iOS

iOS 14 ve iPadOS 14 iPhone veya iPad’ime Ne Zaman Geliyor?

Haziran 2020’de yapılan açıklamanın ardından, iOS 14 ve iPadOS 14 sonunda herkese açık olarak indirilebilir bugün, 16 Eylül 2020. Her zamanki gibi, Apple’ın en son iPhone ve iPad OS güncellemeleri ücretsiz olarak sunuluyor ve kablosuz olarak indirilip kurulabiliyor. Nasıl elde edileceği aşağıda açıklanmıştır.

iOS 14 ve iPadOS 14 Kullanılabilirliği ve Özellikleri

Apple, iOS 14 ve iPadOS 14’ü uyumlu iPhone ve iPad cihazlarına genel olarak indirilmek üzere bugün 16 Eylül 2020’de 10:00 Pasifik Saati ve 1 pm Doğu Saati. Sunumun gün boyunca farklı bölgeler ve cihaz modelleri için kademeli olabileceğini unutmayın.

Apple, iOS 14 ve iPadOS 14’ün son sürümünü 15 Eylül 2020’de geliştiricilerin kullanımına sundu, bu nedenle üçüncü taraf uygulamaların yeni bellenimi tam olarak destekleyecek şekilde güncellenmesi bir veya iki gün sürebilir.

Peki iOS 14 ve iPadOS 14’teki yenilikler neler? Apple, Ana ekran widget’ları, uygulamalarınızı düzenlemek için bir Uygulama Kitaplığı ve otomatik gruplama, telefon görüşmelerinden ve Siri’den daha az müdahaleci katmanlar, iPhone’da Resim İçinde Resim desteği, Apple Pencil açıkken metin kutularına yazma desteği gibi birçok yeni özelliği duyurdu. iPad (Karalama), varsayılan tarayıcınızı değiştirme yeteneği ve çok daha fazlası.

Hangi iPhone’lar iOS 14 ile Uyumludur?

Genel bir kural olarak, iOS 13 çalıştırabilen tüm iPhone’lar ayrıca iOS 14 çalıştırabilecektir. Desteklenen iPhone’ların tam listesi burada Apple’a göre, gelecekteki donanımlar hariç. Bu cihazlardan birine sahipseniz, hazırsınız:

  iOS 11.3'te iPhone Kısıtlaması Nasıl Kapatılır

iPhone 11
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro Maks
iPhone XS
iPhone XS Maks
iPhone XR
iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Artı
iPhone 7
iPhone 7 Artı
iPhone 6’lar
iPhone 6s Artı
iPhone SE (1. nesil)
iPhone SE (2. nesil)
iPod touch (7. nesil)

Hangi iPad’ler iPadOS 14 ile Uyumludur?

iOS 14’te olduğu gibi, iPadOS 13 çalıştırabilen tüm iPad’ler, iPadOS 14’e yükseltilebilecek. Desteklenen iPad’lerin tam listesi burada Apple’a göre, yaklaşan herhangi bir donanım dahil değil:

iPad Pro 12,9 inç (4. nesil)
iPad Pro 11 inç (2. nesil)
iPad Pro 12,9 inç (3. nesil)
iPad Pro 11 inç (1. nesil)
iPad Pro 12,9 inç (2. nesil)
iPad Pro 12.9 inç (1. nesil)
iPad Pro 10,5 inç
iPad Pro 9.7 inç
iPad (8. nesil)
iPad (7. nesil)
iPad (6. nesil)
iPad (5. nesil)
iPad mini (5. nesil)
iPad mini 4
iPad Air (4. nesil)
iPad Air (3. nesil)
iPad Hava 2

iOS 14 veya iPadOS 14’ü Nasıl İndiririm?

iOS 14 veya iPad OS 14 güncellemesi akıllı telefonunuzda veya tabletinizde kullanıma sunulduğunda, bunu Ayarlar uygulaması aracılığıyla yükleyebilirsiniz. Bunu yapmak için iPhone veya iPad ana ekranınızdan “Ayarlar” uygulamasını açın. Uygulamayı cihazınızda bulamıyorsanız, Apple’ın yerleşik Spotlight Arama özelliğini kullanın.

“Genel” bölümünde, “Yazılım Güncelleme”ye dokunun.

Musluk

iPhone veya iPad’iniz için iOS 14 veya iPadOS 14 güncellemesi mevcutsa, bir sonraki ekranda listelendiğini göreceksiniz. Henüz mevcut değilse ve “Yazılımınız güncel” mesajını görüyorsanız, birkaç saat sonra bu menüyü tekrar kontrol edin.

iOS 14 veya iPadOS 14 mevcutsa ve cihazınız güncellemeyi henüz indirmediyse “İndir ve Yükle”ye dokunun. Ancak cihazınız güncellemeyi arka planda zaten indirmişse, “Şimdi Kur” düğmesine dokunun.

  MacOS'ta iOS 11 Gibi Ekran Görüntüsü Küçük Resimleri Nasıl Elde Edilir

Ayarların Yazılım Güncellemesinde, öğesine dokunun.

Bundan sonra, güncelleme cihazınıza yüklendiğinde bir ilerleme göstergesi göreceksiniz.

Bittiğinde, iPhone veya iPad’iniz otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Kilit ekranını gördüğünüzde, telefonunuzu veya tabletinizi tekrar kullanmaya hazırsınız demektir.

Windows PC veya Mac’te iTunes veya Finder kullanarak iPhone veya iPad’inizi güncellemek de mümkündür. Bu, cihazınızı bir USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayarak ve ardından iTunes veya Finder arayüzündeki güncellemeleri kontrol ederek yapılabilir.

iOS 14 veya iPadOS 14’e Güncellemem Gerekiyor mu?

Cihazınızı yepyeni bir donanım yazılımı sürümüyle güncelleme kararı, birkaç faktöre bağlı olan kişisel bir seçimdir. Ne zaman yeni bir işletim sistemi halka sunulsa, beta testi sırasında yakalanmayan hataların keşfedilmesi yaygın bir durumdur. Güncelleme günlük olarak milyonlarca kişi tarafından kullanıldığında sorunların ortaya çıkması yaygın bir durumdur.

Genel olarak, iOS 13 veya iPadOS 13’ten memnunsanız veya iPhone veya iPad’inizi görev açısından kritik amaçlar için kullanıyorsanız, güncelleme için iOS 14.1 veya iPadOS 14.1 yayınlanana kadar birkaç hafta beklemek en iyisi olabilir. Bu güncellemeler, kullanıcılar yeni işletim sistemlerini adım adım ilerletirken keşfedilen hataları kaçınılmaz olarak düzeltecektir.

Ancak son teknolojiyi seviyorsanız ve ara sıra ortaya çıkan hatalara aldırmazsanız, iOS 14 veya iPadOS 14’e dalmaktan ve keşfetmekten çekinmeyin. İyi eğlenceler!