Facebook, Twitter, YouTube ve daha fazlasındaki yorumlar nasıl silinir

Facebook, Twitter, Google+, YouTube ve Instagram gibi platformları kullanarak birbirimizle anında iletişim kurarak, zaman dilimleri ve kıtalar arasında düşünceler, bağlantılar ve fotoğraflar paylaşıyoruz. Ancak, internetteki tüm etkileşimler olumlu olmayabilir ve bazen insanlar gönderilerinize yapmamayı tercih ettiğiniz yorumlar bırakabilir. Neyse ki, sosyal medyanın yapımcıları, alabileceğiniz olumsuz veya küfürlü yorumları silmeyi kolaylaştırdı. Yorumları nasıl sileceğiniz aşağıda açıklanmıştır (ayrıca bkz. Facebook’un Gizlilik Kontrolü aracını kullanma ve insanları arkadaşlıktan çıkarma)

Yorumlar nasıl silinir: Facebook

Facebook’un web sürümündeki yorumları silmek için, fareyi kaldırmak istediğiniz yorumun üzerine getirin ve sağ tarafta görünen ‘x’ işaretine tıklayın.

iOS uygulamasında, yoruma dokunmanız ve sil’i tıklamanız yeterlidir…

…ve Android için musluğu uzun süre basmak için değiştirin.

Yorumlar nasıl silinir: Instagram

Instagram’ın iOS sürümünden bir yorumu kaldırmak için yoruma dokunun, sola kaydırın, çöp kutusu simgesine dokunun ve Sil’i seçin.

Android kullanıcılarının, yorumların altındaki konuşma balonu simgesine dokunmaları ve silme seçeneğini getirmek için söz konusu yoruma dokunmaları yeterlidir.

Yorumlar nasıl silinir: Twitter

Twitter, diğer birçok sosyal ağdan biraz farklı bir şekilde çalışır, çünkü diğer kullanıcılar gönderilerinize doğrudan yorum yapamaz, bunun yerine yalnızca kendi ayrı gönderileriyle yanıt verebilir. Bu nedenle Facebook gibi bir platformda olduğu gibi başka bir kullanıcının yanıtını silemezsiniz.

Bunun yerine, olumsuz yorumlardan kurtulmanın en iyi yolu, rahatsız edici kullanıcıyı engellemek, onlardan gelecek tweet’leri ‘sessizleştirmek’ ve aşırı durumlarda onları spam veya küfürlü dil için bildirmektir.

Bu seçeneklerin bulunduğu menüyü getirmek için söz konusu tweet’e uzun basarak iOS’ta bunu yapabilirsiniz.

  Twitter Alanları Nasıl Kullanılır

Android uygulamasında, söz konusu tweet’e tıklayın, ardından menüyü açmak için sağ üst köşedeki seçenekler düğmesine tıklayın.

Yorumlar nasıl silinir: YouTube

Bir videodan kaldırmak istediğiniz yoruma gidin, yorumun sağ üst köşesindeki açılır seçenekler okunu ve ardından kaldır’ı tıklayın.

Yorumlar nasıl silinir: Google+

Bir Google+ akışından yorumları silmek için yorumu bulmanız, sağ üst köşedeki ‘x’ işaretini tıklamanız ve ardından onaylamak için sil’i tıklamanız yeterlidir.