Bir Görüntüden Arka Plan Nasıl Kaldırılır ve Şeffaf Yapılır

JPG/JPEG ve PNG, çevrimiçi en popüler görüntü formatlarından ikisidir. JPEG, küçük boyutu ve evrensel desteği ve PNG görüntüleri için tercih edilirken, daha ağır, şeffaflığı destekler. Bir JPEG’i PNG’ye dönüştürmek, görüntüye saydamlık eklemez. Bir görüntüden beyazı otomatik olarak kaldıracak ve şeffaf hale getirecek hiçbir görüntü dönüştürücü yok. Bir görüntüden arka planı kaldırmak ve şeffaf hale getirmek için uygun bir görüntü düzenleyiciye ihtiyacınız vardır.

Bir görüntüye saydamlık eklemek, genel amaçlı bir görüntü düzenleyicinin kapsamı dışındadır. Bunu yapmak için biraz karmaşık bir uygulamaya ihtiyacınız var. Uygulama ne kadar iyi olursa, bir görüntüden arka planı kaldırmak ve onu şeffaf hale getirmek o kadar kolay olacaktır. Birçok seçeneğiniz var ve hepsi ücretsiz. Photoshop’ta da saydamlık ekleyebilirsiniz, ancak zaten uygulamanız varsa, saydamlığı nasıl ekleyeceğinizi söylememize gerek kalmayacaktır.

Yine de konuya girmeden önce bilmelisiniz ki, tek bir dolgulu renkli arka plana sahip bir resmin şeffaf hale getirilmesi, daha yoğun bir arka plana sahip olandan daha kolay olacaktır. Bir logonun JPEG’i varsa, onu kolayca şeffaf hale getirebilirsiniz, ancak tatil fotoğraflarınız varsa, arka plandan sahili veya patlayan yanardağı kaldırmak için çok zaman harcamanız gerekecek.

Fotoğraf Filtresi

PhotoFiltre, kullanıcı arayüzü ile Windows 7 döneminde hala takılı kalmış bir görüntü düzenleyicidir. Amacımız için iyi çalışıyor, bu yüzden bunun sizi durdurmasına izin vermeyin. Uygulamayı yükleyin ve arka planını kaldırmak istediğiniz resmi açın. Basit bir dolgulu renkli arka planınız varsa, bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Araç kutusundaki Sihirli değnek aracına tıklayın. Bu araç, başka bir renkle ayrılmadığı sürece bir görüntüdeki rengin tüm örneklerini seçebilir. Örneğin. Resminiz kırmızı, sarı ve mavi olmak üzere üç renkli çubuktan oluşan bir desene sahipse, mavi çubuğun içine tıklamak mavi çubuğun tamamını seçecek, ancak tüm mavi çubukları seçmeyecektir. Her mavi çubuğun içine ayrı ayrı tıklamanız gerekecek.

  “NSFW” Ne Anlama Geliyor ve Nasıl Kullanıyorsunuz?

Bir renk seçildiğinde, silmek için sil tuşuna dokunun. Tüm arka planı kaldırdıktan sonra, resminizi PNG dosyası olarak kaydedin. JPEG dosyası olarak kaydederseniz şeffaflık kaydedilmez.

Sihirli değnek aracı, renkleri seçerken çok hassas ve hassastır. Düşük kaliteli görüntüler, bir görüntüden arka planı kaldırmanın ve şeffaf hale getirmenin ne kadar zor olduğunu etkiler. Arka planınızda aynı renkte gölgeler varsa, değnek aracı yalnızca tıkladığınız gölgeyi seçecektir.

PhotoFiltre’ı İndirin

Paint.Net

Paint.Net, Windows’taki varsayılan Paint uygulamasında bulunmayan özelliklere sahip popüler bir açık kaynaklı resim düzenleyicidir. Windows’taki varsayılan Paint uygulaması, bir görüntüden arka planı kaldıramaz ve saydam hale getiremez, ancak Paint.Net yapabilir. Paint.Net sonuçlarını PhotoFiltre ile karşılaştırırsak Paint.Net daha iyidir.

Uygulamayı yükleyin ve şeffaflık eklemek istediğiniz resmi açın. Yine sihirli değnek aracına tıklayın ve kaldırmak istediğiniz rengi seçin.

Sil’e dokunun ve ardından resminizi PNG dosyası olarak kaydedin.

Paint.Net’i indirin

Daha önce de belirtildiği gibi, sizin için oldukça fazla ücretsiz seçenek var. GIMP ve Pixlr’ı da kullanabilirsiniz. Sihirli değnek aracını arayın ve kullanın. Daha yoğun bir arka planı kaldırmanız gerekirse, yukarıda önerilen iki uygulamayı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, sihirli değnek aracı bir seferde yalnızca bir renk seçebildiğinden, çıkarmak istediğiniz parçaları manuel olarak seçmek için zaman harcamanız gerekecektir.