VPN

için En İyi VPN Ağları 2022 (Eylül)

Hangi VPN’i seçeceğinizi mi merak ediyorsunuz? Sanırım senin için kolaylaştırabilirim. Sitemiz çoğu VPN sitesinden farklıdır. Özel ağlar konusunu anlamanızı sağlayacak şekilde yazmaya çalışıyorum. Bilinçli olarak en iyi VPN’i seçmenize yardımcı olmak için bir VPN sıralaması oluşturuyorum. Profesyonel kelime dağarcığı ve teknik kısaltmalar bilmenizi istemiyorum – VPN seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve nelerden kaçınmanız gerektiğini adım adım açıklayacağım.

Araştırmamızda, kullanıcıların bilinçli seçimler yapabilmeleri için VPN sağlayıcılarını güvenlik, hız, gizlilik ve uyumluluk açısından stres testi yapıyoruz.

Ancak dijital korumanız olarak hangilerine güvenebilirsiniz? Bugün, 2021’in en iyi VPN hizmetlerini sunuyoruz!

Harika bir VPN yapan kilit noktaları vurgulamaya başlayacağız, en iyi VPN listemizi sunacağız.

VPN nedir?

En basit haliyle, en iyi VPN, faaliyetlerinizi İSS’nizden ve hükümet, reklamcılar ve hain bilgisayar korsanları dahil olmak üzere izleyen herkesten gizleyen kendi şifreli sunucuları aracılığıyla bağlantınızı tünelleyerek çalışır. Bu ayrıca kısıtlı sitelere erişmenize, daha geniş bir dizi şovu yayınlamanıza ve ağ kısıtlamasını önlemenize olanak tanır.

Örneğin, okulunuzda Facebook veya YouTube yasaklanmışsa, bunlara VPN’iniz aracılığıyla erişebilirsiniz. BAE veya Çin’e seyahat ediyorsanız Gmail ve WhatsApp gibi günlük olarak kullandığınız kısıtlı sitelere ve uygulamalara erişmek için bir VPN kullanabilirsiniz. Ayrıca, ülkenizin dışında herhangi bir yerde tatildeyseniz, sevdiğiniz Netflix şovlarına erişmek için en iyi VPN’i kullanabilirsiniz, çünkü bunlar yurtdışında olmayabilir.

En iyi VPN nedir?

En iyi VPN olarak taçlandırılma rekabeti her geçen gün daha da zorlaşıyor, ancak yine de diğerlerinden çok daha üstün olan açık bir kazanan var – ExpressVPN.

ExpressVPN’in ana varlıklarından biri, herhangi bir platformda (telefonunuzda, PC’nizde ve hatta PlayStation’da) kullanımının inanılmaz derecede kolay olmasıdır. Ayrıca, Netflix, Hulu ve Amazon Prime Video’nun coğrafi kısıtlamalarını kolayca aşarak akış testlerimizde sınıfının en iyisi oldu – ve bu kadar hızlı bağlantılar sağladığı için, aynı HD veya 4K’da izleyebilirsiniz. olağan.

Ayrıca 30 günlük para iade garantisi kapsamında olacaksınız.

1. ExpressVPN – En yüksek hızlar için en iyi VPN

Sunucu sayısı: 3.000+

Hız: 580Mbps’ye kadar

VPN konumları: 94 ülkede 160

Desteklenen maksimum cihaz sayısı: 5

7/24 canlı sohbet: Evet

30 gün para iade garantisi: Evet

Piyasadaki en hızlı VPN’ler arasında

Geniş cihaz desteği

30 günlük ücretsiz deneme

7/24 destek hizmeti

Adından da anlaşılacağı gibi, ExpressVPN’ler inanılmaz bir hızdır. Hizmet, düşük gecikmeli oyun, HD akış ve ayrıca büyük dosyaları hızlı bir şekilde indirmek veya torrent göndermek için yeterince hızlıdır. Bu, öncelikle ExpressVPN’in dünya çapında 94 ülkede bulunan 3.000’den fazla proxy sunucusundan oluşan geniş ağı sayesinde mümkün olmaktadır. Bu kadar çok ağ düğümüyle, coğrafi olarak yakın ve bant genişliği açısından her zaman bir sunucu bulabilirsiniz. Dahası, ExpressVPN’in varsayılan şifreleme yöntemi son teknolojidir ve ek yükü önemli ölçüde azaltır.

Şifrelemeden bahsetmişken, ExpressVPN, haklı olarak endüstri standardı olan OpenVPN üzerinden askeri düzeyde 256-bit AES şifrelemesi kullanır. Diğer protokoller arasında SSTP, PPTP ve L2TP/IPSec bulunur. OpenVPN günlük kullanım için en iyisidir, hız ve güvenliği sorunsuz bir şekilde birleştirir; SSTP daha yavaştır, ancak sansürü kırmada etkilidir. L2TP/IPSec ve PPTP, eski platformlarda veya yalnızca hafif şifreleme gerektiğinde yararlı olabilecek cihaz optimizasyonu için bir miktar güvenlik sağlar. İhtiyacınız ne olursa olsun, ExpressVPN size uygun bir seçeneğe sahiptir.

İlk olarak, hangi cihazı kullanırsanız kullanın – iPhone, Windows PC, Amazon Fire Stick veya hatta bir yönlendirici – ExpressVPN’i indirmesi kolay, bakması güzel ve kurması ve çalıştırması son derece basit. Yüzeyin altında pek çok özellik olsa da, %100 tak ve çalıştır özelliği vardır ve hem VPN’e yeni başlayanlar hem de uzmanlar için mükemmeldir.

Ayrıca, onsuz olmak istemeyeceğiniz tüm ek özelliklere sahiptir. Bu, bağlantınızı kesmek ve VPN kesilirse sızıntıları önlemek için çok güvenilir bir kapatma anahtarı, bazı uygulamaları VPN üzerinden yönlendirebilmeniz ve diğerlerini beyaz listeye alabilmeniz için bölünmüş tünelleme, ayrıca DNS sızıntı koruması, sınıfında lider şifreleme, 94 ülkedeki sunucular içerir. , ve sağlam bir sıfır günlük politikası.

ExpressVPN, mükemmel gizlilik bilgilerini, günümüz pazarında giderek daha önemli hale gelen mükemmel akış performansıyla tamamlıyor. Test ettiğimiz diğer tüm VPN’lerle karşılaştırıldığında, ExpressVPN çoğu Netflix konumunun engelini kaldırır ve ayrıca BBC iPlayer, Amazon Prime Video, Hulu, Disney+ ve daha fazlasını yayınlarken sunar.

ExpressVPN ayrıca 30 günlük para iade garantisi sunar. Bu nedenle, olası bir durumda hizmeti beğenmezseniz, tam bir geri ödeme talep edebilirsiniz.

  Kripto Ticareti için En İyi 5 VPN

FİYAT:% S

1 YIL (EN İYİ ANLAŞMA) = 8,32 $ / ay

1 AY = 12,95 $

EXPRESSVPN’İ ZİYARET ETMEK İÇİN TIKLAYIN

2. NordVPN – Süper hızlı ve çok güvenli

Sunucu sayısı: 5.100+

Sunucu konumları: 59 ülkede 80+

Desteklenen maksimum cihaz sayısı: 6

7/24 canlı sohbet: Evet

30 gün para iade garantisi: Evet

+Güvenliğe mükemmel odaklanma

+2020’nin ortalarında yeni güvenlik denetimi

+NordLynx inanılmaz hızlar sunar

+Tonlarca sunucu

NordVPN, güvenlik öncelikli bir VPN hizmetidir, ancak bundan çok daha fazlasıdır. Nedenini anlamak için sunucu ağlarıyla başlamalısınız; 59 ülkede 5.100’den fazla sunucuyla sektörün geri kalanının üzerinde yükselen NordVPN, dünyanın herhangi bir yerinden bir IP yakalamanıza veya daha fazla hız gerektiğinde herhangi bir sayıda yakındaki sunucuya bağlanmanıza olanak tanır. Ayrıca, NordVPN benzersiz bir dizi özel sunucu sunar.

NordVPN iyi optimize edilmiştir ve bir sürü işi çok iyi yapar. Bir öldürme anahtarı, tüm temel protokoller ve ayrıca WireGuard tabanlı NordLynx, mükemmel şifreleme ve ciddi şekilde şaşırtıcı bağlantı hızları ile kapsamlı bir pakettir.

Harita tabanlı arayüzün büyük hayranları olmasak da Nord’un uygulamaları istikrarlı ve güvenilirdir ve bunların içinde 59 ülkede 5.100’den fazla sunucu seçeneğine sahip olacaksınız. Ayrıca, P2P desteklenir ve Double Hop ve Onion over VPN gibi ekstra gizlilik özellikleriyle birleştiğinde, anonim kalmak isteyenler için harika bir seçimdir.

Oyun oynarken kendinizi DDoS saldırılarından korumak ister misiniz? Ardından Anti-DDoS sunucularını kullanın. VPN kullanımının yasak olduğu kısıtlayıcı bir ülkede misiniz? VPN kullanımınızı gizlemek için Gizlenmiş Sunucuyu kullanın. Netflix’e erişimde sorun mu yaşıyorsunuz? Size statik IP veren bir sunucu kullanmayı deneyin. P2P uygulamaları kullanılarak dosya paylaşımı ve akış için optimize edilmiş P2P sunucuları bile vardır. Çok güçlü ve çok yönlü bir ağ ile NordVPN hemen sektörün bir devi olarak öne çıkıyor.

NordVPN mükemmel bir hizmettir ve bunu okuyucularımıza önermekten kesinlikle mutluyuz.

FİYAT:% S

2 YIL (EN İYİ ANLAŞMA) = 3,71 $ / ay

1 AY = 11,95 $

NORDVPN’İ ZİYARET ETMEK İÇİN TIKLAYIN

3. PureVPN – hızlı VPN

Sunucu sayısı: 2.000+

Hız: 580Mbps’ye kadar

VPN konumları: 140 ülke

7/24 canlı sohbet: Evet

30 gün para iade garantisi: Evet

En büyük sunucu ağı
Güçlü güvenlik özellikleri
Çok uygun fiyatlı
İyi kurulmuş marka.

PureVPN, VPN endüstrisindeki en geniş, coğrafi olarak en dağınık sunucu ağlarından birine sahip olmasıyla ünlüdür. 2000’den fazla sunucu, Kuveyt, Belize, Georgia ve El Salvador gibi sıra dışı noktalarda düğümlerle dünya çapında 140 ülkeyi işaret ediyor. Herhangi bir nedenle bir Özbek IP adresine sahip olmayı hayal ettiyseniz, PureVPN sizin için sağlayıcıdır! Boyutuna rağmen, oyun, akış, VoIP, torrent ve daha fazlası için fazlasıyla yeterli olan bağlantı hızlarıyla bu ağ genelinde performansın son derece güvenilir olduğunu gördük. Dahası, bant genişliği, trafik kısıtlamaları veya hız sınırlarının söz konusu olmaması, PureVPN’i günlük kullanım için harika hale getirir. Tek bir abonelikle 5 cihaza kadar koruma sağlayın.

PureVPN’in kötü şöhreti burada da bitmiyor. Piyasadaki en eski sağlayıcılardan biri olarak yazılımlarını siber güvenlik ekstralarıyla doldurmak için bolca zamanları oldu. Uygulama filtreleme, DDoS koruması, özel IP adresleri, NAT güvenlik duvarları, istenmeyen posta önleme filtreleme veya virüsten koruma yazılımı mı arıyorsunuz? PureVPN, hepsini tek bir modern yazılım paketi altında bir araya getirdi. Hatta VPN bölünmüş tünelleme, ISP kısıtlamalarına karşı önlemler ve paketi tamamlamak için otomatik bir kapatma anahtarı bile var.

Hala yeterli değil? OpenVPN veya L2TP üzerinden 256-bit AES şifrelemesine ve çevrimiçi izlerinizi kapsayacak kapsamlı bir kayıt tutmama politikasına ne dersiniz? Bağlantınıza otomatik olarak URL filtreleme, kötü amaçlı yazılımdan koruma, IDS/IPS, uygulama engelleyiciler ve reklam filtreleri uygulayan tescilli Ozone özel sunucusunu deneyin. Bu özelliklerden herhangi biriyle sorun yaşarsanız, sorun gidermenize yardımcı olacak 7/24 canlı destek mevcuttur.

Sonuç olarak, tüm bu ekstralarla birlikte, para için PureVPN’den daha fazla VPN önermek zor.

FİYAT:% S

2 YIL (EN İYİ ANLAŞMA) = 1,99 $ / ay

1 AY = 10,95$

PUREVPN’İ ZİYARET ETMEK İÇİN TIKLAYIN

4. Surfshark – Piyasadaki en ucuz VPN

Sunucu sayısı: 3.200+

Sunucu konumları: 65 ülkede 100+

Desteklenen maksimum cihaz sayısı: Sınırsız

7/24 canlı sohbet: Evet

30 gün para iade garantisi: Evet

Sınırsız cihaz desteklenir
Güvenilir bağlantılar
Daha uzun planlar çok değerlidir
Akış için harika

Mutlak paranın karşılığını arıyorsanız, İngiliz Virgin Adası merkezli Surfshark kesinlikle radarınızda olmalıdır. Birçok alanda karşılaştırılabilir performans sunarken bazı rakiplerinin fiyatının yarısından daha az fiyatıyla, nakitten tasarruf etmek isteyenler için harika bir seçimdir.

Surfshark’ın uygulamaları basit ve etkilidir, ancak yetersiz olduklarını düşünmeyin. Grubun en teknisyeni ile tam olarak rekabet edemeseler de, bir kill anahtarınız, seçebileceğiniz 3.200’ün üzerinde sunucu, bölünmüş tünelleme ve endüstri standardı AES-256 şifrelemesi olacak.

Kapsanacak tonlarca cihazınız varsa Surfshark da öne çıkıyor. ExpressVPN aynı anda 5 bağlantı ve Nord 6 bağlantı sunarken, tüm Surfshark planları kesinlikle sınırsızdır. Bu, ister 5 ister 105 cihazınız olsun, VPN yüklemek istediğiniz anlamına gelir, tek bir Surfshark planı her şeyi yapabilir.

Ancak ne yazık ki Surfshark, Netflix’in değişikliklerinden de etkilendi ve şu anda yalnızca ABD Netflix’in engellemesini kaldırabiliyor – İngiltere, Kanada, Avustralya veya diğerleri değil. Yine de BBC iPlayer, Disney+ ve tonlarca daha fazla akış sitesi mevcuttur. Hızlar da rekabette biraz düşük, ancak 400 Mbps’nin üzerinde bir temel bağlantınız olmadığı sürece herhangi bir fark görmeyeceksiniz.

  Bazı Web Siteleri Neden VPN'leri Engeller?

Genel olarak, Surfshark mükemmel bir bütçe seçeneğidir ve inanılmaz derecede düşük fiyatını düşündüğünüzde, küçük sorunlar ortadan kalkıyor gibi görünüyor!

FİYAT:% S

2 YIL (EN İYİ ANLAŞMA) = 2,49 $ / ay

1 AY = 12,95 $

SURFHARKVPN’İ ZİYARET ETMEK İÇİN TIKLAYIN

En İyi VPN SSS

En iyi VPN hizmetini nasıl seçerim?

En iyi VPN’i seçmek zor bir süreç olabilir – bu nedenle bu kapsamlı kılavuzu bir araya getirdik. Ancak çoğu insan için en iyi seçenek olarak ExpressVPN veya NordVPN’i öneriyoruz.

Bir Netflix VPN, bir torrent VPN ve hatta bir Çin VPN olarak harika çalışıyor, bu nedenle VPN’nizin yapması gereken ne olursa olsun, sizi ele geçirdi – her zaman kaya gibi sağlam şifreleme ile sizi korurken.

VPN’leri nasıl test edersiniz?

VPN’leri test ederken, endişe yaratabilecek her yönü kontrol ediyoruz. Başlangıç ​​olarak, bir hizmetin ihtiyaç duyduğu kişisel ayrıntılara ve şifreleme gibi temel özelliklere bakıyoruz. Ardından, fiyatlandırmayı ve para iade garantisinin sunulup sunulmadığını ve bunun Windows’ta olduğu kadar Mac VPN veya Linux VPN gibi diğer işletim sistemlerinde çalışıp çalışmadığını değerlendiririz.

Fiziksel testler sırasında, birkaç sunucu üzerinde hızları test eder, DNS sızıntılarını kontrol eder, kapatma anahtarı işlevselliğini ve diğer tüm ek özellikleri test eder ve bağlantı süresini ve uygulamaların çöküp çökmediğini ölçeriz.

Son olarak, uygulamaların kullanımının ne kadar kolay olduğunu inceliyor ve hizmetleri masaüstü ve mobil cihazlarda test ediyoruz.

VPN sahibi olmak yasa dışı mı?

Kısa cevap – hayır.

VPN kullanmak yasa dışı değildir ve verilerinizi ve etkinliğinizi korumak istemek tamamen meşrudur. Bilgisayarınızda VPN olması ve bunu sıkı web güvenliği ve konum sahtekarlığı arayışında düzenli olarak kullanmak hiçbir şekilde yasa dışı değildir.

Ancak, yasa dışı etkinlikleri gizlemek için bir VPN kullanmak sizi yasaların üstünde yapmaz, bu nedenle telif hakkıyla korunan materyalleri indirmek bir VPN ile bile yasa dışıdır.

VPN yapılması ve yapılmaması gerekenler nelerdir?

En iyi VPN, olmadığınız bir yerdeymişsiniz gibi görünmesini sağlayabilir. Bazı ülkelerde yapıldığı gibi çevrimiçi sansürden kaçınmak veya Avrupa ya da Asya’dayken ABD akış hizmetlerinden yararlanmak çok yıpranmış bir uygulamadır. Pekin’de New York sabah gazetesini okumak ve Londra’da ABD TV izlemek için VPN’leri kullandık.

Ama bazı uyarılar var. Bir VPN size daha fazla gizlilik sağlar, ancak daha fazla güvenlik sağlamaz. Kötü amaçlı yazılım barındıran bir web sitesine girerseniz, VPN virüs bulaşmanızı engelleyemez.

Netflix, BBC iPlayer veya Hulu gibi içerik akışıyla ilgili coğrafi kısıtlamalardan kaçınmak istiyorsanız, bunu yapmak için mutlaka bir VPN’e ihtiyacınız vardır.

Bir VPN’i harika yapan nedir?

Aramanız gereken en temel nitelikler hız, gizlilik ve kullanım kolaylığıdır. Bunlar temel nitelikler gibi görünebilir, ancak gerçekte çok az sağlayıcı mutlu bir ortam bulmuştur.

Bağlantı hızı, çok çeşitli bakımlı sunuculara sahip olmaya bağlıdır. Bu, VPN’nin sunucularını kullanan herkese mükemmel hız ve bant genişliği sağlamasına olanak tanır.

Mükemmel bir güvenliğe sahip olmak oldukça temel bir gerekliliktir, ancak doğru olması zordur. Bununla ilgili endişeleriniz varsa, VPN’nizin hava geçirmez bir gizlilik politikasına sahip olduğundan ve günlüğe kaydetmeme politikasının daha da iyi olduğundan emin olun. ExpressVPN ve NordVPN gibi bazı hizmetler de iddialarını kanıtlamak için bağımsız olarak denetlenmiştir.

Ücretsiz VPN’ler iyi mi?

Düşük fiyata üstün kaliteli VPN vaadinden daha iyi ne olabilir? Elbette ücretsiz VPN’ler. Ne yazık ki internetin altın kuralı şudur: Bir ürün veya hizmet ücretsiz olduğunu iddia ederse, ürün sizsiniz. Sonuçta, sözde “ücretsiz” VPN’lerin hala ödenecek faturaları var ve aylık bir ücret talep etmeseler bile her kullanıcı işleminden değer elde edecekler. Bu genellikle kişisel bilgilerinizi toplama ve ardından en yüksek teklifi verene satma şeklinde gelir. Önerimiz basit… Ücretsiz VPN’lerden kaçının!

Hangi VPN protokolleri var?

İncelediğimiz tüm VPN hizmetleri tarafından kullanılmayan birkaç farklı VPN protokolü vardır. Çoğu işletim sistemi, bu protokollerden en az biri için yerleşik desteğe sahiptir; bu, istemci yazılımı olmadan bu protokolü ve isteğe bağlı bir VPN hizmetini kullanabileceğiniz anlamına gelir. Tam teşekküllü VPN hizmetlerinde, bunun nasıl yapılacağına ve hizmetlere doğrudan bağlanmak için yönlendiricilerin nasıl kurulacağına ilişkin çevrimiçi talimatlar bulunur.

OpenVPN: OpenVPN çok güvenli, açık kaynaklı ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Çoğu VPN hizmeti bunu destekler, ancak Chrome OS ve Linux dışında birkaç işletim sistemi bunu destekler. Bu protokol, TCP (web) veya UDP (akış) modunda kullanılabilir; ikincisi daha özensiz ama daha hızlıdır. VPN hizmetinin istemci yazılımına veya birçok ücretsiz alternatiften birine ihtiyacınız olacak. Her iki durumda da, yine de VPN hizmeti için ödeme yapmanız gerekecek.

L2TP/IPsec (İnternet Protokolü Güvenliğine Sahip Katman 2 Tünel Protokolü): L2TP’nin kendisi güvenli değildir, bu nedenle genellikle IPsec güvenli ağ standardı ile eşleştirilir. İkisinin kombinasyonunun bir zamanlar düzgün bir şekilde uygulandığında çok güvenli olduğu düşünülüyordu, ancak bazı VPN hizmetleri bunun yerine OpenVPN kullanmanızı önerir. L2TP/IPsec, Windows, OS X/macOS, Android, Chrome OS ve iOS’ta yerel desteğe sahiptir. Çoğu VPN hizmeti bunu destekler.

IKEv2 (İnternet Anahtar Değişimi sürüm 2, genellikle IPsec ile): Bu, düzgün bir şekilde uygulandığında çok güvenli olan yeni bir standarttır. Windows, iOS ve OS X/macOS’un son sürümlerinde yerel desteğe sahiptir.

  PC için en iyi Windows 10 VPN'ler 2022 (Eylül)

SSTP (Güvenli Yuva Tünel Protokolü): SSTP, Windows Vista ve sonraki sürümlerde yerel desteği olan bir Microsoft protokolüdür. Oldukça güvenli olduğu düşünülüyor, ancak yalnızca Microsoft kesin olarak biliyor.

PPTP (Noktadan Noktaya Tünel Protokolü): Bu standart, bilinen birçok güvenlik kusuru ile büyük ölçüde eskidir, ancak hızlıdır. Windows, Android ve Mac OS X ve iOS’un eski sürümlerinde yerleşik yerel desteğe sahiptir; Apple, macOS Sierra ve iOS 10 desteğini bıraktı. PPTP’yi yalnızca içerik akışı için kullanın, çünkü bu verilerinizi korumayacaktır.

WireGuard: Bu protokollerin en yenisi olan WireGuard, bildirildiğine göre mükemmel güvenliği yüksek hızlarla birleştiriyor. Sıfırdan geliştirilen, öncekilerden çok daha az kod kullanır, bu da daha iyi, daha basit bir kullanıcı deneyimi anlamına gelir. Bununla birlikte, pek çok VPN hizmeti tarafından henüz desteklenmemektedir, ancak çekiş kazandıkça giderek daha fazla uygulamaya başlamaktadır. Mozilla VPN gibi bazıları yalnızca WireGuard’ı kullanır.

Gizlilik için en güvenli VPN hangisidir?

Gizliliğe duyarlı başka bir alanda gazeteci, avukat veya profesyonelseniz, bir VPN seçerken hız ve fiyatı unutun. Bunun yerine tamamen güvenliğe odaklanın. VPN’iniz biraz daha yavaş olabilir, ancak hem VPN’ler hem de başkanlık konvoyları için hız her zaman mahremiyetin değiş tokuşudur. Ücretsiz VPN’lerden, tarayıcı tabanlı VPN’lerden ve merkezi ABD’de veya diğer Five Eyes ülkelerinde bulunan herhangi bir VPN’den kaçının. Şifrelemeye dikkat edin: VPN’niz OpenVPN TCP adlı bir protokol sunmalıdır (mobil uygulamaları için IKEv2 uygundur).

Oyun oynamak için en iyi VPN hangisidir?

Çoğu VPN, iyi bir hız, güvenlik ve maliyet dengesine sahip olarak seçilir. Ancak bir VPN’in özellikle başka bir ülkedeki oyun sunucularına bağlanmasını istiyorsanız, hız her şeydir. Ücretsiz VPN’ler yeterince hızlı olmayacak, ancak neyse ki üst düzey güvenlik, size makul fiyatlarla daha fazla seçenek sunan bir maliyet faktörü olmayacak. Tüm VPN’ler hızı yarı yarıya veya daha fazla düşürdüğünden, bu, hız testlerimizde en iyi performansı gösteren setten birini seçmek anlamına gelir. Testlerde Surfshark, gördüğümüz en ucuz VPN’lerden biri olmayı sürdürürken hız yarışımızı kazanmayı başardı. Oyun konsolları için VPN’lere odaklanmışsanız, Xbox için en iyi VPN’lerimize ve bunları yüklemeyle ilgili ilk yazımıza bir göz atın.

Netflix için nasıl VPN kullanırım?

Medyasını sansürleyen bir ülkede yaşıyorsanız veya birine seyahat ediyorsanız, coğrafi kısıtlamalı içerik bir acıdır. Sansürü aşmak veya kendi ülkenizin Netflix ve Hulu gibi çevrimiçi akış hizmetleri için normal medya içeriğine erişmek için bir VPN kullanabilirsiniz. Bağlanmak istediğiniz ülkeyi manuel olarak seçmenize izin veren ve şaşırtma adı verilen bir VPN seçin. Diğer VPN’leri denemek istiyorsanız, tercihen 10.000 veya daha fazla olmak üzere çok sayıda IP adresi olan birini seçin. VPN’inizi kurduktan sonra içeriğini görüntülemek istediğiniz ülkeye bağlanın, tarayıcınızı yeniden başlatın ve akış sitesine gidin. VPN’niz çalışıyorsa, site size seçtiğiniz ülkenin bir sakini gibi davranmalı ve size bu hedef kitleye atanmış içeriği sunmalıdır.

Bir VPN’nin Sınırlamaları Nelerdir?

VPN hizmetleri son derece yararlı olsa da her tehdide karşı koruma sağlamaz. Akıllıca olmayan bir şekilde fidye yazılımı indirirseniz veya verilerinizi bir phishing saldırısına bırakmanız için kandırılırsanız, VPN kullanmak yardımcı olamaz. Okuyucuların yerel bir virüsten koruma yazılımı kullanmasını, mümkün olan her yerde iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirmesini ve kullandığınız her site ve hizmet için benzersiz, karmaşık parolalar oluşturup depolamak üzere bir parola yöneticisi kullanmasını şiddetle öneririz.

VPN Hizmetinize Güvenebilir misiniz?

Tüm internet trafiğinizi sunucuları üzerinden yönlendirmek için bir hizmet kullanıyorsanız, o hizmete güvenebilmeniz gerekir. İtibarlarının bilinmesi muhtemel olduğu için, daha uzun süredir var olan şirketlere güvenmek daha kolaydır. Sorun şu ki, VPN endüstrisi çok genç ve bazı VPN şirketleri kirli oynuyor. Bu ortamda kime güvenileceğini bulmak çok zor.

Araştırmamızın bir parçası olarak, şirketin nerede olduğunu ve hangi yasal çerçevede faaliyet gösterdiğini de öğreniyoruz. Bazı ülkelerde veri saklama yasaları yoktur, bu da “Günlük tutmuyoruz” sözünü tutmayı kolaylaştırır. Bir VPN şirketinin hangi koşullar altında bilgileri kolluk kuvvetlerine teslim edeceğini ve bunun olması durumunda hangi bilgileri sağlaması gerektiğini bilmek de yararlıdır.

En iyi VPN hizmetlerinin, hizmetin ne yaptığını, hangi bilgileri topladığını ve bu bilgileri korumak için ne yaptığını açıkça belirten bir gizlilik politikası vardır. Bazı şirketler bazı bilgiler topladıklarını açıklar, ancak bu bilgileri nasıl kullanmayı düşündükleri konusunda sizi bilgilendirmez. Diğerleri daha şeffaf.

Bir VPN Sizi Çevrimiçi İzleyebilir mi?

İlk etapta bir VPN indirmenin tüm amacı, çevrimiçi anonimliğinizi sağlamaktır, ancak bazı VPN’ler verilerinizi diğerlerinden daha fazla kaydeder. Kullanıcı verilerini kaydeden birçok VPN’i incelememiş olsak da, birçok VPN kullanıcıları hakkında aşağıdakileri içerebilecek diğer bilgileri kaydeder:

  • Kullanıcının VPN’ye bağlandığı süre ve süre
  • kullanıcının IP adresi
  • Kullanıcının VPN’ye bağlıyken kullandığı veri miktarı
  • Kullanıcının adı, adresi, ödeme bilgileri, e-postası gibi kişisel bilgileri.

VPN’lerin büyük çoğunluğu için, kullanıcılarını ziyaret ettikleri siteler veya web trafiği veya etkinlikleri açısından çevrimiçi olarak izlemezler. Ancak, web etkinliğini kaydetmediklerinden emin olmak için kaydolmadan önce VPN’nin gizlilik politikasını okumanızı öneririz. Başka seçenek? VPN’lerin gizlilik politikalarının her birinin ayrıntılarına giren VPN içeriğimizi okuyun. Onları okuduk, böylece zorunda değilsin!