iLock, Mac’inizdeki Uygulamalara Yetkisiz Erişimi Önler

Çeşitli nedenlerle sistemlerine erişimi sınırlamayı tercih edenler var; bazıları güvenlik için, bazıları gizlilik için, bazıları ise sadece yapabildikleri için. Bu seçici güvenlik arayışı, Windows için AppLocker gibi uygulamaları ve Android için çok sayıda uygulamayı ortaya çıkardı. Mac’in Disk Yardımcı Programında, klasörlerinizi yalnızca parolayla erişilebilen .dmg dosyalarına dönüştürmenize olanak tanıyan yerleşik bir güvenlik özelliği bile vardır. Bu eğilimin ardından, iLock, kusursuz bir sistem oluşturmaya çalıştığı için güvenliğe ihtiyaç duyanların karşılaştığı bazı sorunları ele alır. Uygulama beta sürümünde ve beta sürümünün süresi doluyor, birçoğunuz uzun süreli kullanmadan önce uygulamanın betadan çıkmasını bekliyor olacaksınız. Testlerimiz sırasında uygulamanın nasıl çalıştığı aşağıda açıklanmıştır.

iLock hala beta aşamasındadır; Uygulama altın olduğunda hangi fiyat etiketiyle geleceğine dair bir bilgi yok, ancak kesinlikle iyi bir başlangıç ​​​​yaptığı kesin. Uygulamayı başlattığınızda, Activity Monitor, System Preferences, Console ve Terminal’i otomatik olarak kilitleyecek bir parola belirlemeniz istenir. İsterseniz bu otomatik kilitleri kaldırabilirsiniz, ancak yukarıdakilere kesintisiz erişime izin vermek, herhangi bir kilidi atlamak için potansiyel olarak kullanılabilecekleri için tüm kilitleme sürecini boşuna bir alıştırma haline getirir.

Güvenlik sağlamdır, şifre olmadan güvenli bir uygulamaya gerçekten erişmenin bir yolu yoktur, uygulama, şifre penceresi 5 saniye sonra kapanacak şekilde yapılandırmanıza izin vererek bir adım daha ileri götürür. Sisteminiz uyku moduna geçerse, tüm güvenli uygulamalar otomatik olarak kapanabilir ve birisi güvenli uygulamalarınıza yanlış bir şifre ile yetkisiz erişim sağlamaya çalışırsa, kameranız onların resmini çekebilir. Bunlar en hafif tabirle güven verici önlemler. Ardından, hangi oturumun ne zaman başlatıldığını takip eden bir günlük vardır. Ayrıca, uygulama şifre olmadan da kapatılamaz. Bu iyi bir kapsama alanı, gerçeği söylemek gerekirse.

  Macbook Pro'da Dokunmatik Çubuğun Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Testlerimizde, klasörlerin hala kesintisiz olarak ‘paket içeriğini açabildiğini’ keşfettik. Ortalama bir kullanıcı için bu, güvenlik için yeterince güvenilir bir tehdit oluşturmaz. Ancak ne yaptığınızı biliyorsanız, bu kilitli uygulamalara erişim sağlayabilir. Birinin eksik olabileceğini düşündüğü başka bir seçenek de bireysel dosya kilidi. Bunlar muhtemelen gelecekteki yapılarda ele alınabilir, ancak yalnızca gelecek hakkında spekülasyon yapabiliriz.

iLock benzersiz ve etkilidir. Uygulama kilitleriyle fazla ilgilenmeyenler bile bu uygulamanın sağladığı güvenlik duygusundan yararlanabilir. Bahsetmemek gerekirse, parola güçleri konusunda kafanız karışmıyor, ne verirseniz onu kabul ediyor ve gerisini o hallediyor. Tüm bunlar, gelecek iyileştirmeler ve nihai altın sürümle birlikte basit bir beta sürümünde, bu kesinlikle takip etmek isteyeceğiniz bir uygulama.

iLock Beta sürümünü buradan indirin