Mac ile AirPlay Nasıl Kullanılır

AirPlay, iki Apple cihazının aynı ekranı paylaşmasına izin verir ve birçok şey için kullanılabilir. Örneğin, Mac’inize bir film indirirseniz, ancak onu Apple TV’nizde izlemek isterseniz, AirPlay bu iki cihazı senkronize eder. Benzer şekilde, bir videoyu Mac’inizde oynatmak istiyorsanız, ancak video yalnızca iPhone’unuzda varsa, AirPlay’i kullanabilir ve daha büyük bir ekranda izleyebilirsiniz.

Bu makalede, ister gönderici ister alıcı olarak Mac’inizi kullanmak isteyin, AirPlay’i Mac ile nasıl kullanacağınızı açıklayacağız. Ayrıca AirPlay’in Mac’inizde neden çalışmadığını da ele alacağız ve bu sorunları nasıl çözebileceğinizi anlatacağız.

Mac ile AirPlay Nasıl Kullanılır

AirPlay ile bir Apple cihazından diğerine müzik, video ve fotoğraf paylaşabilirsiniz. Evinizdeki en büyük ekranda farklı türde içerikleri izlemenizi sağlamak için tasarlanmıştır. AirPlay’i kullanmanın en iyi yolu, televizyonunuza bağlı bir Apple TV kullanmaktır.

AirPlay’i kullanmanın başka bir yolu da, en sevdiğiniz müziği uyumlu hoparlörlerde yüksek sesle çalmanıza izin veren AirPlay özellikli hoparlörlerdir. AirPlay’i kablosuz kulaklıklarla da kullanabilirsiniz. Ayrıca AirPlay, meslektaşlarınızla sunumları, elektronik tabloları veya web sitelerini paylaşmak için kullanabileceğiniz için harika bir iş aracı olabilir. Bu, Ekran Yansıtma özelliği ile elde edilebilir.

AirPlay’i kullanmak için gönderici ve alıcı olmak üzere iki cihaza ihtiyacınız vardır. Herhangi bir kabloya veya adaptöre bile ihtiyacınız olmayacak. Airplay’i, herhangi bir bilgisayardan, elbette MacBook’ları ve ayrıca iOS 4.2 veya daha üst sürümlerde çalışan iOS aygıtlarını içeren iTunes ile paylaşmak için kullanabilirsiniz. AirPlay’in tüm amacı içeriği daha büyük bir ekranda izlemek veya görüntülemek olduğundan, AirPlay genellikle Apple TV’lerde kullanılır. Ancak AirPlay’i destekleyen akıllı TV’ler gibi diğer birçok uyumlu cihazla da eşleştirilebilir.

  Ubuntu'da Farklı Masaüstü Ortamları Nasıl Denenir

Başlamadan önce Mac’inizin ve alıcı cihazın aynı ağa bağlı olduğundan emin olun. Bu kılavuzda AirPlay’in Mac ve Apple TV ile nasıl kullanılacağını açıklayacağız. Yapmanız gereken ilk şey, Apple TV’nizde AirPlay’i etkinleştirmek. Bu nasıl yapılır:

 • Apple TV’nizi açın.
 • Apple TV’nizin sağ tarafındaki Ayarlar klasörüne gidin.
 • Seçenekler listesinden “AirPlay”i seçin.
 • Apple TV’nizde AirPlay’i etkinleştirin.
 • Artık Apple TV’nizde AirPlay etkinleştirildiğine göre, bir sonraki adım aynısını Mac’inizde yapmaktır. Nasıl yapıldığını öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Mac’inizin alt menüsünde “Sistem Tercihleri”ni başlatın.
 • “Ekran” ayarlarına ilerleyin.
 • “Ekran Ekle”nin yanında alıcı cihazı seçin. Bu durumda, Apple TV’niz olacaktır.
 • “Mümkün olduğunda menü çubuğunda yansıtma seçeneklerini göster” kutusunu işaretleyin.
 • Mac’inizdeki menü çubuğundaki Kontrol Merkezi’ne gidin.
 • Açılır menüde “Ekran Yansıtma” seçeneğine tıklayın.
 • AirPlay’i hangi cihaz için kullanmak istediğinizi seçin.
 • Mac’inizin ekranı hemen Apple TV’nize bağlanacaktır. Aynalı yerleşik retina ekran ve ayrı ekran arasında seçim yapabilirsiniz. Başka bir deyişle, masaüstünün Apple TV’nizin veya Mac’inizin boyutuyla eşleşip eşleşmeyeceğine karar verebilirsiniz.

  Airplay’i, ekranınızı yepyeni bir özellik olan başka bir Mac’e genişletmek için bile kullanabilirsiniz. Ancak, bu yalnızca 2018 MacBook’lar ve sonraki sürümleri için geçerlidir. Bu özelliği yalnızca iki MacBook’u olanların kullanabileceğinden bahsetmiyorum bile.

  AirPlay iPhone’dan Mac’e Nasıl Gönderilir

  Alıcı cihaz olarak Mac’inizi kullanmak istiyorsanız, iPhone’unuzun ekranını paylaşabilirsiniz. İPhone’unuzdaki videoları daha büyük bir ekranda izlemek istiyorsanız bu harika bir çözüm. iPhone’unuzun ve Mac’inizin bir Wi-Fi ağına bağlı olması ve aynı ağ olması gerektiğini unutmayın.

  AirPlay’i iPhone’unuzda kullanmak Mac’inizde olduğundan daha kolaydır ve daha az adım gerektirir. Tam adımlar, oynatmak istediğiniz medyanın türüne bağlı olarak değişebilir. Yapman gereken bu:

 • iPhone’unuzda bir şeyler çalın. Örneğin, Apple Music’te bir şarkı çalın.
 • Ekranın altındaki “AirPlay” simgesine dokunun.
 • Açılır menüden MacBook’unuzu seçin.
 •   PSA: Kaydolduktan Hemen Sonra Ücretsiz Deneme Sürümlerini İptal Edin

  Bu kadar basit. Hatta Galerinizden bir fotoğraf açabilir ve Mac’inizde AirPlay ile oynatabilirsiniz. Bu nasıl yapılır:

 • Galerinizi açın ve AirPlay’de kullanmak istediğiniz fotoğrafı bulun.
 • Ekranın sol alt köşesindeki “Paylaş” simgesine dokunun.
 • “AirPlay”e gidin.
 • Açılır menüden MacBook’unuzu seçin.
 • Alıcı cihazda herhangi bir şeyi onaylamanız bile gerekmeyecek. Medya otomatik olarak daha büyük ekranda görünecektir. Bir şarkıyı veya videoyu duraklatmak, hızlı ileri veya geri sarmak istiyorsanız iPhone’unuzdaki kontrolleri kullanabilirsiniz.

  AirPlay simgesi çeşitli uygulamalarda bulunabilir, aramanız yeterlidir. Örneğin, Apple Music, Spotify, Deezer veya başka bir müzik akışı uygulaması kullanıyorsanız, her şarkı dinlediğinizde AirPlay simgesini görürsünüz. Galerinize indirdiğiniz fotoğraf ve videolar söz konusu olduğunda, “Paylaş” seçeneğine dokunduğunuzda AirPlay simgesi görünecektir.

  Ek SSS

  Mac’imde neden AirPlay oynayamıyorum?

  Mac’inizde AirPlay’i kullanamamanızın birkaç nedeni olabilir. AirPlay’in çalışması için, hem gönderici hem de alıcı cihaz, özellikle çift bantlı yönlendiriciler için önemli olan aynı Wi-Fi’ye bağlı olmalıdır. Bu nedenle, eşleştirmeden önce bu cihazların her ikisinin de internete bağlı olduğundan emin olun.

  Mac’inizde AirPlay özelliğini hâlâ göremiyorsanız, iki cihazın birbirine yakın yerleştirildiğinden emin olun. Kötü bir bağlantı, sesin gelmemesine veya içeriği hiç paylaşamamasına neden olabilir. Eşleştirmeye çalışmadan önce hem gönderici hem de alıcıda AirPlay’in etkin olup olmadığını kontrol edin.

  Mac’inizde iTunes’un yüklü olması gerektiğini söylemeye gerek yok. iTunes’un en yeni sürümüne sahip değilseniz, Mac’inizde AirPlay’i kullanamamanızın nedeni bu olabilir. Her iki cihazda da aynı iTunes hesabında oturum açmanız gerektiğini unutmayın.

  Son olarak, AirPlay’in çalışması için Mac’inizin şu anda macOS 12.0 Monterey olan en son sürüme güncellenmesi gerekir.

  Apple TV’m yoksa AirPlay’i Mac’imden oynayabilir miyim?

  AirPlay’i Mac’iniz ve akıllı TV’niz ile kullanmak için esasen Apple TV’ye sahip olmanız gerekmez. Ancak, AirPlay’in çalışması için akıllı TV’nizin belirli gereksinimleri karşılaması gerekir. En önemlisi, akıllı TV’nizin AirPlay ile uyumlu olması gerekir.

    Akıllı Evinizi Saldırılardan Nasıl Korursunuz?

  Daha önce de belirtildiği gibi, AirPlay’i AirPlay özellikli hoparlörler ve kablosuz kulaklıklarla kullanabilirsiniz.

  İçeriğinizi AirPlay ile Paylaşın

  AirPlay, bu cihazları bir kablo ile bağlamak zorunda kalmadan videoları daha büyük ekranda izlemenize ve hoparlörlerde müzik çalmanıza olanak tanıyan kullanışlı bir paylaşım aracıdır. AirPlay’i kullanmanın en iyi yollarından biri Mac’iniz ve Apple TV’nizdir, ancak bu medya paylaşım özelliğini AirPlay uyumlu diğer cihazlarla da kullanabilirsiniz.

  AirPlay’i Mac’inizle daha önce hiç kullandınız mı? Mac’inizi hangi cihazla eşleştirdiniz? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.