M1 Mac’ler için Hangi Uygulamaların Optimize Edildiğini Kontrol Etme

Yakın zamanda bir Apple Silicon Mac’e yükselttiyseniz ve eski bir makineden uygulamalar indirdiyseniz veya aktardıysanız, hangi uygulamaların Apple Silicon için optimize edildiğini ve hangilerinin Rosetta çeviri katmanı altında çalışan Intel uygulamaları olduğunu görmek isteyebilirsiniz. Nasıl kontrol edileceği aşağıda açıklanmıştır.

İpucu: Bir M1 Mac satın almayı düşünüyorsanız, satın almadan önce Mac’inizin uygulamalarının uyumlu olup olmadığını nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

İlk olarak, ekranınızın sol üst köşesindeki Apple logosu menüsünü tıklayın ve “Bu Mac Hakkında”yı seçin.

Açılan pencerede, Genel Bakış sekmesindeki “Sistem Raporu” düğmesine tıklayın.

Tıklamak

Sistem Bilgileri penceresinde, kenar çubuğu menüsünde Yazılım > Uygulamalar’ı seçin.

Sistem Bilgisi'nde, tıklayın

Daha sonra Mac’inizde yüklü olan tüm uygulamaların bir listesini göreceksiniz. “Tür” sütununa odaklanın. Bir uygulama Apple Silicon için optimize edilmişse, o sütunda yanında listelenen “Apple Silicon” ifadesini görürsünüz.

Hatta “Tür” sütun başlığına tıklayabilir ve tüm uygulamalarınızı mimari desteğine göre sıralayarak tüm “Apple Silicon” uygulamalarının bir arada listelenmesini sağlayabilirsiniz.

İçinde

Bir uygulama Apple Silicon için optimize edilmemişse, “Tür” sütununda “Intel” yazar. Bu durumda, uygulamayı çalıştırdığınızda Apple’ın Rosetta 2 çeviri katmanı üzerinden yürütülecektir.

Favori uygulamanız henüz Apple Silicon için optimize edilmemişse endişelenmeyin. Apple’ın M1 çipinde yer alan ilk Apple Silicon Mac’leri, geliştiricilere uygulamalarını yeni Mac mimarisine taşımaları için bir platform sağlayacak. Uygulama hala düzenli güncellemeler alıyorsa, geliştiricinin çok yakında Apple Silicon’u desteklemesi muhtemeldir, bu nedenle güncellemelere dikkat edin. İyi şanlar!

body #primary .entry-content ul#nextuplist {list-style-type: none;margin-left:0px;padding-left:0px;}
body #primary .entry-content ul#nextuplist li bir {metin-decoration:none;color:#1d55a9;}

  Firefox 43'te İmzasız Eklentiler Nasıl Yüklenir