Eksiksiz Kılavuz ve Ücretsiz Şablonlar

Ekip sözleşmesi, bir projede, işletmede veya şirkette işbirliğini ve ekip çalışmasını artırmanın en etkili yollarından biridir. Böyle bir belgeyi uygun şekilde oluşturduğunuzda, ekip üyelerinizi tek bir varlık olarak çalışmaya motive edebilir ve teşvik edebilirsiniz.

Proje ekibinin rol ve sorumluluklarını belgelemek ve düzenli olarak gözden geçirmek artık çağın gereği haline geldi. Bunun nedeni, endüstrilerin ve işletmelerin benzeri görülmemiş bir hızla değişmesidir. Şirketler, dijital çağın ihtiyaçlarına ayak uydurmak için ekip sözleşmelerini ve şablonlarını uygulamaya başladı.

Ekip kiralamaları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Konuyla ilgili derinlemesine bir tartışma, amaçları, faydaları, taslak hazırlama ve gerçek yaşam durumlarında size rehberlik edecek ücretsiz şablonlar bulmak için bu makaleyi okumaya devam edin.

Ekip Tüzüğü Nedir?

Bir proje ekibinin varlıklarını, engellerini ve hedeflerini tanımlamak için proje sahipleri veya yöneticiler ekip başlatma belgesi belgesini kullanır. Bazen böyle bir tüzük, ekibin sınırlarını ve yönünü de belirleyebilir. Özetle, ürün veya proje yol haritalarına oldukça benzer, ancak bir takım tüzüğü sadece bireysel bir takım içindir.

Projenin ekip tüzüğü, ekibin her üyesinin sorumluluklarını ve rollerini açık bir şekilde tanımlamalıdır. Ekip üyelerinin teslimatlarına ve belirli bir süre içinde teslimatlar için bir planın nasıl çizileceğine odaklandığını vurgular. Ayrıca, uzun vadede ve proje veya işteki önemli geçişler sırasında sorunsuz bir ekip katılımı sağlar.

Üst yönetim, astları, proje liderleri ve proje ekibi üyeleri, ekip başlatma belgesini oluşturmadan önce bir fikir birliğine varmalıdır. Ekibin iş sürecindeki veya projedeki rolüyle ilgili kafa karışıklığını azaltması gerekiyor.

Ekip Tüzüğü Oluşturmanın Amaçları

Proje ekibi üyelerinin tüzüğü, daha geniş proje kaynak planlama sürecinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Belgeyi aşağıdaki hedefleri göz önünde bulundurarak hazırlamanız gerekir:

 • Öncelikle, ekibin üzerinde çalışacağı projenin sonucunu sonuçlar şeklinde tanımlayın. Bu sonuçlar hizmetler, ürünler veya basit çıktılar olabilir.
 • Ardından, bireysel proje sonuçlarına dayalı olarak ekip üyeleri için roller belirlemeniz gerekir. Örneğin, bir uygulama geliştirme projesi için bir ön uç geliştirici, arka uç geliştirici, tasarımcı, testçi ve pazarlamacı atama.
 • Üçüncü unsur, rollere göre sorumlulukların tanımlanmasıdır. Proje talep ettiğinde gerekli sorumluluk değişikliğini sağlamak için uygun maddeleri ekleyin.
 • Ayrıca projenin en alt seviyesinden en üst seviyesine kadar uygun bir ilişki kanalı kurmanız gerekir. Görevleri, hataları ve çıktıları raporlamak için uygun bir komuta zinciri sağlayacaktır.
 • Son olarak, işletmenin kabul edilebilir davranış politikasına uygun bir dizi temel kural olmalıdır.
  Apple'ın Yeni Programlama Dili: Swift'e Giriş

Ekip Tüzüğü Kullanmanın Faydaları

Ekip üyelerinin sözleşmesinden bekleyebileceğiniz avantajlar şunlardır:

 • İş personeliniz yeni dönüşümlerden korkuyorsa, nasıl yapılır kılavuzu işlevi gördüğü için bir ekip tüzüğü onlara katılmalarına yardımcı olabilir.
 • Ayrıca, çalışanların görevlerini otomatik olarak seçmelerini sağlamak için ekibin veya proje liderinin ekipler arasında sorumluluk belirlemesine yardımcı olur.
 • Ekip tüzükleri, tüm ekip üyelerinin ayrıntılı sorumluluklarını ve rollerini içerir. Böylece kaynaklar proje içindeki görevlerini tahmin ederek zaman kaybetmezler.
 • İş paydaşları ve proje sahipleri ekibin amacını bilecektir. Üst yönetimin ekip gücünü artırma veya azaltma konusunda stratejik kararlar almasını sağlayacaktır.
 • Ekip tüzükleri ayrıca, birden fazla ekip tek bir proje üzerinde aktif olarak çalıştığında proje yöneticilerinin çatışmaları çözmesine yardımcı olur.

Bir Ekip Sözleşmesinin Önemli Nitelikleri

Ekip tüzüklerinin özellikleri projeden projeye değişecektir. Ancak, aşağıdaki on özellik biraz yaygındır:

 • Takım hedefleri ve misyonu
 • Projenin arka planı
 • Bütçe, eğitim ve kaynakların belirtilmesi
 • Ekibin operasyonel yapısı
 • Ekip üyelerinin rolleri ve sorumlulukları
 • Ekip performans değerlendirmesi için metrikler
 • Proje kapsamı ve ekip katılımının bir taslağı
 • Ekip toplantısı politikasını belirlemek için bir iletişim kılavuzu
 • Proje görevleri ve kilometre taşlarının listesi
 • Tüm ekip üyelerinin imzaları

Yukarıdaki özellikleri ekledikten sonra, ekip tüzüğünü geliştirmek için hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz.

Ekip Tüzüğü Oluşturma: Adım Adım Kılavuz

İyi bir şablon kullandığınızda ekip üyelerinin tüzüklerini yazmak keyifli ve zahmetsizdir. Ayrıca, bir kişinin üzerinde çalışmasına izin vermek yerine belgenin ortak taslağını da tercih etmelisiniz. Kendi projeniz veya işiniz için nasıl bir tane oluşturabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

#1. Paydaşların beklentilerini, ekip üyelerinin katkıda bulunma kapasitesini, kişisel beklentileri ve ekip liderini belirlemek gibi tüzük bağlamıyla başlayın.

#2. Soruları tüm üyelere iletin ve kendi cevaplarını yazmalarını sağlayın.

  Mac Performansını Artırmak için 10 Hızlı Adım

#3. Şimdi, ekip tüzüğü için bir misyon beyanı taslağı hazırlamanın zamanı geldi. Başarı hedefleri, ulaşılacak hedefler, ekibi desteklemek için katma değerli çalışmalar vb. hakkında bilgi toplayarak başlayabilirsiniz.

#4. Bir sonraki adım, projenin misyon beyanıyla ilgili kilometre taşları, hedefler ve son tarihler oluşturmaktır. Burada rolleri, sorumlulukları ve mentorları açıklayabilirsiniz. Ek olarak şunları belirtebilirsiniz:

 • Kim kime rapor verecek
 • Bireysel performansı değerlendirecek kişi
 • Üst makamla iletişim kurma görevini kim alır?

#5. Ardından, performans değerlendirmesi için ayrıntılı bir taslak oluşturmanız gerekir. Metrikleri, değerlendirme aralıklarını, değerlendirme modunu ve puanlama için bir format ayarlamanız gerekir.

#6. Yukarıdaki içeriği sonlandırdıktan sonra, belgeyi paylaşmak için fiziksel olarak yazdırmaya geçin. Taslak tüzüğü dijital olarak da dağıtabilirsiniz. Paylaşım modundan bağımsız olarak, her ekip üyesinden bir onay almanız gerekir.

Profesyonel ihtiyaçlar için en kaliteli ekip sözleşmeleri oluşturmak için en iyi ücretsiz ekip kiralama şablonu önerileri şunlardır:

Duvar

Duvar ekip sözleşmelerinin ortaklaşa oluşturulmasını sağlayan popüler bir beyaz tahta aracıdır. Bu işbirliği aracının ekip sözleşmesi şablonunu kullanırsanız, ekip bağlantısı ve iletişiminin hayati unsurlarını zahmetsizce özetleyebilirsiniz. Ayrıca gelecekte ekibinize rehberlik edecek bir dizi beceri ve kavram belirtebilmelisiniz.

Mural ekip tüzüğü şablonunun iki farklı versiyonu vardır. Biri tamamlanmış bir ekip tüzüğü örneği, diğeri ise aynı belgenin boş tasarımı. Belgeyi işbirliği yoluyla oluşturmayı tamamladığınızda, belgeyi PDF, PNG ve verilerle sıkıştırılmış HTML gibi farklı biçimlerde dışa aktarın.

miro

miro uzak ve hibrit ekipler için bir başka başarılı çevrimiçi işbirliği panosudur. Ayrıca, zahmetsizce özelleştirebileceğiniz ekip kiralama için birkaç ücretsiz şablonla birlikte gelir. Ayrıca, bir şirket veya proje ekibi sözleşmesi üzerinde ortak çalışma için çevrimiçi şablon bağlantısını tüm ekibinizle paylaşabilirsiniz.

Miro ayrıca şablon portalında bir satış veya bir akademik ekip için ekip sözleşmesi gibi ücretsiz şablonlarını düzenlemek için eksiksiz talimatların ana hatlarını verir. Google hesabınızı kullanarak ücretsiz olarak kaydolabilir ve örnek belgeyi projenize göre kişiselleştirmeye başlayabilirsiniz. Belgeyi dışa aktarmanız gerekirse, onu bir görüntü, PDF veya Miro şablonu olarak kaydedebilirsiniz.

yaratıcı bir şekilde

yaratıcı bir şekilde akış çizelgeleri, diyagramlar, infografikler ve ekip çizelgeleri oluşturmak için dünya çapında beğeni toplayan bir görsel çalışma alanıdır. Proje ekipleri için tüzükler de dahil olmak üzere çeşitli iş belgeleri için kapsamlı bir şablon kitaplığına sahiptir. Böylece işinize veya projenize uygun olanı seçip düzenleyebilirsiniz.

  Chrome Emoji Paneli Nasıl Etkinleştirilir

Ancak Creately, ücretsiz kullanıcılar için sınırlı sayıda takım kiralama şablonu sunar. Üçe üç veya ikiye üçe iki format seçebilirsiniz. Creatly’deki mevcut şablonlar, hafif ve odaklanmış ekip tüzüğü belgeleri için uygundur. Dışa aktarmadan bahsetmişken, PDF, JPEG, CSV, PNG ve SVG formatları sunar.

Belge Biçimleri

Belge Biçimleri etkinlik teklifleri, çalışan değerlendirmeleri, pazarlama broşürleri vb. gibi iş belgesi şablonları için en yüksek puan alan ve güvenilir bir portaldır. Ayrıca bu web sitesinde bazı profesyonel ekip sözleşmesi örnek belgeleri bulacaksınız. DocFormats’ta 10’dan fazla takım kiralama şablonu vardır.

Kütüphanesi proje, sağlık, çevik geliştirme, sütun tipi ve görsel ekip sözleşmelerini içerir. RTF ve Word dosyalarını portaldan indirebilirsiniz. Ardından, belgeyi gereksinimlerinize göre düzenleyebilirsiniz.

Örnek.net

ziyaret etmiş olabilirsin Örnek.net yüksek kaliteli ve güvenilir iş, satış ve pazarlama belgeleri içeriği için. Bu sefer, 50’den fazla iş için hazır ekip başlatma şablonu alabilmeniz için tekrar ziyaret etmenizi öneririz.

Grup atamaları, ekip sınırları, ekip çalışması, derecelendirme değerlendirme listesi, grafik tasarım, yönetim eylem planı, yönetici liderlik ve daha pek çok konuda ekip sözleşmeleri için çeşitli örnek belgeler sunar.

Şablon belgeleri farklı dosya türlerindedir. İndirilebilir dosya türüne bir göz atmak için bir şablona tıklayabilirsiniz. İndirilenlerin çoğu PDF biçimlerinde mevcuttur, bu nedenle şablonları özelleştirmek için bir PDF düzenleyici aracına ihtiyacınız olacaktır.

Son düşünceler

Bu makale, projeniz veya işiniz için bir tane oluşturmanız gerektiğinde, ekip sözleşmeleri ve şablonları için başvuru kaynağınız olarak çalışmalıdır. Ayrıca yukarıda bahsedilen ekip tüzüğü oluşturmak için adım adım kılavuzu takip edebilirsiniz.

Ayrıca makale, ilgili projelerde ve iş operasyonlarında ücretsiz olarak kullanabileceğiniz 5 popüler ve en iyi ekip kiralama şablonunu da tanıtıyor.

Sadece eyleme geçirilebilir bir ekip tüzüğü yazmak, sorumluluklarınızın sonu değil. Ekip ve proje sahipleri ile uygun şekilde paylaşmalısınız. Ayrıca, belgeyi siber dünyadaki meraklı gözlerden korumanız gerekecektir. Bu nedenle, zahmetsiz içerik yönetimi için herhangi bir belge yönetim yazılımı kullanmalısınız.