Kavram Haritası Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Son zamanlarda bir beyin boşaltma seansından sonra fikirlerinizi anlamlandırırken sorun yaşadınız mı?

Evet deyin ve bir kavram haritası oluşturucuya ihtiyacınız olabilir!

Kalkınan bir öğrenci veya işletme sahibi olun, bir kavram haritası size yardımcı olabilir. Bunun nedeni, fikirlerin kişinin kafasında akmaya devam etmesi ve daha sonra onları daha fazla kullanmak için onları yakalamak ve anlamlı bilgileri yorumlamak için gerekli hale gelmesidir.

Birçoğunuz fikirlerinizi dergilere yazmak gibi iyi bir alışkanlığınız olsa da, onları sadece biriktirmek yardımcı olmaz. Çalışmalarınıza veya işinize değer katmak için daha fazla işlenebilecek bir fikir veya kavramla anlamlı olan şeyleri ilişkilendirmeniz ve bilgileri bölmeniz gerekir.

Kafa karıştırıcı geliyor mu?

Size bir örnek vererek basitleştireyim.

Diyelim ki, C ve C++ programlama dillerini biliyorsanız, bunu yapmak biraz daha kolay hale geliyor. Java öğren.

Veya,

Aracınızı engebeli istasyonlarda kullanma deneyiminiz varsa, diğer düz arazilerde sürmek daha kolay hale gelir.

Arkasındaki sebep nedir?

İster sürüş, ister programlama dili önceki deneyimleriniz nedeniyle sonraki şeylerin önünü açar. Yeni bir bilgi mevcut bilgiyle bütünleştiğinde ve bağlantı kurduğunda, yenisinin kavranması ve hatırlanması kolaylaşır.

Bir kavram haritası da benzer şekilde çalışır.

Kavram haritalama biliminin derinliklerine inelim ve onunla ilgili her şeyi anlayalım.

Kavram haritası nedir?

Kavram haritası, bilginin bir diyagramı veya görsel temsili ve organizasyonudur. Diyagram, üstten 2 boyutlu bir kağıtta sunulur ve aşağıya doğru uzanır. Temel kavramlar, anahtar kelimelerle en üstte düzenlenirken, ilgili fikirleri kutular veya baloncuklar içinde aşağıda yer alır ve konektörler aracılığıyla merkezi konsepte bağlanır.

Bir kavram haritası, farklı fikirler arasındaki ilişkinin cümleleri birbirine bağlayarak ifade edildiği, fikirlerin birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu kısa ifadelerle açıklayan hiyerarşik bir yapıyı takip eder.

Birkaç kavram arasındaki ilişkileri görselleştirme yöntemine kavram haritalama denir.

Bu grafik araç, mühendisler, öğretim tasarımcıları, teknik yazarlar, girişimciler ve daha fazlasını içeren profesyonellerin yanı sıra öğrenciler için de bir mücevherdir.

Kavram Haritalarının Tarihçesi

Kavram haritaları geliştirme kredisi, bir araştırma bilimcisi ve bir Amerikalı Eğitimci olan Joseph D. Novak’a ve 70’lerde Cornell Üniversitesi’ndeki ekibine aittir.

Kavram haritaları, öğrencilerin temel bilimsel kavramları nasıl kavradıklarını anlarken araştırmalarının sonucu olarak ortaya çıktı. Çalışmalarında, öğrencilerin çeşitli fen kavramlarını anlamaları için sadece ayrıntılı formattaki görüşme transkriptinin yeterli olmadığını bulmuşlardır.

Bu nedenle, bir şeyleri sunmanın daha iyi bir yoluna ihtiyaçları vardı ve bu da onları 1972 yılında Kavram Haritasını geliştirmeye yöneltti.

Neden kavram haritaları oluşturmalı ve kullanmalısınız?

Kavram haritaları, düşüncelerin birbirleriyle olan ilişkisini açıklar ve bu, herkes için harika bir öğrenme aracı olabilir. Haritalar, yeni ilişkiler keşfetmek için önceden kazanılan bilgiler ve daha yeni kavramlar arasındaki noktaları birleştirmenize yardımcı olabilir.

Fikirlerin basamaklı bir şekilde düzenlendiği hiyerarşik yapı, potansiyel bir öğrenme yaklaşımı olabilir. Düşüncelerinizin büyük resme uyduğu yerleri belirlemenize ve süreç boyunca daha yeni kavramlar tasarlamanıza yardımcı olabilir.

Genel olarak, kavram haritalarını şu amaçlarla kullanabilirsiniz:

 • Beyin fırtınası düşünceleri
 • Düşüncelerinizi yapılandırın ve anlamlı bilgiler elde etmek için onları uygun şekilde düzenleyin
 • Anlamlı olan farklı fikirler arasında bir ilişki kurun
 • Bir fikrin alt bölümlerini sergileyin
 • Anahtar kavramları özetleyin ve not alın
 • Yepyeni bir konsept yaratın
 • Temel bir kavramı görselleştirin
 • Yaratıcı bir tarzda bir soruna bir çözüm bulun.
 • Yeni bir konu tanıtın ve önceki bilgileri değerlendirin
 • Öğrenme değerlendirmesi
 • İki kavram arasındaki farkı ve/veya benzerliği vurgulayın

Kavram haritaları, Zihin Haritaları ile aynı mıdır?

İnternette bir yerde kavram haritalama hakkında bilgi sahibi oldunuz ve bunun size çok yardımcı olabileceğini gördünüz. Aniden, gördüğünüz bir sonraki makale zihin haritası veya konu haritalarından bahsediyor.

Şimdi, bahse girerim kafanız karışmış olmalı!

Ve olmak için tüm haklara sahipsiniz çünkü ilk başta gerçekten kafa karıştırıcı görünüyor.

Ama burada bir şey var – onlar farklı.

Nasıl olduğunu öğrenelim!

Konsept harita

 • Birbirine bağlı birkaç kavramdan oluşan bir ağı temsil eder.
 • Mantıklı tarafta daha fazla görünüyor
 • Kişinin bilgisini haritalamak ve içerik boşluğunu analiz etmek için harika
 • Düğümler çoktan çoğa ilişkilere sahip olabilir
 • Bağlantı ifadeleriyle doğrulaması kolay
 • 20’den fazla düğüme sahip olması durumunda değiştirilmesi zor olabilir
 • Hem konuları hem de bağlantılarını vurgular
 • Konular çapraz bağlantılı olabilir
 • Açıklama önerisi; bağlayıcı ifadelerle bağlantılı her iki düğümün belirli bir cümle oluşturduğu anlamına gelir
  Gönderileri, kanalları, videoları ve dosyaları sabitleyin

Zihin haritası

 • Bilgileri düzenleyebileceğiniz bir ağaç şemasıdır.
 • Daha fazla esneklik sağlıyor gibi görünüyor
 • Beyin fırtınası yapmak, hızlı not almak ve fikir oluşturmak için kullanışlıdır.
 • Düğümler genellikle basit, bire bir ilişkilere sahiptir.
 • doğrulanamaz
 • Daha büyük düğümlerde bile değişiklik yapmak kolaydır
 • Konunun kendisine daha fazla odaklanır
 • Çapraz bağlantı yok
 • Açıklama önerisi yok

Bir kavram haritası düşüncelerinizi düzenlemenize nasıl yardımcı olabilir?

Kavram haritaları, hem sunum yapanlara hem de yeni bilgiler öğrenenlere fayda sağlar. Yeni bir plan önermek, öğrencileri eğitmek ve daha fazlası gibi her türlü sistemi örnekleyebilirsiniz.

Bir kavram haritasının size yardımcı olabileceği farklı yollara bakın:

Hızlı yorumlama

Sadece bir kitap veya makalede okumak yerine, bir kavram haritasına bakarak fikirleri daha hızlı kavrayabilirsiniz. Bunun nedeni, beyniniz, vurgulanmış kilit noktalar ve kısalık ile görsel bir formatta sunulduğunda bilgiyi daha hızlı işlemesidir.

Sunum hazırlamada yardımcı olur

Sunumlarınızda sergilemek için bir kavram haritası oluşturabilir ve fikirleri özlü ve mantıklı bir biçimde düzenleyebilirsiniz. Dinleyiciler üzerinde daha derin bir etki yaratacaktır.

Bilginin verimli değerlendirilmesi

Eğitimciler, geleneksel bir dizi soru veya çoktan seçmeli değerlendirmeyi tercih etmek yerine, öğrencilerin belirli bir konudaki bilgilerini değerlendirmek için kavram haritalarından yararlanabilirler.

Bir fikir hiyerarşisini açıklar

Farklı bileşenler arasındaki ilişkiyi birçok şekilde sergileyebilirsiniz. En iyi yanı, haritanın, belirli bilgilerle yukarıdan gelen verileri okuyabileceğiniz ve şeritten aşağı inerken nasıl ilerlediğini ve daha küçük ayrıntılarla birbirine bağlandığı hiyerarşik bir yapı izlemesidir.

Ekip işbirliğini artırır

Fikirlerinizi bir kavram haritası aracılığıyla daha kapsamlı bir şekilde sunabildiğinizde, insanlar onu daha fazla anlama eğilimindedir. Bu nedenle, plan üzerinde kolayca işbirliği yapmaları daha kolay hale gelir.

Görsel temsiller beyin aktivitesini uyarır. Ve bir kavram haritası, fikirleri görsel olarak yaratıcı bir şekilde temsil etmekle ilgilidir. Dolayısıyla analitik becerilerin yanı sıra üst düzey düşünme becerilerini de geliştirebilir. Ayrıca, bilgi işlemeyi ve hatırlamayı da kolaylaştırır.

Kavram haritası nasıl çizilir?

Tercih ettiğiniz çizim ortamını seçin

İki seçeneğiniz var; ya bir kalem ya da yazılım tabanlı bir araç kullanarak haritayı bir beyaz tahtaya ya da 2 boyutlu kağıda çizebilirsiniz.

Yazılımı kullanmak, diyagramı oluşturmak, değiştirmek ve ince ayar yapmak nispeten kolaydır. Ayrıca, istediğiniz sayıda tasarımı web’in kendisine kaydedebilir ve daha sonra düzenlemeler için geri gelebilirsiniz.

Merkezi kavramı belirleyin

Kavram haritanızı oluşturmanın ardındaki nedenin ne olduğunu belirleyin. Çözülmesi gereken sorunlu bir soru düşünmeye çalışın. Kavram haritasını kullanarak çözmek istediğiniz bir soruyu aklınıza getirin.

Soruya dayanarak, merkezi bir kavram çıkarın ve en üste yazın.

Sorunu çözmeye yardımcı olabilecek ilgili tüm fikirleri listeleyin. Bunları ne kadar spesifik veya genel olduklarına göre sıralayın.

Bu alt kavramları kısaca tanımlayın, muhtemelen kavram başına 1-2 kelime.

Öğeleri düzenleyin ve bağlantı ifadeleri ekleyin

Alt kavramları hiyerarşiye göre sıralayın. Ana konseptin altında en genel olanları en üstte tutun. Benzer şekilde, belirli fikirleri en altta tutun. Fikirleri çizgilerle birleştirin ve her satır için düğümler arasındaki ilişkiyi açıklayan bir bağlantı ifadesi sağlayın.

Son görünümü kontrol edin

Her elemanı, doğru yerde bulunup bulunmadığını inceleyin. Bağlantı ifadelerinin anlamlı olup olmadığını kontrol edin. Düzenlemenin iyi olup olmadığını öğrenin. Değilse, onları bulmak için daha iyi pozisyonlar bulabilirsiniz.

Her şeye ince ayar yapın ve bir kavram haritası çizmeyi başardınız!

Şimdi, daha fazla gecikmeden, önemli zamandan tasarruf edebilmeniz ve diğer avantajlardan yararlanabilmeniz için bir kavram haritası oluşturmak için bazı çevrimiçi platformları bulalım.

Canva

Görünüşe göre yıldız tasarımı eşanlamlı Canva!

Demek istediğim, bu web sitesi pazarlama ve iş materyallerinden sosyal medyaya ve kişisel kontrol listelerine kadar çeşitli şeyler tasarlamak için çok fazla potansiyele sahip.

Kavram haritası bunlardan biridir.

Canva, beyin fırtınası yapmak, fikirlerinizi organize etmek ve karmaşık sorunları çözmek için üstün esneklik ve mükemmel konsept haritaları çizme kolaylığı elde ettiğiniz yerdir. Hızlı bir şekilde başlamanız için mükemmel tasarlanmış şablonlar ve önceden tasarlanmış birden çok düzen ile birlikte seçmeniz için 20’den fazla profesyonel grafik sunarlar.

Fikirlerinizi temsil etmek için milyonlarca illüstrasyon, resim, vektör veya simgeyi karıştırın. Büyüleyici hale getirmek için renkleri, metni veya öğeleri değiştirerek şablonları özelleştirin. Canva, marka kimliğinizi, stilinizi ve amacınızı yansıtmak için 100’lerce ücretsiz yazı tipi sunar.

Tasarımcı ya da değil, fark etmez!

İşleri düzenlemek için sürükle ve bırak düzenleyicisini kullanın. Telaşa kapılmadan sunumlarınıza ve raporlarınıza bir kavram haritası ekleyin. Karmaşık yazılımları öğrenmek zorunda kalmadan, Canva’nın sezgisel arayüzü aracılığıyla verileri sorunsuz bir şekilde görselleştirebilirsiniz.

Dünyanın herhangi bir yerinden yorum ekleyebilecekleri veya düzenlemeler yapabilecekleri tasarımın düzenlenebilir bir kopyasını paylaşarak konseptiniz hakkında yeni açılar veya fikirler elde etmek için ekiplerinizle işbirliği yapın. Tasarım kısmını tamamladıktan sonra kaydedebilir ve ardından güzel ve yüksek çözünürlüklü haritalarınızı indirebilir, yayınlayabilir veya paylaşabilirsiniz.

  2022'de En İyi 10 DApp

Edraw

Beyin fırtınası sıkıcı olmak zorunda değil!

ile güzel konsept haritaları oluşturarak dikkatleri üzerine toplayın. Edraw.

Sunduğu sayısız şablon, şekil, simge ve sembole hayran kalın. Başlamak istediğiniz öğeleri seçin ve özelleştirin.

Sunduğu tüm şablonlar tamamen özelleştirilebilir, yazdırılabilir ve düzenlenebilir. Şablonlardan bazıları Venn stili, pazarlama, döngü, renkli, dikdörtgen, düşünme haritaları ve daha fazlasını içerir.

Kavram haritası oluşturucuyu kullanarak parçalanmış bilgileri belirli bir sırayla özetleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Çekici bağlayıcılar ve bağlantı metinleri ile iki kavram arasında daha iyi iletişimi kolaylaştırın. Edraw Max’in güçlü özelleştirilebilirliği ve sezgisel arayüzü, yüksek kaliteli haritalar oluşturmanıza olanak tanır.

MS Office üzerinde çalışmayı seviyorsanız, bahse girerim kullanılabilirlik ve arayüz açısından Edraw Max’i beğenirsiniz. Sürükle ve bırak özelliği ile kullanıcı dostudur.

Bulut depolama ve bulut tabanlı işbirliği seçeneğine sahip olduğundan, istediğiniz yerden, istediğiniz zaman ve herhangi bir cihaz kullanarak ekiplerle çalışabilirsiniz. Çalışmanızı sosyal medyada paylaşın veya dosyaları PDF, Microsoft PowerPoint ve farklı görüntü formatları gibi farklı dosya formatlarında dışa aktarın.

Visme

Karmaşık konuları ekibinize açıklayabilecek bir kavram haritası oluşturmak ister misiniz?

Şayet evet ise, Visme dakikalar içinde yapmanıza yardımcı olabilir.

Kapsamlı araç yelpazesi, şekiller ekleyerek, çizgileri birbirine bağlayarak ve bunları tuvalinizin her yerine yerleştirerek sıfırdan tasarımlar oluşturmanıza yardımcı olur, böylece mesajlarınızı doğru bir şekilde iletir.

Visme, çiziminizdeki her şeyin görünümünü değiştirmenize yardımcı olan büyüleyici özelleştirme seçeneklerine sahiptir. Şekilleri küçültebilir veya büyüterek bağlantılı çizgileri koruyabilirsiniz. Bir şeyleri vurgulamak, metinleri ve yazı tiplerini değiştirmek ve sağ üst köşede bulabileceğiniz “Eylemler” sekmesini kullanarak haritayı canlandırmak için renklerle oynayın.

Visme önceden hazırlanmış şablonlara, çok sayıda resim ve simgeye ve çok çeşitli tasarım öğelerine sahiptir. Haritalarınızı PDF veya resim dosyaları olarak indirebilirsiniz. Paylaşılabilir bir bağlantı oluşturun veya bunları bir web sayfasına gömün. Grafikleri ve çizelgeleri birleştirin ve özelleştirilebilir veri pencere öğelerini kullanarak rakamlarınızı ve istatistiklerinizi görselleştirin.

miro

Yeni bir konsepti anlama arayışında mısınız?

Karmaşık fikirler arasındaki ilişkiyi öğrenmek ister misiniz?

Kullanım durumu ne olursa olsun, miro harika bir kavram haritası oluşturmanıza yardımcı olabilir!

Her şeyi sıfırdan çizmek yerine Miro’nun yerleşik şablonlarını kullanarak zaman kazanın. Miro, herhangi bir kısıtlama içermeyen sanal bir beyaz tahta aracılığıyla uzaktaki ve aynı yerde bulunan ekiplerle etkileşim kurmanıza olanak tanıdığından, konsept haritası üzerinde ekipleri işbirliğine davet edin.

Aşağıdaki gibi şablonlar elde edersiniz:

 • İşletmenizle ilgili önemli noktaları özetleyebileceğiniz Yalın Tuval
 • Büyüme için önemli fırsatları belirlemek için pazar bölümlendirme matrisi
 • Anlamlı konuşmalar sağlarken sorumluluğu izlemek için RACI Matrix
 • 5-Bir sorunun temel nedenini bulmak için neden şablonu
 • Sağlam bir iş stratejisi için strateji elmas şablonu

Lucidchart

ile yeni konseptler yaratarak inovasyona ivme kazandırın. Lucidchart.

Öğrenme ve öğretme için, müfredatlarını planlamak, projeleri ana hatlarıyla belirtmek ve kılavuzlar oluşturmak için fikirler, notlar veya olaylar arasındaki ilişkileri görselleştirmenize yardımcı olur. Biçimlendirme seçenekleri özelleştirilebilir, bu da haritanız üzerinde kontrol sağlar ve öğrenmeyi desteklemek için dersler ve değerlendirmeler oluşturmanıza yardımcı olur.

İşletmeler için, Lucidchart’ın kavram haritası oluşturucusunu kullanarak, teknisyen olmayanlar da dahil olmak üzere farklı departmanlardan çalışanların kolayca anlayabileceği fikirler oluşturun. Mevcut ilişkileri basitleştirmek, çelişkileri ve boşlukları bulmak, yaratıcı anlayışı ve problem çözmeyi teşvik etmek ve sonuç üretmek için daha fazlasını kullanın.

Şablonları, düşünceleri net ve hızlı bir şekilde göstermek için tasarlanmıştır. Ana konu ile diğer alt konuları birbirine bağlarken şekilleri ve öğeleri sürükleyip bırakarak düzenleyebilirsiniz. Fikirleri daha anlaşılır kılmak için birden çok renkle düzenleyin.

Yazdırmadan önce düzen değişikliği, belirli bir mesaj için ekran görüntüleri ve resimler ekleme ve daha fazlası dahil olmak üzere haritanın her yönünü özelleştirebilirsiniz. Lucidchart, diğer katkıda bulunanlar tarafından önerilen fikirleri oluşturmak için editör içi sohbet ve gerçek zamanlı güncellemeler içerir.

Lucidchart, Google Workspace entegrasyonlarını etkinleştirir, böylece haritanızı çevrimiçi olarak yönetebilir ve bunlara erişebilirsiniz.

yaratıcı bir şekilde

basitliği yaratıcı bir şekilde kavramlarınızı görselleştirmenizi kolaylaştırır. Halihazırda 4 milyondan fazla kişiye ve binlerce ekibe yardım etti. Biraz çaba ile öğeleri düzenleyebilir ve görselleştirebilirsiniz.

Creately’nin gelişmiş özelliklerini kullanarak son derece karmaşık bir kavram haritası çizmek bile zahmetsizdir. Akıllı şekiller, bağlayıcılar, yerleşik stil seçenekleri, görüntü içe aktarma ve daha fazlasını sunar. Anında geri bildirim almak için çizimlerinizi ekibinizle paylaşın.

Creately, pazarlama, BT, yazılım, İK ve eğitim ekipleri için çeşitli hayal edilebilir senaryolar için binlerce yüksek kaliteli şablona sahiptir. İster macOS, Windows, Linux veya Android kullanıyor olun, Creately’yi kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca 30 günlük para iade garantisi ile gelir, böylece paranızı kaybetme korkusu olmadan deneyebilirsiniz.

SmartDraw

tarafından kavram haritası oluşturucusu SmartDraw yaratıcı akışı kesintiye uğratmadan kavramları görselleştirmenizi sağlar. Bir fikir bulur bulmaz, kavram haritasına bir şekil çizmeniz yeterli. Fikirleri olduğu gibi ve geldiğinde eklemeye devam edin, çünkü kavram haritası her zaman düzenlemek için oradadır.

  Akıllı Garaj Nasıl Kurulur

SmartDraw, haritanıza profesyonel bir görünüm kazandırmak için akıllı biçimlendirme seçeneklerine sahiptir. Basit komutlarla başlayın, bir fikir ekleyin veya silin, şekilleri kolayca yeniden hizalayın ve düzenleyin. Profesyonel bir tasarımcı olarak çalışmak için renkleri, yazı tiplerini ve degradeleri uygulayabileceğiniz Gri Tonlamalı, Everest, Patiska vb. gibi profesyonel temalar elde edersiniz.

Haritaları raporlarınıza ekleyin; bunları Microsoft Office, Google Workspace, Dropbox, Box, OneDrive, JIRA ve daha fazlası gibi araçlarla entegre edin. Hatta haritaları Trello’ya bağlayabilir ve fikirler hakkında daha fazla tartışmak için toplantılar düzenleyebilirsiniz. Haritaları tek bir tıklamayla anında Gantt çizelgelerine dönüştürün.

Bir haritada yaptığınız tüm değişiklikler otomatik olarak diğerine de yansır. SmartDraw kullanıcısı olmayanlara bir bağlantıyla e-posta göndererek dosyalarınızı paylaşma seçeneğiniz vardır.

Zen Zihin Haritası

Zen Zihin Haritası kavram haritaları oluşturmak için kullanımı kolay ve basit bir araçtır. Çalışma alanı, kenar çubukları ve kayan simgelerden kaçındığı için dikkat dağıtmaz.

Zen’in kullanıcı dostu ve minimalist arayüzü, üzerinde düşünülmüş haritalar tasarlamayı daha hızlı ve daha kolay hale getiriyor. Ayrıca, dağınık ve hacimli hale getiren gereksiz özellikleri de kaldırdılar. Emojileri kullanarak kavram haritalarını akılda kalıcı ve ilgi çekici hale getirin.

PDF dosyasını indirme seçeneğiniz vardır. Ancak, yapılan değişikliklerin otomatik olarak yansıtılabileceği bir belgeyi canlı olarak da yayınlayabilirsiniz. Dahil edilen farklı şablonlar, iş planlaması, OKR yönetimi, problem çözme, kompozisyon planlaması, görev atama ve pazarlama içindir.

Mindomo

Kapsamlı bir kavram haritası çizerek belirli bir konu hakkındaki bilgileri yapılandırın. Mindomo. Haritanızı sonuna kadar kişiselleştirerek ve özelleştirerek hayal gücünüze daha geniş bir kanat verin.

Her şeyi sıfırdan çizin veya risk yönetimi, matematik bölümleri, kılçık diyagramı ve daha fazlası dahil olmak üzere şablonlarından herhangi birini kullanın. Oklar ve bunların rengi, şekli, deseni ve konumu gibi öğeleri düzenleyebilirsiniz.

Yüksek kaliteli platform, verimliliği artırmak ve zamandan tasarruf etmek için ortalama üyelerinizle gerçek zamanlı olarak işbirliği yapmanıza olanak tanır. Değişiklikler anında yansıtılır ve ayrıca “Oynatma geçmişi” kullanılarak yapılan tüm değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Mindomo ayrıca doğrudan sohbetleri de mümkün kılar, böylece zaman kaybetmenize veya zor uygulamaları değiştirmeye odaklanmanıza gerek kalmaz. Haritaları paylaşmak için birden fazla seçeneğe sahiptir:

 • Belirli insanlarla
 • Yalnızca görüntülemek için bağlantıyı paylaştığınız kişiler
 • Yalnızca düzenlemek için bağlantıyı paylaştığınız kişiler
 • Herkese açık paylaşım

İsterseniz bir kavram haritasını Gantt çizelgeleri, zihin haritaları ve ana hatlar gibi diğer diyagram biçimlerine aktarabilirsiniz.

Mindomo, Google Classroom, Canvas, Schoology, Blackboard ve daha fazlasıyla entegrasyonu destekler.

Çevrimiçi Görsel Paradigma

Çevrimiçi Görsel Paradigma veya VP Online, dakikalar içinde çarpıcı konsept haritaları oluşturmanıza yardımcı olmak için sürükle ve bırak düzenleyicili basit bir araçla birlikte gelir. Sezgiselliğinin bir sonucu olarak, yazılımı öğrenmek için zaman kaybetmek zorunda kalmazsınız; bunun yerine, tüm dikkat tasarıma gidiyor.

Sosyal ağ, veri analizi, iklim değişikliği, kurs içeriği ve daha fazlası için tamamen özelleştirilebilir ve ücretsiz şablonlarını düzenleyerek haritalar oluşturmaya başlayın. Bunun gibi 1700’den fazla şablon sağlar ve hepsi yüksek kalitededir.

Tasarım Başlığı

Tasarım deneyiminiz yok, ancak konsept haritaları tasarlamaya ihtiyaç var mı?

Endişelenme!

Ücretsiz konsept haritalama yazılımını deneyin: Tasarım Başlığı harika tasarımlar yaratmak için. Hemşirelik, bilim, biyoloji, hücresel solunum ve çok daha fazlasından çok çeşitli harita örneklerine sahiptir.

Tek yapmanız gereken, gereksinimlerinizi karşılayabilecek tek bir şablon seçip keşfetmeye başlamak. DesignCap, grafikler gibi binlerce kullanılabilir kaynak sunar, tasarım ögelerive renkler, güçlü düzenleme yetenekleri ve yazı tipleriyle birlikte.

Stemik

Stemik Kullanıcının durumları, sorunları veya sorunları bir grafik biçiminde şema haline getirmek için fikirlerini dijital bir beyaz tahtaya koymasına olanak tanıyan kavram haritaları oluşturmaya yönelik bir web uygulamasıdır.

Ücretsiz sürüm, not almanıza, fikirleri düzenlemenize, klasik bir zihin haritasında olduğu gibi bağlantılar çizerek bunları birbirine bağlamanıza olanak tanır.

Ancak Stemic sadece bir beyin fırtınası aracı değildir!

Stemic, kullanıcıların manipüle ettikleri nesneleri tanımlamasına, kategorilere ayırmasına, bağlantıların doğasını ve yönünü tanımlamasına vb. izin vererek zihin haritasının sınırlarını zorlar. düşünce.

Arayüz minimaldir, kullanıcı analizlerini öne çıkarmak için tasarım iyileştirilmiştir. Akıcı ve sezgisel etkileşimler, veri manipülasyonunu kolaylaştırmak ve düşünmeyi desteklemek için tasarlanmıştır.

Stemic ayrıca, konsept haritalarının işbirlikçi düzenlemesi, paylaşılan bir haritanın kopyası, köprülerin kullanımı, haritaların yapılandırılabilir dışa aktarımı (çerçeve, tema, başlık ve açıklama) dahil olmak üzere uygulamanın en gelişmiş özelliklerinden yararlanmak isteyen kullanıcılar için bir Pro teklifine sahiptir. .

Çözüm

Organize fikirler, öğrencilerin ve hatta işadamlarının bir kavramı birkaç parçaya bölerek kavramasını kolaylaştırır. Konularınızı daha yakından anlamaya başlamak için verimli bir kavram haritalama aracından yararlanın ve bilgiyi daha sonraki öğrenim veya iş çabalarınızda kullanın.