Chromebook’unuzda Ekran Nasıl Kaydedilir

Yıllardır kullanıcılar Google’dan ekranı Chromebook’a kaydetmek için yerel bir araç istiyor. İşi oldukça iyi yapan bir avuç Chrome uzantısı var, ancak temel özelliklere bile erişim sağlamak için en yüksek dolarları istiyorlar. Bu nedenle, Google’ın nihayet 2020’de Chromebook’a yerel bir ekran kaydedici eklediğini görmek yüreklendiriciydi. Bu özellik, yaklaşık iki yıldır kararlı kanalda mevcut. Google, o zamandan beri Chrome OS’de ek açıklama, web kamerası görünümü, transkripsiyon ve daha fazlasını Chromebook’lara destekleyen gelişmiş ekran kaydı sağlayan yeni bir Screencast uygulaması yayınladı. Bu nedenle, ekranı Chromebook’unuza kaydetmek istiyorsanız, aşağıdaki adım adım kılavuzumuzu izleyin.

Not: Bu yöntemler Google Chrome tarayıcısında değil, yalnızca Chromebook’larda çalışır. Chrome’u PC veya Mac’te kaydetmek için Google Chrome için en iyi ekran kaydı uzantıları listemize göz atın.

Chromebook’ta Ekran Kaydediciyi Kullanma (Ağustos 2022)

Bu yazıda, ekranı bir Chromebook’ta kaydetmenin üç kolay yöntemini ekledik. Özelliklerden ikisi Chrome OS’ye özgü olsa ve bir cazibe gibi çalışsa da, ekranla birlikte cihaz sesini de kaydetmek istiyorsanız üçüncü yöntem önemlidir. Hadi girelim dedi.

Ekran Yakalama ile Chromebook’unuzda Ekranı Kaydedin

1. Ekranı Chromebook’unuza kaydetmek için sağ alt köşedeki Hızlı Ayarlar menüsünü açın. Burada bir “Ekran yakalama” kutucuğu bulacaksınız ve açmak için tıklayabilirsiniz. Ekran Yakalama özelliğine erişmek için Chromebook klavye kısayolu “Ctrl + Shift + Genel Bakış tuşu (6 tuşun üzerinde)” de kullanabilirsiniz.

2. Ekran Yakalama özelliği, bir alt çubuk menüsünde açılacaktır. Burada, ekran kayıt özelliğine geçmek için video simgesine tıklayın. Sağ tarafta, nasıl kaydetmek istediğinizi seçin – tam ekran, kısmi veya etkin pencere.

  Outlook'un Güvenli ve Engellenen Göndericilerini Dışa ve İçe Aktarma

3. Son olarak, “Kaydet” düğmesine basın, Chromebook’unuz ekranı kaydetmeye başlayacaktır. Testlerimde, üç moddan herhangi birinde kayıt yaparken herhangi bir kekemelik fark etmedim. Ve ekran kaydının video kalitesi de iyiydi.

4. Ayrıca sesinizi kaydetmek için “Ayarlar” simgesine tıklayıp “Ses girişi” altındaki “Mikrofon”u da açabilirsiniz. Ve şimdi, en son güncellemeden sonra, web kamerası görünümünüzü ekran kayıtlarına da ekleyebilirsiniz. Bu harika, değil mi?

Not: Yerel Chromebook ekran kaydedici, cihaz sesini dahili olarak kaydetmez. Yalnızca mikrofon aracılığıyla Chromebook’unuzda çaldığınız her şeyin sesini kaydeder. Ses cihazını dahili olarak kaydetmek istiyorsanız son bölüme geçin.

6. Ekran kaydını durdurmak için görev çubuğundaki durdur simgesine tıklayın. Ekran kaydı daha sonra “İndirilenler” klasörü içinde WEBM formatında saklanacaktır.

7. Yeni araç, ekran kaydının yanı sıra Chromebook’ta ekran görüntüsü almanın yeni ve sezgisel bir yolunu da sunuyor. Yeni ekran yakalama modunu getirmek için “Ctrl + Shift + Genel Bakış düğmesi (6 tuşun üstünde)” kısayoluna basabilirsiniz. Bu araçla ilgili sevdiğim şey, kısmi modda son ekran görüntüsünün konumunu hatırlayarak iş akışını çok daha hızlı hale getirmesi.

Screencast ile Chromebook’unuzda Ekranı Kaydedin

Google, Chromebook’ta Screencast adlı yeni bir ekran kayıt uygulaması başlattı. Cihazınızı Chrome OS 103’e güncellediyseniz, bu uygulamayı uygulama çekmecesinde bulacaksınız. Screencast, öğrencileri ve öğretmenleri hedefleyen gelişmiş bir ekran kayıt aracıdır, ancak herkes bu harika yeni araçtan yararlanabilir. Chromebook’unuzda Screencast ile ekranınızı kaydederek ilgi çekici dersler ve demolar yapabilirsiniz.

Örneğin, ekran ve ses kaydının yanı sıra web kamerasını kullanarak yüzünüzü ekleyebilir, ekranda çizim yapabilir, konuşma metni oluşturabilir, çeviriler önerebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Bunu söyledikten sonra, Screencast’in şu anda yalnızca cihazınızın dili İngilizce (ABD) olarak ayarlanmışsa çalıştığını unutmayın. Şimdi yeni Screencast uygulamasını kullanarak Chromebook’unuzda ekranı nasıl kaydedeceğinizi öğrenelim ve eğitici videolar oluşturalım.

  PowerPoint'te Yazı Tipleri Nasıl Gömülür

1. Chromebook’unuzu Chrome OS 103’e güncellediğinizden emin olun. Bundan sonra, Uygulama Çekmecesini açın ve Screencast uygulamasını tıklayın.

2. Ardından, Chromebook’unuzda ekran kaydını başlatmak için sol üst köşedeki “Yeni Ekran Görüntüsü”ne tıklayın.

3. Bundan sonra, ekranı kaydetmek için tam ekran alanı, pencere veya kısmi alanı seçebilirsiniz. Mikrofon ve web kamerası varsayılan olarak etkindir ve alttaki “ayarlar” simgesinden devre dışı bırakılabilir.

4. Şimdi, kaydı başlatmak için raftaki kırmızı simgeye tıklayın. Ek açıklamalar için “kalem” simgesine tıklayabilir ve web kamerası görünümünü istediğiniz köşeye sürükleyebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, Chrome OS Rafındaki kırmızı “dur” düğmesine tıklayın.

5. Kaydı Screencast uygulamasında bulacaksınız. Burada, transkripti inceleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

6. Son olarak, ekran kaydını paylaşılabilir bir bağlantıyla paylaşmak için “Paylaş”a tıklayın. Screencast’in videoyu yerel olarak kaydetmediğini, bu da bir serseri olduğunu unutmayın.

Cihaz Sesi ile Chromebook’ta Ekranı Kaydet

Ekranı kaydederken cihazın sesini Chromebook’unuza kaydetmek istiyorsanız, Nimbus Ekran Görüntüsü ve Ekran Video Kaydedici uzantısını şiddetle tavsiye ederim. Dahili sesi Chromebook’larda kaydetmenize izin veren en iyi Chrome uzantılarından biridir. Ayrıca web kamerası görünümü, mikrofondan ses kaydı ve daha fazlası gibi gelişmiş özelliklere de sahip olursunuz. İşte nasıl çalıştığı:

1. Devam edin ve buradaki bağlantıdan Nimbus Ekran Kaydedici aracını yükleyin.

2. Ardından, uzantı araç çubuğundan uzantıyı açın ve “Video Kaydet”e tıklayın.

3. Burada, alttaki “Sekme”yi seçin ve “Sekme Sesini Kaydet”i etkinleştirin. İsterseniz mikrofon sesi geçişini devre dışı bırakabilirsiniz. Dahili ses kaydı seçeneğinin masaüstünde değil, yalnızca Chrome sekmelerinde kullanılabildiğini unutmayın.

4. Bundan sonra, “Kaydı Başlat”a tıklayın, o kadar. Artık bu Chrome uzantısını kullanarak Chromebook’unuzdaki ekranı cihaz sesiyle kaydedebileceksiniz.

Ekran Yakalama ve Screencast ile Chromebook’ta Ekranı Kaydet

Dolayısıyla bunlar, ekranı Chromebook’unuza kaydetmenin en kolay üç yolu. Temel Ekran Yakalama özelliği harika olsa da, WEBM kolay bir video formatı olmadığı için araç dosya formatını seçmeme izin verse çok memnun olurdum. Ve Screencast uygulaması harika olsa da, yerel bir indirme seçeneği onu daha da iyi hale getirecektir. Her neyse, bizden bu kadar. Ekranı bir Chromebook’a kaydetmek için üçüncü taraf uygulamaları arıyorsanız, listemize göz atın. Ve herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

  Bambu Kağıt Sonunda Çoklu Platforma Geçiyor ve Bir Döndürmek İçin Aldık