VPN

Bir VPN gerçekten buna değer mi? 2022 (Haziran)

Teknoloji çevrelerinde çok para harcıyoruz, ancak bazı kolay ve zor kararlar var. Bir akıllı telefonun günümüzde vazgeçilmez olduğunu biliyoruz, bu nedenle en son model için ayda 100 dolara kadar veya daha fazla ödeme yapmak, genellikle ıstırap çeken bir şey değil.

Yüksek hızlı internete, güçlü dizüstü bilgisayarlara, son teknoloji kulaklıklara, sesle kontrol edilen hoparlörlere, aynasız kameralara, parlayan klavyelere, VR kulaklıklara yatırım yapıyoruz… Teknoloji seçkinleri her zaman mümkün olan en hızlı ve en işlevsel seçeneği isteyecek, bu yüzden sıra geldiğinde En iyi VPN’i (Sanal Özel Ağ) elde etmek için, gizlilik, güvenlik ve anonimliğe önem veriyorsanız, bu neredeyse hiç akıllıca değil.

Bu diğer ürünlerden farklı olarak, premium ticari seçenekleri seçip tüm avantajları ekleseniz bile (aşağıda açıklandığı gibi) bir VPN’nin maliyeti nadiren astronomiktir. Bir VPN kullanmanın ek yükü de o kadar önemli değildir (ekstra veri kullanımında yaklaşık %10-15 ekleyerek) ve gerçek şu ki, bir VPN tüm internet trafiğiniz için bir şifreleme katmanı sağlar.

Maliyetleri eklemek

Bir VPN’nin buna değeceğine tam olarak ikna olmayabilirsiniz ve artıları ve eksileri değerlendirmek akıllıca olur. Tamamen tarafsız bir bakış açısıyla, bir VPN, bir veri ihlali veya etik olmayan bilgisayar korsanlığından çevrimiçi olarak nasıl korunduğunuz açısından bir virüsten koruma istemcisi ile orada yer alır.

Gerçek maliyetleri anlamak için mevcut hizmet düzeylerini araştırmak iyi bir fikirdir. Örneğin, Hotspot Shield, günde 500 MB veri kullanımına izin veren ücretsiz bir VPN sunar. Bu, web sitelerine göz atmak ve e-postaları kontrol etmek gibi birçok çevrimiçi etkinlik için işe yarar, ancak video izlemeye veya ek göndermeye başlarsanız uzun sürmez.

  En İyi Ucuz VPN'ler [year] ([month])

Neyse ki, ücretli seçenekleri seçerseniz maliyetler yalnızca küçük bir miktar artar. Örneğin, ExpressVPN (en yüksek puanlı sağlayıcımız), daha yüksek hızlarda sınırsız erişim için ayda yalnızca 5 doların biraz üzerinde ücret alma eğilimindedir – ayrıca dünyanın her yerinde seçim yapabileceğiniz 3.000’den fazla sunucunuz olacaktır.

İş amaçlı üst düzey müşterilere geçmek, Cisco veya Microsoft ürünlerini seçmek çok daha pahalı olacak, ancak aynı zamanda hizmet düzeyi anlaşmaları, teknik destek, şifreleme düzeyi ve güvenilirlik konusunda daha fazla güvence olacak.

Burada yapılması gereken asıl nokta, kararın genellikle bir VPN kullanıp kullanmamanız (çünkü çok sayıda ücretsiz ve düşük maliyetli seçenek olduğundan) değil, ne kadar ödemeniz gerektiğidir. Ve bu, hangi düzeyde korumaya ihtiyacınız olduğuna ve çevrimiçi olarak ne yaptığınıza bağlıdır.

Koruma ve hizmet seviyesi

Bir VPN’nin düşük maliyetini haklı çıkarabileceğinizi varsayarsak, bir sonraki karar ne kadar koruma ve güvenliğe ihtiyacınız olduğuyla ilgilidir. Burada bir şeyi açıklığa kavuşturalım – VPN, çevrimiçi ortamda ekstra güvenlik, gizlilik ve anonimliğe ihtiyaç duyanlar için akıllı bir seçimdir, çünkü size reklam sunan reklamverenlerin piyonu olmak istemezsiniz, saldırıya uğramak istemezsiniz, ve kimliğinizi korumayı seviyorsunuz. Yazılım çaldığınız veya yasa dışı film akışı yaptığınız anlamına gelmez. VPN, interneti kullanan herkes için haklı bir güvenlik önlemidir.

Yani, ihtiyacınız olan koruma düzeyine geçin. Ücretsiz bir hizmet genellikle bir cihaz için ve genellikle web sunucularına erişeceğiniz tek bir ülke için şifreleme sağlar. Hız da muhtemelen kısılacaktır, bu nedenle 4K filmleri birkaç dakika içinde indiremeyeceksiniz.

Bir VPN’nin gümüş kurşun olmadığını da belirtmekte fayda var. Yapılması gereken önemli gerçeklerden biri, VPN mevcut, kurulu bağlantınızdan bir tünel oluşturduğundan, İnternet Servis Sağlayıcınızın (ISS) kimliğinizi ve konumunuzu ne olursa olsun bilmesidir.

  Mac için en iyi VPN'ler [year] ([month])

İşte bunun nasıl çalıştığına bir örnek. Diyelim ki evde bir kablo modem kullanarak bağlanıyorsunuz. Wi-Fi’ye veya doğrudan modeme bağlandığınızda, ISS’niz size konumunuza ve kimliğinize bağlı bir IP adresi verir. Bu IP adresi ISP tarafından izlenebilir. Bu nedenle, gerçek bağlantının kendisi, hatta web’de gezinme veya dosya indirme yeteneği izlenebilir.

Bir VPN, mevcut internet beslemesi üzerinden güvenli bir bağlantı oluşturur. Etkin olduğunda, ISS’niz hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi veya ne indirdiğinizi göremez, ancak kullandığınız bant genişliği düzeyini görebilir ve bağlanmak için sağladıkları IP’yi kullandığınızı yine de bilirler. Burada iyi bir benzetme, araba kullanmaktır. Bir ISS, hangi arabayı ve hangi hızda sürdüğünüzü bilir, ancak nereye gittiğinizi veya içinde ne olduğunu bilmez.

Bir VPN’nin buna değip değmediğini belirlemek, en azından bu gerçekle ilgili bir düşünce sürecini içermelidir – ISS’nin hala bağlandığınızı ve size bir IP adresi verdiğini bildiğini.

Kimlik ve konum

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör, kimliğinizi ve konumunuzu belirlemenin başka yolları olmasıdır. Gerçek internet beslemeniz şifrelenir ve konumunuz gizlenir, ancak bu yalnızca herhangi bir konum verisi veya kişisel veri yazmazsanız doğrudur. Çevrimiçi bir form doldurursanız ve bir ad, adres, telefon numarası ve kredi kartı yazarsanız, kimliğinizi ortaya çıkarmış olursunuz.

Bir VPN internet seyahatlerinizi korur, ancak konumunuzu ve kimliğinizi çevrimiçi olarak belirlemenin başka yolları olduğunun da farkında olmalısınız. Örneğin, GPS verilerine dayalı olarak konumunuzu ortaya çıkarmak mümkündür ve konumunuzu üçgenlemek için Wi-Fi sinyalleri de kullanılabilir. Bir VPN kesinlikle sağlam şifreleme ve koruma sağlar, ancak bu yalnızca internet içindir – bir telefondan veya dizüstü bilgisayardan bilmeden iletebileceğiniz diğer sinyaller için değil.

Bu, bir VPN’yi hiçbir şekilde dışlamaz. Aslında, sizden bir tane daha düşünmenizi istemelidir. Çevrimiçi etkinliğinizi korumak için bir VPN kullanabildiğiniz için şanslısınız. Maliyetleri, önemli ve değerli olduğunu bildiğimiz diğer hizmetlere kıyasla düşüktür ve koruma ve hizmet düzeyi, ücretsiz müşteriler için bile daha fazla gizlilik, iyi koruma ve gönül rahatlığı sağlar.

  NordVPN indirim kodu,kupon kodu |60-800%| [year] ([month])

Hangi VPN’i tavsiye ederiz?

Piyasadaki tüm VPN’ler arasında en çok yukarıda bahsedilen ExpressVPN’i öneriyoruz. Bunun nedeni, yalnızca mükemmel şifreleme, çok kararlı bağlantılar ve harika ek gizlilik işlevleri sağlaması değil, aynı zamanda kullanımı inanılmaz derecede kolay ve tonlarca cihaz için uygulamalara sahip olmasıdır.

Netflix’i yurtdışında yayınlamak veya torrent VPN’i arıyorsanız, ExpresVPN’ler gerçekten iyi çalışıyor ve herhangi bir şey armut şeklinde giderse, 7/24 sınıfında lider canlı sohbet desteğine sahipsiniz. . ExpressVPN’i test etmek istediğinizi düşünüyorsanız, 30 günlük para iade garantisi kapsamında olacaksınız.

ExpressVPN’i ziyaret etmek için tıklayın