Harfler Yerine Klavye Yazma Sayıları (Windows 10)

Klavye, bir masaüstü bilgisayarda ihtiyacınız olan temel bir çevre birimidir. Fiziksel bir klavye için tek yedek, bir dokunmatik ekran ve bir ekran klavyesiyle birlikte gelen veya bir ekran klavyesini destekleyebilen bir işletim sistemidir. Bilgisayar faresiz kullanılabilir ama klavyesiz kullanılamaz.

Bir klavyeyle ilgili sorunlar normalde donanımla ilgilidir, çünkü bir klavyede yazılım düzeyinde yanlış gidebilecek pek bir şey yoktur. Klavyenizi düşürdüyseniz ve tuşlardan biri dışarı çıktıysa, tekrar taktıktan sonra tuşa düzgün basılamayabilir. Klavyeyi bir süredir temizlemediyseniz veya üzerine bir şey döktüyseniz, yine sorun çıkarabilir.

Rakamları Yazdığımda Harfler Alıyorum

Klavyeler farklı şekil ve boyutlarda gelir, ancak önemli bir boyut farkı, klavyenin özel bir sayısal tuş takımına sahip olup olmadığıdır. Sayısal tuş takımının yokluğunda, klavyede sayısal giriş tuşları olarak ikiye katlanan belirli tuşlar vardır. Bu senaryonun yanı sıra, anahtarlar, uygulamalar veya komut dosyaları ile diğer anahtarlarla eşlenebilir. Bunlardan herhangi biri klavyenizin harf yerine sayı yazmasına neden olabilir. Aşağıdaki düzeltmeleri deneyin.

Rakamları Yazdığımda Harfler Alıyorum

Harfler yerine klavye yazarak sayılar

Aşağıdaki düzeltmeleri deneyin.

1. Num lock’u kapatın

Özel sayısal tuş takımı olmayan bir klavye, sayıları girmek için belirli harf tuşlarını kullanır. Bu tuşlar, num lock açılarak etkinleştirilir.

Klavyenizde num lock tuşunu arayın.
Dokunarak num lock tuşunu kapatın (tuş num lock durumunu değiştirir).
Klavyedeki tuşlara basmayı deneyin, artık sayı girmeyecekler.

Not: Num lock’un açık olup olmadığını takip etmekte sorun yaşıyorsanız, açıldığında veya kapatıldığında ekran uyarısı ekleyen bir uygulama yükleyebilir veya Windows 10’da sesli uyarıları etkinleştirebilirsiniz.

  Optik Disk Sürücünüzü Klavye Kısayoluyla Açın [Windows]

2. Num Lock’u tamamen devre dışı bırakın

Bazı klavyelerde, num lock tamamen devre dışı bırakılabilir (gerektiğinde yine de açabilirsiniz). Geçişi devre dışı bırakmak, klavyenin siz istemediğiniz sürece sayı girmesini engeller.

Klavyenizde Fn ve F11 tuşlarını bulun.
Num lock özelliğini kapatmak için Fn+F11 tuşlarına dokunun.
Num lock artık sayıları açıp kapatmayacak ve Kapalı durumunda kalacaktır.

Not: Fn+F11’in işi yapmaması durumunda denenecek diğer klavye kombinasyonları Fn+Num Lock veya Fn+Shift+Num Lock’tur.

3. Komut dosyalarını ve yeniden eşleme araçlarını kapatın

Hangi tuşların yeniden eşlendiğine bakılmaksızın klavye tuşlarını yeniden eşleyen komut dosyaları çalıştırıyorsanız, hepsinden çıkın. Komut dosyası doğru yazılmamış olabilir ve klavyeden yanlış giriş yapılmasından sorumludur.

Sisteminizde çalışan klavye yeniden eşleme araçlarınız varsa, onlardan da çıkın. Ne tür anahtarları yeniden eşledikleri önemli değil. Klavyenin girişini engelliyor olabilirler.

4. Güvenli modda yazma

Her şey başarısız olursa ve klavyenin neden harfler yerine sayıları yazdığını bulamıyorsanız, Windows 10’u güvenli modda çalıştırın. Bu, sorunun bir uygulama olup olmadığını belirlemenizi sağlar.

Başlat Menüsünü açın.
Güç düğmesine tıklayın.
Shift tuşunu basılı tutun ve Yeniden Başlat’ı tıklayın.
Önyükleme ekranında, Sorun Gider>Gelişmiş Seçenekler>Başlangıç ​​​​ayarlarına gidin
Yeniden Başlat düğmesini tıklayın.
Güvenli mod için seçeneği seçin.
Güvenli moda geçtikten sonra klavyeyi test edin.
Tuşlar artık sayı girmiyorsa, elinizde bir uygulama veya komut dosyası sorunu var demektir.

5. Sorunlu uygulamaları bulun

Bir uygulama klavye girişini engelliyorsa ve hangisinin olduğunu bulamıyorsanız aşağıdaki adımları izleyin.

Görev çubuğuna sağ tıklayın ve içerik menüsünden Görev Yöneticisi’ni seçin.
Başlangıç ​​sekmesine gidin.
Her bir öğeyi tek tek seçin ve devre dışı bırak düğmesini tıklayın.
Sistemi yeniden başlatın.
Not Defteri’ni açın (sisteminizde başka hiçbir uygulama çalışmamalıdır).
Klavyeyi test edin. İyi çalışıyorsa, başlangıç ​​uygulamalarınızdan biri sorumludur.
Uygulamaları tek tek etkinleştirin/çalıştırın ve hangisinin soruna neden olduğunu belirlemek için her uygulama çalıştırıldıktan sonra klavye girişini test edin.

  Windows Defender'da Sağlık Raporu Yok Nasıl Onarılır

6. Uygulamaya özel giriş sorunları

Klavyeniz iyi çalışıyorsa ancak belirli bir uygulamada harfler yerine sayılar giriyorsa, sorunun büyük olasılıkla uygulamanın kendi ayarlarıyla ilgisi vardır. Örneğin, sisteminizde yüklü bir VoIP uygulamanız varsa, alfabetik girişi tanımayabilir. Uygulamanın ayarlarını keşfedin ve alfabetik girişi nasıl desteklediğini ve destekleyip desteklemediğini kontrol edin. Değilse, farklı bir uygulama kullanmak dışında yapabileceğiniz bir şey yoktur.

Çözüm

Klavyeler basit donanımlardır ve genellikle harekete geçmezler. Klavyedeki donanım hasarı klavye girişini engeller ancak tuşa basıldığında hangi karakterin girildiğini değiştirmez. Yukarıdaki düzeltmeler, sorunu daraltmanıza ve hızla çözmenize yardımcı olacaktır.