iOS

iOS’ta Google Arama’da Harita Uygulaması Nasıl Değiştirilir

Google, videolar, dosya paylaşımı, haritalar ve e-postaya kadar her şeyin üstesinden gelebilecek eksiksiz bir uygulama ve hizmet paketine sahiptir. Aslında bu alanların çoğuna hakimdir; Google Haritalar, Gmail, YouTube, Google Drive, popüler hizmetlerinden sadece birkaçıdır. Hemen hemen her şey için uygulamaları olduğu için, onların etrafında bir eko-sistem inşa ediyor. Google’ın uygulamaları diğer Google uygulamalarını kullanmayı tercih eder. Bununla birlikte, iOS’ta fazla esneklik elde etmediğini söyledi. Örneğin Gmail uygulaması kısa süre önce kullanıcılara kullanmak istedikleri tarayıcıyı seçme seçeneği sunmaya başladı. Google Arama uygulaması, yakın zamanda yapılan bir güncellemeyle artık size Google aramada harita uygulamasını değiştirme seçeneği sunuyor.

Bu yeni bir özellik olduğundan Google Arama’yı en son sürüme güncellemeniz gerekecek. Bu, iOS için Chrome’da (eğer yüklediyseniz) harita uygulaması tercihlerini hiçbir şekilde etkilemeyecektir. iOS için Chrome, varsayılan olarak Google Haritalar’ı kullanmaya devam edecektir.

Google Arama’da Harita Uygulaması

Google Arama uygulamasını güncelleyin ve açın. Uygulamanın ana ekranına gidin ve sol üstteki dişli çark düğmesine dokunun. Ayarlar ekranında, ‘Google Uygulama Ayarı’na dokunun.

Üç uygulamadan birini seçebilirsiniz; Google Haritalar, Waze veya Apple Haritalar. Google Arama, varsayılan olarak Google Haritalar’ı kullanır, bu nedenle diğer iki uygulamadan birini seçin. Apple Haritalar, iOS’ta varsayılan bir uygulamadır ancak kullanmak istediğiniz buysa Waze’i indirmeniz gerekir.

Varsayılan bir harita uygulaması ayarlayabilir veya Google Arama’nın hangi uygulamayı kullanacağınızı her seferinde size sormasını sağlayabilirsiniz. Arama sonuçlarında bir haritaya her dokunduğunuzda size hangi uygulamayı kullanacağınızı sormasını istiyorsanız, ‘Her seferinde hangi uygulamayı kullanacağımı sor’ seçeneğini açın. Varsayılan bir uygulama ayarlamak istiyorsanız bu seçeneği kapatın ve tercih ettiğiniz uygulamayı seçin.

Apple Haritalar’ı kullanma konusunda endişeleriniz varsa, bunun bir hedefe ulaşmanıza yardımcı olurken artık köprülerden çıkmanızı önermediğini bilmelisiniz. Daha da önemlisi, iOS 11’deki Apple Haritalar, artık ne Google Haritalar ne de Waze’in yapmadığı alışveriş merkezleri için ayrıntılı haritalar veriyor. Desteklediği alışveriş merkezleri ve alışveriş merkezlerinin sayısı şu anda sınırlı ancak farklı bir uygulamaya geçmek için iyi bir neden.

  iPhone'unuzu En Son iOS Sürümüne Nasıl Güncellersiniz?

Belki de yakında Google, kullanıcıların iOS için Chrome’da hangi harita uygulamasını kullanacaklarını seçmelerine izin verecektir. Bunun gibi değişikliklerin iOS için herhangi bir Google ürününe gelmesi yavaştır.