Fix ARK, Windows 10’da Çökmeye Devam Ediyor

Hevesli bir oyuncuysanız, hayatta kalma oyunları her zaman büyüleyicidir. Bu tür oyunlar ayrıca sizi meşgul, aktif ve ani deneyimler yaşamanızı sağlar. Pek çok ilginç özelliği ile oynarken sık sık çökerse gerçek bir baş ağrısı olabilir. ARK: Survival Evolved, 2017 yılında Studio Wildcard tarafından piyasaya sürülen aksiyon dolu maceralı bir hayatta kalma oyunudur. Bu oyun piyasaya sürüldükten sonra popüler hale geldi ve en iyisi olarak selamlandı, yine de hiçbir yoğun oyun hatasız değildir. Ark kullanıcıları, oyunun oturumlar arasında çökmeye devam ettiğini bildirdi. Bu makale, ark sürekli çökme sorununu gidermek için tüm yöntemlerle size rehberlik edecektir.

Windows 10’da ARK Sürekli Kilitleniyor Nasıl Onarılır

Çözüme geçmeden önce, ark sorununun neden sürekli çökmeye devam ettiğinin nedenlerini kontrol edin.

 • Aktif antivirüs veya güvenlik duvarı varlığı
 • Eski veya yakın zamanda yükseltilmiş grafik sürücüsü
 • Arızalı donanım bileşenleri
 • Bozuk veya eksik ARK oyun dosyaları veya klasörleri
 • PC oyunun minimum gereksinimlerini karşılamıyorsa
 • Sabit sürücüde daha az yer
 • ARK: Survival Evolved oyununda veya Steam istemcisinin kendisinde sorun.
 • Grafikler, çözünürlük, yama güncellemesi vb. ile ilgili uyumsuz oyun ayarı.
 • Çarpışan güç seçenekleri
 • GPU hız aşırtması

Temel Sorun Giderme Yöntemleri

1. Bilgisayarı Yeniden Başlatın: Herhangi bir Windows hatası için ilk temel sorun giderme adımı, bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır. Bunun nedeni, sisteminizi yeniden başlatmadan uzun saatler kullanmanın RAM sorunlarına, yavaşlığa, internet bağlantı hatalarına ve performans sorunlarına neden olmasıdır. Bu tür faktörlerden herhangi biri geminin arkasındaysa, çökme sorunu devam ediyorsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmanız hatayı çözebilir.

2. Sistem Gereksiniminin Karşılanmasını Sağlayın: ARK oyunu, diğer oyunların aksine yoğunluğu ile bilinir. Bu nedenle, bilgisayarınızın bazen bunu kaldıramaması mümkündür. Bu nedenle sorunsuz bir oyun deneyimi için minimum sistem gereksinimlerinin karşılanması zorunludur. Aşağıda verilen gereksinimleri okuyun ve gerekli tüm bileşenlerin mevcut olduğundan emin olun

 • minimum sistem gereksinimleri

İşletim sistemi
Windows 7/8/8.1/10 (yalnızca 64 bit sürüm)
İşlemci
Intel i3 veya AMD Ryzen 3
Hafıza
8 GB RAM
grafik
NVIDIA GeForce GTX 460 / AMD HD6850
DirectX
Sürüm 9.0c
Depolamak
50 GB

 • Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

İşletim sistemi
Windows 7/8/8.1/10 (yalnızca 64 bit sürüm)
İşlemci
Intel i5 veya AMD Ryzen 5
Hafıza
16 GB RAM
grafik
NVIDIA GeForce GTX 1050
DirectX
Sürüm 11
Depolamak
50 GB

Yukarıda belirtilen gereksinimlerden herhangi biri karşılanmıyorsa, diğer yöntemleri denemeden önce donanımınızı güncellemeniz gerekir.

Yöntem 1: Grafik Sürücüsünü Güncelleyin veya Geri Alın

Grafik sürücüsü, sisteminizin önemli bir parçasıdır ve grafiklerle ilgili tüm bileşenleri kontrol etmek ve çalıştırmaktan sorumludur. Bu nedenle, Windows’unuzda sorunsuz çalışması için grafik sürücülerini güncel tutmanız gerekir. Daha fazla bilgi için Windows 10’da Grafik Sürücülerini Güncellemenin 4 Yolu hakkındaki kılavuzumuzu okuyun.

  Windows 10'da Güvenilir Platform Modülü 80090016 Hatasını Düzeltin

Aksine, bazen bu güncelleme geminin çökme sorununa neden olmuş olabilir ve böyle bir senaryo için, grafik sürücülerinin son güncellemesini geri almanız gerekir. Sürücüler için güncelleme geri alma hakkında daha fazla bilgi edinmek için Windows 10’da Sürücüler Nasıl Geri Alınır kılavuzumuza bakın. Ek olarak, grafik sürücüsü sorunları hakkında daha fazla bilgi için Grafik Kartınız Ölmekte Olduğunu Nasıl Anlaşılır kılavuzunu okuyun.

Yöntem 2: Oyun Dosyasının Bütünlüğünü Doğrulayın

ARK Survival Evolved oyununun dosyaları sisteminizde eksik veya bozuksa, bir ark sürekli çökme sorunu yaşama ihtimaliniz yüksek. Şimdi, oyunu oynamak için bir istemci-sunucu olarak Steam uygulamasına sahipseniz, oyun dosyasının bütünlüğünü sunucusu aracılığıyla doğrulamanız gerekir. Bu yöntemi gerçekleştirmek için Steam’deki Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrulama konusundaki kılavuzumuza bakın.

Yöntem 3: ARK Yamasını Güncelle

Bir oyundaki aksaklıklar ve hatalar kaçınılmazdır. Bazen bu hatalar oyun dosyasını etkiler ve oyun akışını etkileyebilir. Bu sorunlar oyun geliştiricilerine bildirildiğinde, sorunu çözerler ve bu hatalar olmadan güncellenmiş sürümü yayınlarlar. Bu, yeni yama varsa kontrol etmek ve güncellemek için gereklidir. Bunu yapmak için, ARK’nın PC sorununda çökmeye devam etmesini düzeltmek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Steam simgesi uygulamasına çift tıklayın ve başlatın.

2. Steam penceresinde, KÜTÜPHANE seçeneğini seçin.

3. Ark: Survival Evolved oyununu bulun ve sağ tıklayın. Ardından, içerik menüsünden Özellikler’i seçin.

4. Güncellemeler sekmesine geçin. Ardından, Otomatik Güncellemeler bölümünün altındaki Bu oyunu her zaman güncel tut seçeneğinin seçili olduğundan emin olun.

Bu seçenek etkinleştirildiğinde, mevcut herhangi bir yama olduğunda uygulama otomatik olarak güncellenir.

Alternatif olarak, güncellemelerin kullanılabilirliği için Resmi ARK Survival web sitesine bakın ve manuel olarak indirin.

Tamamlandığında, Steam uygulamasını kapatın. Ardından, yeniden başlatın ve geminin çökmeye devam edip etmediğini kontrol edin, PC sorununun giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Yöntem 4: Antivirüsü Devre Dışı Bırak (Varsa)

Herkesin herhangi bir antivirüs hakkında bildiği yaygın olarak bilinen gerçek, bilgisayarı her türlü kötü niyetli tehdide karşı korumasıdır. Bunu bir koruyucu melek olarak bile söyleyebilirsin. Bazen kısıtlamaları ezici olabilir. Bu durumda, bu virüsten koruma programlarının veya güvenlik duvarının oyun dosyalarının sorunsuz çalışmasını engelleme olasılığı vardır. Bu nedenle, şimdilik antivirüsünüzü veya Windows Defender Güvenlik Duvarınızı hemen kapatmanız gerekir. Antivirüsü belirli bir süre için kapatmak için Windows 10’da Antivirüs Geçici Olarak Nasıl Devre Dışı Bırakılır başlıklı kılavuzumuzu okuyun.

Ayrıca, Windows Defender Güvenlik Duvarı’nı kapatmak için Windows 10 Güvenlik Duvarı Nasıl Devre Dışı Bırakılır kılavuzumuza bakın.

Not: Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlardan koruduğu için Windows Defender Güvenlik Duvarı’nı kapatmanız önerilmez.

Yöntem 5: Uyumluluk Ayarlarını Değiştirin

Windows 10’da gemi çökme sorunu devam ederse, oyunu uyumluluk modunda çalıştırmanız yeterlidir. Yöntem zaman zaman son derece yararlıdır ve bu çözümü bir kez denemenin zararı yoktur. Oyunu uyumluluk modunda çalıştırmak için talimatları izleyin.

1. Masaüstünde ARK: Survival Evolved oyun kısayoluna sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler’i seçin.

2. Uyumluluk sekmesine geçin.

3. Ardından, Uyumluluk modu bölümünde Bu programı uyumluluk modunda çalıştır seçeneğini etkinleştirin ve açılır menüden ilgili işletim sistemini seçin.

4. Ardından, Ayarlar bölümünün altındaki Bu programı yönetici olarak çalıştır seçeneğini işaretleyin.

  Önyüklenebilir Sürümü Olan Bir Sistemde Windows 10 Uyumluluğunu Test Edin

5. Son olarak, Uygula’yı seçin ve ardından yapılan değişiklikleri kaydetmek için Tamam’a tıklayın.

6. ARK: Survival Evolved oyununu başlatın ve ARK’nın çökmeye devam edip etmediğini kontrol edin.

Yöntem 6: Başlatma Parametrelerini Değiştirin

ARK çökme sorununun nedeni uyumsuz oyun başlatma ayarları olabilir. Bu nedenle, bu sorunu düzeltmek için birkaç ilgili başlatma parametresini değiştirin ve ardından oyunu çalıştırın. Bunu yapmak için aşağıda verilen adımları izleyin.

1. Windows Arama’dan Steam uygulamasını başlatın.

2. Steam penceresinde KÜTÜPHANE seçeneğini seçin.

3. Ark: Survival Evolved oyununu bulun ve sağ tıklayın. Ardından, içerik menüsünden Özellikler’i seçin.

4. Genel sekmesine geçin ve BAŞLATMA SEÇENEKLERİNİ AYARLA… düğmesini seçin.

5. Aşağıdaki metni girin ve Tamam’a tıklayın. Aşağıda girilen metin, bilgisayarınızın DirectX11’i kullanmasını sağlayacaktır.

-USEALLAVAILABLECORES -sm4 -d3d11

6. Steam uygulamasını kapatın. Ardından, yeniden başlatın ve ARK’nın PC’de çökmeye devam edip etmediğini kontrol edin sorununun giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Yöntem 7: Güç Seçeneklerini Düzenle

Genellikle Dengeli mod, herhangi bir Windows 10 PC’de varsayılan olarak güç planı olarak ayarlanır. Bu modun ayırt edici özelliği, mümkün olduğu kadar çok enerji tasarrufu sağlaması ve dolayısıyla daha az kaynak kullanmasıdır. Bu senaryo, ARK oyununun çökmesine neden olur. Bu nedenle, güç planının yüksek performans moduna değiştirilmesi önerilir. Windows 10’da Güç Planını Değiştirme kılavuzumuzu okuyun ve üzerinde verilen talimatları uygulayın. Ancak, bu mod koşu oyunları için geçerli olduğundan, yüksek performansa ayarladığınızdan emin olun.

Not: Herhangi bir değişiklik yapmadan önce PC’nizin prize takılı olduğundan emin olun.

Yöntem 8: Disk Temizleme Gerçekleştirin

Birçok oyuncu, ARK oyununun kurulu olduğu sabit diskin alanını boşaltarak geminin çökme sorununu çözmeye devam ediyor. Bu nedenle, ARK ile mücadele ediyorsanız, sık sık çökme sorunu yaşıyorsanız, alanı boşaltmak için Disk Temizleme işlemini gerçekleştirin. Bunu yapmak için aşağıda verilen adımları izleyin.

1. Windows + E tuşlarına aynı anda basın ve Dosya Gezgini’ni başlatın.

2. Oyunun kurulu olduğu Yerel Disk Bölümünü sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler’i seçin.

3. Genel sekmesine gidin ve Disk Temizleme düğmesini tıklayın.

4. Windows 10’da Disk Temizleme’yi kullanmak için kılavuzumuzu takip edin.

5. Disk Temizleme işlemi tamamen çalışana kadar bekleyin. Ardından, sürücünüzde en az 4 GB boş alan olup olmadığını kontrol edin. Boş alan bu minimum sınıra ulaşmazsa, gerekli olmayan sistem dosyalarını seçin ve temizleyin.

Bu yönergeleri takip ettikten sonra, ARK oyununu kesintisiz oynayabiliyor musunuz kontrol edin.

Yöntem 9: Steam İndirmelerinde Önbelleği Temizle

Önbellekler, gelecekte hızlı bir şekilde sunulmak üzere verileri biriktiren ve depolayan bileşenlerdir. Ve bu önbellek anormal bir seviyeye yığıldığında, ark Steam’de çökmeye devam ediyor gibi sorun ortaya çıkıyor. Bu nedenle, oyunu kesintiye uğratmadan çalıştırmak için bu önbelleği temizlemeniz önerilir. İşte nasıl yapılacağı.

1. Steam uygulamasını başlatın.

2. Steam penceresinde, KÜTÜPHANE seçeneğini seçin ve gösterildiği gibi sayfanın sağ üst köşesinde bulunan Ayarlar simgesine tıklayın.

3. Steam Ayarları sayfasında İndirilecekler sekmesini seçin. Ardından, vurgulandığı gibi İNDİRME ÖNBELLEĞİNİ TEMİZLE’yi tıklayın.

4. Steam – İndirme Önbelleğini Temizle açılır isteminde, işlemi onaylamak için Tamam’a tıklayın.

5. Steam indirme önbelleği temizlendikten sonra uygulamayı kapatın. Yeniden başlatın ve tekrar oturum açın. Ardından, geminin çökmeye devam edip etmediğini kontrol edin, PC sorunu çözüldü.

  Windows'ta CCleaner Kötü Amaçlı Yazılım Bulaşması Hakkında Ne Yapmalı

Yöntem 10: Oyun Çözünürlüğünü Ayarla

Oyun çözünürlüğünü değiştirmeye çalışın ve geminin çökmeye devam edip etmediğini kontrol edin. Bunun nedeni, optimizasyonlarının normal sınırın ötesinde olması durumunda bazen yüksek çözünürlüğün bilgisayarın performansını etkileyebilmesidir. Bu nedenle, bunu yapmak için aşağıda verilen adımları izleyin.

1. Steam uygulamasını kapatın.

2. Windows + E tuşlarına aynı anda basın ve Dosya Gezgini’ni başlatın.

3. Aşağıdaki yola gidin.

steamappscommonARKShooterGameSavedConfig

4. GameUserSettings.ini klasörünü bulun. Ardından, sağ tıklayın ve Notepad Editor ile açın.

5. Ayarları aşağıda belirtilen ayrıntılara göre değiştirdiğinizden emin olun.

ResolutionSizeX=1920
ResolutionSizeY=1080
bUseDesktopResolutionForFullscreen=False
FullscreenMode= 0
bUseVSync=False

6. Tamamlandığında, değişiklikleri dosyaya kaydedin. Ardından, oyunu yeniden başlatın ve ARK’nın PC’de çökmeye devam edip etmediğini görün.

Yöntem 11: İlgili GPU’yu Seçin

Oyun dizüstü bilgisayarları genellikle iki GPU içerir. Biri özel GPU, diğeri ise entegre. Artık oyun işlemcileri, güç tüketimi senaryolarına göre bu iki GPU arasında değişiyor. Ancak dizüstü bilgisayarınız belirli bir GPU’ya yapılandırılmışsa oyunun çökmesine neden olabilir. Bu nedenle, bu sorunu gidermek için kontrol panelinden NVIDIA GPU’yu seçin.

1. Başlat menüsünden veya masaüstü kısayol simgesinden NVIDIA Denetim Masası’nı başlatın.

2. NVIDIA Kontrol Paneli penceresinde, sol bölmedeki 3D ayarları bölümü altında Configure Surround, PhysX seçeneğini seçin.

3. Sağ bölmede, PhysX ayarları bölümünün altındaki İşlemci açılır menüsüne tıklayın. Ardından, içerik menüsünden hedeflenen GPU’yu seçin.

4. Değiştirildikten sonra, yapılan değişikliği kaydetmek için Uygula’ya tıklayın. Son olarak, mücadele ettiğiniz sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Yöntem 12: Hız Aşırtma GPU’su

Hız aşırtma GPU’su, grafik kartının sınırlamasını ortadan kaldırır ve güvenlik sınırının üzerinde performans göstermesini sağlar. Dolayısıyla bu işlem bazen hatalara neden olabilir. Bu nedenle sınırı aşmamak gerekir. Bunun nedeni, sınırlamanın devam etmesi grafik kartınızın çalışmasını durdurabilmesidir. Ve bu hız aşırtmalı GPU, ark neden çökmeye devam ediyor olabilir. Doğrudan neden bulunamamasına rağmen, birçok kullanıcı GPU hız aşırtmasını azaltmanın ark çökmesi sorununu çözdüğünü açıkladı.

Yöntem 13: ARK Oyununu Yeniden Yükleyin

Şimdiye kadar hiçbir şey yardımcı olmadıysa, oyunu kaldırın ve Steam sunucusu aracılığıyla yeniden yükleyin. Umarım, bu şekilde geminin çökmeye devam etmesi sorunu çözülür. İşte nasıl yapılacağı.

1. Steam uygulamasını açın.

2. Ana sayfasından Kütüphane’ye gidin.

2. Şimdi ARK’yı Steam sunucusundan kaldırın.

3. Steam uygulamasını kapatın ve Steam’den PC’nizden çıkın.

4. Windows + E tuşlarına birlikte basın ve Dosya Gezgini’ni başlatın.

5. Aşağıda verilen konum yoluna gidin.

C:Program Files (x86) Steamsteamappscommon

6. ARK klasörüne sağ tıklayın ve oyunu tamamen kaldırmak için içerik menüsünden Sil’i seçin.

7. Steam istemcisini yeniden başlatın ve oyunu yeniden yükleyin. Son olarak, ARK’nın PC’de çökmeye devam edip etmediğini kontrol edin sorunu çözüldü.

Yöntem 14: Steam İstemcisini Yeniden Yükleyin

Yukarıda belirtilen çözümlerden hiçbiri işe yaramadıysa, Steam istemcisine ait dosyaların eksik veya bozuk olup olmadığını kontrol edin. Bu nedenle, Steam uygulamasını yeniden yükleyin ve geminin çökme sorununu çözmeye devam edin. Daha fazla bilgi için Steam’i Onarma ve yeniden yükleme yollarıyla ilgili kılavuzumuzu okuyun.

***

Bu kılavuzun yardımcı olduğunu ve ARK’nın Windows 10’da sürekli çökme sorununu çözdüğünü umarız. Hangi yöntemin en iyi sonucu verdiğini bize bildirin. Her türlü soru ve önerileriniz için lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşmaktan çekinmeyin.