Instagram Hikayeleri nasıl kullanılır?

Facebook’un sahibi olduğu Instagram, bugünkü sosyal medya/fotoğrafçılığın gücü haline gelmeden önce mütevazi bir başlangıçtan geldi ve yakın zamanda yenilenmiş bir kullanıcı arayüzü ve logo ve en yakın zamanda Instagram Hikayeleri’nin tanıtımı dahil olmak üzere bir dizi değişiklik geçirdi. Ama bekle, bu Snapchat Hikayelerine benzemiyor mu? Burada Instagram Stories’in ne olduğunu ve kendi hikayenizi nasıl oluşturacağınızı ve başkalarını nasıl görüntüleyeceğinizi açıklıyoruz.

Instagram Hikayeleri nasıl kullanılır: Instagram Hikayeleri Nedir?

Instagram Stories’in nasıl kullanılacağını açıklamaya geçmeden önce, bunun ne olduğunu ve nereden geldiğini açıklamayı düşündük. Neden “nereden geldi?” -birçoğu, Instagram Stories’in, Instagram’ın rakip hizmetini bu kadar popüler yapan artırılmış gerçeklik filtreleri hariç, son derece popüler Snapchat Stories ile tamamen aynı olduğunu iddia ediyor. Ancak bunun ötesine geçiyor – onunla etkileşim kurma şekliniz ve kullanıcı arayüzü Snapchat Hikayelerine son derece benziyor ve birçoğunun Snapchat’ten esasen “çalındığına” inanmasına neden oluyor.

Facebook’a ait Instagram’ı hizmeti çalmakla suçlamıyor olsak da, ikisi arasındaki benzerlikler göz ardı edilemez. Snapchat ve muhtemelen daha iyi Snapchat hikayeleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, şuna bir göz atın: Snapchat nasıl kullanılır (filtreler, hikaye ve daha fazlası)

Her neyse, dalıyoruz. Instagram Stories, kullanıcıların 24 saat sonra otomatik olarak silinen resim ve videolardan oluşan bir “hikaye” oluşturmasına olanak tanır. Kullanıcılar, fotoğraf ve videolar üzerinde çizim yapabilir, metin ekleyebilir ve hatta yayınlamadan önce onları renklendirmek için filtreler ekleyebilir. Bu, kullanıcıların ana Instagram beslemesini tıkamadan günlük yaşamlarının resimlerini ve videolarını (genellikle sorunsuz, bu nedenle neden 24 saat sonra silinmek bir sorun değildir) belgelemelerine ve paylaşmalarına olanak tanır – birçokları için bir sosyal medya sahtekarlığı Instagram kullanıcıları.

  Instagram Makaraları Nasıl Oluşturulur, Paylaşılır ve İzlenir

Burada, zaman içinde edindiğimiz birkaç ipucuyla birlikte Instagram Hikayelerini nasıl oluşturacağınızı ve görüntüleyeceğinizi gösteriyoruz.

Instagram Hikayeleri nasıl kullanılır: Instagram Hikayesi nasıl oluşturulur

Peki, hype’a nasıl katılır ve bir Instagram Hikayesi yaratırsınız? Yapılacak ilk şey, Instagram uygulamasını edinmek ve hizmete kaydolmaktır – iOS ve Android için kullanılabilir. Giriş yaptıktan ve her şeyi ayarladıktan sonra, bir sonraki adım, Story kamerasına erişmek için ana Instagram beslemesinden sağa kaydırmaktır. Kullanıcılar ayrıca sol üst köşedeki daire simgesine de dokunabilir, ancak kaydırmak genellikle daha kolay bir seçenektir.

Oradan iki seçeneğiniz var – akıllı telefonunuzun ön veya arka kamerasını kullanarak bir fotoğraf çekebilir veya son 24 saat içinde çekilmiş bir fotoğraf veya videoyu seçmek için ekranın üstünden aşağı kaydırabilirsiniz.

Fotoğrafı veya videoyu çektiğinizde/seçtiğinizde, üzerine çizim yapma, metin veya emoji ekleme ve hatta Instagram Hikayenize göndermeden önce filtreyi değiştirme seçeneğine sahipsiniz. Kalem simgesine dokunun ve fotoğrafınızın üzerine çizmek için bir renk ve üç kalem stilinden birini seçin. Fotoğrafınıza metin ve emoji eklemek için A simgesine dokunun; metin girmeyi bitirdikten sonra, metin iki parmağınızı kullanarak hareket ettirilebilir ve döndürülebilir. Ayrıca çeşitli filtreler eklemek için sola ve sağa kaydırabilirsiniz, ancak mevcut olanlar Snapchat’in sunduğu seçenekler kadar iyi değildir.

Yaratıcılığınızdan memnun kaldığınızda, tüm takipçilerinizin görmesi için yayınlamak için ekranın altındaki onay işaretine dokunmanız yeterlidir. Hikaye gizliliğinizi değiştirmek için Instagram Ayarları menünüze (Profil sayfasından erişilebilir) gitmenizin hiçbir anlamı yok, örneğin herhangi biri yerine yalnızca sizi takip edenlerin görmesine izin verin. Ayrıca tekrar izlemek için hikayenize dokunabilir ve kimin gördüğünü/izlediğini görmek için herhangi bir gönderiden yukarı kaydırabilirsiniz.

Instagram Hikayeleri nasıl kullanılır: Instagram Hikayesi nasıl görüntülenir

Artık kendi Instagram Hikayenizi nasıl oluşturacağınızı biliyorsunuz, başkalarının hikayelerini nasıl izliyorsunuz? Oldukça basit, gerçekten: Son 24 saat içinde bir hikaye yayınlayan herkes, Instagram akışınızın en üstünde, Instagram logosuna benzer bir renk tonuyla pembe/sarı bir daire ile çevrili olarak açılır. Renkli bir daireye sahip olanlar, henüz görmediğiniz hikayeler yayınladılar ve onları izlemek için onlara dokunmanız yeterli.

  Instagram Direkt Mesajlarınızı Nasıl Ararsınız?

Bir hikayeye dokunmak size sadece bir hikaye göstermez – size akışınızda görünmeyen tüm hikayeleri birbiri ardına gösterir. Gerçekten önemsemediğiniz fotoğrafları veya videoları atlamak için dokunabilir veya yaptığınız kişiler için duraklatmak için ekrana dokunup basılı tutabilirsiniz. Erken çıkmak istiyorsanız, kapatmak için ekranı aşağı kaydırmanız yeterlidir.

Gizlilik ayarları izin veriyorsa, takip etmediğiniz kişilerin hikayelerini de görüntüleyebilirsiniz. Sadece kişinin profil sayfasına gidin ve eğer bir Instagram Hikayesi varsa, profil resmi, Instagram beslemenizdekilerle aynı pembemsi-sarı daire ile çevrelenecektir. Görüntülemek için dokunun – bu kadar basit.