.

  matomo

  50 farklı dili destekleyen açık kaynaklı bir web analizi aracıdır. Matomo, yüksek oranda veri sahipliğine, gizlilik korumasına ve sıfır veri örneklemeye odaklanır.

  Hem bulut hem de yerinde barındırma alternatifleri sunar. On-Premise, sunucunuza yükleyebileceğiniz ücretsiz, açık kaynaklı ve kendi kendine barındırılan PHP/MySQL yazılımıdır ve bulut, kurulum yükünü ortadan kaldırırken size en fazla esnekliği sağlar.

  Isı haritaları, oturum kayıtları, hedefler, form analitiği, ziyaretçi profilleri, e-ticaret ve huniler dahil olmak üzere eksiksiz bir özellik paketi ile bu birinci sınıf web analitiği ve dönüşüm optimizasyon aracı size en kesin bilgileri sağlar.

  bulut parlaması

  Bulut tabanlı bir web performansı analiz aracıdır. Her türden işletme için oluşturulan platform, web siteleri, küçük ve orta e-ticaret firmaları ve kurumsal düzeyde güvenlik ve ağ performansına ihtiyaç duyan şirketler için çözümler sunuyor.

  Ek olarak, dosya veya komut dosyalarını yüklemeden veya manuel olarak yapıştırmadan doğrudan web sitenize ekleyebileceğiniz çeşitli ücretsiz araçlar ve uygulamalar sağlar. Ayrıca Cloudflare, bir web sitesi analiz aracında ihtiyacınız olan her şeyi sağlar.

  Çözüm

  Mixpanel ve Google Analytics, geliştiriciler arasında yaygın bir tartışmadır. Analitiklerinizi izlemenize yardımcı olacak bir araç ararken göz önünde bulundurulması gereken birçok unsur vardır, ancak en önemlileri özellikler ve fiyattır.

  Bütçeniz kısıtlıysa, Mixpanel net bir seçimdir. Bütçeniz kısıtlı olmasa bile, Google Analytics’ten daha fazla veri depolama yeteneği nedeniyle Mixpanel yine de iyi bir seçimdir. Mixpanel’in geliştiriciler için değil, pazarlamacılar ve ürün yöneticileri için bir araç olduğunu unutmamak önemlidir.

  Ayrıca, canlı web sitesi trafiği takibi için en iyi araçlardan bazılarını keşfedebilirsiniz.