Cortana’nın Chrome ve Firefox’ta Google Aramayı Kullanması Nasıl Yapılır?

Cortana, Windows 10’da tanıtılan başlıca özelliklerden biridir ve tahmin edildiği gibi Bing’e bağlıdır. Herkes Cortana’nın varsayılan olarak Bing ve Edge kullanacağını biliyordu, ancak tarayıcımızı ve tercih ettiğimiz arama motorunu kullanmamıza izin verecek bir özelleştirme aracıyla geleceği konusunda iyimserdik. Artık Windows 10 piyasaya sürüldüğüne göre, yollarımızın hatasını anlıyoruz. Windows 10’da varsayılan tarayıcınız olarak farklı bir tarayıcı ayarlarsanız, Cortana tüm web aramalarını ona yönlendirir ancak yine de Bing’i kullanır. İşte Cortana’nın Google’ı Chrome ve Firefox’ta kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Güncelleme 1: Chrometana’ya kısa süreliğine kötü amaçlı yazılım bulaştı. Geliştirici bunu Reddit’te yayınladı ve sorunun çözüldüğünü onayladı.

Güncelleme 2: Cortana’dan varsayılan tarayıcınıza arama sorguları göndermeden önce EdgeDeflector’ı yüklemeniz gerekecek.

Cortana’nın Google Chrome’u (Veya Firefox) Kullanmasını Sağlayın

Bu basit ve Ayarlar uygulamasında biraz ince ayar gerektiriyor. Ayarlar uygulamasını açın ve Sistem ayarları grubuna tıklayın. Varsayılan Uygulamalar sekmesine gidin ve web tarayıcısı seçeneğine gidin ve Chrome/Firefox’u seçin.

Cortana’nın Chrome’da Google Aramayı Kullanmasını Sağlayın

Cortana’nın Google’ı kullanmasını sağlamak için, aramayı yeniden yönlendirecek bir eklentiye veya uzantıya ihtiyacınız var.

Chrome için Chrometana adlı bir uzantıya ihtiyacınız var. Tüm Bing aramalarını Google’a yönlendirir ve bu şekilde kusursuzdur. Chrome, varsayılan web tarayıcınız olarak ayarlandığında ve Chrome’da bu uzantı yüklendiğinde, Cortana aramaları ona gönderir ve tüm aramalar Google’da yapılır. Firefox kullanıcıları için, öncelikle Firefox’u varsayılan tarayıcınız olarak ayarladığınızdan emin olduğunuz sürece aynı etki için kullanabileceğiniz Bing-Google adında bir eklenti vardır.

Sorulması gereken mantıklı soru, Cortana’nın hızını etkiler mi ve cevap Hayır’dır. Testler sırasında, anahtar kesinlikle kusursuz ve gecikmesizdi.

Güncelleme: Başlangıçta bing2google adlı bir Chrome uzantısı önerdik, ancak bu uzantı Chrome Web Mağazası’ndan alındı. Onun yerine Chrometana kullanmanızı öneririz. Tıpkı bing2google kadar kusursuz çalışır. Aynı şekilde, Firefox tavsiyemizi de güncelledik.

  Microsoft Office'te 'Kaldığınız Yerden Al' Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Chrometana’yı Chrome Web Mağazasından Yükleyin (Uzantı artık çalışmadığından kaldırıldı).

Firefox için Bing-Google’ı yükleyin