CPU’lar için “7nm” ve “10nm” Ne Anlama Geliyor ve Neden Önemli?

CPU’lar milyarlarca küçük transistör, hesaplama yapmak için açılıp kapanan elektrik kapıları kullanılarak yapılır. Bunu yapmak için güç alırlar ve transistör ne kadar küçükse, o kadar az güç gerekir. “7nm” ve “10nm”, bu transistörlerin boyutunun ölçümleridir -“nm” nanometredir, çok küçük bir uzunluktur- ve belirli bir CPU’nun ne kadar güçlü olduğunu değerlendirmek için yararlı bir ölçüdür.

Referans olarak, “10nm”, Intel’in 2019’un 4. çeyreğinde piyasaya sürülecek olan yeni üretim sürecidir ve “7nm”, genellikle AMD’nin yeni CPU’ları ve Apple’ın A12X yongasının dayandığı TSMC sürecine atıfta bulunur.

Peki Bu Yeni Süreçler Neden Bu Kadar Önemli?

Bir çip üzerindeki transistör sayısının her yıl iki katına çıkarken maliyetler yarı yarıya arttığına dair eski bir gözlem olan Moore Yasası, uzun süredir tutuluyor ancak son zamanlarda yavaşlıyor. 90’ların sonlarında ve 2000’lerin başlarında, transistörlerin boyutları her iki yılda bir yarı yarıya küçüldü ve düzenli bir programda büyük iyileştirmelere yol açtı. Ancak daha fazla küçülme daha karmaşık hale geldi ve 2014’ten beri Intel’den bir transistör küçültme görmedik. Bu yeni süreçler, özellikle Intel’den uzun zamandır ilk büyük küçülmeler ve Moore yasasının kısa bir yeniden alevlenmesini temsil ediyor.

Intel’in gecikmesiyle, Apple’ın A12X yongası TSMC’nin 7nm işleminde üretildiğinden ve Samsung’un kendi 10nm işlemine sahip olduğundan, mobil cihazlar bile yetişme şansı buldu. Ve AMD’nin TSMC’nin 7nm sürecindeki bir sonraki CPU’ları ile bu, performans açısından Intel’i geçme ve Intel’in piyasadaki tekeline sağlıklı bir rekabet getirme şansını işaret ediyor – en azından Intel’in 10nm “Sunny Cove” yongaları raflara çarpmaya başlayana kadar.

  Bu Hafta Sonu Denemeniz İçin Birkaç Mac OS X İpuçları

“nm”nin Gerçek Anlamı

CPU’lar kullanılarak yapılır fotolitografiCPU’nun bir görüntüsünün bir silikon parçasına kazındığı yer. Bunun nasıl yapıldığının kesin yöntemi genellikle işlem düğümü olarak adlandırılır ve üreticinin transistörleri ne kadar küçük yapabileceği ile ölçülür.

Daha küçük transistörler güç açısından daha verimli olduklarından, genellikle CPU performansı için sınırlayıcı faktör olan çok ısınmadan daha fazla hesaplama yapabilirler. Aynı zamanda maliyetleri azaltan ve aynı boyutlarda yoğunluğu artırabilen daha küçük kalıp boyutlarına izin verir ve bu da çip başına daha fazla çekirdek anlamına gelir. 7nm, önceki 14nm düğümden iki kat daha yoğundur ve bu da AMD gibi şirketlerin piyasaya sürülmesine izin verir. 64 çekirdekli sunucu yongaları, önceki 32 çekirdeğine (ve Intel’in 28 çekirdeğine) göre büyük bir gelişme.

Intel hala 14nm düğümde ve AMD 7nm işlemcilerini çok yakında piyasaya sürmeye hazırlanıyor olsa da, bu AMD’lerin iki kat daha hızlı olacağı anlamına gelmiyor. Performans tam olarak transistör boyutuyla ölçeklenmiyor ve bu kadar küçük ölçeklerde bu sayılar artık o kadar kesin değil. Her yarı iletken dökümhanenin ölçüm yöntemi birinden diğerine değişebilir, bu nedenle bunları kesin güç veya boyut ölçümlerinden ziyade ürünleri segmentlere ayırmak için kullanılan pazarlama terimleri olarak almak en iyisidir. Örneğin, Intel’in yaklaşmakta olan 10nm düğümünün, sayıların eşleşmemesine rağmen TSMC’nin 7nm düğümü ile rekabet etmesi bekleniyor.

Mobil Yongalar En Büyük Gelişmeleri Görecek

Bir düğüm küçültme işlemi yalnızca performansla ilgili değildir; aynı zamanda düşük güçlü mobil ve dizüstü bilgisayar çipleri için de büyük etkileri vardır. 7nm ile (14nm’ye kıyasla) aynı güç altında %25 daha fazla performans elde edebilir veya yarı güç için aynı performansı elde edebilirsiniz. Bu, aynı performansla daha uzun pil ömrü ve sınırlı güç hedefine iki kat daha fazla performansı etkili bir şekilde sığdırabileceğiniz için daha küçük cihazlar için çok daha güçlü yongalar anlamına gelir. Apple’ın A12X yongasının, yalnızca pasif olarak soğutulmasına ve bir akıllı telefonun içine yerleştirilmesine rağmen bazı eski Intel yongalarını kıyaslama testlerinde ezdiğini gördük ve bu, piyasaya çıkan ilk 7 nm yonga.

  iPhone'a Yeni Kişi Nasıl Eklenir

Daha hızlı ve güç açısından daha verimli çipler, teknoloji dünyasının neredeyse her yönünü etkilediğinden, düğüm küçültme her zaman iyi bir haberdir. 2019, bu son düğümlerle teknoloji için heyecan verici bir yıl olacak ve Moore yasasının henüz tamamen ölmediğini görmek güzel.