Bir Chromebook’ta Chrome OS Nasıl Eski Bir Sürüme Dönülür

Chrome OS, genellikle hatasız kalır ve Chromebook’unuzda Linux kullanıyor olsanız da veya Chromebook’larda Windows uygulamalarını çalıştırmayı deneseniz de sorunsuz bir deneyim sunar. Hatta Chromebook’umda Steam oyunları oynadım ve uygulamaları yandan yüklemek için Chrome OS’de geliştirici modunu açtım, ancak yakın zamana kadar herhangi bir sorun oluşmadı. Ancak, son güncellemeden sonra Wi-Fi’m kapandı ve hiç çalışmıyor. Böyle bir senaryoda, Chrome OS’yi Chromebook’umda daha eski bir sürüme döndürmekten başka seçeneğim yok. Siz de böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız, kılavuzumuzu takip edebilir ve Chrome OS’yi daha önceki bir sürüme geçirebilirsiniz.

Chrome OS’yi Chromebook’ta Daha Eski Bir Sürüme Döndürme (2022)

1. Önce Hızlı Ayarlar panelinden dişli çark simgesine tıklayarak Ayarlar’ı açın.

2. Ardından, Ayarlar sayfasının üst kısmındaki arama çubuğuna tıklayın ve “powerwash” için arama yapın. Şimdi, arama sonucundan “Powerwash”ı açın.

3. Buraya geldiğinizde, “Sıfırla”ya tıklayın. Bunu yapmanın Chromebook’unuzu tamamen fabrika ayarlarına sıfırlayacağını unutmayın, bu nedenle önemli dosyalarınızın yedeğini aldığınızdan emin olun.

4. Ardından, “Yeniden Başlat”a tıklayın, Chromebook’unuz hemen yeniden başlatılacaktır.

5. Yeniden başlatmanın ardından bir süre bekleyin, oturum açma ekranında bir Powerwash penceresi görünecektir. Chromebook’unuzu sıfırlamak için “Powerwash” üzerine tıklayın.

6. Bu işlem birkaç dakika sürecek ve Chromebook’unuz yeniden başlatılacaktır. Bu sefer Karşılama ekranı açılacaktır. Burada, geri alma adımını henüz gerçekleştirmediğimiz için Google hesabınızla devam etmeyin.

7. Karşılama ekranındayken “Ctrl + Alt + Shift + R” tuşlarına basın, başka bir Powerwash istemi görünecektir. Yine, sürüm düşürme amacına hizmet etmeyeceği için cihazınızı sıfırlamayın. Bunun yerine bir sonraki adıma geçin.

8. Powerwash ekranında tekrar “Ctrl + Alt + Shift + R” tuşlarına basın ve bu sefer “Powerwash ve geri al” seçeneği görünmelidir. Chrome OS’yi Chromebook’unuzda daha eski bir sürüme döndürmenize olanak tanır. “Powerwash ve Geri Al” üzerine tıklayın.

  Google Pixel 4 ve Pixel 4 XL'de Yüz Kilidi Açma Nasıl Kurulur

9. Sürüm düşürme işlemi birkaç dakika sürecektir, bu yüzden sabırlı olun. Bundan sonra Hoş Geldiniz ekranı görünecek ve Google hesabınızla giriş yapabilirsiniz.

10. Son olarak, Ayarlar’ı açın ve Chrome OS’yi Chromebook’unuzda başarılı bir şekilde eski sürüme döndürdüğünüzü göreceksiniz. Böylece Chrome OS’yi daha önceki bir yapıya düşürebilirsiniz.

Chrome OS’yi Chromebook’unuzda Daha Eski Bir Sürüme Geçirin

Dolayısıyla, Chrome OS’yi eski bir sürüme geri almak için izlemeniz gereken adımlar bunlardır. HP Chromebook’umda Wi-Fi sorunlarıyla karşılaşıyordum ve son yapıya geçmek sorunu benim için düzeltti. Her neyse, bu kılavuz için bu kadar. Google’ın yeni Chrome OS Flex’ini Windows PC veya Mac’inize yüklemek istiyorsanız, burada bağlantısı verilen ayrıntılı öğreticiyi izleyin. Deneyimden memnun değilseniz ve Chrome OS Flex’i kaldırıp Windows’u bilgisayarınıza yeniden yüklemek istiyorsanız, bunun için de bir kılavuzumuz var. Son olarak, herhangi bir sorunuz varsa, aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.