iOS

iOS 12’de Ekran Süresi Nasıl Ayarlanır

Akıllı telefonlarımızın, onlara sağlıksız bir şekilde zaman harcadığımız bir noktaya bağımlı olduğu bir sır değil. Bununla mücadele etmek için Apple, iOS 12’ye Ekran Süresi’ni ekledi. Ekran Süresi, belirli uygulama türlerinde ne kadar zaman harcadığınızı sınırlamanıza izin verir ve telefonunuzu ne kadar kullandığınıza ve hangi uygulamaların sizi en çok meşgul ettiğine ilişkin istatistikler verir. iOS’ta Ekran Süresini şu şekilde ayarlayabilirsiniz.

Not: iOS 12 şu anda beta sürümündedir. iOS 12’nin ilk kararlı sürümü, bu yıl Eylül veya Ekim aylarında kullanıcılara sunulacak. Beta sürümünü kullanmak istiyorsanız Apple’ın Public Beta programına kayıt olabilirsiniz. Ücretsizdir ancak iOS sürümü beta olduğu için hatalar olacaktır.

iOS’ta Ekran Süresi

Ayarlar uygulamasını açın ve Ekran Süresi’ne dokunun. Ekran Süresini kendiniz veya bir çocuğun cihazında ebeveyn olarak ayarlayabilirsiniz. Kendi cihazlarınız için Ekran Süresini ayarlamak için Devam’a dokunun.

Bir sonraki ekranda, ‘Ekran Süresini Aç’a dokunun. Bu sizi Ekran Süresi ayarlarını özelleştirebileceğiniz yeni bir ekrana götürecektir.

Ekran Süresi cihazlar arasında ayarlanır. Bu, aynı Apple kimliğine bağlı bir iPad ve iPhone’unuz varsa, uygulama kullanımına koyduğunuz zaman sınırlamaları ve alacağınız ekran kullanım sürelerinin her iki cihaz için olacağı anlamına gelir.

Ekran Süresi için, temel olarak cihazınıza bakmadan harcamanız gereken sabit bir süre olan ‘Kapalı Kalma Süresi’ni ayarlayabilirsiniz. İstediğiniz kadar uzun veya kısa olarak planlayabilirsiniz. Örneğin, geceleri telefonunuza bakmaktan kendinizi alıkoymak istiyorsanız, kesinti süresini 5 veya 6 saate ayarlayabilirsiniz.

Ayarlayabileceğiniz ikinci sınır, Uygulama Sınırlarıdır. Uygulama kullanımını türe ve zamana göre sınırlayabilirsiniz. Örneğin, sosyal medya uygulamalarını kaç saat kullanabileceğinizi sınırlayabilirsiniz. Telefonunuzda birden fazla sosyal medya uygulaması varsa, bunlar için belirlediğiniz limit, tüm bu uygulamalarda geçirdiğiniz toplam süre için geçerli olacaktır. iOS 12, uygulama türlerini App Store’da hangi kategoriye göre sıralandıklarına göre tanımlar. Bir uygulamanın sınıflandırılma şeklini değiştirmek için hiçbir şey yapamazsınız.

  E-postaları Türe Göre Gruplandırın ve Hızlı Yanıtlar Gönderin [iOS]

Bir uygulamayı sınır belirlediğiniz kategorilerden birinin dışında tutmanız gerekiyorsa, bunu ‘Her Zaman İzin Verilir’ bölümünden yapabilirsiniz. Burası, ne olursa olsun her zaman erişebilmeniz gereken önemli uygulamalar için istisnalar ekleyeceğiniz yerdir. Ekran Süresi, uygulamalara erişmenizi etkin bir şekilde engelleyebilir, bu nedenle bu listeye temel uygulamaları eklemek istersiniz. Varsayılan olarak, Ekran Süresi, önemli uygulamalar oldukları için Telefon, Mesajlar veya FaceTime uygulamalarını engellemez.

Çocuklar veya aile üyeleri için Ekran Süresi’ni ayarladığınızda, ekran kullanım istatistiklerini görüntüleyebilir ve uygun gördüğünüz sınırlar uygulayabilirsiniz.