Chrome’da Shockwave Flash Çökmelerini Düzeltin

Birkaç kullanıcıya göre, Shockwave Flash, izlenen sayfa veya içerik türünden bağımsız olarak Windows 10 altında Chrome’da rutin olarak çöküyor. Bazı kullanıcılar sorunun Chrome tarayıcı ile sınırlı olduğunu iddia ederken, diğerleri Chrome’daki Shockwave Flash Crashes’ın Microsoft Edge ve Internet Explorer’ı etkileyen sistem genelinde bir sorun olduğunu iddia ediyor. Şu anda bu Shockwave Flash Crashes sorununu yaşıyorsanız, bu makale verimli sorun giderme prosedürleri konusunda size yardımcı olacaktır.

Chrome’da Shockwave Flash Crashes Nasıl Onarılır

Shockwave Flash, tarayıcınızda ses ve video dosyalarını oynatmanıza izin veren Adobe Flash’tan farklı bir multimedya sistemidir. Shockwave Flash Crashes sorunu, tarayıcıda video materyali oynatmaya çalışırken Google Chrome’da tipik bir durumdur. Aşağıda, Shockwave flaş çökme sorununa neden olan bazı nedenler bulunmaktadır.

  • Bu gibi çökmeler, önceki Windows sürümlerinde iki Flash sürümü aynı anda çalıştığı için meydana gelir.
  • Flash ile ilgili çökmelerin nedeninin, yüklü Flash eklentileri arasındaki bir çakışma olduğu durumlar vardır.
  • Ancak, Google Chrome, sistem genelinde bir Flash yüklemesi algılayarak kendisini devre dışı bırakacak kadar akıllı hale geldiğinden, bu artık bir sorun olmamalıdır. Ancak, eski bir Google sürümünüz varsa bu sorunla karşılaşabilirsiniz.
  • Chrome Uzantıları, tarayıcı önbelleği ve eski Windows sürümü de diğer nedenlerdir.

Yöntem 1: Chrome’u Güncelleyin

Google Chrome’u en son sürüme güncellemek, tarayıcıyla ilgili sorunları çözebilir ve hızı artırabilir. Google Chrome, işletim sistemi için herhangi bir flash yüklemesi bulursa, yerleşik flash sürümünü otomatik olarak devre dışı bırakır. Bu, çökmelere, hareketsizlik dönemlerine ve genel tarayıcı kararsızlığına neden olur. Chrome’u en yeni sürüme hızlı bir şekilde nasıl güncelleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Not: Google Chrome normalde yeni bir güncelleme mevcut olduğunda kendini günceller, ancak manuel bir ayar veya üçüncü taraf yazılımı bu davranışı değiştirebilir.

1. Windows tuşuna basın, Chrome yazın ve Enter tuşuna basın.

2. Şimdi, üç noktalı simgeye tıklayın ve aşağıda gösterildiği gibi Yardım seçeneğini seçin.

3. Ardından, Google Chrome Hakkında seçeneğini belirleyin.

Not: Doğrudan Chrome Hakkında sayfasını başlatmak için chrome://settings/help yazıp Enter tuşuna da basabilirsiniz.

4A. Google Chrome en son sürümüne güncellenirse, Chrome’un güncel olduğunu gösterecektir.

4B. Yeni bir güncelleme varsa, tarayıcı otomatik olarak tarayıcıyı en son sürüme güncelleyecektir. Güncelleme işlemini tamamlamak için Yeniden Başlat’a tıklayın.

5. Son olarak, Chrome tarayıcıyı en son sürümüyle yeniden başlatın.

Yöntem 2: Donanım Hızlandırmasını Devre Dışı Bırak (Varsa)

Donanım hızlandırma, tüm görselleri ve metin işlemeyi GPU’ya atayarak üstün bir video izleme ve oynatma deneyimi sağlayan bir tarayıcı özelliğidir. Bununla birlikte, Shockwave Flash’ın çökmesine/yanıt vermemesine de neden olabilir. Bu nedenle, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için işlevselliği kapatacağız:

1. Google Chrome’u başlatın ve sağ üst köşedeki üç noktalı simgeye tıklayın.

2. Şimdi Ayarlar’a tıklayın.

3. Şimdi, yanındaki aşağı oka tıklayarak Gelişmiş sekmesini genişletin ve ardından Sistem’e tıklayın.

4. Şimdi, Kullanılabilir olduğunda donanım hızlandırmayı kullan seçeneği için geçişi kapatın.

5. Yeniden Başlat’a tıklayın.

Yöntem 3: Tüm Uzantıları Devre Dışı Bırak (Varsa)

Hangi uzantıları kullandığınıza bağlı olarak, etkin uzantılarınızdan birinin Flash’ı engelleme olasılığı vardır. Uzantılarınız devre dışı bırakıldığında Google Chrome kilitlenmiyor veya yanıt vermiyorsa, bunlardan birinin suçlu olduğunu varsayabilirsiniz. Chrome sorununda Shockwave Flash çökmelerini düzeltmek için bunun nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin adım adım talimat burada.

1. Google Chrome tarayıcısını başlatın.

2. Şimdi sağ üst köşedeki dikey üç noktayı tıklayın.

3. Burada, Diğer araçlar seçeneğini ve ardından Uzantılar’ı seçin.

Not: Ayrıca, arama çubuğuna chrome://extensions/ yazıp Enter’a basarak Uzantılar sayfasını kolayca ziyaret edebilirsiniz.

4. Son olarak, devre dışı bırakmak istediğiniz uzantının geçişini kapatın. Burada örnek olarak Google Meet Grid View seçilmiştir.

Not: Herhangi bir uzantıyı devre dışı bıraktıktan sonra hata çözüldüyse, tarayıcınızdan silmek için Kaldır seçeneğine tıklayın.

5. Son olarak, Chrome’u yenileyin.

Yöntem 4: Tarama Verilerini Temizle

Tarayıcı önbelleği İnternet’te gezinme deneyimini artırsa da, günler içinde boyut olarak şişebilir ve bu hataya neden olabilir. Tarayıcıdaki önbelleği temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin. Google Chrome’da Önbellek ve Çerezler Nasıl Temizlenir kılavuzumuzu okuyun ve tarama verilerini temizleyin.

Yöntem 5: JavaScript’i Etkinleştir

Chrome’daki birkaç programın düzgün çalışması için JavaScript gerektirebilir. Bu nedenle, JavaScript’i etkinleştirmek gereklidir. Aşağıdaki adımları izleyin.

1. Google Chrome tarayıcısını açın.

2. Sağ üst köşedeki üç noktalı simgeye tıklayın.

3. Şimdi, Ayarlar’a tıklayın.

4. Gizlilik ve güvenlik’e tıklayın.

5. Site Ayarları’na tıklayın.

6. Aşağı kaydırın ve İçerik bölümünün altındaki JavaScript’e tıklayın.

7. Siteler JavaScript kullanabilir seçeneğini etkinleştirin.

Yöntem 6: Chrome Ayarlarını Sıfırla

Google, Chrome’un normal çalışmasına müdahale eden sorunları tespit etmek ve temizlemek için aracını tanıttı. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Google Chrome Ayarlarına gidin.

2. Burada, sol bölmedeki Gelişmiş ayarına tıklayın ve Sıfırla ve temizle seçeneğini seçin.

3. Şimdi, Ayarları orijinal varsayılanlarına geri yükle seçeneğine tıklayın.

4. İstemi onaylamak için Ayarları sıfırla düğmesine tıklayın.

Yöntem 7: Chrome’u Yeniden Yükleyin

Google Chrome’daki yanlış yapılandırılmış dosyalar, uzantıları, donanım hızlandırmayı devre dışı bırakmış ve bekleyen tüm eylemleri güncellemiş olsanız bile tartışılan hataya yol açacaktır. Bu durumda, tarayıcıyı yeniden yüklemekten başka seçeneğiniz yoktur. Chrome’u yeniden yüklemek ve Shockwave Flash çökme sorununu düzeltmek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Windows tuşuna basın, uygulamaları ve özellikleri yazın ve Aç’a tıklayın.

2. Ara Krom Bu listeyi ara alanında.

3. Ardından, seçin Krom ve vurgulanmış olarak gösterilen Kaldır düğmesine tıklayın.

4. Tekrar, onaylamak için Kaldır’a tıklayın.

5. Şimdi Windows tuşuna basın, %localappdata% yazın ve AppData Local klasörüne gitmek için Aç’a tıklayın.

6. Üzerine çift tıklayarak Google klasörünü açın.

7. Chrome klasörüne sağ tıklayın ve aşağıda gösterildiği gibi Sil seçeneğini seçin.

8. Tekrar Windows tuşuna basın, %appdata% yazın ve AppData Roaming klasörüne gitmek için Aç’a tıklayın.

9. Yine Google klasörüne gidin ve 6 – 7 adımlarında gösterildiği gibi Chrome klasörünü silin.

10. Son olarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

11. Ardından, gösterildiği gibi Google Chrome’un en son sürümünü indirin.

12. Kurulum dosyasını çalıştırın ve Chrome’u yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin.

Yöntem 8: Windows’u Güncelleyin

Windows 10 işletim sisteminin güncellenmesi, bilgisayar sorunlarının çözülmesine ve performansın artırılmasına yardımcı olabilir. İçeriden öğrenen bir yapı kullanıyorsanız, Shockwave Flash’ınızın çökmesine neden olan bir hatayla karşılaşma ihtimaliniz vardır. Birçok kullanıcı, 10130 ve 10147 sürümleriyle Flash sorunları bildirdi. En son güncellemeleri henüz yüklememiş olsanız da, bunu yapmanızı ve sorunun çözülüp çözülmediğini görmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bunu yapmak için Windows 10 En Son Güncellemeyi İndirme ve Yükleme hakkındaki kılavuzumuzu okuyun.

Yöntem 9: Aygıt Sürücülerini Güncelleyin

Bazı kullanıcılar, özel bir ses kartı ile Windows 10 arasındaki bir uyumsuzluğun da bu Flash Shockwave çarpışmasını oluşturabileceğini gözlemledi. Bu sorunun en sık Realtek sürücülerinde meydana geldiği gözlemlenmiştir. Shockwave Flash Has Crashed veya Windows 10’daki diğer sorunlar, eski veya hasarlı ses aygıtı sürücülerinden kaynaklanıyor olabilir. Windows 10’da Realtek HD Ses Sürücülerini Güncelleştirme konusundaki kılavuzumuzu okuyun ve aynısını uygulayın.

Benzer şekilde, daha fazla sorun yaşamamak için grafik sürücülerinizi güncelleyin.

Yöntem 10: Kulaklık Ayarlarını Değiştir

Kulaklık kullanırken tarayıcınızda yalnızca Flash çökmeleri alıyorsanız, Ses menüsü ayarlarını değiştirerek sorunu çözebilirsiniz. Kulaklık kullanırken bu sorunla ilgili sorun yaşıyorsanız, Ses Ayarları altında kulaklığınızın varsayılan ses cihazı olarak ayarlandığından emin olun. Shockwave Flash çökme sorununu çözmek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Windows + R tuşlarına aynı anda basın.

2. mmsys.cpl yazın ve Ses penceresini başlatmak için Enter’a basın.

3. Oynatma sekmesine gidin, kulaklığınıza sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.

Not: Bir Dolby Audio sekmesi görünürse, açın ve seçeneği etkinleştirin.

4. Gelişmiş sekmesinde, Varsayılan Biçim altındaki açılır seçimi kullanarak ses kalitesini 16 bit, 44100 Hz (CD Kalitesi) olarak ayarlayın.

5. Değişikliklerin etkili olması için Uygula’ya ve ardından Tamam’a tıklayın.

6. Son olarak, bilgisayarı yeniden başlat.

Not: Chrome’daki Shockwave Flash kilitlenme sorununun giderilip giderilmediğini kontrol etmek için bir sonraki başlatmada kulaklığınızı normal şekilde kullanın.

Yöntem 11: Farklı Web Tarayıcısı Kullanın

Şanssız bir şekilde bu kadar ileri gittiyseniz, tarayıcınızı değiştirmek, Flash materyallerini çökmeden oynatmanıza izin verecek son bir seçenektir. Ancak bu, yalnızca sorununuz sistem genelinde bir sorun değil de Google Chrome ile sınırlıysa geçerlidir.

Flash içeriğini oynatmak için Mozilla Firefox, Microsoft Edge veya Opera gibi farklı bir web tarayıcısı kullanabilirsiniz. Çevrimiçi tarama ihtiyaçlarınız için hangisinin en uygun olduğunu bulmak için bu tarayıcılarla denemeler yapın.

***

Bu bilgileri yararlı bulduğunuzu ve Chrome’daki Shockwave Flash çökmelerini çözebildiğinizi umarız. Lütfen hangi tekniğin sizin için en faydalı olduğunu bize bildirin. Herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa lütfen aşağıdaki formu kullanın. Ayrıca, daha sonra ne öğrenmek istediğinizi bize bildirin.

  Küçük Bir Dirsek Gresi ile Yer İmlerinizi Nasıl Düzenlersiniz?