Çevik Metodolojiler için Proje Yöneticisi Kılavuzu

Çevik, yüksek kaliteli yazılım oluşturmaya, işbirliğini ve iletişimi geliştirmeye, yazılım teslimini hızlandırmaya ve müşteri memnuniyet oranlarını artırmaya yardımcı olan yazılım geliştirmeye yönelik etkili bir yaklaşımdır.

Dünya çapındaki şirketler, faydaları nedeniyle proje yönetimi ve yazılım geliştirme süreçlerinde Agile’ı kullanıyor.

Bir rapora göre çevik, birçok Fortune 500 şirketini içeren küresel BT projelerinin %80’inde kullanılıyor.

Ayrıca, çevik projeler, geleneksel proje yönetimi veya şelale gibi yazılım geliştirme metodolojilerinden daha yüksek başarı oranları göstermiştir. Bu yöntemler önemli ölçüde zaman alır, değişikliklere karşı daha az esnektir ve birçok başka zorluğu içerir.

Çevik, bu yöntemlere harika bir alternatiftir. Günümüzde birçok çevik metodoloji mevcuttur ve seçim yalnızca proje ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Dolayısıyla bu kılavuz, proje yöneticisiyseniz çevik ve farklı metodolojileri anlamanıza yardımcı olacaktır.

Çevik Metodolojiler nelerdir?

Çevik metodolojiler, Çevik ilke ve değerlerle uyumlu çeşitli ürün geliştirme metodolojilerini ifade eder. Bu metodolojiler, ekiplerin ve proje yöneticilerinin yüksek kaliteli ürünler üretmelerine ve işlevlerini sıklıkla daha küçük artışlarla sunmalarına yardımcı olur.

İşlevler arası ekiplerin sürekli iyileştirmeler ve daha fazla son kullanıcı memnuniyeti sağlamak için müşterilerden periyodik olarak daha hızlı geri bildirim almasına olanak tanır.

Şimdi, “Agile” teriminin ne anlama geldiğini merak ediyorsanız, onu anlayalım ki, çevik metodoloji kavramı size doğal gelsin.

Çevik nedir?

Agile, son kullanıcılar için yüksek kaliteli ürünleri daha hızlı oluşturmaya ve sunmaya yardımcı olmak için geliştirilmiş, proje yönetimine yönelik verimli ve esnek bir yaklaşımdır. “Çevik” terimi, kolaylıkla daha hızlı hareket etme yeteneği anlamına gelir. Duruma uyum sağlayarak ekiplerin müşteri ve pazar ihtiyaçlarına daha duyarlı hale gelmesine yardımcı olur.

2001 yılında oluşturulan Çevik Manifesto’da kaydedildiği gibi, yazılım geliştirme için bir dizi ilke ve değeri içeren bir zihniyettir. Çevik Manifesto’da dört temel değer vardır:

 • Bireyler ve etkileşimler, araçlardan ve süreçlerden daha değerlidir. Araçlar ve süreçler kuşkusuz gereklidir, ancak proje yönetimi insan faaliyetlerini içerir ve son ürün son kullanıcılar içindir. Dolayısıyla bu değer iletişimi ve ekip çalışmasını vurgular.
 • Çalışan yazılım, kapsamlı dokümantasyondan daha değerlidir. Kapsamlı dokümantasyon hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için oldukça becerikli olsa da ve sürdürülmesi gerekse de, asıl amaç her zaman değerli bir çalışan yazılım sistemi oluşturmak olmalıdır.
 • Müşteri işbirliği, sözleşme görüşmesinden önce gelmelidir. Amaç, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamalı ve yalnızca sözleşmedeki göstergeleri kapsamalıdır. Çevik ekipler, müşterilerin ihtiyaçlarını anlamak, geri bildirim toplamak ve yazılımı geliştirmek için sık sık müşterilerle iletişim kurmalı ve onlarla yakın çalışmalıdır.
 • Değişikliğe yanıt verme planı takip edilerek uygulanmalıdır. Çevik ekipler, yazılım geliştirme yaşam döngüsünün herhangi bir noktasında duruma göre değişikliklere uyum sağlamak için hızlı ve esnek olmalıdır.

Ayrıca Çevik Manifesto’daki 12 ilke şunlardır:

 • Değerli yazılımların sürekli teslimi ile müşteri memnuniyeti
 • Geliştirmenin herhangi bir aşamasında değişen gereksinimlere uyum sağlayın.
 • Aylar yerine haftalar içinde sık ve daha hızlı yazılım teslimi.
 • Geliştiriciler ve iş adamları arasında sorunsuz günlük işbirliği.
 • Motive olmuş, güvenilir bireyler etrafında projeler inşa etmek
 • Yüz yüze görüşmeyi sağlamak ve bunu en iyi iletişim yolu olarak görmek
 • Çalışan yazılımı bir projenin ilerlemesinin ana ölçüsü olarak düşünmek
 • Sabit hız içeren sürdürülebilir yazılım geliştirmeyi sürdürmek
 • İyi tasarım ve teknik mükemmelliği hedeflemek
 • Sadeliği korumak önemlidir
 • En iyi tasarımlar, mimariler ve gereksinimler kendi kendini organize eden bir ekipten gelir.
 • Ekiplerin taleplere uyum sağlaması ve daha etkili olması için yollar bulmaya vurgu
  Yazılım Testinde Hata, Kusur, Hata, Arıza ve Arıza Arasındaki Fark

Çevik, çeşitli yazılım geliştirme planlama, teknik ve yönetim süreçlerinde kullanılır. Şu anda uygulamada 50’den fazla çevik metodoloji ve çerçeve bulunmaktadır. Bu, çevikliğin yalnızca tek bir yaklaşım olmadığı anlamına gelir; çok daha fazlası.

Bu nedenle, kuruluşlar ve ekipler, proje ihtiyaçlarına göre çevik metodolojiler seçerler. Ve bir proje yöneticisiyseniz, projenize en uygun olanı seçmek için farklı çevik metodolojileri bilmelisiniz.

İşte bilmeniz gereken yaygın olarak kullanılan çevik metodolojilerden bazıları.

Farklı Çevik Metodolojiler

Scrum

Scrum, Ken Schwaber ve Jeff Sutherland’ın yarattığı en yaygın kullanılan çevik metodolojilerden veya çerçevelerden biridir. Karmaşık uyarlanabilir projeleri yönetmek için kullanılır ve ekibin yaratıcılığını ve üretkenliğini en üst düzeye çıkarırken yüksek kaliteli ürünler üretmeyi amaçlar.

Bu hafif çerçeve, son derece karmaşık sorunlara uyarlanabilir çözümler sağlayarak projeler üzerinde çalışan kuruluşların, ekiplerin ve bireylerin değer üretmesine yardımcı olur.

Scrum, yazılım geliştirme aşamalarını döngülere (genellikle 2-3 haftalık döngüler) veya “sprintler” adı verilen aşamalara bölerek yinelemeleri içerir. Her sprint, tanımlanmış bir dizi özellik geliştirmek için bir zaman kutusuna sahiptir.

Burada, her sprint için geliştirme süresi, bir seferde bir sprint üzerinde çalışmayı sağlamak için tahsis edilir ve maksimize edilir. Bir ürün sahibi, scrum master ve ekip dahil olmak üzere çeşitli proje rollerini içerir.

Projenin ilerlemesini izlemek ve süreci geliştirmek için faaliyetleri tartışmak için günlük olarak Scrum toplantıları yapılır. Müşteriye veya son kullanıcılara resmi bir ürün teslimatının gerçekleştirildiği bir Sürüm oluşturmak için birden fazla sprint birleştirilir.

kanban

Kanban, diğer Çevik metodolojilerin, özellikle Scrum’ın bazı zorluklarını ele almak için geliştirildi. Örneğin, çeşitli iş yönleri için kuruluşlar için 2-3 haftalık döngüler daha uzun hale geldi ve ekipler kalite ve kapsam taahhütlerini yerine getirmeyi zor bulmaya başladı.

Kanban, ekiplerin 2-3 hafta beklemek yerine sürekli olarak teslim etmesine yardımcı olan farklı, geliştirilmiş bir yöntem önerdi. Bu aynı zamanda müşteri geri bildirimlerini daha hızlı toplamalarını ve daha iyi memnuniyet oranları elde etmek için yazılımı geliştirmelerini sağlar.

Kanban kelimesi Japonca kökenlidir ve anlamı “tam zamanında” (JIT) bir üretim süreci ile bağlantılıdır. Kanban, verilerin Kanban panosu adı verilen bir tabloda veya panoda düzenlendiği, plana göre iş akışını ve gerçekleşen işi gösteren işi yönetmek için görsel bir sistemdir.

Pano, iş akışını temsil eden çeşitli sütunlara bölünmüştür. Geliştirme çalışmalarının ilerlemesiyle birlikte tahtadaki veriler değişir ve yeni bir görev için yeni bir “kart” oluşturulur.

Bu yöntem, üretim sürecinizdeki sorunları belirlemenize ve verimliliği artırmak için bunları hızla düzeltmenize yardımcı olur. Pazarlama, İK vb. gibi iş departmanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kanban ve Scrum arasındaki ayrıntılı farkı inceleyin.

DevOps

DevOps, yazılım geliştirme (Dev) ve operasyonları (Ops) bir araya getiren bir yaklaşımdır. Bir ekibin hızlı bir şekilde yüksek kaliteli hizmetler ve uygulamalar sunmasına yardımcı olacak bir dizi kültürel felsefe, araç ve uygulamadır.

DevOps, sürekli ürün teslimatı sağlarken yazılım geliştirme yaşam döngüsünü kısaltmayı amaçlar. Birçok DevOps kavramı, Çevik metodolojilerden ortaya çıkar. Bu nedenle, birçoğu projeleri için Çevik bir yol seçerken bunu dikkate alır.

CI/CD

Sürekli entegrasyon (CI), otomatikleştirilmiş derlemeleri ve testleri çalıştırmadan önce her kod değişikliğini sürekli olarak tek bir havuzda birleştiren geliştiricileri içeren bir yazılım geliştirme metodolojisidir.

CI, doğrulama süresini azaltırken yazılım kalitesini artırmak için hataları ve sorunları daha hızlı bulup düzeltmeyi amaçlar. Ayrıca, daha fazla sorunu çözmek ve müşteri taleplerini karşılamak için yazılımdaki yeni güncellemeleri hızlı bir şekilde yayınlamanıza olanak tanır.

  Edge Computing Nedir ve Neden Önemlidir?

Sürekli teslim (CD), ekibin sürüm için kod değişikliklerini otomatik olarak oluşturmaya, test etmeye ve hazırlamaya çalıştığı bir yazılım geliştirme yöntemidir. Oluşturma aşaması tamamlandıktan sonra kod değişikliklerinin bir teste veya üretime dağıtılmasını içeren sürekli entegrasyonun bir devamıdır.

Scrumban

Adından da anlaşılacağı gibi, Scrumban, Scrum ve Kanban’ı birleştirir. Bu hibrit metodoloji, iş gruplandırmasını en aza indirmek ve çekme tabanlı bir sistem kullanmak isteyen ekiplerin gereksinimlerini karşılamak için geliştirilmiştir.

Scrumban, Kanban’ın Scrum yapısını ve esnekliğini ve görselleştirme yeteneklerini sunar. Bu sayede çok yönlü ve daha kolay iş akışı yönetimi elde edecek ve üretim ihtiyaçlarını aşırı yüklenmeden karşılayabileceksiniz.

Yalın Yazılım Geliştirme (LSD)

Yalın, yazılım geliştirmede kullanılan çevik çerçevelerden biridir. İsrafı en aza indirirken geliştirme sürecini düzene sokmaya ve optimize etmeye yardımcı olur.

LSD, önemli ölçüde zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir yazılım sistemi tasarlama ve geliştirmedeki gereksiz adımları ortadan kaldırır. Ayrıca, iş akışını karışıklık veya çatışmalar olmadan optimize etmek için ekip üyeleriniz arasında işbirliğini teşvik eder. LSD, bazı taktikleri, süreçleri ve uygulamaları içeren yedi ilkeyi içerir. Bunlar:

 • Hızlı teslimat
 • Kaliteli yapı
 • Atıkları ortadan kaldırın
 • İş akışını optimize edin
 • Takım çalışması
 • Taahhütleri erteleme
 • Öğrenmeyi güçlendirin

Bu yöntem, son derece uyarlanabilir ve ölçeklenebilir olduğu için her büyüklükteki proje için uygundur.

Aşırı Programlama (XP)

1990’ların başında geliştirilen Extreme Programming (XP), ekip çalışmasını geliştirmeye, sağlıklı bir çalışma ortamını teşvik etmeye ve öğrenmeye özen göstermeye odaklanır.

Bu yöntemde geliştiriciler, bir geliştiricinin programı yazarken diğerinin gözlemlediği çiftler halinde çalışır. Ayrıca belirli bir sprint boyunca rolleri düzenli olarak değiştirirler. Bu, kod kalitesi ve geliştiricinin kapasitesi hakkında sürekli geri bildirim ve inceleme sağlar.

Ayrıca XP, müşteriden geliştirici ekiplerine sürekli geri bildirim ve ekip arasında kolay iletişim sağlar.

Bu sayede ekipler gerektiğinde değişikliklere hızla uyum sağlayabilirler. Bu çevik metodoloji, değişen gereksinimler ve teknik riskler içeren bir projeye uygundur.

TASARIM düşüncesi

Tasarım odaklı düşünme, bir ürünün son kullanıcının veya müşterilerin ihtiyaç ve gereksinimlerine göre tasarlandığı ve uygulandığı etkin bir yaklaşımdır. Ayrıca değişen teknolojik ve endüstriyel değişikliklere uyum sağlamanızı da kolaylaştırır.

Bu süreç, belirli bir sorunu çözmenin bir tane yerine birçok yolu olduğunu kabul ederek yinelemelidir. Aynı zamanda yeniliği, deneyi ve gözlemi teşvik eder.

Burada ekipler, kaliteli bir ürün oluşturmak ve müşteri veya kullanıcı beklentilerini karşılamak için öneri ve fikirleri almaya ve proje için en iyi sonuçları sunabilecek en iyi yaklaşımı seçmeye açıktır.

Kristal

Crystal, ekibe süreçleri bağımsız olarak geliştirme özgürlüğü sunan oldukça esnek bir çevik metodolojidir. Yalnızca araçlara ve süreçlere değil, öncelikle bireylere ve etkileşimlerine odaklanır. Bu nedenle iletişim, temel özelliklerinden biridir.

Kristal farklı tiplerdedir:

 • Bir ekipte 8 kişiye kadar Crystal Clear
 • 10-20 kişilik Kristal Sarı
 • 20-50 kişilik Kristal Portakal
 • 50-1000 kişilik Kristal Kırmızı

Bu çevik metodoloji, daha fazla verimlilik getiren etkileşim, ekip çalışması ve ortak yaşam üzerine odaklanarak en yüksek kalitede ürünler sunmayı amaçlar. Ekipler, zorluklara ve benzersiz gereksinimlere dayalı olarak bir projeye yaklaşmanın en iyi yolunu bulur.

Disiplinli Çevik (DA)

Disiplinli Çevik (DA), ekiplerin organizasyonel kontrolleri düzenlemesine, iş çevikliğini geliştirmesine ve daha iyi finansal başarı elde etmesine yardımcı olan çevik bir metodolojidir.

DA, süreçlerin karışıklık olmadan daha hızlı tamamlanabilmesi için proje gereksinimlerine ve ekibinizin çalışma tarzına uyum sağlamanın en iyi yolunu bulmanızı sağlar.

Burada ekip, hedeflerine daha hızlı ulaşmak için daha basit, hafif süreçler kullanır. Crystal’e benzer ve Scrum, Kanban ve XP kavramlarını birleştiren hibrit bir yaklaşımı tercih edebilir.

Dinamik Sistem Geliştirme Yöntemi (DSDM)

Dinamik Yazılım Geliştirme Metodu (DSDM), daha sıkı programlara ve bütçelere sahip projelere uygundur. Sıklıkla, artımlı ve yinelemeli bir geliştirme yaklaşımı içeren döngüler halinde bir ürün sunmaya odaklanır.

  Dosya Sistemini EC2 arasında Paylaşmak için AWS EFS Nasıl Uygulanır?

DSDM, ürünlerin sürekli ve erken teslimatını içeren bir yol haritası tasarlamanıza olanak tanır. Ayrıca geliştirme süreci boyunca müşteri geri bildirimlerini toplamaya ve gereksinimlerin beklentilere uygun olarak karşılanıp karşılanmadığını doğrulamaya öncelik verir.

Özellik Odaklı Geliştirme (FDD)

Özellik Odaklı Geliştirme (FDD), artımlı, müşteri merkezli ve yinelemeli çevik bir metodolojidir. Sürekli ve sık çalışan yazılımlar üretmeyi amaçlar. Aşamaları içerir:

 • Proje modelinin geliştirilmesi
 • Ürüne eklenecek özelliklerin listesinin oluşturulması
 • Özelliğe göre planlama
 • Ürünü özelliğine göre tasarlama
 • Ürünü özelliklere göre oluşturma

Adından da anlaşılacağı gibi, bu yöntem, bir ürünü piyasada benzersiz ve son kullanıcılar için yararlı kılan değerli özellikler tarafından yönlendirilir. Yukarıdaki adımlar, ekiplerin istikrarlı bir şekilde hareket etmesine ve hedeflerine sorunsuz bir şekilde ulaşmasına yardımcı olur. Daha büyük takımlar için uygundur.

Davranış Odaklı Geliştirme (BDD)

Davranış Odaklı Geliştirme (BDD), davranış odaklı çevik bir metodolojidir. Konseptleri, yazılım geliştirme konusunda çok fazla teknik bilgisi olan veya olmayan ekip üyeleri arasında işbirliğini teşvik eder.

Sistemin nasıl davranması gerektiğine dair proje gereksinimlerini ve kabul normlarını içeren test senaryoları ve özellikleri yazmayı içerir.

Bu şekilde, işlevsellik ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilir ve projeye kolayca başlayabilir, sonraki adımları ve sonuçları tahmin edebilirsiniz. BDD, ekiplerin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde iletmesine, sorunları erken tespit etmesine ve sağlam bir yazılım sistemi oluşturmasına yardımcı olur.

Ölçekli Çevik Çerçeve (SAFe)

Ölçekli Çevik Çerçeve (SAFe), çevikliği kurumsal düzeyde uygulamak için bir dizi kurumsal iş akışı ve deseni içerir. Geliştirme verimliliğini artırmaya yardımcı olmak için merkezi karar verme yeteneği sağlayan hafif bir çerçevedir.

Bu çevik metodoloji, kuruluşların yenilikçi ürünleri daha kaliteli ve daha hızlı oluşturmasını sağlamak için DevOps ve Lean’in gücünü getiriyor.

Büyük Ölçekli Scrum (LeSS)

LeSS, Scrum’ın bir ürün üzerinde çalışan farklı ekiplere ölçeklenmesini sağlayan çevik bir çerçevedir. İsrafı ortadan kaldırmayı ve geliştirme sürecinin karmaşıklığını azaltmayı amaçlar.

Bu yöntem, tanımlanmış kılavuzlar ve kurallar aracılığıyla Scrum’ın fikirlerini ve ilkelerini büyük ölçekli bir iş bağlamında uygular. Aynı zamanda sadeliği ile bilinir ancak ekiplerin daha kaliteli bir ürün elde etmesine ve müşteri ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmak için etkilidir.

Uyarlanabilir Yazılım Geliştirme (ASD)

ASD, değişikliklere karşı mücadele etmek yerine sürekli adaptasyon kavramını kullanır. ASD’de ekipler, müşteriler ve ekipler arasında daha fazla işbirliğine ve sürekli öğrenmeye adanmış dinamik bir yazılım geliştirme döngüsü olan Speculate, Learn and Collaborate’i kullanır.

ASD, doğrusal olmayan yinelemeli bir yazılım geliştirme yaşam döngüsünü takip eder, burada her döngü yinelenir ve diğer döngü yürütülürken değiştirilebilir. Ayrıca, daha düşük bakım maliyetleri ile yüksek kaliteli ürünleri hızlı bir şekilde üretmeye odaklanmaktadır.

Atik proje Yönetimi

Çevik proje yönetimi, etkili ve yinelemeli bir çevik yaklaşımdır. Sürekli sürümlerle geliştirme projelerini yönetmeyi amaçlar. Ayrıca, bu yöntemi kullanan ekipler, her yinelemede müşteri geri bildirimlerini toplar ve kullanır.

Çevik proje yönetimi, ekiplere geliştirme hızını hızlandırma, pazar trendlerine uyum sağlama ve iyileştirilmiş işbirliği gibi birçok avantaj sunar.

Diğer çevik metodolojiler şunları içerir:

 • PRINCE2 Çevik
 • Kanıta Dayalı Portföy Yönetimi (EB PfM)
 • Portföy Yönetimi (MoP)
 • PMI-Agile Sertifikalı Profesyonel (PMI-ACP)
 • bağ kurma
 • Proje Yarım Çift Kişilik
 • Ölçekte Scrum
 • AgileSHIFT
 • Ve daha fazlası.

  Çözüm

  Agile, ekiplere üretkenlik, ürün kalitesi ve müşteri memnuniyeti açısından pek çok avantaj sunar. Ve projenizin ihtiyaçlarına göre seçebileceğiniz birçok çevik metodoloji var. Bu nedenle, projenize en uygun olanı seçmek için her birini gözden geçirin.

  Ardından, proje yönetimi için çevrimiçi kurslara göz atın.