iPhone, iPad ve Mac’te Mesajlar Nasıl Düzenlenir

Yazmakta iyi olsanız bile, yazım hataları ve yaygın dilbilgisi hataları olduğunu söylediğimde bana katılacağınızı düşünüyorum. Özellikle TikTok gibi uygulamalarda gezinmeye geri dönmek için acele ettiğimizde, bunlardan kaçınmak her zaman kolay değildir. Bu yüzden çoğumuz, bir hata yaparsak metni değiştirmek için mesajlaşma ve sosyal medya uygulamalarında bir düzenleme düğmesi olmasını isteriz. Bu ihtiyacı dikkate alan Apple, artık kullanıcılarının iPhone, iPad ve Mac’te iMessage’ı düzenlemesine izin veriyor. Bir iMessage kullanıcısıysanız, bu kullanışlı özelliğin nasıl kullanılacağını anlamak istemeniz için iyi bir şans vardır. Öyleyse, bu kılavuzda iPhone’unuzdaki metin mesajlarını nasıl düzenleyebileceğinizi görelim.

iPhone, iPad ve Mac’te iMessage’ları düzenleyin (2022)

Adımları uygulamadan önce, iMessage’ın nasıl çalıştığını öğrenmek ve sınırlamaları not etmek daha iyi olacaktır.

iMessages Düzenlemeden Önce Hatırlanması Gerekenler

İlk olarak, desteklenen tüm cihazlarda iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura ile önceden gönderilmiş mesajları düzenleme özelliği getirildi. Ve iMessage’daki bu şık özelliği kullanmadan önce bilmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Bunlar:

  • Bu özelliği kullanmak için yalnızca gönderenin değil, alıcının da cihazlarında iOS, iPadOS veya macOS’in en son sürümünü çalıştırıyor olması gerekir.
  • Alıcı, yazılımın iOS 15 veya önceki sürümlerini kullanmaya devam ediyorsa (iPadOS 15 veya önceki sürümler, macOS 12 veya önceki sürümler), düzenlenmiş sürümü değil orijinal mesajı görmeye devam edecektir. Yani evet, iOS 16 geliştirici beta sürümünü yükledikten sonra mesajlarda yaptığınız herhangi bir düzenleme, kararlı iOS 15 derlemesindeki arkadaşlarınıza yansımayacaktır.
  • Bu özelliğin önemli bir sınırlaması, Apple’ın mesajı gönderdikten sonra yalnızca 15 dakikaya kadar iMessages’ı düzenlemenize izin vermesidir. 15 dakikadan eski mesajları değiştirmeyi denerseniz, düzenleme seçeneğini görmezsiniz.
  • Öngörülen süre içinde mesajınızı istediğiniz kadar düzenleyebilirsiniz. Gönderenin orijinal metin mesajını değiştirdiğini belirtmek için hem gönderen hem de alıcı, konuşma dizisindeki mesajın altında “Teslim Edildi”nin yanında bir “Düzenlendi” etiketi görecektir.
  Microsoft Excel'de bir metin dosyası nasıl gömülür

iPhone ve iPad’de Gönderilen Mesajlar Nasıl Düzenlenir

1. iPhone veya iPad’inizde Mesajlar uygulamasını başlatın ve bir konuşma dizisi açın.

2. Şimdi, düzenlemek istediğiniz en son gönderilen mesajı bulun. Hatanızı düzeltmek için sadece 15 dakikanız olduğunu unutmayın. Bu nedenle, mesaja uzun basın ve açılır menüden “Düzenle”yi seçin.

3. Artık metinde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Mesajı düzenlemeyi bitirdikten sonra, düzenlemeleri onaylamak ve kaydetmek için “mavi onay işaretine” dokunun.

4. Şimdi, düzenlenen metin alıcıya mesajın altında “Düzenlendi” etiketi ile gösterilir. Ve hayır, iMessage mesaj düzenleme geçmişini kaydetmez, bu nedenle eski mesajınız tamamen kaybolur.

Mac’te Gönderilen Mesajlar Nasıl Düzenlenir

MacBook’unuzdaki veya diğer Mac cihazlarınızdaki mesajları düzenleme adımları, iPhone’unuzdaki işleme oldukça benzer. İşte nasıl çalıştığı:

1. Mac’inizde Mesajlar uygulamasını açın ve bir konuşma dizisine gidin.

2. Düzenlemek istediğiniz mesaja sağ tıklayın ve açılır menüden “Düzenle” seçeneğini seçin. Alternatif olarak, açılır menüyü görmek için mesaja “Ctrl + sol tıklama” yapabilirsiniz.

3. Şimdi mesajınızda gerekli değişiklikleri yapın ve onaylamak için mavi onay işaretine basın.

iOS, iPadOS ve macOS’ta Metin Mesajlarını Düzenleme

Testlerimde, iPhone ve Mac’te mesaj düzenleme özelliğini kullanımı kolay buldum. Yani evet, en iyi iMessage ipuçları ve püf noktaları topluluğumuzda bir yer bulacaktır. Ancak, görmek istediğim küçük bir değişiklik, mesajların düzenlenmesi için yaklaşık 30 dakika biraz daha uzun bir süre. Ve iMessaging deneyimini daha da geliştirmek için WhatsApp gibi kendi kendini imha eden mesajlara sahip olma özelliği faydalı bir ek olacaktır. Bu, yalnızca zaman zaman dağınıklığı gidermeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcı gizliliğini de geliştirir. Eldeki özelliğe geri dönersek, iPhone ve Mac’te mesajları düzenleme yeteneği hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bize bildirin.

  Chrome'dan Google Ana Sayfanıza Nasıl İçerik Yayınlanır?