Google E-Tablolarda Bir Sayıdan Önce Sıfır Nasıl Girilir?

Google E-Tablolar’a sayı girerken, baştaki sıfırlar varsayılan olarak kaldırılır. Bu, bir hücreye yazdığınız posta kodları, telefon numaraları ve kimlikler için sorunlu olabilir. Baştaki sıfırları nasıl tutabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Yazarken Baştaki Sıfırları Tutun

Başında sıfırı anında tutmak istiyorsanız, sıfırla başlayan sayıyı girmeden önce kesme işareti (‘) girebilirsiniz.

Kesme işareti, bir kaçış karakteri görevi görür ve Sayfalara, baştaki sıfırları budanan programlamasını yok saymasını söyler.

Enter tuşuna basın, sayı başlangıçta kesme işareti gösterilmeden hücrede gösterilecektir. Fazladan karakter nedeniyle hesaplamayı bozma konusunda endişelenmenize gerek kalmadan sayıyı formüllerde bile kullanabilirsiniz.

Düz Metin Biçimlendirmesi Uygula

Başında sıfır olan bir sayıyı her yazdığınızda kesme işareti girmek istemiyorsanız, hücreleri önceden düz metin olarak biçimlendirebilirsiniz. Önceden düz metin biçimlendirme uygulayarak zamandan tasarruf edebilir ve sıfırın kaybolması konusunda endişelenmeyebilirsiniz.

İlk olarak, düz metin olarak biçimlendirmek istediğiniz hücre aralığını seçin.

Ardından, Biçim > Sayı’yı tıklayın ve ardından listeden “Düz Metin”i seçin.

Ardından, Biçim > Sayı’yı ve ardından “Düz metin”i tıklayın.’ width=”650″ height=”151″ onload=”pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);”  onerror=”this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);”></p>
<p>Artık, hücreye girdiğiniz her şey, onu düz metin olarak tam olarak nasıl yazdığınızı gösterecek.</p>
<h2 rolü=Özel Sayı Biçimi Uygula

Başka bir yaklaşım, bir hücreye girebileceğiniz her şeye özel bir sayı biçimi uygulamaktır. Tam olarak beş basamaklı bir numaranız varsa (posta kodu gibi), hücreleri yalnızca o kadar çok sayıyı gösterecek şekilde biçimlendirebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken birkaç uyarı: Yalnızca üç sayı girerseniz, E-Tablolar sizin için önüne iki sıfır ekler; beşten fazla girerseniz, E-Tablolar, belirtilen sınırı aşan her şeyi kesecektir.

Örneğin, “9808309” girildiğinde, ilk ikisi kırpılır ve yalnızca “08309” görüntülenir, çünkü bunlar sayıdaki son beş hanedir.

Önceki yöntemde olduğu gibi, olası sıfır kırpmayı önlemek için bu formatı önceden uygulamalısınız.

İlk olarak, düz metin olarak biçimlendirmek istediğiniz hücre aralığını seçin.

Ardından, Biçim > Sayı > Diğer biçimler’e tıklayın ve listeden “Özel Sayı Biçimi”ne tıklayın.

Ardından, Biçim > Sayı > Diğer Biçimler’i tıklayın ve ardından listeden “Özel sayı biçimi”ni seçin.’  genişlik=”650″ yükseklik=”387″ onload=”pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(bu);”  onerror=”this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);”></p>
<p>Burada, sayıları biçimlendirmek için kendi özelleştirilmiş yolunuzu girebilirsiniz.  <a rel=Google Dokümanlar yardım merkezinde, basit veya karmaşık sayı biçimleri oluşturmanıza yardımcı olacak yaygın söz dizimi karakterlerinin bir listesi bulunur.

Örneğimiz için, girdimizi beş basamaklı bir sayı olarak biçimlendirmek istiyoruz. Bu nedenle, sağlanan metin alanına beş sıfır yazın ve ardından yeni sayı biçimini oluşturmak için “Uygula”ya tıklayın.

Metin alanına beş sıfır girin ve

Beş sıfır kullanmak, bu hücreleri, ne girdiğinize bakılmaksızın sabit bir uzunluğa sahip olmaya zorlar ve eksik her basamak için önemsiz bir 0 ekler.

E-Tablolar’ın sayı biçimlendirmesi, posta kodlarını, telefon numaralarını ve başında sıfır içerebilecek kimlik numaralarını, dışarıda kalma endişesi duymadan biçimlendirmenize olanak tanıyan güçlü bir araçtır.

  Telefonunuz Çalınmadan Önce (ve Sonra) Yapılması Gerekenler