iPhone, iPad ve Mac’te Mesajların Gönderimi Nasıl Kaldırılır

Birine hızlı bir şekilde mesaj göndermek için acele ederken, çoğu zaman mesajı yanlış kişiye göndeririz ve eylemden utanırız. Ya da, sonradan pişman olmak için, sevdiğimiz kişiye aceleyle bir mesaj göndeririz. Neyse ki iOS 16, iPadOS 16 ve macOS 13 Ventura’da iMessage kullanırken artık bu durumla uğraşmak zorunda kalmayacağız. Özellikle WhatsApp gibi popüler mesajlaşma uygulamalarının bu özelliği zaten uzun süredir varken, iPhone’larda mesajların gönderilmesini kaldırma yeteneği gecikmişti. Ve nihayet Apple, en son mobil ve masaüstü işletim sistemi güncellemeleriyle iMessage’a göndermeyi geri alma özelliğini ekledi. Bu nedenle, iOS 16 geliştirici beta veya macOS Ventura geliştirici beta yüklediyseniz ve iPhone, iPad ve Mac’te mesajların gönderilmesini nasıl iptal edebileceğinizi merak ediyorsanız, bu ayrıntılı kılavuzu gözden geçirin.

iPhone, iPad ve Mac’te iMessages’ı gönderme (2022)

iMessage Göndermeden Önce Akılda Tutulması Gerekenler

Başlamadan önce, iMessage’daki göndermeyi geri alma özelliğiyle ilgili bilmeniz gereken bazı sınırlamalar vardır. Bunların zaten farkındaysanız, aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz. Hatırlamanız gereken önemli noktalar şunlardır:

 • Yukarıda belirtildiği gibi, “Göndermeyi Geri Al” özelliği, şu anda beta sürümünde olan ve bu sonbaharda halka sunulacak olan iOS 16’yı gerektirir. Ayrıca en son iPadOS 16 ve macOS Ventura beta güncellemelerinde çalışır.
 • Bu, iOS 15 veya daha eski işletim sistemi sürümlerini kullanan birine bir iletiyi geri gönderirseniz, iletinin onlar için silinmeyeceği ve iletiyi görüşmede görmeye devam edecekleri anlamına gelir.
 • Alıcı iOS 16 çalıştırıyorsa, mesajın gönderilmediğini bildiren bir bildirim alır. Bu nedenle, konuşmadan bir mesajı sildiğinizi kolayca öğreneceklerdir. Orijinal mesaj gönderildiğinde önizlemeyi görmedilerse, mesaj hakkında hiçbir şey bilmeyeceklerdir.
 • Buradaki bir diğer sınırlama, “Göndermeyi Geri Al” özelliğinin, mesajı gönderdikten sonra yalnızca 15 dakikaya kadar kullanılabilir olmasıdır. Mesajın gönderilmesinin üzerinden 15 dakikadan fazla zaman geçmişse, mesajı herkes için silmenize izin verilmeyecektir. Bu nedenle, hatanızı çabucak fark edip mesaj görüntülenmeden düzeltmedikçe, yaptığınız eylemden pişmanlık duymaktan başka bir şey yapamazsınız.
 •   Chrome, Firefox, Opera, Safari ve IE'de Otomatik Oynatmayı Durdur

  iPhone ve iPad’inizde Mesajların Gönderimi Nasıl Kaldırılır

  Temel bilgileri ortadan kaldırarak, iPhone ve iPad’deki iMessage’da mesajların nasıl geri alınacağını öğrenelim. Bu konuda nasıl gidileceği aşağıda açıklanmıştır:

  1. iPhone veya iPad’inizde Mesajlar uygulamasını açın ve bir konuşma dizisine gidin.

  2. Şimdi, göndermek istediğiniz mesajı bulun. Mesaja uzun basın ve açılır içerik menüsünden “Göndermeyi Geri Al”ı seçin. 15 dakikadan fazla bir süre önce gönderdiyseniz, iPhone’da bir mesajı göndermeyi geri alma seçeneğini görmezsiniz.

  3. Ve işte! Mesaj balonunun patlamasını gösteren küçük bir animasyon görünecek ve hemen kaybolacaktır. Ayrıca, “Mesaj göndermediniz” şeklinde bir uyarı mesajı da göreceksiniz.

  Mac’inizde Mesajların Gönderimi Nasıl Geri Alınır?

  iMessage görüşmesindeki herkes için gönderilmiş bir mesajı silmek, macOS Ventura’daki kadar basittir. İşte nasıl çalıştığı:

  1. Önce Mac’inizdeki Mesajlar uygulamasını açın. Bundan sonra, bir konuşma dizisine gidin.

  2. Şimdi, herkes için silmek istediğiniz mesaja sağ tıklayın. Ardından, açılır içerik menüsünde “Göndermeyi Geri Al”ı seçin.

  3. Ve bitirdiniz! Tıpkı iPhone gibi, bir metin göndermeyi kaldırdığınızda mesaj balonunun patladığını ve kaybolduğunu göreceksiniz. “Mesaj göndermediniz” uyarısı ile değiştirilecektir.

  iPhone ve Mac’teki Herkes İçin Gönderilmiş Mesajı Sil

  iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura güncellemesinde sunulan iMessage’daki yeni göndermeyi geri alma özelliği hakkında bilmeniz gereken her şey bu. Apple Mesajlar uygulamasında pek çok geliştirme bulunmasa da, iPhone ve Mac’te gönderilen mesajları düzenleme ve yanlışlıkla gönderilen mesajları silme seçenekleri değerli eklemelerdir. Peki yeni eklenen bu iMessage özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda onlar hakkındaki düşüncelerinizi bize bildirin.