iPhone’da Düşük Güç Modu Otomatik Olarak Nasıl Etkinleştirilir

iPhone’unuzun gücü azaldığında, iOS, pil ömrünü uzatmak için tüm arka plan etkinliklerini hemen kapatmak için “Düşük Güç Modu”nu etkinleştirmenizi isteyen bir açılır pencere gösterir. Etkinleştirildiğinde, iPhone’unuzun pil şarjı yeterli olana kadar güç tasarrufu modu etkin kalır. Ayrıca, iOS cihazınızın pil ömrünü artırmak için ihtiyaçlarınıza bağlı olarak düşük güç modunu manuel olarak da açabilirsiniz. Bu iyi düşünülmüş bir uygulama olsa da, pil belirli bir yüzdeye ulaştığında iPhone’unuzda Düşük Güç Modunu otomatik olarak etkinleştirmeyi mi tercih edersiniz? Bir kısayol sayesinde, iOS 15’te güç tasarrufu modunu otomatikleştirmek mümkündür. Ayarlamanıza yardım etmeme izin verin!

iPhone’da Otomatik Olarak Düşük Güç Moduna Girin (2022)

Düşük Güç Modu nedir ve iPhone’da Nasıl Çalışır?

İlk olarak iOS 9’da (2015) tanıtılan Düşük Güç Modu, iPhone’unuzun pil ömrünü artırmak için tasarlanmıştır. Bu güç tasarrufu modunu etkinleştirdiğinizde, aşağıdaki özellikleri etkiler:

  • Arkaplanda uygulama yenile
  • 5G (video akışı hariç)
  • E-posta getirme
  • Bazı görsel efektler
  • Otomatik Kilitleme (varsayılanı 30 saniyedir)
  • iCloud Fotoğrafları (geçici olarak duraklatıldı)
  • Otomatik indirmeler

Yoğun güç gerektiren etkinlikler devre dışı bırakıldığında, iPhone’unuz sınırlı meyve suyuyla biraz daha uzun süre dayanabilir. Hareket halindeyken cihazınızın normalden daha uzun süre çalışmasını istediğiniz zamanlar için mükemmeldir. iPhone’unuzu %80’e kadar şarj ettiğinizde, arka plan etkinliklerinin normal şekilde çalışmasına izin vermek için güç tasarrufu modu otomatik olarak devre dışı bırakılır.

  Başka Bir Google Sayfasından Veri Nasıl İçe Aktarılır

Ancak, pil düşük bir yüzdeye ulaştığında bu modu başlatmayı sık sık unutursanız ve bu nedenle, %30 veya %15 gibi istediğiniz yüzdede tetiklemek isterseniz ne olur? İşte burada iPhone’daki Düşük Güç Modu kısayolu devreye giriyor. Nasıl kurulacağını öğrenelim:

iPhone’unuzda Düşük Güç Modunu Otomatikleştirin

Güç tasarrufu modunu otomatikleştirmek için “Pil Seviyesi” adlı bir kısayol yapılandıracağız. iPhone kullanıcıları için güvenilir bir kısayol olduğundan güvenilir bir şekilde çalışır. Aşağıdaki adımları takip ediniz:

1. Önce iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın. Bundan sonra, “Pil”i seçin ve “Düşük Güç Modu”nu açın.

2. Ardından, Kısayollar uygulamasını başlatın ve alt gezinme çubuğundan “Otomasyon” sekmesine gidin.

Not: Cihazınızda Apple Kısayolları uygulaması yoksa, App Store’dan indirin. Ücretsiz olarak sunulur ve iOS 12 veya sonraki sürümleri çalıştıran iPhone’ları destekler.

3. Sırada, “Kişisel Otomasyon Oluştur”a dokunun. Ardından, Pil Seviyesini bulmak için aşağı kaydırın ve seçin.

4. Sırada, iPhone’unuzda düşük güç modunun otomatik olarak açılmasını istediğinizde pil yüzdesini seçmek için kaydırıcıyı sola veya sağa sürükleyin. Cihazınız bu yüzdeye ulaştığında veya altına düştüğünde güç tasarrufu modunu etkinleştirmeyi de seçebilirsiniz. Örneğin, pil %50’ye ulaştığında düşük güç modunu etkinleştireceğim. İstediğiniz pil yüzdesini seçtikten sonra İleri’ye dokunun.

5. Burada, “Eylem Ekle”ye dokunun. Ardından, arama çubuğunda “Düşük Güç Modu”nu arayın ve “Düşük Güç Modunu Ayarla”yı seçin.

6. İleri’ye dokunun ve kısayoldaki değişiklikleri onaylamak için ekranın sağ üst köşesindeki Bitti’ye bastığınızdan emin olun.

Not: Otomasyon tetiklendiğinde Kısayollar uygulamasının bir uyarı göstermesini istemiyorsanız, “Çalışmadan Önce Sor” düğmesini kapatın.

Ve bu kadar! iPhone’unuz, seçilen yüzdeye ulaştığında pil şarjından tasarruf etmek için otomatik olarak düşük güç moduna girer.

Düşük Güç Modunu iPhone’da Kalıcı Olarak Etkin Tutun

Düşük güç modunu kalıcı olarak etkin tutmanıza izin verebilecek başka bir süper kullanışlı kısayol var. Cihazınızın pil ömrünü uzatmak her şeyden daha önemliyse bu kısayolu mutlaka kullanmalısınız. Bunu nasıl kuracağınız aşağıda açıklanmıştır:

  Fall Creators Güncellemesinin Kullanılabilir Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir

1. Başlamak için iPhone’unuzdaki Kısayollar uygulamasını açın ve alt gezinme çubuğundan “Otomasyon” sekmesine gidin.

2. Şimdi, yeni otomasyon eklemek için “Kişisel Otomasyon Oluştur” düğmesine dokunun. Halihazırda bir otomasyon kurulumunuz varsa, önce “+” düğmesine, ardından “Kişisel Otomasyon Oluştur” düğmesine basmanız gerekeceğini unutmayın.

3. “Yeni Otomasyon” panelinde “Düşük Güç Modu”nu bulmak için aşağı kaydırın ve seçin.

4. Ardından, otomasyonu tetikleyen koşulları özelleştireceğiz. “Kapalı” seçeneğini seçin (altında mavi bir onay işareti görünmelidir) ve “Açık” seçeneğinin seçili olmadığından emin olun. Bundan sonra, ekranın sağ üst köşesindeki “İleri” ye dokunun.

5. Bundan sonra, “Eylem Ekle”ye dokunun, “Düşük Güç”ü arayın ve “Düşük Güç Modunu Ayarla”yı seçin.

6. Şimdi, “Düşük Güç Modunu Ayarla” eylemi varsayılan olarak “Düşük Güç Modunu Aç” olacaktır. Ekranın sağ üst köşesindeki “İleri”ye dokunun ve “Koşmadan Önce Sor” geçişini kapatın. İstenirse, seçiminizi onaylamak için açılır iletişim kutusunda “Sorma”ya dokunun. Bunu, Otomasyon her tetiklendiğinde Kısayollar uygulamasının bir mesaj açmamasını sağlamak için yaptık.

7. Sonunda, değişiklikleri kaydetmek için “Bitti”ye dokunduğunuzdan emin olun. İleriye dönük olarak, Düşük Güç Modu her devre dışı bırakıldığında, Kısayollar uygulaması onu açacaktır.

iPhone’da Düşük Güç Modu Otomasyonunu Devre Dışı Bırakma/Silme

Artık iPhone’unuzda Düşük Güç Modu otomasyonunu kullanmanız gerekmiyorsa, Kısayollar uygulamasından devre dışı bırakmayı veya hatta silmeyi seçebilirsiniz. Her iki yöntem için de adımları burada ayrıntılı olarak açıkladık:

1. iPhone’unuzda Kısayollar uygulamasını açın ve ekranın altındaki “Otomasyon” sekmesine gidin.

3. Herhangi bir otomasyonu devre dışı bırakmak için ona dokunun ve ardından “Bu Otomasyonu Etkinleştir” düğmesini kapatın. Değişikliği onaylamak için sağ üst köşedeki “Bitti” düğmesine dokunduğunuzdan emin olun.

2. Otomasyonu silmek istiyorsanız, sağdan sola kaydırın ve ardından kırmızı “Sil” düğmesine basın.

  Facebook Messenger'da Bir Konuşmayı Gelen Kutunuzdan Filtrelenmiş Gelen Kutusuna Nasıl Taşırsınız?

iPhone’da Düşük Güç Modundan En İyi Şekilde Yararlanmak İçin İpuçları

İyi gidiyorsun! iOS cihazınızda süper kullanışlı güç tasarrufu modunu bu şekilde otomatikleştirebilirsiniz. Pil azaldığında pil ömründen tasarruf etmenin ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurarak, istenen pil yüzdesinde otomatik olarak tetiklemek için kısayollardan en iyi şekilde yararlanın veya kalıcı olarak etkin durumda tutmayı seçin. Bunlar güvenilir kısayollar olduğundan sorunsuz çalışırlar. Bununla birlikte, bu düşük güç modu geçici çözümleri hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın. Bu tür harika ipuçlarını keşfetmek istiyorsanız, en iyi iPhone kısayollarına göz atın.