Google Dokümanlar Çevrimdışı Nasıl Kullanılır?

Google Dokümanlar harikadır, ancak kullanmak için genellikle bir internet bağlantısı gerektirdiğinden, çevrimdışıyken işleri halletmek zor olabilir. Google Chrome kullanıyorsanız, Google Dokümanlar Çevrimdışı adlı resmi bir uzantı bunu değiştirir.

Not: Google Dokümanlar’ı çevrimdışı kullanmak, Google’ın resmi Chrome uzantısını gerektirir, bu nedenle onu yalnızca Google Chrome’da kullanabilirsiniz. Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar için çalışır, ancak Formlar için çalışmaz.

Google Dokümanlar Çevrimdışı Nasıl Kullanılır?

İlk olarak, Chrome uzantısını yüklemeniz gerekecek Google Dokümanlar Çevrimdışı. Yükledikten sonra, ana Google uygulamalarının her birinde, işleri çevrimdışı kullanım için ayarlamanıza izin veren yeni bir ayar bulacaksınız. Bu ayarı bir uygulamada etkinleştirdiğinizde, desteklenen tüm Google uygulamalarında otomatik olarak etkinleştirilir, bu nedenle etkinleştirmek için her uygulamaya gitmeniz gerekmez.

Örneğimizde Google Dokümanlar ile çalışacağız, ancak Slaytlar ve E-Tablolar’da aynı şekilde çalışır. Uygulamada, sol üst köşedeki hamburger simgesine ve ardından tekrar “Ayarlar”a tıklayın.

Ayarlar penceresinde, “Çevrimdışı” anahtarını açık konuma getirin ve ardından “Tamam”ı tıklayın.

Bunu yapmak, tüm Google Drive uygulamalarında (Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar) çevrimdışı modu etkinleştirir.

Yerel olarak yerden tasarruf etmek amacıyla Google Dokümanlar, yalnızca son erişilen dosyaları çevrimdışı kullanım için yerel olarak kaydeder. Belirli bir belgenin yan tarafındaki üç nokta simgesine tıklayarak manuel olarak etkinleştirmeniz ve ardından dosyanıza herhangi bir yerden erişmek için “Çevrimdışı Kullanılabilir” seçeneğini açmanız gerekir.

Çevrimdışı olarak kullanılabilen herhangi bir dosya, Dokümanlar, Slaytlar veya E-Tablolar ana sayfanızın sol alt köşesinde gri bir onay işareti gösterir.

Şimdi, dosyayı çevrimdışı modda açtığınızda, belgenin üst kısmında, dosyayı çevrimdışıyken açtığınızı belirten bir şimşek simgesi görünür.

Artık internete bağlanmadan herhangi bir dosya oluşturabilir, açabilir ve düzenleyebilirsiniz. Bilgisayarınız bir sonraki ağa bağlandığında, yaptığınız tüm değişiklikler Google’ın sunucularıyla senkronize edilir.

  Metin Seçmek için iPhone ve iPad'de İzleme Dörtgeni Modu Nasıl Kullanılır