Elektrik Kesildiğinde Akıllı Evinize Ne Olur?

Smarthome gadget’ları uygundur, ancak güç kesildiğinde ne olur? Elektrikli bir akıllı kilidin kilidini açabilir misiniz? Elektrik geldiğinde saat 3’te tüm akıllı ışıklarınız yanacak mı? Peki ya garaj kapınız?

Elektrik Kesintileri Akıllı Evler İçin Çok Daha Kötü Değil

Elektrik kesintileri olur ve bu herkes için can sıkıcıdır. Her ev, iklim kontrolüne, aydınlatmaya, internete, ev aletlerine ve diğer birçok modern kolaylığa güç sağlamak için elektriğe ihtiyaç duyar. Elektrik kesintisi akıllı evde bir sorundur, elbette – ancak bu her evde bir sorundur.

Dürüst olalım: Akıllı bir evde güç kaybetmek, bugünlerde başka herhangi bir evde güç kaybetmekten farklı değil. Akıllı cihazların çoğu, çoğu “aptal” cihaz gibi çalışmayı durduracaktır, ancak akılda tutulması gereken bazı şeyler vardır – özellikle akıllı kilitler ve bazı akıllı ışıklar için.

Akıllı Kilitler Pille Çalışmaktadır ve Yedekleme Olabilir

Gücünüzü kaybetmiş olmanız akıllı kilidin çalışmayı tamamen durdurduğu anlamına gelmez. Akıllı kilitler pille çalışır, böylece evinizin geri kalanı güç kaybettiğinde bile kilitleme mekanizması çalışmaya devam edebilir. Ancak, internete veya bağlı bir hub’a dayanan herhangi bir uzak yetenek çalışmayacaktır. Buna pil bildirimleri de dahildir, bu nedenle elektrik kesintisinin sürmesi bekleniyorsa önlem olarak pillerinizi değiştirmek isteyebilirsiniz.

Akıllı kilidiniz bir anahtar deliği içeriyorsa, pillerin ölmesi sorun olmaz. Bu durumda anahtarınızı yanınızda bulundurun, ancak akıllı kilidinizde yalnızca bir tuş takımı veya Bluetooth bağlantısı varsa, devam edin ve pilleri değiştirin veya en azından şarjlarını test edin. Bazı akıllı kilitlerde, 9V’luk bir pilden de şarj almak için terminaller bulunur; Bu sizin için geçerliyse, bir tane arabanızda torpido gözünde saklamak faydalı olabilir. Örneğin, hem Schlage Z-Dalga bağlantısı ve Kwikset Kevo anahtar delikleri varken Yale Güvence Kilidi 9 voltluk pil yedekleme seçeneğine sahiptir.

  Hackerlar Gerçekten Gerçek Zamanlı Savaşıyor mu?

Akıllı Işıklar Sizi Uyandırabilir

Gücünüz kesildiğinde, akıllı ışıklarınız diğer ışıklarla aynıdır; kapalıdır. Siz gücü geri alana kadar pek bir şey yapmayacaklar ki bu hiç de şaşırtıcı değil. Daha büyük soru, güç geri geldiğinde ne olacağıdır. Birçok akıllı ışık, siz onları tekrar açana kadar kapalı kalacaktır. Ancak Philips Hue ampuller gibi bazı ışıklar farklı davranabilir. Mevcut ayara bağlı olarak, bu ampuller, gücünüz geri gelir gelmez yanabilir.

Odalarınız, özellikle yatak odalarınız Philips Hue ampullerle doluysa, mevcut ayarı kontrol etmek ve ampulü, elektrik kesilmeden önceki son kullanım durumuna getiren “Güç Kaybı Kurtarma” olarak değiştirmek isteyebilirsiniz. . Bu, enerji şirketiniz elektrik sorununu çözdüğünde, sabah saat 3’te ampullerin sizi kör etmesini önleyecektir.

Bu, üzerinde düşünmek isteyeceğiniz bir ayardır; varsayılan “açma davranışı” seçeneği, Philips Hue ampullerinizi hızlı bir şekilde açmak için kullanışlıdır. Tek bir anahtarla kontrol edilen birden fazla aydınlatma armatürünüz varsa, varsayılan davranış, bağlı tüm akıllı ampulleri hızlı bir şekilde açmak için ışık anahtarını kapatıp tekrar açmanıza olanak tanır.

Güç Olmadan Birçok Şey Aynı Şekilde Hareket Eder

Diğer cihazlarınızın çoğu, aptal eşdeğerlerinden daha kötü değildir. Akıllı termostatınızın pil yedeği vardır, ancak bu çoğunlukla programlarınızın çalışan belleğini tutmak içindir. Zaten HVAC sisteminize güç vermeden pek bir şey yapamaz, bu nedenle bunun için bir yedeğiniz yoksa, termostatın ne yapacağı sorusu tartışmalıdır.

Aynı şey akıllı bir garaj kapısı açacağı için de geçerlidir; bunların çoğunda kapıyı birkaç kez kaldırıp indirmek için yedek pil bulunur. Ancak, hala gücünüz yokken pil biterse, garaj kapısı açacağı çalışmayı durduracaktır (tıpkı diğer açıcılar gibi). Yine de manuel olarak açabilmelisiniz – umarım burulma yaylarınız iyi durumdadır.

  Bir Elektronik Tabloya e-posta dizileri otomatik olarak nasıl eklenir

Yaydan emin değilseniz, kapalı garaj kapınızın hemen üzerinde uzanan metal şafta bir bakın. Sonunda metal bir daire ile sıkıca sarılmış bir veya iki yay görmelisiniz. Yay birden fazla parçaya ayrılmışsa kırılmıştır ve değiştirilmelidir. Başka bir hızlı test, garaj kapısı açıklığının bağlantısını kesmek (genellikle bir çekme ipi vardır) ve kapıyı kendiniz kaldırmaya çalışmaktır. Çok ağırsa ve kalkmıyorsa. burulma yaylarınıza bakmak için bir tamirci çağırmalısınız.

Herhangi bir akıllı kameranın düzgün çalışması olası değildir. Yerel kayda izin verebilecek bir pil yedeğine sahiplerse, ancak internet olmadan, herhangi bir uzaktan kumanda veya görüntüleme özelliğini kaybedersiniz. Örneğin, Nest Cams sürekli güç ve internet erişimine ihtiyaç duyarken, bir Sense8 kamera hem yerel kayıt hem de 2 saatlik pil yedeğine sahiptir. Bu sizi gün boyu süren elektrik kesintilerinden kurtarmaz, ancak elektrik kısa bir süreliğine kesilirse yardımcı olur.

Ve güç olmadan, sesli yardımcılarınız var olmayacak. Gerçek insanlarla konuşmaya razı olmak, el fenerlerini patlatmak ve hayalet hikayeleri anlatmak zorunda kalacaksınız.

Bu cihazların çoğu, gücü yeniden kazandıktan kısa bir süre sonra çalışır ve çalışır, ancak bazılarının iyi bir önlem için yeniden başlatılması gerekebilir. Her akıllı cihazı çalışma durumu için kontrol edin, özellikle de elektronik cihazlarınızı bozan herhangi bir güç dalgalanması korkusu varsa. Çoğunlukla, akıllı evler, güç kaybeden diğer evlerden daha kötü değildir. Sadece birkaç farklılığın farkında olun ve onlara hazırlanın, iyi olmalısınız.