iOS

iOS’ta Özel ‘Otomatik Kilitleme’ ve ‘Parola Gerektirme’ Süresi Nasıl Ayarlanır

Genel olarak konuşursak, güvenlik ve rahatlık arasında ters bir ilişki vardır. Çoğu durumda, daha yüksek güvenlik, kolaylık pahasına gelir. Gmail, Twitter ve Facebook gibi hizmetlerde iki faktörlü kimlik doğrulama, kendi hesabınıza erişmek için iki kod girmenizi gerektirir – daha az kolaylık pahasına daha yüksek güvenlik. Akıllı telefonlardaki kilit ekranı parolaları, basit 4 basamaklı kodlardan uzun alfasayısal parolalara kadar değişebilir; her durumda, kendi cihazınıza erişmek için fazladan bir adım ekliyorsunuz. Yukarıda bahsedilen iki özellik arasında daha iyi bir denge, ancak yine de mükemmel olmaktan uzak.

iOS, ana ekrana ulaşmak için gereken süreyi veya adımları azaltmak için iki kullanışlı ayarla birlikte gelir: “Otomatik Kilitleme” ve “Parola Gerektir”. Apple, Ayarlar > Genel’de bunlar için önceden tanımlanmış 4-5 seçenek içeriyor, ancak bunlar üzerinde tam kontrole sahip olmak istiyorsanız, şansınız kalmadı… iOS cihazınıza jailbreak yapmadıysanız. ‘insanj’, sırasıyla Otomatik Kilitleme ve Parola Gerektir seçenekleri için özel bir zaman ayarlamanıza izin veren LongerAutoLock ve PassTime adlı iki ince ayar ile geldi.

LongerAutoLock ile, telefonunuzun ekranı kapatacağı ve kendini kilitleyeceği dakika cinsinden belirli bir süre ayarlayabilirsiniz. Telefonunuzu bir daha kullanmayı denediğinizde, şifreli veya şifresiz ‘Kilidi Açmak için Kaydır’ adımından geçmeniz gerekir. İnce ayar, Otomatik Kilitleme ekranının (Ayarlar > Genel > Otomatik Kilitleme) sağ üst köşesine, mevcut listeye özel zamanlar eklemek için dokunabileceğiniz bir düzenleme simgesi ekler.

PassTime aynı şeyi yapar, ancak Parola Gerektir ayarı içindir. Deneyimsizler için, ‘Parola Gerektir’ için X dakika ayarlamak, telefonunuzu bu süre içinde bir kez bile kullanırsanız parolanızı yeniden girmenize gerek kalmamasını sağlar. Telefonunuz bu süre içinde kullanılmazsa, kilit ekranını bir sonraki geçtiğinizde kendinizi doğrulamanız gerekir.

  iOS'ta Google Arama'da Harita Uygulaması Nasıl Değiştirilir

Şahsen 15 dakikaya ayarladım ve bununla iyiyim. Ancak, daha uzun bir şey arıyorsanız, Apple’ın önceden tanımlanmış listesinden yalnızca ‘1 saatiniz’ kaldı. Neredeyse ideal.

PassTime ve LongerAutoLock, Cydia’daki BigBoss deposu altında 0,99 ABD doları karşılığında kullanılabilir. Ancak, birini satın alırsanız, diğerine ücretsiz olarak sahip olursunuz. Güvenlik ve rahatlık arasında daha iyi bir denge kurmak isteyen herkes için iyi bir anlaşma.

Aşağıda bir yorum bırakarak iki ince ayar hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirdiğinizden emin olun.