Microsoft Teams’de Denetim Nasıl Talep Edilir?

Ekibinizle uzaktan çalışmak mükemmellikten uzaktır. Temel olarak, yüz yüze iş etkileşiminden çevrimiçi araçlar aracılığıyla evden çalışmaya geçiş süreci sorunsuz değildir. Neyse ki, Microsoft Teams gibi çevrimiçi araçlar imdadınıza yetişti. Sanal olarak bağlantı kurmak can sıkıcı olsa da Microsoft Teams, çevrimiçi toplantılar aracılığıyla ekibinizle işbirliğini daha iyi hale getirmeye çalışıyor. Bu tür toplantılar sesli veya görüntülü aramalar yoluyla olabilir. Görüntülü aramalar, ekip üyeleriyle yüz yüze etkileşim sağlar. Diğer ekip üyeleri katılımcı olarak bilinir. Her katılımcının, toplantılar sırasında ekranlarını paylaşmalarına olanak tanıyan bir kamera beslemesi vardır. Paylaşım ekranı, kullanıcıların iş sürecinizi sanal olarak görüntülemelerine olanak tanır. Bu yazımızda Microsoft Teams’de kontrol ve paylaşım ekranının nasıl talep edileceğini gösterdik.

Microsoft Teams’de Denetim Nasıl Talep Edilir?

Çevrimiçi toplantılar sırasında Microsoft Teams, kullanıcıların ekranları paylaşmasına olanak tanır. Burada, sadece bir kişi onu paylaşabilirken, diğerleri onu görebilir. Bir kullanıcı kontrolü bırakırsa, toplantıdaki başka bir katılımcı devralabilir. İlginç bir şekilde, herhangi bir katılımcı, üzerinde çalışmak için paylaşılan ekranın kontrol ekiplerini talep edebilir. Ekran paylaşımı ve istek kontrol ekipleri hakkında bilinmesi gereken bazı önemli bilgiler aşağıda listelenmiştir:

  • Bir kullanıcı, izin vermedikçe başka bir kullanıcının ekran kontrolünü alamaz.
  • Bir kullanıcı, ihtiyaç duyduğu anda başka bir kullanıcıdan sağladığı denetimi geri alabilir.
  • Teams toplantısında başka hiç kimse, diğer kullanıcıları kendi ekranlarının kontrolünü sağlamaya zorlayamaz. Ancak, bir kullanıcı gerekirse başkalarından kontrol talep edebilir.
  • Ayrıca, paylaşılan ekranın kontrolü, toplantıdaki herhangi bir kullanıcıya, talep etmeseler bile verilebilir.
  • Teams toplantısındaki her katılımcı, ekran kontrolünü kimin aldığını bilecektir.
  iPhone'unuzu Büyüteç Olarak Kullanma

Umarım yukarıda bahsedilen noktalar size paylaşım ve talep kontrol ekipleri hakkında genel bir fikir vermiştir. Ekran paylaşımı sürecindeki istek denetimi seçeneği, ekran paylaşımı katılımcısının masaüstünü devralmak üzere bir istek oluşturmak için kullanılır. Bu şekilde, paylaşılan bilgisayarda etkileşim kurabilir ve görevleri gerçekleştirebilirsiniz. Microsoft ekiplerinin denetimi nasıl talep ettiği aşağıda açıklanmıştır.

1. Microsoft Teams uygulamasını başlatın. Gerekirse oturum açın ve bir toplantıya katılın.

2. Katılımcılardan biri ekranını paylaşana kadar bekleyin.

3. Diğer katılımcı ekranını paylaştığında, sunucudan ekran kontrolünü istemek için Kontrol iste düğmesini tıklayın.

4. İstek kontrol ekiplerini sonlandırmak için İstek denetimi açılır isteminde Talep Et’e tıklayın.

5. Sanal sistem bağlantısı etkileşimini tamamladığınızda, sunucu ekranı paylaşımlı kontrolünü sizin tarafınızdan iptal etmek için Kontrolü Durdur düğmesine tıklayın.

Microsoft Teams’de denetimi bu şekilde talep edebilirsiniz.

Ekranınızı Sunarken İçeriği Paylaşmanın Yolları

İçeriği paylaş menüsünde, seçtiğinizde kullanılabilen belirli seçenekler vardır. Bu tür seçenekler aşağıda puan olarak verilmiştir. Farklı seçenekleri ve kullanımlarını anladıktan sonra içerikleri verimli bir şekilde paylaşabilir ve Teams’i sonuna kadar kullanabilirsiniz.

  • Ekran: Bu seçenek, tüm masaüstünüzü paylaşmanıza olanak tanır; bu, diğer tüm katılımcıların monitörünüzde seçtiğiniz her şeyi görüntülemesine olanak tanıdığı anlamına gelir.

  • Pencere: Bu seçenek, yalnızca katılımcıların göstermeye karar verdiğiniz belirli pencereyi görüntülemesini sağlar.

  • Beyaz tahta: Beyaz tahta, normal kara tahtanız gibidir, ancak dijital bir versiyonudur. Bir Beyaz Tahta uygulaması seçtiğinizde, her katılımcının işbirliği yapmasına olanak tanır.

  • PowerPoint Live: Bu seçenek, bir PowerPoint sunumunu paylaşmanıza olanak tanır. Diğer birçok ek özelliğe sahip bir PowerPoint dosyası için özel olarak yapıldığı için pencereler yerine bu seçeneği kullanırsınız.

Microsoft Teams Paylaşım Ekranını Nasıl Kontrol Eder?

Paylaşım ekranı, masaüstünüzü sunmanızı sağlar ve diğer katılımcılara ne üzerinde çalıştığınızı canlı olarak göstermenizi kolaylaştırır. Ve kontrolü başka bir katılımcıya verirseniz, o zaman onlar da yazarak, fareleri arasında gezinerek vb. PC’nizle sanal olarak etkileşim kurabilirler. Şimdi. bu özellik pandemi nedeniyle evden çalışma durumlarında kullanışlı oldu ve popüler hale geldi. Microsoft Teams paylaşım ekranının kontrolü nasıl verdiğini bilmiyorsanız aşağıdaki adımları takip ediniz.

  'Hayvan Geçişi: Yeni Ufuklar' Neden Kültürel Bir Fenomen Oldu?

1. Microsoft Teams uygulamasını başlatın. Gerekirse oturum açın ve bir toplantıya katılın.

2. Ekip Toplantısı sayfasında, sağ üst köşedeki Ayrıl düğmesinin yanında bulunan İçeriği paylaş düğmesini tıklayın.

4. Şimdi, birkaç seçenek içeren bir menü istemi açılacaktır. Paylaşmak istediğiniz içerik türünü seçin. Örneğin, Ekran seçeneği seçilidir.

Not: Masaüstü, bilgisayarınızın masaüstünü temsil eder; Windows, şu anda masaüstünüzde açtığınız belirli pencereyi temsil eder; PowerPoint, yaptığınız sunumu temsil eder; Gözat seçeneği, PC’nize kaydedilmiş bir dosyanın gösterilmesine izin verir. En son Teams sürümünde arka plan, bilgisayar sesi seçeneği vb. ayarlayabileceğiniz sunucu modu gibi başka ilginç özellikler de vardır.

5. Ekranınızı paylaştıktan sonra, masaüstü ekranınızın üst kısmında bulunan Kontrol ver seçeneğini tıklayın.

Not: Kontrolü verdiğinizde, diğer katılımcı sisteminizle sanal olarak etkileşime girebilir.

6. Kontrol ver açılır menüsünde, masaüstünüzü sanal olarak devralması için kontrol vermek istediğiniz katılımcıyı seçin.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

S1. Microsoft Teams uygulamasını destekleyen tarayıcılar nelerdir?

Ans. Teams’i destekleyen tarayıcılar Internet Explorer 11, Microsoft Edge, Chrome’un en son sürümü ve Mozilla Firefox’tur. Maalesef Teams Safari’de çalışmıyor.

S2. Teams, şimdiye kadar kullandığınız dosyanın yedeğine sahip mi?

Ans. Microsoft ekipleri, verileri kendi başlarına saklamaz. Ancak, verileri SharePoint’te, ekip sohbetlerini OneDrive’da ve bu depolama uygulamalarında kendi yedeklemeniz gereken konuşma geçmişinde depolar.

S3. Teams yazılımının rakibi Zoom’dan farkı nedir?

Ans. Bu uygulamaların her birinin kendine göre bir avantajı vardır. Yine de aralarındaki fark, Microsoft Teams uygulamasının görüntülü arama hizmeti, 2 GB ücretsiz bulut depolama alanı ve sınırsız sohbet sunması ve Zoom’un esas olarak video konferans için tutulmasıdır.

***

Bu makalenin yardımcı olduğunu umarız ve Microsoft Teams’de kontrol ve paylaşım ekranını nasıl talep edeceğinizi öğrenmişsinizdir. Daha sonra ne keşfetmek istediğinizi bize bildirin. Her türlü soru ve önerileriniz için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşmaktan çekinmeyin.

  Google Müzik'te iTunes Benzeri Akıllı Çalma Listeleri Nasıl Oluşturulur [Chrome]