Chromebook’ta Otomatik Tıklamalar Nasıl Açılır

Otomatik tıklama, Chromebook’lardaki başlıca erişilebilirlik özelliklerinden biridir. Adından da anlaşılacağı gibi, otomatik olarak bir düğmeye, menüye, geçişe, temelde herhangi bir işlem yapılabilir UI öğesine tıklar. İmlecinizi düğmenin üzerine sürükleyip yerleştirmeniz yeterlidir ve otomatik olarak tıklanacaktır. Bu özellik, motor bozuklukları teşhisi konan kullanıcılar için yararlıdır. Bozukluk nedeniyle, kullanıcılar kaslarını kontrol edememekte ve parmaklarını kullanarak herhangi bir düğmeye basamamakta, bu da vücudun bir bölümünün fonksiyon kaybına neden olmaktadır. Bu sorunu çözmek ve engelli kullanıcılara yardımcı olmak için Google, Chrome OS’de otomatik tıklamalar geliştirdi. Bu nedenle, Chromebook’ta otomatik tıklamaları nasıl açacağınızı öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki kılavuzumuzu izleyin.

Chromebook’ta Otomatik Tıklayıcı (2022)

Chromebook’larda bu güçlü erişilebilirlik özelliğini etkinleştirmenin basit bir yolundan bahsettik. Bu özellik, 2015’ten beri Chrome OS’de kullanılmaktadır, bu nedenle eski ve yeni tüm Chromebook’lar otomatik tıklamaları destekler. Sadece rehberimizi takip edin ve hızlı bir şekilde kurun. Bu konuda şu şekilde gidebilirsiniz:

Chrome OS’de Otomatik Tıklamalar Nasıl Etkinleştirilir

1. Chromebook’ta otomatik tıklamaları etkinleştirmek için önce sağ alt köşedeki Hızlı Ayarlar panelini açmanız gerekir. Bundan sonra, Ayarlar’ı açmak için dişli çark simgesine tıklayın.

2. Ayarlar sayfasında, menüyü genişletmek için sol kenar çubuğundaki “Gelişmiş”e tıklayın ve ardından “Erişilebilirlik” seçeneklerini açın.

3. Burada, sağ bölmedeki “Erişilebilirlik özelliklerini yönet” seçeneğine tıklayın.

4. Ardından aşağı kaydırın ve “Fare ve dokunmatik yüzey” bölümünü bulun. Altında, “İmleç durduğunda otomatik olarak tıkla” geçişini açın. Bu, Chromebook’unuzda otomatik tıklamaları etkinleştirir.

  Eski iPhone 4'ünüzü İyi Kullanmanın 5 Yolu

5. Şimdi, imleci eyleme geçirilebilir herhangi bir öğeye getirdiğinizde, otomatik olarak düğmeyi veya UI öğesini tıklayacaktır.

Chrome OS’de Otomatik Tıklayıcı Nasıl Özelleştirilir

Chrome OS’deki otomatik tıklama özelliğini farklı işlevlerle özelleştirmek istiyorsanız, bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. İşte nasıl çalıştığı:

1. Özelliği etkinleştirdikten sonra, Chromebook’unuzun sağ alt köşesinde kayan bir menü görünecektir. Burada, otomatik tıklamalar için Sol Tıklama, Sağ Tıklama, Çift Tıklama, Tıkla ve Sürükle ve Kaydır arasında seçim yapabilirsiniz. Temel olarak, sürekli tıklama dışında otomatik tıklamayı herhangi bir fare işleviyle eşleştirebilirsiniz.

2. Erişilebilirlik Ayarları sayfasının altında, fare tıklamalarından önceki gecikme süresini, hareket eşiğini ve daha fazlasını da seçebilirsiniz.

Chromebook’ta Otomatik Tıklamalar Nasıl Kapatılır

Chromebook’unuzda otomatik tıklamaları devre dışı bırakmak isterseniz, adımlarınızı izleyebilir ve özelliği kullanmayı bırakabilirsiniz. “Ayarlar -> Gelişmiş -> Erişilebilirlik -> Erişilebilirlik özelliklerini yönet” seçeneğine gidin. Ardından, “İmleç durduğunda otomatik olarak tıklayın” geçişini devre dışı bırakın.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Chromebook’taki Otomatik Tıklamalar özelliği nedir?

Otomatik Tıklamalar, imleci UI öğesinin üzerine getirerek düğmelere ve menülere tıklamanıza olanak tanıyan bir erişilebilirlik özelliğidir. ChromeOS otomatik olarak düğmeye basacaktır. Bu özellik, motor bozuklukları teşhisi konan kullanıcılara yardımcı olur.

Chromebook’ta Otomatik tıklamalar nasıl etkinleştirilir?

Ayarlar’ı açabilir ve Gelişmiş -> Erişilebilirlik -> Erişilebilirliği Yönetme özelliklerine gidebilirsiniz. Burada, “İmleç durduğunda otomatik olarak tıkla” geçişini etkinleştirin.

Hangi ChromeOS sürümü Otomatik tıklamaları destekler?

Otomatik tıklama, Chromebook’larda uzun süredir kullanılmaktadır, bu nedenle tüm eski ve yeni Chromebook’lar bu erişilebilirlik özelliğiyle birlikte gelir.

Chromebook’ta Otomatik Tıklamalar Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Ayarlar sayfasını açın ve Gelişmiş -> Erişilebilirlik -> Erişilebilirlik özelliklerini yönet seçeneğine gidin. Aşağı kaydırın ve “İmleç durduğunda otomatik olarak tıklayın” seçeneğini devre dışı bırakın.

  Outlook için Yeni Bir E-posta Adresi Nasıl Oluşturulur

ChromeOS’ta Otomatik Tıklamalar özelliği ile sürekli tıklayabilir miyiz?

Hayır, Otomatik tıklamalar özelliği sürekli tıklamayı desteklemez. Ancak, sağ tıklayabilir, sol tıklayabilir, sürükleyip bırakabilir ve kaydırabilirsiniz.

Chrome OS’de Otomatik Tıklamaları Hemen Şimdi Etkinleştir

ChromeOS’ta otomatik tıklamaları bu şekilde açabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim gibi, bu erişilebilirlik özelliği, motor bozuklukları olan kullanıcılar için büyük ölçüde yardımcı olabilir. Kaslarınızı hareket ettirmek zorunda kalmamanız için düğmeleri otomatik olarak tıklamanıza yardımcı olabilir. Her neyse, bu rehberde bizden bu kadar. Başka bir erişilebilirlik özelliğini etkinleştirmek istemeniz durumunda, Chromebook’unuzda Canlı Altyazıları açmanızı öneririz. Daha fazla Chrome OS ipucu ve püf noktası öğrenmek için web sitemizde kullanışlı bir kılavuzumuz var. Son olarak, herhangi bir sorunuz varsa, aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.