iOS

iPhone’da iOS 16’da Face ID/Touch ID ile Gizli Fotoğraf Albümü Nasıl Kilitlenir

Hepimizin gizli veya meraklı gözlerden saklamak istediğimiz bazı özel fotoğrafları vardır. Apple Fotoğraflar uygulaması zaten iPhone’da fotoğrafları gizlemenin bir yolunu sunmuş olsa da, herkes gizli albümünüze kolayca erişebilir. Bu nedenle çoğu iOS kullanıcısı, kişisel fotoğraflarını güvende tutmak için büyük ölçüde fotoğraf kasası uygulamalarına güvenir. Ancak, iOS 16’yı yüklediyseniz, artık kimsenin izniniz olmadan özel fotoğraflarınıza erişmemesi için iPhone ve iPad’inizde Face ID/Touch ID ile gizli fotoğraf albümünüzü kilitleyebilirsiniz. Öyleyse, iOS 16’da gizli fotoğraf albümünü nasıl kilitleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

iPhone’da Gizli Fotoğraf Albümünü Kilitle

iOS 16, gizli albümün güvenliğini sağlamanıza izin vermenin yanı sıra, silinen fotoğrafların ve videoların 30 güne kadar kullanılabilir kaldığı “Son Silinenler” klasörünü korumanıza da olanak tanır. Gizlilik açısından bakıldığında, bu iyi düşünülmüş. Çoğu zaman, bazı kişisel resimleri silme eğilimindeyiz ve onları kalıcı olarak silmeyi unutuyoruz. Sonuç olarak, cihazda var olmaya devam ederler. Ancak, bu yeni gizlilik özelliği etkinleştirildiğinde, artık silinen görüntülerin korunması konusunda da endişelenmenize gerek kalmayacak.

Gizli ve Son Silinen Klasörleri Face ID/Touch ID ile Kilitleyin

1. Öncelikle, iPhone veya iPad’inizde Ayarlar uygulamasını açın.

2. Şimdi, Fotoğraflar uygulamasını bulmak için aşağı kaydırın ve seçin.

3. Face ID/Touch ID Kullan’ın yanındaki geçişin açık olduğundan emin olun.

Şu andan itibaren, hem gizli albümün hem de en son silinen klasörlerin yanında küçük bir kilit simgesi görünecektir. Herhangi biri bu özelliği kapatmaya çalışırsa, önce Touch ID veya Face ID kullanarak kimlik doğrulaması yapması gerekeceğini belirtmekte fayda var. Böylece fotoğraflarınızın güvende olduğundan emin olabilirsiniz.

  iOS için Firefox'ta Gece Modu Nasıl Etkinleştirilir

Face ID/Touch ID ile Gizli ve Son Silinen Klasörlerin Kilidini Açın

Gizli fotoğraf albümünün kilidini açmak hiç olmadığı kadar kolay.

1. iPhone veya iPad’inizde Fotoğraflar uygulamasını açın ve ardından ekranın alt kısmındaki Albümler sekmesine dokunun.

2. Yardımcı Programlar bölümünün altında, Gizli’ye dokunun ve ardından fotoğraflarınızı görüntülemek için Dokunmatik Kimlik/Yüz Kimliği’ni kullanarak kimlik doğrulaması yapın. Ve yakın zamanda silinen resimlerinize göz atmak isterseniz, Son Silinenler’e dokunun ve ardından kimlik doğrulaması yapın.

Herhangi Bir Aile Üyesinin/Yakın Arkadaşınızın Kilitli Özel Fotoğraf Albümünüze Erişmesine İzin Verin

Ya arkadaşlarınızdan veya sevdiklerinizden birinin gizli albümünüze sınırsız erişimine izin vermek isterseniz? Pekala, arkadaşınızdan Face ID özellikli cihazınızda alternatif bir görünüm ayarlamasını isteyebilir veya gizli albüme sınırsız erişime sahip olmak için Touch ID donanımlı cihazınıza bir parmak izi eklemesini isteyebilirsiniz.

1. iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasına gidin ve Face ID/Touch ID ve Parola’yı seçin.

2. Şimdi, ya alternatif bir görünüm ayarlayın ya da müsaitlik durumuna göre bir parmak izi ekleyin.

İleride, arkadaşınız Face ID veya Touch ID kullanarak gizli fotoğraf albümünüzü de görüntüleyebilecek.

Kişisel Fotoğraflarınızı Meraklı Gözlerden Koruyun

iOS 16’da gizli fotoğraf albümünüzü bu şekilde kilitleyebilirsiniz. Bu yeni özellik, kişisel fotoğraflarını korumak için üçüncü taraf uygulamalara güvenmek zorunda kalan iPhone kullanıcıları için hoş bir ektir. Bu özellik Fotoğraflar uygulamasında yerleşik olduğundan, üçüncü taraf bir uygulamanın verilerinizi çalması veya görüntülerinizi buluta yüklemesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Peki, gizli ve silinmiş albümlerinizi iPhone’da kilitlemeye başladınız mı? Yorumlarda bize bildirin.