iPhone’unuzda Virüs Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Apple, gizlilik ve güvenlik politikalarıyla ünlüdür. Şu anda en güvenli ürünlerden bazılarının üretiminde pazar lideri konumundalar. Windows ve Android’in aksine, herhangi bir büyük üçüncü taraf şirkete yer bırakmadan donanım ve yazılım tasarladıkları için ürünlerinde herhangi bir güvenlik kusuru olması son derece nadirdir. Güvenlik konusunda o kadar eminler ki, cihazlarından herhangi birini ihlal edebilecek veya bunlara saldırabilecek herkese binlerce dolar sunan bir Güvenlik Ödül programı bile yürütüyorlar. Yani asıl soru, iPhone’unuzda virüs olup olmadığını nasıl anlayacağınızdır. Gerçekten var mı? Evet, geçmişte de vardı ama şansı %1’den az. Bu nedenle, aynı konuda ipuçları arayan biriyseniz, size iPhone’u virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı nasıl kontrol edeceğinizi ve iPhone için en iyi antivirüsün ne olduğunu öğretecek yararlı bir kılavuz sunuyoruz. Ayrıca, iPhone’ların web sitelerinden saldırıya uğrayıp uğramadığını nasıl öğreneceğinizi öğreneceksiniz.

iPhone’unuzda Virüs Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kontrol etmek için bu makaleyi okumaya devam edin iPhone virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar için ayrıntılı olarak ve varsa kötü amaçlı yazılımları kaldırın.

Telefonunuzu Virüslere Karşı Tarayabilir Misiniz?

Evet, iPhone’u virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı kontrol etmenin birden çok yolu vardır

iPhone’unuzda Virüs Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

iPhone’unuzda virüs olup olmadığını nasıl anlarsınız? Onu bulabileceğiniz birkaç semptom var. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir:

  • Çok sayıda uygulama çöküyor
  • Web’de gezinirken açılır pencereler
  • Bilinmeyen değişiklikler
  • Performansta ani bir düşüş
  • Herhangi bir şüpheli veya şüpheli indirilen dosya
  • Tanınmayan yazılım
  • telefonun aşırı ısınması
  • Hücresel veri kullanımında ani bir artış

iPhone’da Virüsler ve Kötü Amaçlı Yazılımlar Nasıl Kontrol Edilir?

iPhone’unuzda virüs olup olmadığını anlamanın birkaç yolu vardır:

Yöntem 1: Uygulamaların Veri Tüketimini Kontrol Edin

Bu, iPhone’u virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı kontrol etmenin başka bir yoludur. Bir uygulama arka planda çok fazla veri tüketiyorsa ve onu bir süredir kullanmadıysanız, o uygulamanın verilerini kaldırmanız veya kapatmanız gerekir.

  FreeSync Monitörlerde G-SYNC Nasıl Etkinleştirilir: NVIDIA'nın G-SYNC Uyumlu Özelliği Açıklaması

Yöntem 2: Pil Kullanımını Kontrol Edin

Pil kullanımını kontrol etmek, iPhone’unuzda yüklü veya arka planda çalışan herhangi bir virüs veya kötü amaçlı yazılım olup olmadığını belirlemenin en basit yollarından biridir. Önemli miktarda pil tüketen ve gerçek kullanımınızla eşleşmeyen bilinen veya bilinmeyen bir uygulama bulursanız hemen kaldırın. Aşağıdaki adımları uygulayın:

1. iPhone Ayarlarınızı açın.

2. Pil ayarına dokunun.

3. Burada pil kullanımını analiz edin.

Yöntem 3: Uygulama Performansını Kontrol Edin

Kötü amaçlı yazılım nedeniyle uygulamalar sık ​​sık gecikecek ve çökecektir. Çoğu zaman bir veya birkaç uygulama kilitleniyorsa, bunun nedeni kötü amaçlı kötü amaçlı yazılımlar olmalıdır. Hemen hemen her kötü amaçlı yazılım, sistem dosyalarına zarar vermek, ayarları değiştirmek ve yetkili erişim elde etmek için tasarlanmıştır. Yetkisiz bir web sitesinden veya kırılmış bir uygulamadan bir uygulama indirdiğinizde, genellikle diğer uygulamalara yayılabilen gizli kötü amaçlı yazılımlar içerir. iOS’un iyi yanı, hiçbir uygulamanın birbirine bağlı olmamasıdır, bu nedenle virüsler bir uygulamadan diğerine yayılamaz.

Yöntem 4: Jailbreak İşaretini Kontrol Et

Jailbreak özelliği, iPhone kullanıcılarının normalde yasak olan ve ek özellikler sağlayan özel değişiklikler yapmasına olanak tanır. Ancak, cihazınızı virüslere ve kötü amaçlı yazılım tehditlerine maruz bırakması son derece tehlikelidir. Kullanılmış veya yenilenmiş bir iPhone satın aldıysanız jailbreak durumunu kontrol etmelisiniz.

1. Ana ekrana gidin.

2. Spotlight aramasını açmak için ekranda herhangi bir yeri aşağı kaydırın.

3. Cydia’yı arayın. Listede Cydia adlı bir uygulama görünüyorsa, iPhone’unuzun jailbreak’li olduğu anlamına gelir.

Apple’ın Virüs Taraması Var mı?

Hayır, sahip değildir ve sahip olması zorunlu değildir. Windows ve Android’de yerleşik virüs ve tehdit tarayıcıları vardır, çünkü işletim sistemleri için virüslerin bulunduğunu bilirler ve birden fazla cihazda kullanılabilirliklerinden dolayı cihazları daha az güvenlidir ve bu da daha az kontrol sağlar. Öte yandan Apple, donanımı ve yazılımı üzerinde tam kontrole sahiptir ve herhangi bir üçüncü taraf şirketin müdahale etmesine veya bir boşluk yaratmasına yer bırakmadan cihazı olabildiğince güvenli hale getirmesine olanak tanır.

iPhone’unuzdan Bir Virüsü Nasıl Temizlersiniz?

iPhone’unuzda virüs olup olmadığını nasıl anlayacağınızı öğrendikten sonra, virüsü iPhone’unuzdan temizleme adımları aşağıdadır.

Yöntem 1: iPhone’u yeniden başlatın

Bu, iPhone’unuzdan herhangi bir virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşmasını kaldırmanın en kolay yoludur. Yeniden başlatma, her türlü hatayı otomatik olarak düzeltecek ve temel ayarları geri yükleyecektir. iPhone’u Yeniden Başlatma Adımları:

  Telefonunuzla Google TV ile Chromecast'i Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

1. Kapatmak için kaydır seçeneğini görene kadar güç ve ses açma düğmesini birkaç saniye basılı tutun.

2. iPhone’u kapatmak için kaydırıcıyı sağ tarafa getirin.

3. Birkaç dakika sonra, Apple logosunu görene kadar güç düğmesini tekrar basılı tutun.

Yöntem 2: iOS’u Güncelleyin

Yeni güncelleme ayrıca her türlü kötü amaçlı yazılımı ve virüsü iPhone’unuzdan otomatik olarak kaldıran yeni bir güvenlik güncellemesiyle birlikte gelir. En iyi performans, güncellenmiş ve yeni özellikler, diğer uygulamalarla uyumluluk ve daha iyi güvenlik için her zaman iOS’un en son sürümünü kullanmanız önerilir. iOS’u güncellemek için şu adımları izleyin:

1. iPhone Ayarlarınıza gidin.

2. Genel üzerine dokunun.

3. Ardından, Yazılım Güncelleme üzerine dokunun.

4. Otomatik Güncellemeler üzerine dokunun.

5. iOS Güncellemelerini İndir ve iOS Güncellemelerini Yükle seçeneklerini açın.

Yöntem 3: Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle

Bu, güvenli olmayan herhangi bir web sitesini ziyaret ettikten veya yanlışlıkla bir açılır pencereye veya reklam kutusuna dokunduktan sonra telefonunuza girmiş olabilecek tüm kötü amaçlı yazılım verilerini siler. Aşağıdaki adımları izleyin:

1. Cihazınızda Ayarlar’ı başlatın.

2. Aşağı kaydırın ve Safari’ye dokunun.

3. Aşağı kaydırın ve Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle’ye dokunun.

4. Geçmişi ve Verileri Temizle’ye dokunarak onaylayın.

Yöntem 4: iPhone’u Sıfırla

Bu yöntemi kullanmadan önce, virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar da dahil olmak üzere iPhone’unuzdaki her şeyi sileceğinden tüm dosyalarınızı ve uygulama verilerinizi yedeklemelisiniz. Diğer her şeyi denediyseniz ve hala çözemiyorsanız, bu yöntemi yalnızca siz denemelisiniz.

1. Ayarlar > Genel > Sıfırla’ya gidin.

2. Tüm İçeriği ve Ayarları Sil üzerine dokunun.

iPhone için Antivirüs İhtiyacımız Var mı?

App Store’da çeşitli virüsten koruma ve tarama uygulamaları mevcuttur, ancak iPhone’unuz garip davranmadığı veya gecikmediği sürece bunları kullanmazsınız. Deneyebilirsin Norton 360 (Ücretli) ve McAfee (Freemium), iPhone için en popüler ve iyi bilinen iki antivirüs. Web sitelerinden saldırıya uğramış iPhone’larınızı bulmak için virüsten koruma uygulamasını kullanabilirsiniz.

iPhone’lar Web Sitelerinden Virüs Alabilir mi?

Evet. Güvenli olmayan bir web sitesi yüklemek veya güvenliği ihlal edilmiş bir siteden yetkisiz bir uygulama veya dosya indirmek, virüslerin ve kötü amaçlı yazılımların iPhone’unuza girmesine izin verebilir. Apple’ın kapalı ve güvenli ekosistemi nedeniyle son derece nadirdir. Ancak, saldırganlar sistemde boşluklar bulmaya devam eder ve şirket veya geliştiriciler kusuru kabul etmeden önce cihazınıza virüs bulaşabilir. Virüs bulaşmasını ve veri ihlallerini önlemek için şüpheli veya güvenli olmayan web sitelerini ziyaret etmekten kaçının.

  Başka Bir Google Sayfasından Veri Nasıl İçe Aktarılır

iPhone’lar Safari’den Virüs Alabilir mi?

Evet. Safari, herhangi bir virüs veya kötü amaçlı yazılım içermeyen bir web tarayıcısıdır. Safari’de dolandırıcılık amaçlı herhangi bir web sitesi açtığınızda, cihazınıza kötü amaçlı kötü amaçlı yazılım bulaştırma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Ziyaret ettiğiniz web sitelerinin URL’lerinin daha güvenli olan ve verileri şifreleyen HTTP veya HTTPS ile başladığından emin olun.

Bir iPhone Hacklenebilir mi?

Evet, internete bağlı neredeyse her dijital cihaz hacklenebilir. Layman’ın terimleriyle, hackleme, şifrelerinizi tahmin etmeyi, çalmayı, manipüle etmeyi, cihazınızın özel verilerine erişmeyi ve cihazınızın kamerası ve mikrofonu aracılığıyla çevrenizi izlemeyi içerir. Uygulamaya erişim izni vermeden önce her zaman açılır pencere iznini/gizlilik mesajını iki kez kontrol edin ve okuyun. Konum, kamera, mikrofon vb. gibi gereksiz gizlilik izinlerini devre dışı bırakmak her zaman iyi bir fikirdir.

iPhone’lar Web Sitelerinden Hacklenebilir mi?

Cevap Evet. iPhone’lar geçmişte web sitelerinden saldırıya uğradı ve kötü amaçlı yazılım en az iki yıldır tespit edilmedi. iPhone’un piyasaya sürülmesinden bu yana iOS ekosisteminde yüzlerce güvenlik açığı keşfedildi. Dolayısıyla Apple’ın güvenliğinden %100 emin olamazsınız ve tamamen ona güvenemezsiniz. Korumalı olmayan web sitelerini ziyaret etmekten kaçının; daha basit bir ifadeyle, web sitesinin URL’sinin yanında kilit veya koruma işareti yoksa o siteleri ziyaret etmeyin. Ve özellikle, saldırganların cihazınıza ve verilerinize kolayca erişmesine izin vererek, genel bir ağa asla korumasız yükleme yapmayın. Bilinmeyen bir gönderici tarafından gönderilen herhangi bir şüpheli reklama veya bağlantıya asla dokunmayın.

Ya iPhone’unuzdaki Şüpheli Bir Bağlantıya Yanlışlıkla Tıkladıysanız?

Her şeyden önce, Apple’ın ziyaret etmemenizi tavsiye ettiği dolandırıcı bir web sitesi hakkında bir uyarı alacaksınız. Ardından, kötü amaçlı yazılım içerebilecek herhangi bir açılır pencereye ve reklama dokunmadan sekmeyi kapatın. Ek web ayarları için Ayarlar > Safari’yi açın. GİZLİLİK & GÜVENLİK bölümü altındaki tüm seçenekler için geçişleri açın.

***

Umarız bu kılavuzu faydalı bulmuşsunuzdur ve iPhone’unuzda virüs olup olmadığını nasıl anlayacağınız konusunda yeni bir şeyler öğrenmişsinizdir. Soru ve önerileriniz için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşmaktan çekinmeyin. Bir sonraki makalemizde hangi konuyu öğrenmek istediğinizi bize bildirin.