Cihaz Donanım Sürücülerinizi Güncel Tutmak için En İyi 9 Sürücü Güncelleyici

Donanım sürücüleri, bilgisayarınızdaki en önemli yazılımlardan biridir, hatta en önemlisidir. Ne yazık ki, işletim sistemi PC’yi hızlı bir şekilde çalıştırmak için kabul edilebilir bir sürücü yükleme işi yaptığı için birçok kullanıcı bunları gözden kaçırıyor.

Sürücü, adından da anlaşılacağı gibi, tıpkı bir araba sürücüsü gibi, donanım bileşenlerinin düzgün çalışmasını kontrol eden bir yazılımdır. 90 yaşındaki birini yarış arabasına koyup kupayı kazanmayı bekleyememeniz gibi, bilgisayarınızın eski sürücülerle düzgün çalışmasını bekleyemezsiniz.

Windows genellikle sürücüleri kendi kendini güncellediğinde günceller, ancak tüm donanım bileşenlerini ve üreticileri kapsamaz. Bu nedenle, birçok güncellemeyi kaçırabilir veya hatta bir sürücüyü hiç yüklemeyebilir ve bu da bileşenin çalışmamasına neden olabilir.

Donmalar, çökmeler, aksaklıklar veya daha düşük performans yaşıyorsanız, bunun bir sürücü sorunu olma ihtimali yüksektir. Ne yazık ki, sürücüleri manuel olarak güncellemek oldukça zordur çünkü sorunlu bileşeni, modelini, şu anda yüklü sürücüyü bulmanız ve ardından çevrimiçi olarak en yenisini aramanız gerekir.

Bu güçlükle uğraşmak istemiyorsanız, otomatik bir sürücü güncelleyici, cihazınızın tüm donanım sürücülerini güncelleyebilir ve bilgisayarınızın sorunsuz çalışması için bunları güncel tutabilir. Bu araçlar, en son sürücüyü ve hatta yaygın olarak bulunmayan eski donanım sürücülerini almanızı sağlayan milyonlarca sürücüden oluşan devasa bir veritabanına sahiptir.

Aşağıda, sürücüyle ilgili tüm sorunlarınızı güncel tutarak çözecek en iyi otomatik sürücü güncelleme yazılımlarından bazılarını bulacaksınız.

Not: Denemek için, Windows’un tüm sürücülerinin zaten yüklü olduğundan emin olmak için en son sürüme güncellenen yeni yüklenmiş Windows 10’lu bir bilgisayar kullanıyorum. Bu bilgisayarda kaç tane eski sürücü bulmayı başardıklarını görmek için aşağıdaki her aracın ekran görüntüsünü görüntüleyebilirsiniz.

AVG Sürücü Güncelleyici

İşi minimum kafa karışıklığıyla yapan çok basit bir sürücü güncelleyici. AVG Sürücü Güncelleyici sürücüleri güncellemeyi iki tıklama işlemi yapar. Tüm aygıt sürücülerinizi taramak ve bunları veritabanıyla karşılaştırmak için Tara düğmesine basmanız yeterlidir. Ardından, güncel olmayan sürücüleri indirmek ve bunları otomatik olarak yüklemek için Seçileni Güncelle’ye tıklayın.

Yayınlanma tarihi ve bilgisayarınıza yüklendiği tarih de dahil olmak üzere güncel olmayan sürücülerin ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz. Belirli bir sürücüyü güncellemek istemiyorsanız, listeden işaretini kaldırmanız yeterlidir.

  HBO Max, HBO NOW ve HBO Go Arasındaki Fark Nedir?

Ayarlarda herhangi bir donanım bileşeniniz için yeni bir sürücü güncellemesi olduğunda bir bildirim ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir yanlış sürücü kurulumunun geri alınabilmesini sağlamak için taramadan önce mevcut sürücü ayarlarını yedekleyebilirsiniz.

Bu sürücü güncelleyiciyi yılda 39,99 $ karşılığında alabilirsiniz. Ücretsiz bir sürümü yoktur, ancak ücretsiz deneme sürümünü kullanarak test edebilirsiniz.

IObit Sürücü Güçlendirici

IObit Sürücü Güçlendirici Pro donanım sürücülerinizi güncelleyen ve ilgili sorunları gidermek ve oyun deneyimini artırmak için ekstra araçlar sunan çok güçlü bir araçtır. Ücretsiz sürümü, önemli sürücüleri taramak ve güncellemek için yeterlidir, ancak bunları manuel olarak güncellemek için her eski sürücüye tıklamanız gerekir.

Pro sürümü, tüm güncel olmayan sürücüleri otomatik olarak güncelleyecek ve Microsoft Visual C++ gibi PC’nizde eksik olan önemli oyun bileşenlerini yükleyecektir. Ayrıca sürücüleri güncellemeden önce yedekleyebilirsiniz ve herhangi bir değişikliği hızlı bir şekilde geri almak için uygun bir Geri Alma düğmesine sahiptir.

Yan araçları arasında otomatik bir ses düzeltici, ağ düzeltici, çözünürlük düzeltici, sürücü hataları düzeltici ve artık kullanmadığınız fişe takılı olmayan cihazların verilerini temizlemek için bir araç bulunur. Hatta birden fazla aygıtı güncellemek veya ağ kartı sürücülerini güncellemek için yararlı olabilecek sürücüleri çevrimdışı güncellemek üzere ayarlayabilirsiniz.

Avast Sürücü Güncelleyici

Avast ayrıca sürücüleri bulma ve güncelleme konusunda iyi bir iş çıkaran birinci sınıf bir sürücü güncelleme aracına sahiptir. Avast Sürücü Güncelleyici güncel olmayan sürücüler için bilgisayarınızı hızla tarar ve hepsini tek bir tıklamayla güncelleyebilirsiniz.

Bu araç, özellikleri ve tarama gücü açısından AVG Driver Updater’a çok benzer, anladığım kadarıyla. Aynı sayıda güncel olmayan sürücü buldu; sürücülerle ilgili ayrıntıları görüntüleyebilir ve güncellenecek yeni sürücüler için bildirimler ayarlayabilirsiniz. Ancak, çok daha hızlı çalışıyor ve tüm tarama benim için en az 3 kat daha hızlı bitti.

Ayrıca kolayca geri almak için sürücülerinizi yedekleyebilirsiniz. Uygulama size yılda 34,99 £’a mal olacak, ancak 15 günlük tamamen işlevsel deneme sürümünü kullanarak test edebilirsiniz.

Sürücü Kolay

İşleri kolaylaştırmak için bir dizi yan özelliğe sahip, zengin özelliklere sahip başka bir sürücü güncelleyici. Driver Easy, IObit Driver Booster gibi en yüksek sayıda güncel olmayan sürücüyü bulmaya devam ederken bilgisayarımı hızla taradı. Ücretsiz sürümü, tüm eski sürücüleri bulan oldukça iyidir, ancak bunları manuel olarak güncellemeniz gerekir.

  Firefox'ta Bağlam Menüsünden VLC Player'da Bağlantılar Nasıl Açılır

Ücretli sürüm, tüm sürücüleri bir kerede güncellemenize izin verir ve herhangi bir sorun olması durumunda sürücüleri yedekleyebilir ve geri yükleyebilirsiniz. Bunun dışında, tüm donanım bilgilerini doğrudan Driver Easy arayüzünde görüntüleyebilir ve sürücüleri çevrimdışı olarak tarayabilirsiniz.

Ayrıca internet proxy’sini yönetme, tam bir sistem geri yükleme noktası oluşturma ve otomatik taramaları planlama seçeneği de vardır. Tüm bu yan özellikler ücretsiz sürümde de mevcuttur.

SürücüMaks

SürücüMaks özellikle iyi bir ücretsiz sürücü güncelleme aracı arıyorsanız, başka bir harika seçenektir. Taraması, çok sayıda güncel olmayan sürücü buldu ve ayrıca, eksik olmaları durumunda birçok önemli bileşeni indirmenize izin veriyor.

Sürücüleri güncellemenin dışında, Microsoft Visual C++ Runtime, Java, Microsoft .NET Framework, Direct X gibi bileşenleri ve oyunları ve uygulamaları çalıştırmayı kolaylaştıran diğer bileşenleri indirebilir.

İlginç bir şekilde, ücretsiz sürümü ayrıca sürücüleri yedeklemenize ve istediğiniz zaman geri yüklemenize olanak tanır; bu, genellikle diğer araçların ücretli sürümlerinde bulunan bir özelliktir. Genel olarak, DriverMax, sürücüleri güvenli bir şekilde güncellemek ve hepsine ücretsiz olarak ihtiyacınız varsa ekstra bileşenler yüklemek için harika bir araçtır. Ücretli sürüm sadece işleri kolaylaştırır.

Sürücü Paketi

Sürücü Paketi Kullanıcı müdahalesi olmadan tüm sürücü güncelleme ihtiyaçlarını otomatik olarak karşılayabildiğinden, acemi kullanıcılar için en iyisi olan tamamen ücretsiz bir sürücü güncelleme aracıdır. Sadece Yüklemeyi başlat düğmesine tıklamanız yeterlidir ve tüm sürücüleri otomatik olarak tarayacak ve güncelleyecektir.

Hangi sürücülerin yükleneceğini ve manuel olarak atlanacağını yönetmek istiyorsanız, tam kontrolü almak için alttaki Uzman modunu aç (görmesi zor) düğmesine tıklayın. Uzman modunda, araç güncellenecek tüm sürücüleri listeler ve hatta birden fazla sürücü varsa alternatif sürücüler sunar.

İlginç bir şekilde, DriverPack web sitesi ayrıca sürücüleri çevrimdışı güncellemek için indirebileceğiniz bir çevrimdışı sürüm sunar (25 GB dosya boyutu). Temel olarak, tüm sürücü veritabanlarını ücretsiz olarak indirmenize ve her yerde kullanmanıza izin verirler.

DriverFix

Benim deneyimimden, DriverFix diğerleri kadar güncel olmayan sürücü bulunamadı, ancak fare/klavye gibi takılı aygıtlar için sürücüleri taramadığını da fark ettim. Yine de bu iyi bir şey olabilir, çünkü bu tür cihazlar yanlış bir sürücü yüklendiğinde çalışmayı durdurmaya eğilimlidir.

  Microsoft Planner Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bunun dışında DriverFix, otomatik güncelleme sürücüleri, tam yedekleme ve geri yükleme ve bildirimler gibi gerekli tüm özelliklere sahiptir. Ayrıca, yüklü sürücülerin tam bir geçmişini tutar. bir almak zorunda kalacaksın ücretli abonelik Sınırsız sürücüleri güncellemek için.

Auslogics

bilgisayarımda, Auslogics Sürücü Güncelleyici tüm sürücüleri taramak oldukça uzun sürdü, burada listelenen diğer araçların ortalama süresinden yaklaşık 4 kat daha fazla. Ancak, bu listedeki diğer tüm araçlardan daha fazla olan 23 güncel olmayan sürücü de buldu. İlginç bir şekilde, diğerlerinin gözden kaçırdığı önemli bir güvenlik sürücüsü de buldu.

Ücretsiz sürümü, sürücüleri yalnızca manuel olarak güncellemenize izin verir ve belirli sayıda güncellemeyle de sınırlıdır. Sınırsız güncelleme, otomatik kurulum, tam yedekleme ve otomatik zamanlamalar için ücretli sürümü alabilirsiniz.

Diğer tüm özellikleri diğer araçlara benzer, ancak güncel olmayan sürücüleri bulmak söz konusu olduğunda kesinlikle diğerlerinden daha verimlidir. Diğer araçlar sürücü sorununuzu çözemezse, bu araç işe yarayabilir.

Ashampoo

Bu sürücü güncelleyici aynı zamanda güncel olmayan sürücüleri bulma konusunda iyi bir iş çıkardı ve eklenti aygıt sürücülerini içermeyen 11 sürücü buldu. Gerçekten beğendim Ashampoo Sürücü Güncelleyici eski ve güncel sürücüleri listelediği için arayüze sahiptir ve tüm ayrıntıları tek bir tıklamayla hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Aracın iyi bir sürüm bulamadığını düşünüyorsanız bu, sürücüleri manuel olarak bulmak için çok yararlı olabilir.

Ayrıca, sorunlu bulduğunuz sürücüleri güncellemekten kaçınmak için bir yoksayma listesi oluşturma özelliğiyle daha özelleştirilebilir. Bir sürücüyü güncelledikten sonra sorun yaşarsanız, gelecekte güncellenmesini önlemek için yoksayma listesini kullanabilirsiniz. Sürücülerinizin güncel kalması için taramaları da programlayabilirsiniz.

Diğer bazı araçlar gibi, ücretli sürümü de sürücüleri tek tıklamayla güncellemenize izin verirken, diğer özellikler ücretsiz olarak kullanılabilir.

Biten düşünceler

Süreci sıkıcı hale getirmek için herhangi bir zamanlayıcı veya bant genişliği kısıtlaması koymadan sürücüleri hızlı bir şekilde güncellediği için IObit Driver Booster Pro’yu kişisel olarak seviyorum.

Ardından, Windows optimize edici yazılımlardan bazılarını bulun.