GameCube Kontrolörleri Nintendo Switch’e Nasıl Bağlanır

Klasik GameCube denetleyicisinin nostaljik hissini istiyorsanız, Nintendo Switch’in Joy-Cons’ları yerine eski bir GameCube denetleyicisi kullanabilirsiniz. Super Smash Bros. Ultimate Edition için mükemmel bir aksesuardır, ancak bunları hemen hemen her oyunda kullanabilirsiniz.

Nintendo Anahtarını güncelleyin

GameCube denetleyicisi, Mart 2018’de piyasaya sürülen en az 5.0.0 sistem sürümünü çalıştıran Nintendo Switch konsollarında desteklenir.

Nintendo Switch’inizin en son sistem sürümüyle güncel olduğundan emin olmak için sisteminizin Wi-Fi’ye bağlı olduğunu iki kez kontrol edin ve Ana menüden “Sistem Ayarları”na gidin.

Sistem Ayarlarına girdikten sonra, “Sistem”e gidin ve mevcut sürümünüz sağdaki “Sistem Güncellemesi” altında listelenecektir.

GameCube Kontrolörleri ve Nintendo Anahtarı

2017 sonbaharında, Nintendo, Nintendo Switch için 5.0 yazılım güncellemesini yayınladı, şirket sessizce yeni bir özellik ekledi: Nintendo Switch sistemi ile eski GameCube kontrol cihazlarını kullanma yeteneği.

Eski GameCube denetleyicinizi aşağıdaki gibi bir Wii U GameCube Controller adaptörüyle bağlayabilirsiniz: Nintendo’nun resmi GameCube Denetleyici Adaptörü. Resmi GameCube Controller adaptörünün perakende fiyatı yaklaşık 20 dolar.

Nintendo Switch konsolunu TV moduna getirin ve GameCube Controller Adapter’den gelen her iki USB fişini de Nintendo Switch yuvasına bağlayın.

Nintendo Switch modelinde, GameCube Controller adaptörünü bağlayacağınız Nintendo Switch yuvasının yan tarafında iki adet USB portu bulunmaktadır.

Gamecube Denetleyici adaptörünü USB bağlantı noktalarına bağladıktan sonra, GameCube denetleyicinizi adaptöre bağlayın ve Nintendo Anahtarı açıkken GameCube denetleyicisindeki bir düğmeye basın.

Nintendo Switch konsolunda, Nintendo Switch kontrol cihazlarınızı kullanarak Ana ekranda “Kontrol Cihazı Ayarları” menüsüne gidin.

“Kontrolörler” menüsü altında, “Yeni Denetleyicileri Eşleştirme”yi seçin; Nintendo Switch, uyumlu bir Nintendo Switch denetleyicisi aramaya başlayacaktır.

  Eski Bilgisayar Monitörünüzü Neden Yükseltmelisiniz?

Normalde Nintendo Switch Joy-Cons ile yaptığınız gibi, GameCube denetleyicisindeki L ve R Trigger düğmelerini seçmeniz istenecek ve hepsi bu kadar.

Nintendo Switch “Kontrolörler” menüsü, takılı USB denetleyicisinin bir önizlemesini gösterecektir.

GameCube Kontrolörleri ve Nintendo Switch Lite

Nintendo Switch Lite ile bir GameCube denetleyicisi de kullanabilirsiniz, ancak bu biraz karmaşıklaşıyor. Nintendo Switch Lite’ın bir yerleştirme sistemi yoktur, bu nedenle ek bir kablo gereklidir.

Bir GameCube denetleyicisine ihtiyacınız olacak, WiiU adaptörü, Wii U adaptörüyle birlikte verilen siyah kablo USB kablosu ve USB C’den USB 3’e adaptör.

Bu, Switch Lite’ın tek USB-C bağlantı noktasına takmanıza ve kablolu kumandanızı cihaza bağlamanıza olanak tanır. Yukarıda anlatıldığı gibi, GameCube kontrol cihazını “Kontrolör” menüsünden yapılandırmanız gerekecektir.

Nintendo Switch’i yerleşik modda kullanmaya kıyasla, Nintendo Switch Lite bir TV ekranına bağlanmaz, bu nedenle oyun oynarken cihazı desteklemek için alternatif bir yöntem bulmak isteyebilirsiniz. Tabii ki, her zaman yere düz bir şekilde koyabilirsiniz. Seni yargılamayacağız.