Chrome’da Yer İmleri Yöneticisinde Yeni Yapılan 5 Yeni İyileştirme

Chrome güncellemeleri wdzwdz’de düzenli olarak ele alınmaz, ancak herkes arada bir, Chrome harika bir şey sunar ve biz de bunun hakkında konuşmadan edemiyoruz. Bugün, Chrome’un yeni yer imleri yöneticisi ilgi odağında. Sadece yeni bir görünüme sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda yer imlerini kaydetmeyi, yer imi küçük resimlerini düzenlemeyi, yer imlerini silmeyi ve bir yer iminin kaydedileceği klasörü seçmeyi de kolaylaştırdı. Bu pastanın üzerindeki krema, işaretlediğiniz sayfaya bir not eklemenizi sağlayan yeni bir ‘notlar’ özelliğidir, böylece bir dahaki sefere baktığınızda onu neden kaydettiğinizi bilirsiniz.

Kullanıcı Arayüzü İyileştirmeleri

Yeni bir yer imi kaydedin ve açılır menü böyle görünür. Yer imini en son kaydettiğiniz klasörü görebilir ve ayrıca küçük resimden sayfadaki metnin ilk birkaç satırını okuyabilirsiniz.

Bir Yer İmini Kaydettiğinizde Küçük Resimleri Seçme

Yer imlerine eklediğinizde bağlantının hangi küçük resimle kaydedileceğini görebilirsiniz. Chrome doğru küçük resmi seçmediyse, sayfadaki resimler arasında geçiş yapmak ve farklı bir küçük resim seçmek için küçük resimdeki sol ve sağ ok düğmelerini kullanın. Harika olan şey, küçük resmin GIF’leri desteklemesidir.

Bir Yer İmini Silme

Yer imi düğmesini tıkladığınızda, açılır pencerenin küçük resimde bir silme düğmesi olduğunu fark edeceksiniz. Eski sürümde bir ‘kaldır’ düğmesi vardı, bu nedenle bu yeni bir özellikten çok kozmetik bir değişikliktir ancak silme işlevini daha iyi vurgular.

Klasörleri Ara ve Oluştur

Yer imi bağlantılarını kaydetmek için yeni bir klasör oluşturmak daha kolaydır; yer imleri çubuğuna yeni bir klasör eklemek istiyorsanız, klasörün adını yazıp Oluştur’a tıklamanız yeterlidir. Halihazırda var olan klasörlerin ağaç yapısı düzenini gözden geçirmeniz gerekmez. Aynı ada sahip bir klasör zaten varsa, listenin en üstüne taşınır ve onu seçebilirsiniz. Oluştur alanı, klasörleriniz için bir arama çubuğu görevi de görür.

  “ICYDK” Ne Anlama Geliyor ve Nasıl Kullanıyorsunuz?

Not Ekle

Son fakat en az değil, notlar özelliği. Bir bağlantıya kaydettiğinizde not ekleyebilir veya daha sonra bir tane ekleyebilirsiniz.

Güncelleme, mevcut uzantılardan herhangi birini engelleyip engellemediğini veya potansiyel olarak harika yeni uzantılar için kapıyı açıp açmayacağını merak etsem de, birçok uzantıyı etkin bir şekilde devre dışı bırakıyor.