KOBİ’ler için 9 Pazarlama Planı Şablonu ve Oluşturucu

Pazarlama planı şablonları, iş ortakları, yöneticiler ve liderlik için yararlı bir araç işlevi görür. Gelecek için pazarlama stratejilerini görselleştirmenize yardımcı olur.

Ürününüz ne kadar iyi olursa olsun, iş girişiminizde başarılı olmak için iyi araştırılmış ve sağlam bir pazarlama stratejisi planınız olmalıdır. Belirli bir zaman aralığı için bir pazarlama stratejisi geliştirmek zor olabileceğinden, insanlar genellikle işi kolaylaştırmak için pazarlama planı şablonlarını kullanmayı tercih eder.

Bu makale bir pazarlama planının tanımını, önemini ve unsurlarını tartışacaktır. Ayrıca, pazarlama planları için bir şablon listesi paylaşacağız.

Pazarlama Planı Nedir?

Pazarlama stratejisi planı, bir kuruluşun pazarlama veya reklam stratejisinin ana hatlarını içeren bir belgedir. Hedef müşterilere ulaşmak ve potansiyel müşteriler oluşturmak için PR kampanyalarının nasıl yönlendirileceğini gösterir.

Açıkça tanımlanmış bir pazarlama stratejisi, ürün veya hizmetinizin faydalarını hedef kitleye açıklamak ve rakiplerinizi yenmek için genel planı taşır. Ayrıca, böyle bir plan, hedef kitleye ulaşırken kolay bir açıklamaya ihtiyaç duyan çeşitli pazarlama terimlerini içerebilir.

Pazarlama Planının Faydaları

#1. Hedef Kitleyi ve Rakipleri Belirleyin

Yeterince araştırılmış bir pazarlama planı ile şirketler, ürün veya hizmetleriyle sorunlarını çözmeye çalışacakları hedef müşterilerini belirleyebilirler. Diğerlerinin aynı müşterilere neler sunduğunu ve nasıl daha iyi ürünler sunabileceğinizi anlamak için rakipleri de bulmalıdır.

#2. Karar Vermeyi Etkinleştir

Bir pazarlama planı, işinizi etkileyecek faktörleri ve bunlarla başa çıkmak için kullanabileceğiniz kaynakları içerir. Bunların aynı yerde listelenmesiyle pazarlama kararları almak kolay bir süreç olacaktır. Artık tüm pazarlama sorularını pazarlama planına göre cevaplayabilirsiniz.

#3. Uzun Vadeli Plan ve Kısa Vadeli Uygulamada Yardımcı Olur

İdeal bir stratejik pazarlama planı, önümüzdeki 3 ila 5 yılın fütüristik bir görünümünü sunar. Böylece gelecekte ortaya çıkabilecek her türlü zorluğun üstesinden gelmeye hazır olursunuz. Ayrıca gerektiğinde değişiklik yapmak için zaman zaman onları ziyaret edebilirsiniz.

#4. Panik Kararlarından Kaçının

Pazarlama planı, önünüzdeki sorunları önceden bildirebilir, böylece bunlara hazırlıklı kalabilir ve bunları ele almak için uygun stratejiler geliştirebilirsiniz. Bu nedenle, olumsuz bir şey olursa panik kararlar vermek zorunda kalmazsınız. Planlanan çerçevenin uygulanması bu durumların üstesinden gelmek için yeterlidir.

  Telefonunuzdan Bilgisayarınızı Nasıl Kapatırsınız

#5. Müşteri Odaklı Stratejiler Geliştirin

Stratejik bir pazarlama planıyla, hedef kitlenize ulaşmanın bir yolunu geliştirmek için pazar araştırması verilerini kullanabilirsiniz. Plan, onları çekmek için kullanacağınız kanalları ve araçları da içerecektir. Ayrıca, önceden tanımlanmış stratejiyi destekleyen pazarlama faaliyetlerine yatırım yapmanızı sağlar.

Bir Pazarlama Planına Neler Dahil Edilmelidir?

Ürününüze ve şirket ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, bir pazarlama planının çeşitli yönlerine odaklanabilirsiniz. Aşağıdakiler, stratejik bir pazarlama planında yaygın olarak bulunan bazı bileşenlerdir.

  • Hedef kitle ve demografisi
  • Pazar araştırması
  • SWOT analizi
  • Rakip analizi
  • Hedefler
  • Pazar Stratejileri ve kanalları
  • Zamanlama
  • Bütçe

HubSpot

kullanıyorsanız, bir pazarlama planı oluşturmak çocuk oyuncağıdır. HubSpot pazarlama stratejisi planı için şablon. Şablon, kullanıcıların yıllık pazarlama stratejilerini belirlemelerine, en önemli girişimleri belirlemelerine ve kritik ölçümleri izlemelerine yardımcı olur.

Pazarlama hedeflerinizi girin ve şirketinizin pazarlama stratejisi için bir şablon edinin. Örneğin, şirket misyonunuzu, ekibinizin odağını, öncelikli olarak sahip olduğunuz girişimleri, bunlarla ulaşmak istediğiniz hedefleri ve gelecekteki çalışmaları eklemelisiniz.

Şablon, Özet, İş Girişimleri, Pazar Stratejisi, Pazarlama Kanalları, Pazarlama Teknolojisi, Hedef Pazar ve Bütçe bölümleri içerir.

pazartesi.com

Pazarlama ihtiyaçları için özelleştirilebilir şablonlar arayan kişiler, pazartesi.com. Burada, pazarlama stratejisi için bir tane de dahil olmak üzere birkaç hazır pazarlama şablonu bulacaksınız.

Bu şablonu kullanarak siz ve ekibiniz tüm pazarlama stratejilerini ve girişimlerini izleyebilirsiniz. Artık iş hedeflerinizi, kampanyalarınızı ve bütçelerinizi tek bir çalışma alanında planlamak mümkün hale gelecek.

Bu şablon aynı zamanda kapsamlı bir zaman çizelgesi ve çizelge aracılığıyla pazarlama stratejisinin görselleştirilmesini de destekler. Sürükle ve bırak özelliği, gerekli sütunları kolayca eklemenizi sağlar.

monday.com’daki pazarlama şablonu; Gmail, Google Takvim, Google Drive, Facebook Reklamları, Mailchimp ve HubSpot ile kolayca entegre olur.

Canva

Canva pazarlama stratejisi planı için özel olanlar da dahil olmak üzere çok çeşitli şablonlara sahiptir. Platform, en çekici pazarlama stratejisini sunmak için özelleştirebileceğiniz bazı olağanüstü slayt sunumlarına sahiptir.

Burada, yeni ürün sunumlarından sosyal medya stratejisi güncellemelerine kadar çeşitli amaçlar için farklı stil ve renklerde profesyonelce tasarlanmış bir dizi sunum bulabilirsiniz.

Marka kimliğine uygun renkli, basit, minimalist ve ilginç şablonlar arasından seçim yapabilirsiniz. Bu kullanıcı dostu platform, ekip arkadaşlarınızla işbirliğini de destekler ve fotoğraf, simge, şekil ve illüstrasyon eklemenize olanak tanır.

  TV'de Netflix Sesinin Senkronize Olmadığını Düzeltin

Sunumu oluşturduktan sonra PDF veya PPT olarak indirebilirsiniz. Ayrıca sunumun görüntülenebilir bir bağlantısını paydaşlarla paylaşabilirsiniz.

Visme

Stratejik bir pazarlama planı oluşturmayı yoğun buluyorsanız, pazarlama planı şablonları koleksiyonuna göz atın. Visme teklifler. Şablonlarını kullanarak, herkes önceden tasarlanmış mizanpajlarla başlayabilir ve hedeflerinize ve stratejinize uygun bir plan oluşturmak için bunları kişiselleştirebilir.

Yazı tipi ve renk özelleştirmesi ile birlikte yer tutucu içerik değiştirme gibi özellikler, pazarlama planının sorunsuz bir süreç oluşturmasını sağlar. İhtiyaçlarımız doğrultusunda, marka varlıklarınızı veya diğer ücretsiz fotoğrafları, simgeleri ve grafikleri şablona dahil edebilirsiniz.

Ek olarak, içeriğinize göre slaytları yeniden düzenlemek veya kaldırmak mümkündür. Plan geliştirme tamamlandığında, yüksek çözünürlüklü pazarlama planını indirebilir veya bir bağlantı kullanarak çevrimiçi paylaşabilirsiniz.

plannuh

plannuh kullanıcıların güçlü şablonlar kullanarak pazarlama planları geliştirip yönetebilecekleri bulut tabanlı bir stratejik pazarlama planı çözümüdür. Slayt şablonlarını kullanarak çevrimiçi pazarlama planları oluşturabilir ve bunları gereksinimlerinize göre dışa aktarabilir veya indirebilirsiniz.

Şablon slaytları, daha iyi fikirler üretebilmeniz için öğelerin tanımları ve örnekleriyle birlikte gelir. Bunlar, numaralandırma ve madde işareti eklemenin yanı sıra metni biçimlendirebileceğiniz, düzenlenebilir ve özelleştirilebilir.

Örneğin hedef kitle ile ilgili bir plan oluştururken hedef müşterilerinizin tanımını, demografiklerini, davranışlarını, konumlarını ve kişiliklerini dahil edebilirsiniz.

Pazarlama stratejisi planının Plannuh slaytlarından bazıları Pazar Araştırması ve Analizi, Pazarlama Hedefleri, Şirket Hedefleri, Fiyatlandırma ve Paketleme, Rekabet Analizi ve Satış Kanalı Stratejisidir.

Xtensio

Xtensio pazarlama planı şablonu da dahil olmak üzere güzel şablonlar ve sunumlar bulabileceğiniz bir işbirliği portalıdır. Şirketinizin temel hedeflerini belirlemenize ve daha hızlı iş büyümesi için net bir yol haritası çizmenize yardımcı olur.

Kuruluşlar bu şablonu kullanarak müşteriler için sahip oldukları taktik ve stratejik pazarlama planlarından oluşan güçlü bir pazarlama planı geliştirebilirler. Pazarlama ekibi için görsel olarak ilgi çekici bir stratejik yol haritası oluşturmak için de uygundur.

Kullanıcılar, bunu kullanarak pazarlama stratejisi boyunca tutarlılığı koruyabilirler. Bu şablon ayrıca, etkin kaynak yönetimi ve tahsisi konusunda şirket genelinde şeffaflığın korunmasına yardımcı olur. Yazı tipi ve renk özelleştirme özellikleri marka tutarlılığını sağlar.

  Polaris Ranger 1000'de Kontrol Motoru Işığı Nasıl Sıfırlanır

Slite

Şirketinizin pazarlama planını belirli bir zaman dilimiyle birlikte özetlemenize olanak tanıyan pazarlama planı şablonları mı arıyorsunuz? Slite size kolaylıkla pratik ve kullanışlı bir pazarlama planı geliştirmenize yardımcı olacak pazarlama planları için ücretsiz şablonlar sunar.

Bu şablon elinizin altındayken bir pazarlama planı oluşturmak için değerli kaynaklara ve zamana yatırım yapmanız gerekmez. Bu işbirliğine dayalı pazarlama stratejisi şablonları, size başlangıç ​​için sağlam bir temel sunarken, tüm planlama sürecini zahmetsiz ve özlü hale getirir.

Slite, pazarlama projeleri, pazarlama deneyleri, pazarlama haber bültenleri ve rakip analizi için ayrı şablonlar sunar, böylece bunları gerekli verileri eklemek üzere kolayca özelleştirebilirsiniz.

güzel.ai

güzel.ai Takım arkadaşları ve paydaşlar için etkili bir pazarlama planı sunumu hazırlaması gereken yöneticiler için oldukça faydalıdır. Bunu kullanarak, kullanıcılar pazarlama planlarınızın net bir görünümünü sunabilir.

Bu sunum şablonu sizi yalnızca sıfırdan slayt oluşturmaktan kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda slaytlarınıza yaratıcılığı dahil etme özgürlüğü de sunar. Bu şablon çeşitli amaçlar için ideal olsa da, insanlar onu çoğunlukla reklam kampanyaları, pazarlama teklifleri ve pazarlama planları için kullanır.

Beautiful.ai’den alınan bu şablon, bilgi grafikleri ve tasarım özellikleri ile tamamen özelleştirilebilir 10 slayt içerir. Kampanya Yapısı, Bütçe, Büyüme Tablosu, Pazarlama Hunisi, Gündem, Hedefler ve Süreç Diyagramı için özel slaytlara sahiptir.

asana

asana hedeflerinize yönelik stratejiler oluşturmak ve önemli kaynakları yönetmek için kullanabileceğiniz sağlam bir pazarlama stratejisi şablonu sunar. Ayrıca, sorunsuz yürütme için pazarlamayla ilgili tüm planlarınızı tek bir platformda merkezileştirmenize olanak tanır.

İster B2B ister B2C pazarlama stratejisi oluşturmak isteyin, bu Asana şablonuyla pazarlama etkisini büyütmek ve ölçeklendirmek mümkündür. Dijital pazarlama, sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması ve diğer herhangi bir pazar stratejisi için pazarlama planları oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Bu şablon, planın her adımının görev ilerlemesini, öncelik sıralamasını ve onay durumunu eklemenizi sağlar. Bunlarla kullanıcılar, sahiplerle eyleme geçirilebilir görevler oluşturabilir, düzenli durumu güncelleyebilir ve planları ekip üyeleri için erişilebilir tutabilir.

Çözüm

Kapsamlı bir pazarlama stratejisi oluşturmak, başarılı bir kampanya başlatma ve yönetiminin anahtarıdır. Yukarıda tartışılan pazarlama planı şablonlarının yardımıyla, kısa sürede ürün pazarlaması için bir strateji oluşturabilmelisiniz.

Plan yaparken, ürün tanıtımı için doğrudan son kullanıcılara ulaşmak için SMS pazarlama platformlarını dahil etmek isteyebilirsiniz.