iPhone ve iPad’de Aramadan Uygulamalar, Web Siteleri ve Kısayollar Nasıl Açılır

iPhone veya iPad’inizde Arama özelliğini kullanmıyorsanız, çok şey kaçırıyorsunuz. Uygulamaları başlatmak için ana ekranı veya web sayfalarını açmak için Safari’yi kullanmak yerine, çok daha hızlı bir deneyim için evrensel arama özelliğini kullanmayı deneyin.

Spotlight Search, iPhone ve iPad’de uygulamaları başlatmanın her zaman hızlı bir yolu olmuştur, ancak iOS 14 veya iPadOS 14 ve sonraki sürümlerini kullanıyorsanız, bunu daha da hızlı yapabilirsiniz. Bu özellik, iPhone’da Spotlight Search ve iPad’de Universal Search olarak anılır. Ancak bu kılavuz için buna Arama özelliği olarak değineceğiz.

Aramayı Kullanarak Uygulamaları Bulun

Arama özelliğine erişmek için iPhone’unuzun veya iPad’inizin ana ekranını aşağı kaydırın.

Şimdi tek yapmanız gereken Arama alanına yazmaya başlamak.

Açmak istediğiniz uygulamanın ilk birkaç harfini yazın. Arama geri kalanını otomatik olarak dolduracaktır. Ayrıca uygulama simgesini vurgulayacaktır.

Artık tek yapmanız gereken iPhone veya iPad’inizin klavyesindeki “Git” düğmesine basmak. Harici klavyeli bir iPad kullanıyorsanız “Enter” tuşuna basın.

Bu, iPhone veya iPad’inizde uygulamaları başlatmak için asla ellerinizi klavyeden çekmeniz gerekmediği anlamına gelir.

Web Sitelerini Ziyaret Etmek İçin Aramayı Kullanın

Yeni Spotlight Arama ve Evrensel Arama özelliği de Apple’ın kendi web arama motoruyla birlikte geliyor. Artık web’de herhangi bir şeyi arayabilir ve hatta Arama alanında web sonuçlarını görebilirsiniz. Bir web sonucuna dokunmak, sayfayı doğrudan Safari’de açar (Google Arama’yı atlayarak).

Ancak daha da iyisi, Arama’yı kullanarak belirli web sitelerini açabilmenizdir. Önceden, bir web sitesini açmanın en hızlı yolu Safari’nin içerik menüsünü kullanmaktı. Safari uygulaması simgesini basılı tutar, Yeni Sekme’yi seçer, URL’yi girer ve ardından “Git” düğmesine basarsınız.

  Mac'inizi Kapatmak veya Uyumak İçin Nasıl Zamanlayabilirsiniz?

Şimdi, web sitesini daha önce bir kez ziyaret ettiğiniz sürece, Arama’yı açmak için ana ekranı aşağı kaydırın ve web sitesinin URL’sini girin. Birkaç karakterden sonra Arama özelliği web sitesinin URL’sini otomatik olarak tamamlar ve web sitesinin adını görürsünüz.

Web sitesini Safari’de açmak için tek yapmanız gereken klavyenizdeki “Git” düğmesine basmak.

Aramayı Kullanarak Kısayolları Açma

Ayrıca, doğrudan Arama’dan kısayolları arayabilir ve başlatabilirsiniz. Bir kısayol sizden herhangi bir girdiye ihtiyaç duyarsa, Kısayollar uygulamasını açmak yerine Arama görünümünde bir açılır pencerede soracaktır. Arka plan kısayolları artık herhangi bir arayüz olmadan çalışacak.

Ana ekranınızda aşağı kaydırın ve kısayolun adını yazın. En üstte vurgulanan kısayolu bulacaksınız. Uygulamaların aksine, Git düğmesine basarak kısayolları başlatamazsınız. Bunun yerine, arama sonuçlarındaki kısayola dokunmanız gerekecek.

iPhone ve iPad’de gizlenmiş birçok küçük özellik vardır. İşte iPhone’da bilmeniz gereken 10 gizli hareket ve kısayol.