MacBook’larda Servis Pil Mesajı Nasıl Onarılır

Bir MacBook’un pili en az 1000 şarj döngüsü için iyidir. Bu 1000 sayısı, pilin tamamen boşaldığını ve tam olarak şarj edildiğini gösterir. Bu nadiren olur; çoğu insan pillerini tekrar şarj etmeden önce tamamen boşaltmaz. 1000 sayısına ulaşman birkaç yıl alacak. Bununla birlikte, macOS’ta Servis Pili mesajını görmeye devam edebilirsiniz. Pilinizin mezarına ulaştığı anlamına gelebilir veya gelmeyebilir. İşte bu konuda yapabilecekleriniz.

Size bazı durumlarda pilin değiştirilmesi gerekebileceğini söylemeliyiz. Tam 1000 çevrim ömrüne ulaşmamış olabilir, ancak bundan önce ölebilir. Piliniz şarj olmuyorsa veya şarjı çok uzun süre tutmuyorsa veya en fazla bir saat sürüyorsa pilinizin değiştirilmesi gerekir ve hiçbir düzeltme bunu değiştiremez.

Servis Pil Mesajı

Öncelikle Menü Çubuğundaki pil simgesine tıklayın ve durumunu kontrol edin. Size birkaç farklı mesaj gösterebilir, ancak değiştirmeniz gerektiğini söylerse, tek hareket tarzınız budur.

Daha genel Servis Pili mesajını görüyorsanız, deneyebileceğiniz birkaç şey var.

Şarj Döngüsünü Sıfırla

Pilinizi tam olarak şarj edin. %100’e şarj olduğunda, sisteminizi birkaç saat fişe takılı halde kullanın. Ardından, pil tamamen boşalana kadar MacBook’unuzun çalışmasına izin verin. Pil boşaldığında, tekrar %100’e şarj edin ve ardından açın. Pil durumu mesajının tekrar Normal olup olmadığını kontrol edin.

Sistem Yönetim Denetleyicisini Sıfırla

Sistem Yönetim Denetleyicisi, diğer şeylerin yanı sıra pil gücünü yönetir. Bunda bir sorun varsa, Servis Pili mesajına neden olabilir. Bu durumda sıfırlayabilirsiniz.

Açık hiçbir şeyinizin olmadığından emin olun çünkü kaydedilmemiş çalışmanızı kaybedersiniz. MacBook’unuzdaki pili çıkarabiliyorsanız, bunu yapın. Pili doğru şekilde nasıl çıkaracağınızı bildiğinizden emin olun. Bunu yapmazsanız, uygun bir servis merkezine götürmeniz en iyisidir.

  Yanlarındaki Sembollere Bakarak USB 3.0 ve Şarj Bağlantı Noktalarını Tanımlayın

Pil bittiğinde, güç düğmesini beş saniye basılı tutun. Bundan sonra pili takın ve işiniz bitti.

Pili çıkaramıyorsanız Mac’inizi kapatın. Ardından Control+Shift+Option tuşlarına basın ve güç düğmesini 10 saniye basılı tutun. 10 saniye sonra Mac’inizi açın.

Hâlâ Servis Pili mesajını görüyorsanız, kontrol için MacBook’unuzu götürmeniz iyi bir fikirdir. Ek olarak, belirli MacBook modeliniz için pille ilgili herhangi bir sorun bildirilmiş olup olmadığını kontrol edin.