Düzeltme Epson Tarayıcı Windows 10’da İletişim Kuramıyor

Milyonlarca kurumsal ofis ve yerel sektör, dokümantasyon süreçleri için Epson tarayıcıları kullanıyor. Bu Epson tarayıcılar, bağımsız veya yazıcılı tümleşik modeller olarak mevcuttur. Dünyadaki birçok tarayıcının arasında Epson yazıcılar, sağlamlıkları ve belge tarama özellikleriyle bilinir. Bu tarayıcıların birçok avantajı olmasına rağmen, birkaç kullanıcı Epson taramasının tarayıcı Windows 10 sorunuyla iletişim kuramadığından şikayet ediyor. Aynı sorunla karşı karşıyaysanız, etkili sorun giderme tüyolarının yardımıyla Epson tarayıcı iletişim hatasını düzeltmenize yardımcı olacağız. Bu nedenle, Epson tarayıcı iletişim kuramıyor sorununu çözmek için okumaya devam edin.

Windows 10’da Epson Tarayıcı İletişim Kuramıyor Nasıl Onarılır

Bu bölümde, Epson taramasının Windows 10 PC’nizdeki tarayıcı sorunuyla iletişim kuramamasının nedenlerinin bir listesini topladık. Buna göre doğru sorun giderme yöntemini seçmek için bunları derinlemesine analiz edin.

  • Tarama yazılımı, yönetici ayrıcalıklarıyla çalışmıyor. Bu nedenle, uygun bir bağlantı kurulmamıştır.
  • Ağ bağdaştırıcısı, tarayıcıyla etkin bir şekilde iletişim kurmuyor.
  • Diğer birkaç arka plan görevi tarayıcıya müdahale ediyor.
  • PC’de birkaç temel arka plan hizmeti çalışmıyor.
  • Bilgisayarınızda bozuk veya bozuk dosyalar var.
  • Kötü amaçlı yazılım veya virüslerin varlığı.
  • Windows işletim sisteminin eski bir sürümünü kullanıyorsunuz.
  • Proxy bağlantısı tarama işlemlerini engelliyor.
  • Tarayıcı sürücüleri uyumlu değil.
  • Aşırı korumacı antivirüs veya güvenlik duvarı programı, işlevlere müdahale ediyor.

Windows 10 PC’nizdeki Epson tarayıcı iletişim hatasını düzeltmenize yardımcı olacak bazı etkili sorun giderme yöntemleri burada.

Yöntem 1: Temel Sorun Giderme Yöntemleri

Aşağıda izleyebileceğiniz birkaç temel yöntem bulunmaktadır;

1 A. Arka Plan Görevlerini Kapat

Birkaç kullanıcı, PC’nizde çalışan tüm arka plan görevlerini kapatarak Epson tarayıcı iletişim hatasının çözülebileceğini onayladı. Görevi uygulamak için Windows 10’da Görev Nasıl Sonlandırılır kılavuzumuzu takip edin ve talimatlara göre ilerleyin.

Tüm arka plan işlemlerini kapattıktan sonra, Epson tarayıcıyı sorunsuz kullanıp kullanamayacağınızı kontrol edin.

1B. Kısa USB Kablolarına Geçin

Birçok teknoloji uzmanı, cihazların çok uzun USB kabloları ile bağlanabileceğini öne sürse de, bu tarayıcı ve ağ arasında sinyal kaybına neden olabilir. Tarayıcıyı odanın başka bir köşesine yerleştirdiyseniz, yerini değiştirmeyi ve kısa bir USB kablosu kullanarak bağlamayı deneyin. Bunu geçici olarak deneyin ve bunun işe yarayıp yaramadığını kontrol edin. Epson taramasının tarayıcı Windows 10 sorunuyla iletişim kuramamasını çözerse, suçlu uzun USB kablolarıdır.

1C. Proxy Sunucusunu Devre Dışı Bırak

Bazen, Windows 10 bilgisayarınızdaki uygun olmayan ağ yapılandırmaları ile Epson tarayıcıların iletişim hatalarıyla karşılaşabilirsiniz. Bilgisayarınıza herhangi bir VPN hizmeti yüklediyseniz veya proxy sunucuları kullanıyorsanız, Windows 10’da VPN ve Proxy Nasıl Devre Dışı Bırakılır kılavuzumuzu okuyun ve makalede anlatıldığı gibi adımları uygulayın.

VPN istemcisini ve proxy sunucularını devre dışı bıraktıktan sonra, Epson tarayıcıların iletişim hatasını düzeltip düzeltmediğinizi kontrol edin. Yine de aynı sorunla karşılaşırsanız, bir mobil erişim noktasına bağlanmayı deneyin.

1D. Antivirüsü Geçici Olarak Devre Dışı Bırakın (Varsa)

Virüsten koruma programınız, Epson gibi Windows uygulamalarının güncellenmiş özelliklerini yanlışlıkla engelleyebilir. Birkaç Windows kullanıcısı birçok uyumluluk sorunu belirledi. Tolere etmek ve düzeltmek zordur. Epson tarayıcıların iletişim hatasını çözmek için tüm yerleşik veya üçüncü taraf virüsten koruma yazılımlarını geçici olarak devre dışı bırakmanız önerilir. Windows 10’da Antivirüs Geçici Olarak Nasıl Devre Dışı Bırakılır hakkındaki kılavuzumuzu okuyun ve Antivirüs programınızı PC’nizde geçici olarak devre dışı bırakmak için talimatları izleyin.

  Windows 10 parlaklığını düzeltin Çalışmıyor

1E. Windows’u güncelleyin

Ayrıca işletim sisteminizi güncelleyerek bilgisayarınızdaki Epson tarayıcıların iletişim hatalarını ortadan kaldırabilirsiniz. Her zaman Windows İşletim Sisteminizi güncelleyip güncellemediğinizden emin olun ve bekleyen güncellemeler varsa, Windows 10 En Son Güncelleme Nasıl İndirilir ve Yüklenir kılavuzumuzu kullanın.

Windows işletim sisteminizi güncelledikten sonra tarayıcınıza bağlanıp bağlanamadığınızı kontrol edin.

1F. Sistem Dosyalarını Onar

Windows İşletim sisteminizde bozuk sistem dosyaları varsa, PC’niz birçok İnternet bağlantısı sorunuyla karşılaşabilir. Son zamanlarda Epson tarayıcılarla iletişim hataları yaşıyorsanız, bilgisayar dosyalarınızın bozulmuş veya hasar görmüş olma ihtimali vardır. Windows 10 PC, tüm bozuk dosyaları düzeltmenize yardımcı olacak SFC (Sistem Dosyası Denetleyicisi) ve DISM (Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi) gibi dahili onarım araçlarına sahiptir. Windows 10’da Sistem Dosyaları Nasıl Onarılır hakkındaki kılavuzumuzu okuyun ve tüm bozuk dosyalarınızı onarmak için belirtilen adımları izleyin.

1G. Kötü Amaçlı Yazılım Taramasını Çalıştırın

Virüslerin varlığı, Epson tarayıcıların iletişim hataları gibi çakışmalara ve hatalara neden olur. Bu nedenle, bilgisayarınıza güvenilir bir virüsten koruma yazılımı yükleyin ve tam bir tarama yapın. Kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırma konusunda kafanız karıştıysa, Bilgisayarımda Virüs Taramasını Nasıl Çalıştırırım? yapmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, bilgisayarınızdan kötü amaçlı yazılımları kaldırmak istiyorsanız, Windows 10’da Kötü Amaçlı Yazılımları Bilgisayarınızdan Nasıl Kaldırır kılavuzumuza bakın.

Yöntem 2: Tarayıcı Yazılımını Yönetici Ayrıcalıklarıyla Çalıştırın

Önce tarama uygulamasını yönetici haklarıyla çalıştırmayı denemelisiniz. Herhangi bir harici kaynaktan giriş gerektiren birkaç uygulama ve program, yönetici hakları gerektirecektir. Bu nedenle, aynısını yapmak için aşağıda belirtilen adımları izleyin.

1. Masaüstündeki Epson Scan kısayoluna sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.

2. Ardından, Uyumluluk sekmesine geçin ve Bu programı yönetici olarak çalıştır kutusunu işaretleyin.

3. Son olarak, değişiklikleri kaydetmek için Uygula > Tamam’a tıklayın.

Yöntem 3: Ağ Sorun Gidericisini Çalıştırın

Çeşitli internet bağlantısı sorunlarını gidermek için, gerektiğinde Windows 10 PC’de sağlanan yerleşik aracı kullanabilirsiniz. Windows ağ sorun giderici aracını kullanarak ağla ilgili yaygın sorunları analiz edebilir ve tanılayabilirsiniz. Adım adım uygulandığında, sorunu iletemeyen Epson tarayıcıyı düzeltmenize yardımcı olacak sistematik bir süreçtir. Ağ Bağdaştırıcısı sorun gidericisini kullanarak ağla ilgili tüm sorunları gidermek için Windows 10’da Ağ Bağlantısı Sorunlarını Giderme konusundaki kılavuzumuzu izleyin.

Windows 10 PC’nizdeki Wi-Fi bağlantılarını, Ethernet’i ve tüm ağ bağdaştırıcılarını tanılamak için kılavuzda belirtilen adımları kullanabilirsiniz. Son olarak, Epson tarayıcıların iletişim hatasını düzeltip düzeltmediğinizi kontrol edin.

Yöntem 4: Tarayıcı Sürücülerini Güncelleyin

Aygıt sürücüleri, bilgisayarınızın donanımı ve işletim sistemi arasında bir bağlantı bağlantısı kurar. Ayrıca hatalı veya bozuk sürücüler, Epson tarayıcılarda iletişim hatasına neden olur. Birçok kullanıcı, WLAN sürücülerini güncellemenin sorunu çözmelerine yardımcı olduğunu bildirdi. Ağ bağdaştırıcılarınızın güvenilirliğini artırmak, uyumluluk sorunlarını gidermek ve iletişim hatasını çözmek için tarayıcı sürücülerini güncellemeniz önerilir. Bunu yapmak için Windows 10’da Aygıt Sürücülerini Güncelleştirme konusundaki kılavuzumuzu izleyin. Görüntü aygıtlarını aşağıda gösterildiği gibi genişlettiğinizden emin olun.

Yöntem 5: Tarayıcı Sürücülerini Geri Alma

Sürücülerinizi geri aldığınızda, donanım aygıtının tüm güncel sürümleri kaldırılacak ve önceden yüklenmiş sürücüler bilgisayarınıza yüklenecektir. Bu özellik, herhangi bir yeni sürücü güncellemesi bilgisayarınızla iyi çalışmadığında çok yardımcı olacaktır. Epson tarayıcı iletişim hatasını düzeltmek için Windows 10’da Sürücüleri Geri Alma ile ilgili kılavuzumuzda belirtilen adımları izleyin.

  Windows 7/8'den Yükselttikten Sonra Windows 10 Ürün Anahtarınızı Bulun

Windows 10 bilgisayarınız önceki sürücü sürümünü yükledikten sonra, Epson tarayıcıların iletişim hatasını düzeltip düzeltmediğinizi kontrol edin.

Yöntem 6: Tarayıcı Sürücülerini Yeniden Yükleyin

Epson tarayıcının iletişim kuramamasını düzeltmek için uyumsuz sürücülerin yeniden yüklenmesi gerekir. Aygıt sürücülerini yalnızca güncelleyerek herhangi bir düzeltme elde edemezseniz yeniden yüklemeniz önerilir. Sürücüleri yeniden yükleme adımları çok kolaydır ve bunu üçüncü taraf bir uygulama kullanarak veya manuel olarak yapabilirsiniz. Sürücüleri Windows 10 bilgisayarınıza yeniden yüklemek için Windows 10’da Sürücüleri Kaldırma ve Yeniden Yükleme konusundaki kılavuzumuzu izleyin. Görüntü aygıtlarını aşağıda gösterildiği gibi genişlettiğinizden emin olun.

Tarayıcı sürücülerini yeniden yükledikten sonra, Epson tarayıcıların iletişim hatasını düzeltip düzeltmediğinizi kontrol edin.

Yöntem 7: Kabuk Donanım Algılama Hizmetini Yeniden Başlatın

Shell Hardware Detection hizmeti, sisteminize başka bir donanımın bağlı olup olmadığını ve cihazınıza bağlı tüm tarayıcıları, depolama aygıtlarını ve yazıcıları algılar. Otomatik Kullan donanım olayları için bildirimler sağlar. Bu hizmet herhangi bir nedenle durdurulursa, Epson tarayıcı iletişim kuramıyor hatasıyla karşılaşırsınız. Bu hizmeti yeniden başlatmak için aşağıda belirtilen adımları izleyin:

1. Arama menüsüne Hizmetler yazın ve Yönetici olarak çalıştır’a tıklayın.

2. Şimdi aşağı kaydırın ve Shell Hardware Detection hizmetine çift tıklayın.

3. Yeni açılır pencerede, Başlangıç ​​türünü Otomatik olarak seçin.

Not: Hizmet durumu Durduruldu ise Başlat düğmesine tıklayın. Hizmet durumu Çalışıyor ise, Durdur’a tıklayın ve yeniden başlatın.

4. Değişiklikleri kaydetmek için Uygula > Tamam’a tıklayın.

5. Tarayıcınızın fişini çekin ve bir süre bekleyin. Tekrar takın.

6. Windows Image Acquisition Service için aynı adımları tekrarlayın ve bunun çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Yöntem 8: Kablosuz Bağlantıyı Onar

Bazı durumlarda, PC’nizdeki Epson tarama programı, LAN adresleri arasındaki bağlantıyı otomatik olarak kuramaz. Bu, kablosuz ağ kullandığınızda daha sık olur. Adresleri uygulama içinde bulabilmenize rağmen, bu her zaman işe yaramaz. Bu nedenle, adresi aşağıda belirtildiği gibi manuel olarak ekleyin.

1. Arama menüsüne Epson Scan Settings yazın. Şimdi, Aç’a tıklayın.

2. Tarama Ayarlarında, Ağ Tarayıcı Adresi altında Ekle seçeneğini seçin.

Not: En üstteki Select Scanner (Tarayıcı Seç) açılır menüsünün yardımıyla doğru tarayıcıyı seçtiğinizden emin olun.

3. Şimdi adres girmek için bir ekran açılacaktır. Doğru adresi bulmak için aşağıda belirtilen adımları izleyin.

4. Arama çubuğuna cmd yazın ve Aç’a tıklayın.

5. Ardından ipconfig/all komutunu yazın ve Enter tuşuna basın.

6. Şimdi, pencereden Varsayılan Ağ Geçidi ayrıntısını not edin.

7. Yönlendiricinize erişmek için bu adresi (burada, 192.168.1.1) kopyalayın ve tarayıcınıza yazın.

8. Ağa bağlı cihazların listesini not edin. Aynı ekranda tarayıcınızın IP adresini bulabilirsiniz. Değerini not edin.

9. Ardından, Tarama ayarları penceresinin Ekle penceresine gidin ve Adres girin menüsü altında tarayıcınızın IP adresini yazın.

10. Değişiklikleri kaydetmek için Tamam’a tıklayın.

Not: Bağlantının başarılı olduğundan emin olmak için Test’e de tıklayabilirsiniz.

Yöntem 9: Parola Korumalı Paylaşımı Kapatın

Parola Korumalı paylaşım ayarı, dosya ve klasörlerin paylaşımını güvenli ve emniyetli tutmayı amaçlar. Bu ayar etkinleştirilirse, ağınıza bağlı kullanıcılar, gizlilik parolası manuel olarak girilmedikçe PC’nizdeki dosyalara erişemez. Birkaç rapor, bu özelliğin bir Epson taramasının tarayıcı hatasıyla iletişim kuramamasını tetiklediğini gösteriyor. Bu nedenle, bu ayarı devre dışı bırakmanız, tarayıcıyı yeniden bağlamanız ve bunun çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekir.

  Bottles ile Windows yazılımı Linux'ta nasıl daha kolay çalıştırılır

Not: İşler yolunda gitmezse her zaman ayarı açmalısınız.

1. Arama çubuğuna Denetim Masası yazın ve Aç’a tıklayın.

2. Ardından, Görüntüleme Ölçütü’nü Kategori olarak ayarlayın ve Ağ ve İnternet’e tıklayın.

3. Şimdi gösterildiği gibi Ağ ve Paylaşım Merkezi’ne tıklayın.

4. Şimdi, gösterildiği gibi Gelişmiş paylaşım ayarlarını değiştir bağlantısını tıklayın.

5. Tüm Ağlar bölümünü genişletin ve Parola korumalı paylaşımı kapat seçeneğine tıklayın.

6. Şimdi Değişiklikleri kaydet’e tıklayın ve bir dakikalığına tarayıcının fişini çekin. Tarayıcınızı yeniden bağlayın ve bağlantı hatasının kaybolup kaybolmadığını kontrol edin.

Yöntem 10: Bağlantı Noktalarını LPT1’den USB 001’e Değiştirin

Yazıcılarınızı ve tarayıcılarınızı bağlamak için daha önce eski bir Line Print Terminals teknolojisi kullanılıyordu. Artık çoğu yazıcı ve tarayıcı USB’ye geçti. Bu nedenle, cihazınızda USB kullanılıp kullanılmadığını ve bunun çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bu yöntem, Windows 10’a yükselttikten sonra sorunla karşılaşırsanız Epson tarayıcının iletişim kuramamasını etkin bir şekilde düzeltir.

1. Windows tuşuna basın ve Denetim masası yazın. Ardından, Aç’a tıklayın.

2. Şimdi, Görüntüleme Ölçütü’nü Kategori olarak ayarlayın ve gösterildiği gibi Aygıtları ve yazıcıları görüntüle’ye tıklayın.

3. Şimdi yazıcınıza sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.

4. Bağlantı Noktaları sekmesine geçin ve bağlantı noktalarını LPT1’den USB 001’e değiştirin.

5. Uygula > Tamam’ı tıklatarak değişiklikleri kaydedin. Ardından cihazınızın fişini çekin ve bir süre sonra tekrar bağlayın.

Yöntem 11: Windows Defender Güvenlik Duvarı Ayarlarını Değiştirin

Ayrıca, Windows 10 bilgisayarınızdaki aşırı reaktif veya aşırı koruyucu bir virüsten koruma paketi nedeniyle tarayıcıyla iletişim kuramayan bir Epson taramasıyla karşılaşacaksınız. Bu, başlatıcı ile ağ arasındaki bağlantı bağlantısını engeller. Bu sorunu çözmek için, Güvenlik Duvarı ayarlarınızda Epson’u beyaz listeye alabilir veya güvenlik duvarı korumasını geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

Seçenek I: Beyaz liste escndv.exe

Windows Defender Güvenlik Duvarınızda C:WINDOWStwain_32escndvescndv.exe’ye izin vermek için Windows Güvenlik Duvarı üzerinden Uygulamalara İzin Ver veya Engelle ile ilgili kılavuzumuzu izleyin ve belirtilen adımları uygulayın.

Seçenek II: Güvenlik Duvarını Devre Dışı Bırak (Önerilmez)

Windows Defender Güvenlik Duvarı’nı nasıl devre dışı bırakacağınızı bilmiyorsanız, Windows 10 Güvenlik Duvarı Nasıl Devre Dışı Bırakılır hakkındaki kılavuzumuz bunu yapmanıza yardımcı olacaktır.

Seçenek III: Güvenlik Duvarında Yeni Kural Oluştur

1. Windows tuşuna basın ve Gelişmiş Güvenlik Özellikli Windows Defender Güvenlik Duvarı yazın. Ardından, Yönetici olarak çalıştır’a tıklayın.

2. Sol bölmede gösterildiği gibi Gelen Kuralları’na tıklayın.

3. Sağ bölmede gösterildiği gibi Yeni Kural…’a tıklayın.

4. Ne tür bir kural oluşturmak istersiniz? altında Program seçeneğini seçtiğinizden emin olun. menüsüne gidin ve gösterildiği gibi İleri > öğesine tıklayın.

5. Ardından, gösterildiği gibi Bu program yoluna karşılık gelen Gözat… düğmesine tıklayın.

6. C:WINDOWStwain_32escndvescndv.exe yoluna gidin ve kurulum dosyasına çift tıklayın. Ardından, Aç düğmesine tıklayın.

7. Yeni Gelen Kural Sihirbazı penceresinde İleri > öğesine tıklayın.

8. Şimdi, Bağlantıya izin ver seçeneğinin yanındaki radyo düğmesini seçin ve gösterildiği gibi İleri > öğesine tıklayın.

9. Etki Alanı, Özel ve Genel kutularının seçili olduğundan emin olun ve İleri > öğesine tıklayın.

10. Son olarak, yeni kuralınıza bir ad ekleyin ve Bitir’e tıklayın.

***

Bu kılavuzun yardımcı olduğunu ve Epson tarayıcının Windows 10’da iletişim kuramamasını nasıl düzelteceğinizi öğrenmiş olmanızı umuyoruz. Bu makalenin size en iyi şekilde nasıl yardımcı olduğunu bize bildirin. Ayrıca, bu makaleyle ilgili herhangi bir sorunuz / öneriniz varsa, bunları yorumlar bölümüne bırakmaktan çekinmeyin.