Instagram’da Birini Kısıtladığınızda Ne Olur?

Instagram gibi sosyal platformlarda olmak, özellikle bu platformda çok popüler olan içerik oluşturucular için bugünlerde zor. Gönderilerinde nefret dolu veya bazen taciz edici yorumlar almak, bu kadar popüler bir sosyal medya platformunda kullanıcıların güvenliği hakkında soru işaretleri uyandırıyor. Instagram, sizi sosyal olarak kasten zorbalık yapan, gönderilerinize nefret dolu veya küfürlü yorumlar gönderen, hatta size bazı uygunsuz mesajlar gönderen hesapları kısıtlama özelliğine sahiptir. Instagram’da birisini kısıtlamanın nasıl işlediğini öğrenmek istiyorsanız ve birisini haber vermeden kısıtlamanın bir yolu varsa doğru yerdesiniz. Ayrıca Instagram’da kısıtlama ve engelleme arasındaki farkı ve Instagram’da birini kısıtladığınızda ne olduğunu size bildireceğiz. Öyleyse okumaya devam edin!

Instagram’da Birini Kısıtladığınızda Ne Olur?

Instagram’da birini kısıtladıktan sonra sonuçları ve Instagram’da kısıtlama ile engelleme arasındaki farkları ayrıntılı olarak öğrenmek için okumaya devam edin.

Instagram’da Kısıtlama Ne Anlama Geliyor?

Kısıtlama, engelleme anlamına gelmez, ancak engellemeye biraz benzer. Bir Insta hesabını kısıtlamak yalnızca hesabı sessize alır. Daha basit bir deyişle, kişinin mesajlarını ve yorumlarını gizler. Kişi yine de gönderilerinizi görebilir. Kısıtlamadan sonra bile, kişi gönderilerinize yorum yapabilir, ancak bu yorumları yalnızca onlar ve siz görebilir. Kısıtlanmış hesaptan herhangi bir bildirim almayacaksınız.

Neden Instagram’da Birini Kısıtlamalısınız?

Birisi size internette zorbalık yaptığında ve Instagram’daki yayınınıza küfürlü veya nefret dolu yorumlar koyduğunda, o kişiyi Instagram’da kısıtlamanız gerekir. Birini Instagram’da kısıtlamak, o kişi tarafından yapılan tüm mesajları, yorumları ve gönderileri kısıtlar. Yalnızca kısıtlı hesap ve tüm mesajlarını, yorumlarını ve gönderilerini görebilirsiniz. Birini kısıtladığınızda artık size bildirimde bulunmaz.

  iPhone ve Android'de Instagram'da Yorumlar Nasıl Sabitlenir

Birini Kısıtladıktan Sonra Ne Olur?

Instagram’da herhangi bir hesabı kısıtladığınızda, sonuçları şunlardır:

  • Tüm mesajlar, yorumlar, hikayeler ve gönderiler zaten size gösterilmeyecek.
  • Kısıtlı bir hesap tarafından Instagram gönderinize yapılan yorumlar başka kimse tarafından değil, yalnızca onlar tarafından görülecektir.
  • Sınırlı hesap, çevrimiçi veya çevrimdışı olsanız da hesabınızın durumunu bilemez.

Bir hesabı kısıtlamak, Instagram’da bir güvenlik özelliğidir, bu nedenle kişiyi engellemeniz veya takibi bırakmanız gerekmez. Sadece kişiyle etkileşimi en aza indiriyorsunuz. Instagram’da birini kısıtladığınızda olan budur.

Instagram’da Birisi Nasıl Kısıtlanır?

Birini Instagram’da kısıtladığınızda ne olacağını bilmekle birlikte, aynısını nasıl yapacağınızı da bilmek isteyebilirsiniz. Birisi Instagram üzerinden size sorun çıkarıyorsa, Instagram’ın bunun için bir çözümü var. Instagram’da birini kısıtlamak için şu basit adımları izleyin:

Not: Hem Android hem de iOS Instagram kullanıcıları için.

1. Telefonunuzda Instagram uygulamasını açın.

2. Profil simgesine dokunun.

3. Profil ekranınızdan Takip Ediliyor üzerine dokunun.

4. Kısıtlamak istediğiniz hesabı arayın ve istediğiniz sonuca dokunun.

5. Sağ üst köşedeki üç noktalı simgeye dokunun.

6. Kişiyi kısıtlamak için Kısıtla üzerine dokunun.

Instagram hesabını kısıtlama işlemi, Instagram lite kullanıcıları için yukarıdakiyle aynıdır.

Onu Kısıtladıktan Sonra Birinin Gönderisini Hala Görebiliyor musunuz?

Evet, kısıtladığınız kişinin gönderisini hala görebilirsiniz. İkisi için de aynı. Siz ve kısıtlı kişi birbirinizin gönderilerini ve hikayelerini sorunsuz bir şekilde görebilirsiniz. Ancak, yayınınızdaki kısıtlı hesaptan gelen tüm yorumlar yalnızca siz ve kişinin kendisi tarafından görülebilir. Bu denetimi herkese açık hale getirmek için tam denetime sahipsiniz. Yani, Instagram’da birini kısıtladığınızda olan budur.

Birini Bilmeden Kısıtlayabilir misiniz?

Evet, birini bilgilendirmeden kısıtlamak basit ve kolaydır. Kısıtlama, kişiyi engellemez; sadece yorumları ve doğrudan mesajları sessize alır.

  Instagram Biyografinizi Nasıl Ortalar veya Yeniden Konumlandırırsınız

Instagram’da Biri Sizi Kısıtlasa Bildirim Alabilir misiniz?

Hayır, birisi sizi Instagram’da kısıtlarsa herhangi bir bildirim almazsınız. Sonunda, kişinin sizi kısıtlayıp kısıtlamadığını fark edemezsiniz. Tüm gönderiler sizin için hala görünür durumda, ancak gönderilerine yapılan herhangi bir yorum ve DM’ler onlara bildirilmeyecek. Öte yandan, sizi kısıtlayan kişiden her türlü bildirimi alacaksınız.

Kısıtlama ve Engelleme Arasındaki Fark Nedir?

Instagram’da kısıtlama ile engelleme arasındaki farklar şunlardır:

  • Kısıtlama, birisiyle olan etkileşimi belirli bir düzeye indirmek, engelleme ise birisiyle olan etkileşimi tamamen durdurmak anlamına gelir.
  • Bir hesabı kısıtlamak, gönderinizdeki tüm yorumları sustururken, engelleme, kişinin yayınınız hakkında yorum yapmasına izin vermez.
  • Kısıtlanmış hesap için tüm gönderiler ve hikayeler hala görülebilir, ancak engellenen hesap için hikayeler ve gönderiler görünmez.
  • Kısıtlı hesaplarda, tüm doğrudan mesajlar istek olarak işaretlenir, hesap durumu görülemez ve sizi kısıtlayan kişi sizden herhangi bir bildirim almaz. Öte yandan, engellenen hesap, sizi engelleyen kişiye her türlü mesajlaşmayı durduracaktır.

Profilinizi Birini Kısıtlamadan veya Engellemeden Birinden Gizleyebilir misiniz?

Hayır, profilinizi belirli bir kişiden, onu kısıtlamadan veya engellemeden gizleyemezsiniz. Gönderilerinizin görünürlüğünü kısıtlamak için hesabınızın görünürlüğünü gizli olarak değiştirebilirsiniz. Ancak profil resminiz, takipçileriniz ve takipçileriniz hala herkes tarafından görülebilir. Profilinizi herkesten tamamen gizlemek istiyorsanız hesabınızı devre dışı bırakabilirsiniz.

***

Bu makalenin, Instagram’da birini kısıtladığınızda ne olduğu, birini nasıl kısıtlayacağınız ve Instagram’da kısıtlama ile engelleme arasındaki farkla ilgili tüm sorularınızı yanıtladığını umuyoruz. Bu makale ile ilgili aklınıza takılan soruları veya başka bir konu hakkında makale yapmamızı istediğiniz önerilerinizi bize iletebilirsiniz. Bunları bilmemiz için aşağıdaki yorumlar bölümüne bırakın.